Autor Tema: Kultura razgovora na 6-tici  (Posjeta: 2185 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A6SPR

• Newbie
  • *
Kultura razgovora na 6-tici
« : 13. Travanj 2017, 23:26:56 »
Pozdrav Kolege!

Bas SAD slusam 6-ticu. Od 23:10 do sad dvojica "kolega" pricaju, pozivnog znaka.. nema. Sad je 23:25

Oke.. a ono sto me posebno potaklo na ovaj komentar je RIJECNIK "kolega"

Evo sad se bas javio Boris 9a2jy

Moja VELIKA molba onima koji drze TECAJEVE.... MOLIM VAS, naucite "tecajce" da je takav RIJECNIK NEPRIMJEREN. 
« Zadnja izmjena: 13. Travanj 2017, 23:29:22 9A1AA »

Offline 9A1AA

• Global Moderator
  • Život posvećen forumu
Odg: Kultura razgovora na 6-tici
« Odgovori #1 : 13. Travanj 2017, 23:30:37 »
9A6SPR, ne možeš njihove prostote i psovanja prenositi ovdje!!
73, Ivo 9A1AA

Offline 9A6SPR

• Newbie
  • *
« Odgovori #2 : 13. Travanj 2017, 23:40:54 »
Moje ISPRIKE.. "Kolege" su mi digle tlak sa takvim neprimjerenim rijecnikom.. i to jako..
Kad ih je Boris pristojno i dobronamjerno upozorio, Boris je bio napadnut.

pozdrav.. i jos jednom isprike. 

Offline 9A1AA

• Global Moderator
  • Život posvećen forumu
« Odgovori #3 : 14. Travanj 2017, 00:17:07 »
Rado, sve je OK...znam da si si nam tu grozotu htio zorno dočarati......
Samo nemoj to sve jako uzimati k srcu pa da opet napraviš dugačku pauzu od ham radia ;)
Inače bi za takve stvari trebala postojati mogućnost isključivanja repetitora daljinskim upravljanjem.....nema druge :(
73, Ivo 9A1AA

Offline 9A6SPR

• Newbie
  • *
« Odgovori #4 : 14. Travanj 2017, 08:00:37 »
Pozdrav Ivan!

Na "zalost" sam "amater starog kova". Kak se veli, amaterizam mi je u krvi i telegrafiju i veze sam slusao u kinderbetu. Moj Otac je bio radio-amater i odrastao sam sa tim. Sa tasterom sam se igrao jos ko kikic i bilo mi je zanimljivo kak on to "pusta zvukove".... "prislusni amater" sam od 6 godine.. No, to nije bitno.. Bitno je da sam se doslovno zgrozio nad rijecnikom, nad nekulturom, nad .. po mom misljenju NE amaterskim ponasanjem.
"U moje vrijeme".. dakle prije jedno .. 30+ g kad sam fakat bil aktivan, ovako nesto je bilo .. nezamislivo.. Psovanje na frekvenciji.. ?? Napadanje kolege koji te upozori na osnovno pravilo da MORAS reci pozivni znak.. ?? Pa kaj je to doslo danas?
Ja ne krivim te ljude, ja apeliram na ljude koji drze tecajeve. MOLIM VAS kolege, molim vas, naucite nase nove kolege na tecajevima par jednostavnih "pravila".
Kad se upoznajes sa nekim, prvo velis, "dobar dan, ja sam taj i taj". E pa to "ja sam taj i taj" u radio-amaterizmu se veli (ja sam) 9A6SPR. Najosnovnije pravilo kucnog odgoja, kinderstubea kak se veli.

Drugo "pravilo".. Slusaj starije kolege koji ti nekaj vele. Ne rade to da napadaju, nego da pomognu. Osnovni HAM-SPIRIT je  "pomoci cu ako mkogu da svima nama bude bolje".
Iskreno sam ostao bez teksta kad su 9A2JY Boris I 9A2EY Zeljko bili "oprani" zato kaj su rekli ono kaj bi trebalo biti nesto sasvim normalno, nesto o cemu uopce nema rasprave, nesto sto se podrazumijeva.. I Borisa i Zeljka znam.. preko 30+g i ako neko je "pravi" radio-amater, onda su to njih dvojica. Pa reci svoj pozivni znak, ostaviti barem dvije, tri sekunde PRAZNOG izmedju relacije u QSOu, .. pa to mora biti "u krvi" svakog amatera, narocito na repetitorima.
I jos jednom molba. MOLIM VAS, kolege koji drzite tecajeve.. ako treba SVAKI tecaj pocnite sa tim jednostavniom pravilima, ili jos boljem, neka budu stalno napisana na plocu.

