Autor Tema: Web logbook (bez reklama zauvijek)  (Posjeta: 4061 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A3TPL

• Newbie
  • *
  • test
Web logbook (bez reklama zauvijek)
« u: 30. Rujan 2016, 11:12:55 »
URL: http://logbook.plecko.hr

Dakle, molim pomoć zajednice

Plan je - web log book (nešto tipa QRZ.com, samo bez svog onog smeća okolo) koji bi trebao biti besplatan i bez reklama

Trebam savjete i prijedloge, što bi (i kako) jedan web logbook software trebao imati i kako bi trebao funkcionirati

Trebam i testere programa - kada se nekome pojavi greška, da napravi screenshot greške i podatke kako je došlo do greške pošalje na plecko@plecko.hr

Adresa aplikacije je logbook.eurekamoment.eu

Ukoliko se pokaže interes za korištenje (eg. ne bude služilo samo meni), uzet ću neku dediciranu domenu.

P.S. Ukoliko upišete svoj QRZ account, možete sa svojim accountom raditi query na njihovu bazu.
Taj feature ću u jednom trenu ugasiti - kada baza pozivnih oznaka naraste

Dakle, primam želje, i radim kolko mogu

Još jedan PS: Ukoliko netko ima (ili zna gdje ima) SVG slike: QTH mape, Mape kontitenata, ITU regija, ITU zova, CQ zona (bitno je da je SVG), molim informaciju, pa da uklonim ove loše slike
« Zadnja izmjena: 17. Siječanj 2017, 11:37:33 od 9A3TPL »
Tomislav

Offline 9A3TY

• Život posvećen forumu
  • Red pršuta, red sira ...
Odg: Web logbook (bez reklama zauvijek)
« Odgovori #1 u: 30. Rujan 2016, 14:42:52 »
Hi Tomislave,

drago mi je da si se uputio raditi nešto interesantno. Ne znam da li planiraš da to bude samo ispomoć ljudima ili ti je želja napraviti nešto što će zamijeniti log programe na PCju (barem one za redovno vođenje dnevnika).
Osobno bih volio da to bude pravi "real-time" log i da bude upotrebljiv ne samo na PCju već i na mobilnim uređajima i tabletima (znaš onaj buzzword : responsive design  :D ).

Mislim da je dosta bitno da odmah u startu napraviš kvalitetan dizajn baze podataka. Sučelje je lako kasnije nadograditi ali ako nešto fali u bazi onda bude problema.
Npr. trebaš predvidjeti da jedan operator može imati različite lokacije, različite pozivne znakove, ...
Bilo bi dobro smisliti neki jednostavan način praćenja ostvarenja po bilo kojem parametru bez kompliciranja baze. Tu mislim da lovce na diplome. Kad dobiješ od nekoga qsl-ku pa na njoj vidiš hrpu oznaka koje nešto znače u određenom programu (npr. Iota, Sota, ...) da to možeš na jednostavan način unijeti i na temelju tog unosa dobiti neke povratne informacije (ispise).
Slijedi ispis qsl karata. Dobro bi bilo da ima "dizajn editor" pa da svatko može kreirati izgled svoje qsl karte i jednostavno printati qsl-ke (nešto poput bv7 programa ali kvalitetnije i bez bugova :-) )

Ako budeš radio "pravi" logger onda bi dobro bilo i da ima dx cluster info, sučelje prema radio uređaju, ...
Riječ je o ogromnom poslu ali ako imaš vremena i volje držim ti fige da uspiješ. Znam da ćeš usput puno toga naučiti pa ti trud sigurno neće biti uzalud.

73 de Ivo, 9A3TY

Ovaj odgovor izdan je u elektroničkom obliku i pravovaljan je bez potpisa i pečata.

Offline 9A3TPL

• Newbie
  • *
  • test
« Odgovori #2 u: 30. Rujan 2016, 21:13:19 »
Hvala na prvom inputu, definitivno sam dobio još koju ideju.

Sve mi ima smisla, sad kad čitam.

Dakle -
1 - registracija korisnika bez pozivnih oznaka
2 - unos pozivnih oznaka korisnika
3 - kreiranje logbookova vezaanih uz pozivne oznake (više logbookova po pozivnoj oznaci?)

Štampanje QSLki sam imao na umu, uz jednostavan editor - to već imam u glavi.

