Autor Tema: Radioamaterizam i/ili CB radioamaterizam  (Posjeta: 3222 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A2Z

• Master in Training
Radioamaterizam i/ili CB radioamaterizam
« u: 21. Kolovoz 2016, 14:20:39 »
Citat:

A sad da budem konkretan :

Moj stav je da se na ovom forumu mora dati prilike sudjelovanja i nečlanovima HRS-a radi napretka tehničke kulture a posebice radioamaterizma.
Moj stav je da ne smije vladati isključivost i netrpeljivost po bilo kojoj osnovi (npr. između "pravih" i CB radioamatera).
Moj stav je da bi morao postojati barem jedan dio foruma gdje bi svi djelatnici HRS-a, članovi IO kao i sve ostale funkcije u strukturi HRSa MORALI aktivno sudjelovati.
Moj stav je da bi na forumu / webu svi manageri MORALI redovno objavljivati informacije o događanjima i statusu pojedinih projekata iz svoje nadležnosti.

Što ti je Ivo? opet ti o CB-jašima
Neznam kakva netrpeljivost vlada između nekoga? Po kojim zakonima su CBjaši nekakvi radio amateri?
Oni su od nekada samozvani radio amateri koji u zakonima nisu nigdje uvršteni. Postoji HSCB sa nekoliko CB klubova.
Ti korisnici CB radio postaja kod nas u Varaždinu  položili su radio amaterske ispite i oni su sada radio amateri. Vjerujem da je to učinjeno i u ostalim dijelovima lijepe naše . Znači, oni su sada radio amateri i članovi radio klubova.

ČITAJ i ovaj zakon. Možda shvatiš tko su CB-jaši

HAKOM
UPORABA CB RADIJSKIH POSTAJA

Odlukom ECC/DEC/(11)03 postavljeni su uvjeti za harmoniziranu uporabu CB radijskih postaja, pod čime se podrazumijeva slobodni promet i uporaba CB radijskih postaja te izuzimanje od izdavanja pojedinačne dozvole za njihovu uporabu.

Temeljem Odluke ECC/DEC/(11)03 i ETSI EN 300433 standarda, HAKOM je izdao opću dozvolu broj OD-134 koja je objavljena na HAKOM-ovoj internetskoj stranici.

Navedenom odlukom i standardom određene su tehničke značajke CB radijskih postaja i to osobito:
određeno frekvencijsko područje 26.960-27.410 MHz (10 kHz raster), osim kanala na centralnim frekvencijama 26.995 MHz, 27.045 MHz, 27.095 MHz, 27.145 MHz i 27.195 MHz,
maksimalna efektivna izračena snaga 4 W za kutnu modulaciju (FM), 4 W za modulaciju s dva bočna pojasa (AM-DSB) i 12 W (vršna snaga ovojnice - PEP) za modulaciju s jednim bočnim pojasom (AM-SSB),
CB radijska postaja je namijenjena za govornu komunikaciju.
Temeljem opće dozvole broj OD-134, svaka pravna i fizička osoba može upotrebljavati CB radijsku postaju na području Republike Hrvatske bez podnošenja zahtjeva HAKOM-u i prijave podataka o CB radijskim postajama.
++++++

Dali ovdje negdje piše da su korisnici CB radio postaja nekakvi radio amateri. Spominješ uvijek neke ZAKONE a ovdje ne vidiš da to ne postoji.

LP

« Zadnja izmjena: 22. Kolovoz 2016, 21:54:59 od 9A2Z »

Offline 9A2Z

• Master in Training
Odg: Radioamaterizam i/ili CB radioamaterizam
« Odgovori #1 u: 21. Kolovoz 2016, 18:31:53 »
Uopće mi nije jasno kako im pada na pamet kritizirati organizaciju u kojoj nisu.

Akcija !!!!