I ako moze mojih pet lipa. Kolege, repetitori NE sluze SAMO da bi se ljudi culi iz jednog dijela Hrvatske na drugi. Sluze i kao mjesto "skeda", dogovorene veze, "cujemo se da bi se nesto dogovorili". Pa cak i ako su svi operatori u skedu u Zagrebu.

Jos jednom Ivane moje najiskrenije isprike na mom nepocudnom pisanju ....

9A6SPR  RADO

Offline 9A2JK

• Život posvećen forumu
    • 9A2JK Amateur Radio Site
« Odgovori #5 : 14. Travanj 2017, 09:00:45 »
Rado, u svemu si 100% u pravu.
Međutim, a zato jer si kako sam kažeš dugo izbivao iz ovog hobija, želim ti skrenuti pažnju
na činjenicu da ovdje nije problem tečaja niti onih koji su vodili tečajeve. Nikad nije bilo lakše
položiti radioamaterski ispit kao danas. Jednako kod nas, a tako i u drugom svijetu. Zapravo,
više niti ne moraš ići na tečaj. Da ne razvlačim temu tečajeva, to jednostavno moramo prihvatiti.
Drugi problem je opća (loša) situacija u društvu, koja je odražava i na radioamatere.

Da li to znači da stvari trebamo prepustiti da ih voda nosi?
Ne. Mislim da to možemo sami riješiti. Prvi korak bi bio snimanje takovih ''QSO-a''. Snimke bi
onda trebalo poslati HAKOM-u. Vjerujem da bi HAKOM (na temelju tih snimaka) sam obavio
''slušanje'' i poduzeo dalje zakonom predviđene korake. To je samo gruba ideja, a tehničke
detalje treba razraditi.

73
Martin 9A2JK
Nije znanje znati i za sebe ga zadržati, nego je znanje znati ga podijeliti.

Offline 9A6XX

• Život posvećen forumu
    • http://rkp.ice.hr/hrle
« Odgovori #6 : 14. Travanj 2017, 09:24:44 »
Nitko ne uči ljude na tečajevima da psuju u eteru...

Nije direktno vezano na R6, ali gledajući situacije pred 15-20 godina i danas, moj subjektivan doživljaj (većinom iz contesta) je da se hamspirit popravio. Sjećam se situacija u contestima kada je bilo normalno sjesti nekome na frekvenciju i bezobzirno raditi. Freq fights su bile normalne pojave koje su trajale po pola sata-sat, a danas ih je em manje, em ako se netko zaoštri to traje par minuta. Dugotrajno tune-iranje i ometanje u contestima je isto bilo puno češće nego danas. Ponavljam, to je moj subjektivan doživljaj.

S obzirom koliko ljudi danas zove ekspedicije (kada je protok informacija trenutačan) EU ZOO koji se stvori još je i dosta dobro pod kontrolom. Nekada je pritisak na ekspedicije bio puno puno manji.

73,
Hrle - 9A6XX
« Zadnja izmjena: 14. Travanj 2017, 09:27:19 9A6XX »

Offline 9A6WW

• Master in Training
« Odgovori #7 : 14. Travanj 2017, 15:07:27 »
Ne može ham šnelkurs naučiti ljude kulturi koju nisu dobili kroz kućni odgoj i školovanje.

Istina, nekad su ti tečajevi bili i filter koji su u dobroj mjeri obeshrabrili takve da ulaze u radioamatere. A problem je i u nedostatku kontrole. Nekad su takvi gubili dozvole.

Na žalost danas nitko ne može oduzeti članstvo, licencu, pa i stanicu jednom takvom nekulturnom kretenu koji je član hrs (ili pripadajućeg kluba).

73
P.s. ovo je samo nastavak mojeg sličnog odgovora na jednu drugu "ham spirit" temu. Organizacija koja nema svoj kodeks ponašanja ne zaslužuje postojati (to ima čak i mafija).
« Zadnja izmjena: 14. Travanj 2017, 15:15:18 9A6WW »

Offline 9A2JK

• Život posvećen forumu
    • 9A2JK Amateur Radio Site
« Odgovori #8 : 14. Travanj 2017, 19:26:53 »
...
Na žalost danas nitko ne može oduzeti članstvo, licencu, pa i stanicu jednom takvom nekulturnom kretenu koji je član hrs (ili pripadajućeg kluba).
...

Da li?
Nisam baš sigurna da HAKOM nema pravo zabraniti rad i oduzeti dozvolu za rad, pa čak i radio
uređaj radioamateru koji radi protivno Pravilniku o amaterskim radijskim komunikacijama (posebno
članku 18.) i  Zakonu o elektroničkim komunikacijama.