Ono što ne znam kako funkcionira su kontesti, i log fajlovi za konteste. Ali to - kad dođe vrijeme

Za sada nisam mislio raditi interface prema nekom uređaju - to mi je za sada out-of-scope za jednu web aplikaciju, ali definitivno sam mislio da bi ovo trebalo na kraju biti nekakva ozbilja aplikacija i da ciljam zamijeniti neke druge - definitivno da.

Ono što definitivno ne želim raditi je - krcati ekran reklamama i stvarima koje nisu prvi plan aplikacije.

Za sada hvala na inputu - napravim ovih dana preinaku (dok je vrijeme) i javim se nazad - pa da netko obavi inspekciju :)

Tomislav

Offline DK8ZZ

• Master in Training
  • Radio Operator :-)
« Odgovori #3 u: 30. Rujan 2016, 21:40:58 »
Sve to sto nudis otprilike ima i Clublog.org
Ono sto bi mozda bilo zanimljivo je obrada dnevnike u raznorazne svrhe diploma.

Puno srece sprojektom :)

ZZ
73, Zrinko (Zik) DK8ZZ, VE3ZIK, YT3ZZ

Offline 9A6C

• ???
  • *
« Odgovori #4 u: 01. Listopad 2016, 08:05:35 »
Telegram podrške iz južnih pokrajina :D

Nisam zainteresiram, ali svakako lijepa inicijativa koja zaslužuje punu podršku.
Ljudi koji o sebi govore u trećem licu uplašeni su, narcisoidni i skromnih mentalnih sposobnosti

Offline 9A3TY

• Život posvećen forumu
« Odgovori #5 u: 01. Listopad 2016, 09:04:26 »
3 - kreiranje logbookova vezaanih uz pozivne oznake (više logbookova po pozivnoj oznaci?)

Ne bih ti preporučio da to realiziraš s više tablica. Kad se gleda nečija postignuća trebat će spojiti sve u jednu cjelinu a to je onda sporo a osim toga i održavanje više tablica ti je teže. Ubaciš polje npr. SentCall pa tu ubacuješ 9A3TPL , 9A3TPL/P , 9A370TPL, ... i još jedno polje npr. MyLocId koje je referencijalnim integritetom povezano s drugom tablicom npr. Locations koja bi imala sve potrebne informacije o lokaciji u sebi. Nešto kao što TQSL ima za LoTW samo puno opširnije.

Po meni jedan operator (ili jedan klub) = jedno korisničko ime = jedna log tablica. Za današnje baze 100.000 recorda je mačji kašalj  ;D

Umjesto reklama predlažem da ubaciš korisne informacije. Npr. ti ili tvoji suradnici kroz sučelje za unos najava nekakvih aktivacija ili dx ekspedicija ubacite podatke koji se onda pojavljuju na ekranu ljudima koji trebaju odraditi tu aktivaciju ili dx expediciju. Npr. netko lovi floru i faunu, Emir objavi na forumu da će tada i tada biti ta i ta aktivacija i onda tvoja aplikacija korisnicima koji love FF iz loga vidi da im ta referenca fali i onda im na nekakvom "semaforu" ispisuje taj info.

May the source be with you!
73 de Ivo, 9A3TY

Ovaj odgovor izdan je u elektroničkom obliku i pravovaljan je bez potpisa i pečata.

Offline 9A3TPL

• Newbie
  • *
  • test
« Odgovori #6 u: 03. Listopad 2016, 15:42:40 »
Javim se za tjedan-dva sa nekakvim updateom i za novi feedback :)

Hvala za ideje

A sad mozganje
Tomislav

Offline 9A3TPL

• Newbie
  • *
  • test
« Odgovori #7 u: 04. Listopad 2016, 11:26:12 »
Bilo bi dobro smisliti neki jednostavan način praćenja ostvarenja po bilo kojem parametru bez kompliciranja baze. Tu mislim da lovce na diplome. Kad dobiješ od nekoga qsl-ku pa na njoj vidiš hrpu oznaka koje nešto znače u određenom programu (npr. Iota, Sota, ...) da to možeš na jednostavan način unijeti i na temelju tog unosa dobiti neke povratne informacije (ispise).

Osim IOTA, LOTA, BOTA; koji još postoje?
I što je 'S' u SOTA?