Lubenica (kg) .... 0,99 kn
Kritiziranje HRS-a (godišnje) .... 100 kn

Stjepane, možeš se ti pjeniti koliko god želiš ali :
1. to što si napisao nije zakon
2. djelatnost 13.5.3 u klasifikaciji djelatnosti udruga : CB radioamaterizam
    (u http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/dodatni/434417.pdf)

Znam da je vama starijima teško to shvatiti (ili prihvatiti ?) ali radioamaterizam i radioamaterski operator su dva različita pojma. A novac koji dobije HSCB barem se utroši na rad s mladima i popularizaciju radioamaterizma. A gdje završi u HRS-u? (za bonuse, nagrade, ...) ?? Dajmo malo budimo realni i samokritični.

Još ti nije jasno da nema CB-radioamatera pa ne može biti niti CB-radioamaterizma. JOŠ ČITAJ HAKOM TAKO DUGO DOK NE SHVATIŠ TKO SU KORISNICI CB POSTAJA.
Što može HSCB popularizirati mladima? radio stanicu od 40 kanala?. kakav, koji sistem radio veza? Što ti je čovječe? koga ti nominiraš? ako misliš da su u tome uspješniji od nas radioamatera učlani se kod njih na 40 dozvoljenih kanala.
Kako su se našli u narodnim novinama, klasifikacija djelatnosti udruga kao CB-radioamateri znamo svi ali  tu je velika greška i mojega HRS-a na čelu sa Predsjednikom koji je odgovoran što NAS nema nigdje u narodnim novinama. Izgubili smo takvim našim rukovodstvom  ugled i dostojanstvo kao radioamateri u tom našem HRS-u.
Vjerujem da će novo rukovodstvo (mislim na kompletno novo) napraviti nešto da ponovno budemo JEDINA prava organizacija stručnih ljudi na osposobljavanju i edukaciji radioamaterizma i sistema radio veza.

LP

« Zadnja izmjena: 22. Kolovoz 2016, 21:32:22 od 9A2Z »

Offline 9A6C

• ???
  • *
« Odgovori #2 u: 22. Kolovoz 2016, 05:54:52 »
Ajde ljudi, nema koristi da se potežemo oko očitog.

Jasno je da su CBradioamateri samo magla za koju je najvećim dijelom zaslužan i sam HRS i to prije svega svojim nečinjenjem, a zasluge mogu ravomjerno podijeliti tajnica i predsjednik u odgovarajućim omjerima.

Po istoj špranci ne bi me čudilo da se za koji dan pojave NAUTICradioamateri, VATROGASNIradioamateri, POLICEradioamater, jer po CB logici, očito je svatko tko uzme mikrofon u ruke odmah radioamater, a pridjevak varira u odnosu na dodijeljeno frekventno područje.

I zato bih svoj gglas na predstojećim izborima dao onom kandidatu koji bi u svoj program stavio i ovu stvar pa se izborio za reguliranje našeg statusa i izdvajanje naše djelatnosti iz te CBradiomočvare... Nemam ništa protiv CB i svega vezanog uz to, ali to nismo mi, mi smo ipak daleko iznad toga u svakom pogledu. Od regulative pa do samog sadržaja.

Kiša je pala, zaladilo, je masline će se polako oporavit, a mi bi mogli preć s kiselih krastavaca na neki drugi radioamaterski menu' ;)
« Zadnja izmjena: 22. Kolovoz 2016, 19:38:16 od 9A1AA »
Ljudi koji o sebi govore u trećem licu uplašeni su, narcisoidni i skromnih mentalnih sposobnosti

Offline 9A3TY

• Život posvećen forumu
  • Red pršuta, red sira ...
« Odgovori #3 u: 22. Kolovoz 2016, 09:01:36 »
mi smo ipak daleko iznad toga u svakom pogledu. Od regulative pa do samog sadržaja.

Uh, uh .... koja elita .... sve Tesla do Tesle. To što netko kao papagaj može brzo ponavljati fajv najn fiftin jest sposobnost al baš da je zbog toga elita to mi nekako nije sjelo.