Citiram samo stavke 3., 4. i 6.  članka 18. Pravilnika o amaterskim radijskim komunikacijama:

Članak 18.
U amaterskim radijskim komunikacijama nije dopušteno:

3. služiti se nepristojnim rječnikom,
4. komunicirati s radijskim postajama koje nemaju valjanu identifikacijsku oznaku ili koje ne
odašilju u propisnim intervalima identifikacijsku oznaku,

6. prenositi glazbu, druge vrste odašiljane zabave ili bilo koju vrstu oglašavanja, uz iznimku
prijenosa zvuka određene radijske frekvencije, koji je dopušten samo u svrhu ispitivanja i
mjerenja u trajanju od najviše dvije minute,

Pravilnik spada pod Zakon o elektroničkim komunikacijama. Mislim da primjenom toga Zakona,
HAKOM može puno toga. ''Problem'' je da se to neće desiti samo od sebe – čitaj treba HAKOM-u
dati materijala da bi mogao postupati. Siguran sam da bi tada HAKOM vrlo brzo riješio stvar.

Ako ste pak zaboravili, evo i našeg kodeksa.
To što ga nekolicina krši, ne znači da ga većina ne poštuje.

Radioamaterski kodeks

Radioamater je:

OBZIRAN…
on neće svjesno održavati veze tako da smeta drugima i uskraćuje im
zadovoljstvo.

LOJALAN…
uvijek je spreman pomoći drugima, svom lokalnom klubu, nacionalnom
radioamaterskom savezu u koji je učlanjen, a koji predstavlja i zastupa
interese radioamatera u njegovoj zemlji, a kroz IARU i međunarodno.

NAPREDAN…
prati razvoj znanosti i tehnike. Njegova operatorska vještina i ponašanje
na opsezima su uzor drugima.

LJUBAZAN…
strpljiv i prijatelj svima, uvijek spreman pomoći savjetom i razumijevanjem,
posebno početnicima. Kad je potrebno, u radio vezi radi sporo i strpljivo.
To su obilježja radioamaterskog duha.

URAVNOTEŽEN…
radioamaterizam je hobi. On neće zbog radioamaterizma zanemariti obitelj,
posao, školu ili zajednicu.

DOMOLJUB…
svoje znanje i radijsku postaju uvijek je spreman staviti u službu svoje
zajednice i domovine.

73
Martin 9A2JK
Nije znanje znati i za sebe ga zadržati, nego je znanje znati ga podijeliti.

Offline 9A3TY

• Život posvećen forumu
  • Red pršuta, red sira ...
« Odgovori #9 : 15. Travanj 2017, 10:03:11 »
Dečki, zakaj se vi brinete? Pa HRS ima službu za nadzor amaterskih radijskih frekvencija koja ima sdr prijemnike po cijeloj Hrvatskoj i dok kažeš keks dostavlja materijale stručnoj službi HRS-a koja onda dok kažeš keks dostavlja materijale Hakomu i .... voila .... nepristojnog riječnika i ometača više nema.

Puno više o radu stručne službe, spomenute službe za nadzor i radu odgovornog operatora za repetitor pročitajte na službenom HRSovom portalu.

73 de Ivo, 9A3TY

Ovaj odgovor izdan je u elektroničkom obliku i pravovaljan je bez potpisa i pečata.

Offline 9A6A

• Master in Training
« Odgovori #10 : 15. Travanj 2017, 11:13:08 »
Dragi Ivo 9A3TY,

Moram kao UKV manager na ovo reagirati.
Vidim da omalovažavaš sve koji se trude da se ovdje kod nas nešto dobro napravi.
Repetitor R6 godinama nije radio i onda nije bilo puno primjedbi.
Sad kad ga je ekipa HRS-a vratila i sad kad radi dobro odmah treba naći razlog za pljuvanje po ljudima.
Na žalost takav rad na repetitoru nije posljedica loših tečajeva, nego loših osobina nekih ljudi.
Znam dobro da  nekolicina dugogodišnjih nazovi radioamatera godinama na raznim repetitorim i KV-u psuje i vrijeđa ljude, izmišlja laži radi na tome da nam se zbog tih nekoliko bolesnika zgadi ovaj naš hobi. U Zagrebu smo u nekliko navrata uspjeli to i suzbiti.
Na svaku dobijenu primjedbu stručna služba šalje podatke HAKOM-u. Na HAKOM-u je da provodi zakon.
Ali stručna služba mora imati relevantne podatke i argumente. HRS nema kao što se ti rugaš službu sa SDR-ovima, ali ima ljude radioamatere koji to slušaju i koji bi trebali reagirati na takve pojave. I te podatke slati HRS-u. Baš me zanima koliko si ti takvih argumentiranih primjedbi poslao u HRS?
Ja sam momentalno jako daleko da bi mogao čuti i regirati na rad na R6, ali kad se vratim sigurno ću adekvatno reagirati. A na HAKOM-u je da poduzme mjere.