(trenutno sam u redesignu baze)
Tomislav

Offline 9A5RPZ

• Newbie
  • *
« Odgovori #8 u: 04. Listopad 2016, 12:01:22 »
S u SOTA  ti je summit tj. Vrhovi brda planina. Imas jos COTA to su dvorci. IOTA otoci medjunarodni program ,IOCA hrvatski otoci i sad sam blokirao ne mogu se niceg sjetiti osim FF programa.
73 de 9A5RPZ
Ivan

Cvitu kamenih latica
pomaži me uljem iz grudi svojih maslina
daj mi zadnju buru i malo litnjeg lada
da još jednom čujem kako slave zvona starog grada

Offline 9A3TPL

• Newbie
  • *
  • test
« Odgovori #9 u: 17. Siječanj 2017, 10:07:51 »
Složio varijantu na http://logbook.plecko.hr (uskoro neću više plaćat domenu eurekamoment.eu, pa će se logbook nalaziti ovdje)

Molim feedback o ideji i smjeru

Sve što nije završeno ima nekakav opis koji daje naslutiti što će tu biti i kako će raditi

S obzirom da za života nisam odradio neki kontest, tu ću molit pomoć oko toga što i kako je različito od klasičnog logbooka - i znam da je tu potreban export u nekakav format (što u finalu nije nikakav problem)

Edit: Bila je greška kod novih korisnika - nije se moglo u QSO dok nema odabranog defaultnog logbooka - sad je prvi logbook defaultni i aktivan automatski - pa ako je netko probao - može sada opet
« Zadnja izmjena: 17. Siječanj 2017, 10:51:10 od 9A3TPL »
Tomislav

Offline 9A3TY

• Život posvećen forumu
« Odgovori #10 u: 17. Siječanj 2017, 16:47:38 »
Evo par mojih komentara ...
(S obzirom da se nisi izjasnio da li radiš "on-line" ili "off-line" tip loggera tj. da li bi trebao služiti i za unos tijekom rada na postaji kao i unos podataka sa papira neki komentari će možda biti promašeni.)

Ne znam zašto si se odlučio na tri polja za unos tj. kako si ih ti nazvao Prefix, Callsign, Callsign sufix.
Uobičajeno je da postoji samo jedno polje za unos pozivne oznake i da se prilikom njegovog unosa sve informacije koje se mogu znati ili se pretpostavljaju odmah prikažu. Tako bi npr. prilikom unosa pozivne oznake nekog iz Japana program na temelju mog lokatora trebao odrediti smjer short i long path a ne tek nakon unosa lokatora iako bi u slučaju unosa podataka za ukv veze bilo ispravno da na temelju znaka dade približne podatke a nakon unosa lokatora točne podatke. S obzirom da je riječ o podacima korisnim za održavanje veze trebali bi biti odmah vidljivi a ne da se mora spuštati na dno stranice. Naravno, to znači da bi cijeli prikaz trebao biti drugačiji a ne jedan podatak jedan redak.

Prikazani format za unos frekvencije je čudan. Uobičajene je grupa od tri znamenke nakon cijelog broja Megaherca (3.750 ; 14.210 ; 144.300 i sl.)

Mode SSB dozvoljava unos raporta 599 a ne dozvoljava 59+20 ?

Power : čija snaga moja ili sugovornikova? Ako je moja zašto nema defaultne vrijednosti?

Čemu prikazivati polje QSL sent date ako je QSL sent = NO ? Isto vrijedi i za QSL received date.
Tip: čemu uopće to raditi sa YES/NO i date poljima. Ako je polje s nadnevkom prazno (NULL) znači da QSL karta nije poslana / primljena, zar ne?

Događaju se i neke čudne stvari s korisničkim sučeljem npr. fokus mi je u Prefix a sa dvije crvene crte je označeno prazno polje Callsign, Mouseover zna više smetati nego pomagati jer unos je najčešće preko tipkovnice pa ispadne da je više naglašeno polje u koje se NE unosi podatak nego ono u koje se unosi, format za rst je 599 ali defaultna vrijednost koju on popuni je 000 ?? , ...
Bilo bi lijepo i da je korisničko sučelje ujednačeno npr. da polje za unos u kojem se nalaziš uvijek bude istih karakteristika a ne da ponekad ima bijelu pozadinu a ponekad ne.

Duration? Mislim da je uobičajeno da imaš start time i end time a tako je i jednostavnije. Tko će računati koliko je prošlo minuta kod dužih veza npr. od 17:36 do 18:11?

Provjere? Ako nisi upisao ključne podatke ne smije prihvatiti unos veze u dnevnik. Ja za probu nisam upisao ni frekvenciju ni band ni mode a on je ipak upisao vezu i za te podatke stavio n/s.

Nedostaje poprilično bitna stvar - učitavanje logova koje ljudi već imaju - najčešće adif format.

Svaki početak je težak. Ide to tebi ali treba vremena i truda ... Držim ti palčeve.