Zar ovakvo natjecanje ne spada u radioamaterizam :

Tema natjecanja (ekipa broji 3-5 članova):
-postavljanje centra veze (šatora)
-podizanje i sidrenje aluminijskog antenskog stupa sa antenom
-rad s agregatom i baterijskim napajanjem za radio uređaj
-rukovanje uređajem i uspostava veze
-orijentacija

Netko je pobrkao lončiće a ja znam da to nisam ja. Izgleda da je vrijeme za "radioamatersku lustraciju" ili reboot nakon kojeg će u HRS-u ostati samo mlade snage na koje se toliko svi pozivamo.

Pa tko bi nam se pridružio kad se toliko borite za isključivanje javnosti s foruma, za nezasluženi elitizam, za skrivanje prljavog rublja ispod tepiha ....

A zbog čega smo mi uopće ovdje? Predlažem svima pročitati Statut i što je to HRS i čime se bavi.
A onda se zamislite, pogledajte u ogledalo, stavite ruku na srce i recite sami sebi što od toga VI radite.

« Zadnja izmjena: 22. Kolovoz 2016, 19:38:37 od 9A1AA »
73 de Ivo, 9A3TY

Ovaj odgovor izdan je u elektroničkom obliku i pravovaljan je bez potpisa i pečata.

Offline 9A6C

• ???
  • *
« Odgovori #4 u: 22. Kolovoz 2016, 09:30:52 »
Ajde ne pričaj svašta...

Ko govori o eliti i Tesli?

Za dobit CB dozvolu treba samo htjeti, platiti i tražiti.

Za naše ipak treba nešto i znati i to znanje nadograđivati. Vrtit kanalni preklopnik od kanala do kanala uz vertikalnu antenu ipak niej baš isto kao raditi EME digitalnim vrstama rada.

Nije sve u 59, široko je polje i  svatko u njemu može pronaći nešto za sebe.

Užasavam se pogleda u ogledalo, ali svakako ne zbog radioamaterske prošlosti...vjerujem da bi čak i po tvojim kriterijima zaradio prolaznu ocjenu...u +40 godina svega se nakupi, samo nemojmo po novijim običajima početak vremena računati od jučer...

Ne možeš baš cijeli život odvajati onoliko vremena za hobi kao u mladim danima. Život nameće daleko ozbiljnije obaveze.

Lustracija ti je odlična ideja...ona će svakako zgusnuti redove iz zdravog tkiva našeg saveza istisnuti sve ono što je prestaro, prestaromodno i narušava sklad.

Ajde smisli kriterije i raspali ;)
« Zadnja izmjena: 22. Kolovoz 2016, 19:38:59 od 9A1AA »
Ljudi koji o sebi govore u trećem licu uplašeni su, narcisoidni i skromnih mentalnih sposobnosti

Offline 9A2Z

• Master in Training
« Odgovori #5 u: 22. Kolovoz 2016, 10:48:56 »
+++ 9A6C+++

Citat:

Za CB ne treba ništa, nikakve dozvole, NIŠTA NE TREBA TRAŽITI I PLATITI . Goran, zašto ne čitaš zakon HAKOM-a za CB
To je građanski band za sve građane koji mogu raditi na određenih 40 kanala 27 MHz. I to je radioamaterizam????   

Citat:
Temeljem Odluke ECC/DEC/(11)03 i ETSI EN 300433 standarda, HAKOM je izdao opću dozvolu broj OD-134 koja je objavljena na HAKOM-ovoj internetskoj stranici.

Navedenom odlukom i standardom određene su tehničke značajke CB radijskih postaja i to osobito:
određeno frekvencijsko područje 26.960-27.410 MHz (10 kHz raster), osim kanala na centralnim frekvencijama 26.995 MHz, 27.045 MHz, 27.095 MHz, 27.145 MHz i 27.195 MHz,
maksimalna efektivna izračena snaga 4 W za kutnu modulaciju (FM), 4 W za modulaciju s dva bočna pojasa (AM-DSB) i 12 W (vršna snaga ovojnice - PEP) za modulaciju s jednim bočnim pojasom (AM-SSB),
CB radijska postaja je namijenjena za govornu komunikaciju.
Temeljem opće dozvole broj OD-134, svaka pravna i fizička osoba može upotrebljavati CB radijsku postaju na području Republike Hrvatske bez podnošenja zahtjeva HAKOM-u i prijave podataka o CB radijskim postajama