73
9M2/9A6A
« Zadnja izmjena: 15. Travanj 2017, 11:43:45 9A1AA »

Offline 9A1AA

• Global Moderator
  • Život posvećen forumu
« Odgovori #11 : 15. Travanj 2017, 11:43:13 »
Ja ću vas SVE još jednom zamoliti da pored imena osobe kojoj replicirate upišete i pozivnu oznaku.......
Ima više korisnika sa imenima Zvonko, Ivo, Franjo..........
« Zadnja izmjena: 15. Travanj 2017, 11:46:04 9A1AA »
73, Ivo 9A1AA

Offline 9A2Z

• Senior Member
« Odgovori #12 : 15. Travanj 2017, 14:30:44 »
9A6A.....Petar

Bilo je toga i prije i to na KV. Sve što smo mi "neki" radio amateri poduzimali nije se poduzelo glede toga  NIŠTA. HRS je o tome bio obaviješten. Imao je i snimljene materijale.

http://www.hamradio.hr/forum/index.php?topic=7265.0

I to traje u nazad nekoliko godina. Nakon svega, ništa se nije poduzelo. Ne vjerujem sada u neke "mantre" da će se nešto promjeniti.
Ima sličnih slučajeva (nedoličnog ponašanja) jako puno. KRAJNJE JE VRIJEME DA SE SVEMU TOME STANE NA KRAJ...
+

« Zadnja izmjena: 15. Travanj 2017, 15:17:46 9A2Z »
Stjepan 9A2Z  &  50 godina član HRS-a

https://www.qrz.com/db/9A2Z

++

Offline 9A4QV

• Život posvećen forumu
    • http://www.qsl.net/9a4qv
« Odgovori #13 : 15. Travanj 2017, 15:26:09 »
U potpunosti razumijem 3TY i njegov post. Slažem se u cijelosti sa svime što je iznio. Na sarkastičan način ukazao je na nerad u savezu i postojanje određenih službi ili čega već forme radi.

Uzme li se financijslo izvješće za 2016. godinu vidi se da nije potošena ni polovica sredstava za održavanje infrastrukture ..... Sa sredstvima koja nisu utrošena moglo se kupiti nekoliko SDR prijemnika i to NET verzije i postaviti ih na sve one lokacije (4 lokacije gdje imamo D-star repetitore). Iz izvješća o radu HRS-a za 2016. godinu vidi se da te lokacije imaju pristup internetu pa se takav jedan SDR jednostavno zakači na net.
Sa istime se mogu kontorlirati sva 9A KV natjecanja, UKV natjecanja i monitorirati spektar po potrebi te snimati ili analizarit radio promet. Jednaim udarcem riješiti nekoliko stavki, koje su već odavno trebale biti riješene.

Pero, ne bih rekao da 3TY omalovažava ikoga, premda je tvoje pravo da ti tako shvatiš.
Ja bih isto mogao reću da je omalovažavanje moje inteligencije to što me već treći UKV menadžer za redom pita podatke o repetitorima. Ti si već treći koji započinje taj "sizifovski" posao popisivanja repetitora a nitko da ga završi. Ako dodamo tome da je i Marko 8MM u međuvremenu radio na karti istih te Alen 4WW ako se ne varam, pa je neku kartu složio i 4OE, 6AIB popis repetitora itd. I na kraju svega opet upiti sa tvoje strane o istom problemu.

Ja razumijem tvoje dobre namjere ali razumi i ti mene, da se ja osjećam polako kao mentalno zaostao, jer me netko pita 3 puta jednu te istu stvar. Sad, ili ja ne znam dati dobar odgovor na postavljeno pitanje ili onaj koji ga dobije ne zna šta bi sa tim odgovorom, pa tako već 10 godina....

Ako postoji služba za nadzor amaterskih frekvencija pri savezu, onda bi služba trebala malo pročitati pritužbe na forumu i odraditi posao za koji se prijavila (ili ih je netko natjerao da se prijave).

A što s etiče ranijih problema na 3675. tko pjeva zlo ne misli  ;D

Offline 9A2Z

• Senior Member
« Odgovori #14 : 15. Travanj 2017, 15:49:20 »

A što s etiče ranijih problema na 3675. tko pjeva zlo ne misli  ;D

Ako ti on tako lijepo pjeva (isti si kao i on) uzmi si ga doma, kod sebe pa uživaj u toj pjesmi.  :o

+++

Stjepan 9A2Z  &  50 godina član HRS-a

https://www.qrz.com/db/9A2Z

++