73 de Ivo, 9A3TY

Offline 9A5CW

• Master
« Odgovori #11 u: 18. Siječanj 2017, 18:42:05 »
Bez uvrede ali zakomlicirao si mnoge stvari,
pojednostavi setup callsign i baze, tj. kad kreiras/uneses call odmah ti software kreira default bazu.

9A prefix ti sam sugerira u kojim si IARU/WW zonama.
Valid from  - to,  izbaci.
Region izbaci, nepotrebno.

logbook:

prefix- izbaci
call sufix- izbaci (vec si upisao cijeli znak pod call)
date - generiraj po danasnjem datumu ili dodaj opciju post qso / post contest ili sl. za naknadno ubacivanje qso. tj. klik na to polje i ispravis datum.
time - generira se ulaskom na to polje... end qso - moze i nemora biti.

Ima puno drugih nepotrebnih polja ... koja se mogu sama generirati iz neke baze kao sto cty.dat (googlaj) ili iz neke online baze.

Sugerirao bi ti da pogledas neke contest loggere, every day loggere i sl... i napravis nesto slicno online.
Makar mislim da je to danas gubljenje vremena jer vecina loggera ima export u adif i nekolicina online logbooka ima opciju import adif i vec imas sve to online.

Vidi logger32, winlog za pocetak  - everyday logger.
Contest loggeri: dxlog.net, win-test, n1mm...
Online logbooks: clublog, hrdlog, qrz.com logbook, LoTW, eqsl.cc.

73 i sretno

73, Pa3k 9A5CW
..................................
B. Đorđević napisa:
Ni EU nije šta je bija, držmo se mi Istre.
On je u Božjim rukama, ka i Papin sobar. Razlika je jedino šta sobar viruje u Boga.

Offline 9A3TPL

• Newbie
  • *
  • test
« Odgovori #12 u: 19. Siječanj 2017, 10:44:51 »
Hvala na povratnim informacijama - boldano objašnjava moju ideju - pa molim opaske na to

Bez uvrede ali zakomlicirao si mnoge stvari,
 konstruktivno razgovaramo - svjestan sam da ponekad zakompliciram stvari

pojednostavi setup callsign i baze, tj. kad kreiras/uneses call odmah ti software kreira default bazu.
Istina - kada uneseš prvi callsign, bilo bi dobro da se automatski kreira jedna baza za taj callsign. To upravo radim
btw, to sam napravio kako bi se dobilo slijedeće:
Možeš napraviti poseban logbook za konteste, a u finalu možeš vidjeti (u jednom view-u) sve QSO sa tim pozivnim
Pa npr, imaš logbook za rad u portablu, logbook za rad u stacionaru, logbook za rad iz kluba, logbook za rad u mobilu, logbook za portabl na nekoj drugoj lokaciji - generalno da možeš grupirati sve to po nekakvim cijelinama, a u finalu da imaš jedan (prema korisnicima view) logbook sa apsolutno svim QSO sa tim pozivnim

9A prefix ti sam sugerira u kojim si IARU/WW zonama.
Ovo će u jednom trenu biti automatizirano - mada vidim da moram satviti što je taj prefix.
Prefix u svakoj formi je prefiks države - ukoliko se radi iz druge države. Zasmetalo me na QRZ.com što kad sam htio upisati qso sa kolegom iz slovenije koji se nalazio u hrvatskoj, nisam ga mogao naći upisivanjem 9a/s5xxx/p (manje više tipkam automatikom kada čujem pozivni), i kad sam ga unio (na taj način) nisam ga mogao tražiti potvrdu jer ga QRZ ne može nači sa punim pozivnim

Valid from  - to,  izbaci.
Zar ovo nebi trebalo biti tu da ukloni greške? Stavio sam validaciju isključivo na stvari koje moraju sadržavati uvijek unificiranu formu. Eventualno se mogu nake polja maknuti sa 'required' liste (sigurno sam si zamislio da je nešto obavezno a nebi trebalo biti), ali validacija mora postojati, jer se inače mogu upisivati svakakve nebuloze i može se submitati prazna forma - a mislim da će svima više ići na živce da nakon submitanja forme dođu na drugu stranicu gdje dobiju grešku i onda moraju ponovno popunjavati sva polja - bolje da znaš odmah što je pogrešno

Region izbaci, nepotrebno.