« Zadnja izmjena: 22. Kolovoz 2016, 19:39:14 od 9A1AA »

Offline 9A6C

• ???
  • *
« Odgovori #6 u: 22. Kolovoz 2016, 12:16:07 »
Ispričavam se što ne čitam HAKOM cirkulare i nadam se da nisam prouzročio prekomjerne duševne boli glede inertnosti po ovom pitanju...

Ovo je zbilja strašno, CB je ko javni prijevoz na švercanje, upadneš u tramvaj bez plaćanja i voziš se...naravno da to nema veze s radioamatrizmom, ali je sama ideja da se na taj način zamagli stvarno stanje monstruozna i utoliko veći magnum krimen predsjednika  IO i tajnice koji po statutu imaju nekakvu odgovornost po ovom pitanju...

Toplo se nadam da će naredna skupština konačno prerasti u pravu razmjenu mišljenja i ocjena, umjesto uobičajenih recitiranja pismeno poslanih materijala koji uopće nisu bitni.

Mislim da bi SVI delegati trebali bez iznimke konzumirati svoje pravo na argumentiranu raspravu i tako razgolititi do gaća sve od reda pa makar trajalo do prekosutra. Neću moći u tome sudjelovati, ali netko hoće...

I sve wannabee kandidate izrešetati bez milosti da nam se ne dogodi da opet nekakva instalirana lutka na koncu statirajući gleda kako se rastaču posmrtni ostaci truda generacija NON-CB radioamatera u Hrvatskoj...

BAUK kruži Hrvatskom, BAUK RADIOAMATERIZMA...

Dabogda...
« Zadnja izmjena: 22. Kolovoz 2016, 19:39:29 od 9A1AA »

Offline 9A4QV

• Život posvećen forumu
    • http://www.qsl.net/9a4qv
« Odgovori #7 u: 22. Kolovoz 2016, 16:11:38 »

Pa koliko sam neslužbeno upoznat, ništa drukčije nije bilo ni kod izdavanja pojednih jednosločanih pozivnih oznaka u HRS-u.....

Za naše ipak treba nešto i znati i to znanje nadograđivati.

I onda je došao svizac i zamotao čokoladu ......

Barem ovdje u Istri, ima dosta radioamatera koji su niknuli iz CB-jaša i mogu poslužiti za primjer kako po ponašanju na bandu tako i tehničkom znaju i "zlatnim" rukama. Većinom ljudi dobre volje, uvijek spremni pomoći.

A nije naodment napomenuti da ima dosta onih koji su prešutno promjenili hobi i iz radioamaterizma otišli u neke druge, mirnije, zanimljivije, tehnički orjentiranije vode. Tako de se pojedinci mogu naći na Astro forumima, Fly-freak forumima itd.

Uostalom, ako se pogleda izvješće o radu HZTK za 2015. HRS se može naći samo u tragovima a o HRS aktivnosti na njihovim web stranicama niti to. Nasuprot tome HSCB je veoma aktivan po tom pitanju. Uostalom, oni su svoju djelatnost jasno regulirali i zabetonirali svoje prisutstvo u podjeli "kolača"

Evo mene zanima, kao potencijalnog budućeg člana HRS-a, osim što bi mi se omogućilo komentirati rad HRS-a postoji li još koji benefit ili bi se uplata od 100kn svela samo na sado-mazo aktivnost gdje platiš da te tuku.  ;D
I ako mi netko može reći, kolikoj skupini istomišljenika (platiš da te tuku) bih se pridružio.