logbook:

prefix- izbaci
Dakle, i ovdje je to prefix kada druga strana ne radi u svojoj državi

call sufix- izbaci (vec si upisao cijeli znak pod call)
Dakle, ovo bi trebalo kasnije olakšati pretraživanje. a i da ne spominjem da će olakšati potvrde

date - generiraj po danasnjem datumu ili dodaj opciju post qso / post contest ili sl. za naknadno ubacivanje qso. tj. klik na to polje i ispravis datum.
Stavio da se popuni UTC odmah pri otvaranju forme

time - generira se ulaskom na to polje... end qso - moze i nemora biti.
Stavio da se popuni UTC odmah pri otvaranju forme

Ima puno drugih nepotrebnih polja ... koja se mogu sama generirati iz neke baze kao sto cty.dat (googlaj) ili iz neke online baze.
Ovo je jedna od ideja - ali sada u početnoj fazi još nisam popunio bazu sa tim podatcima. Sva što se može automatizirati, će se automatizirati. Dakle, u finalu, čim uneseš prefix, forma će ti ponuditi i državu i zone i regije - sve što bi trebalo biti fiksno

Sugerirao bi ti da pogledas neke contest loggere, every day loggere i sl... i napravis nesto slicno online.
Ovo je isto ideja za ubuduće

Makar mislim da je to danas gubljenje vremena jer vecina loggera ima export u adif i nekolicina online logbooka ima opciju import adif i vec imas sve to online.
I tu bi se složio, ali meni je osobno bedastoća da imam sve lokalno, pa onda importiram online da bi imao tamo - to sve može biti na jednom mjestu

Vidi logger32, winlog za pocetak  - everyday logger.
Contest loggeri: dxlog.net, win-test, n1mm...
Online logbooks: clublog, hrdlog, qrz.com logbook, LoTW, eqsl.cc.

73 i sretno

Hvala na info - nadam se da ovaj projekt u finalu bude ozbiljno riješenje za sve potrebe.)
« Zadnja izmjena: 19. Siječanj 2017, 10:48:14 od 9A3TPL »
Tomislav

Offline 9A5CW

• Master
« Odgovori #13 u: 19. Siječanj 2017, 11:18:16 »
Sve 5.
Mislim da treba pojednostaviti i ubrzati unos podataka.
Neznam koliko si radio takmicenja ili pile-upove na KVu ali trebao bis znati da imas situacija da u jednoj minuti odradis 5 do 6 veza. To trenutno sa tvojim nacinom unosa podataka nije moguce.
Za contest veze morao bi napraviti brzu formu za unos podataka koja bi se sastojala od call, date, time, freq, mode, rst serial sent, rst serial rx ili neki drugi podatak koji daje korespondent u vezi (zona, membership nr, year, itd).

Nakon toga moras poraditi na cabrillo exportu za pojedina takmicenja ili adif.

Ima jos toga...

73, Patrik

73, Pa3k 9A5CW
..................................
B. Đorđević napisa:
Ni EU nije šta je bija, držmo se mi Istre.
On je u Božjim rukama, ka i Papin sobar. Razlika je jedino šta sobar viruje u Boga.

Offline 9A3TPL

• Newbie
  • *
  • test
« Odgovori #14 u: 19. Siječanj 2017, 11:24:46 »
Sve 5.
Mislim da treba pojednostaviti i ubrzati unos podataka.Definitivno -
Neznam koliko si radio takmicenja ili pile-upove na KVu ali trebao bis znati da imas situacija da u jednoj minuti odradis 5 do 6 veza. To trenutno sa tvojim nacinom unosa podataka nije moguce. Noted. Malo ću promozgat kako ubrzati stvar a da ne gubim podatke koji se sve mogu unijeti (neki naknadno, neki automatski)
Za contest veze morao bi napraviti brzu formu za unos podataka koja bi se sastojala od call, date, time, freq, mode, rst serial sent, rst serial rx ili neki drugi podatak koji daje korespondent u vezi (zona, membership nr, year, itd).Ovoga sam svijestan. I zato će kod kreiranja logbookova postojati još jedno polje gdje bi se trebao odabrati kontest, a kada se odabere taj logbook za unos veza, trebala bi se prikazati druga forma (kraća) specifična samo za taj kontest - samo hoću prvo riješiti eventualne greške u ovom dijelu, i složiti automatiku da radi zadovoljavajuće

Nakon toga moras poraditi na cabrillo exportu za pojedina takmicenja ili adif.
A ovo sam se već informirao - ovo nije problem. format je jednostavan i ima jasnu definiciju kako izgleda.

Ima jos toga...  Idem redom - s obzirom da solo radim na ovome, ne baš najbrže - ali ide

73, Patrik
Tomislav