Radioamateri u Hrvatskoj, koliko vas ima ?
« Zadnja izmjena: 22. Kolovoz 2016, 19:39:44 od 9A1AA »

Offline 9A3QB

• Newbie
  • *
« Odgovori #8 u: 22. Kolovoz 2016, 19:13:50 »
Nisam mislio javljati se, ali...
Pozdrav svima iz Josipovca.
Ako ništa drugo mora im se priznati da rade i da su nas sudeći prema broju radioamatera kako se sami nazivaju već "asimilirali"
Pola stranice u reginalnim novinama mi nismo nikada dobili, izuzetak nagrade Radio kluba Belišće, ali mislim da je i tada bio manji prostor. Znači prestanimo kmečati i prihvatimo se posla.
http://www.glas-slavonije.hr/310057/3/Djeca-osposobljena-kao-HGSS-u-malom
« Zadnja izmjena: 22. Kolovoz 2016, 19:39:57 od 9A1AA »

Offline 9A2Z

• Master in Training
« Odgovori #9 u: 22. Kolovoz 2016, 23:30:22 »
Radioamaterizam 

Radioamaterizam (engl. hamradio, amateur radio) hobi je unutar tehničke kulture kojim se bavi oko 6 milijuna ljudi širom svijeta. Radio operator, koji se još naziva i ham ili radioamater, koristi suvremenu radijsku opremu za komunikaciju sa ostalim radioamaterima za javne potrebe, rekreaciju ili vlastito unapređenje.

Radioamaterski operatori održavaju bežičnu komunikaciju sa prijateljima ili pak potpunim strancima, te često pomažu svojim zajednicama u svrhu održavanja komunikacija u kriznim situacijama (nesreće, katastrofe), a usput povećavaju svoje znanje radijske i elektroničke teorije.

Povijest
Rođenje radioamaterizma, kao i radija općenito, veže se uz različite amaterske eksperimente. Kroz povijest su radioamateri dali značajan doprinos znanosti, inžinjerstvu, industriji te javnim servisima. Istraživanja koja su poduzeli radioamateri pronašla su nove industrije, stvorili nove ekonomije, unaprijedili nacije, te spašavali živote u nesrećama.

Aktivnosti
Radioamateri koriste različite načine komuniciranje. Najčešći način komuniciranja je glasovni, koristeći frekvencijsku modulaciju (FM) za prijenos glasa visoke kvalitete, te nešto pouzdaniju jednobočnu amplitudnu modulaciju (SSB) u komunikaciji gdje su signali na granici šuma te je širina komunikacijskog prostora ograničina.

Radiotelegrafija sa svojim Morseovim kodom i dalje ostaje popularna, uglavnom na frekvencijskim područjima kratkoga vala te za eksperimentiranje sa svojim prednostima u odnosu signal-šum.

Moderna osobna računala su dovela do velike popularnosti digitalnih komunikacija u svijetu radioamaterizma. Radioteleprinter, paket-radio, PSK31, Echolink koji je koristeći VoIP tehnologijom internetom spojio radioamatere sa lokalnim repetitorima širom svijeta. Drugi načini rada kao što su WJST omogućavaju radioamaterima rad kada su signali vrlo tihi.

Satelitske komunikacije - radioamateri mogu pristupati satelitima (OSCAR - Orbiting Satellite Carrying Amateur Radio) koristeći čak i mali ručni uređaja sa malom antenom. Također radioamateri koriste i prirodne satelite kao što su Mjesec, te ionizirane tragove meteora kao reflektor za odbijanje radiovalova.

Radioamateri koriste radiostanice kako bi ostvarili kontakte sa ostalim radioamaterima. Neki se uključuju u okrugle stolove na radiovalovima, neki se uključuju u mreže različitih radioamatera sa zajedničkim interesima, a neki sudjeluju u različitim radioamaterskim natjecanjima.

Natjecanja
Radioamaterska natjecanja (contesting) su natjecanja kod kojih je u određenom razdoblju potrebno ostvariti što više radio-veza sa drugim radioamaterima širom svijeta. Najčešće se natjecanja održavaju tijekom vikenda, a razlikujemo ih prema domaćem, međunarodnom i svjetskom karakteru, vremenski u trajanju od 1 do 2 sata za lokalna do 48 sati za najveća svjetska natjecanja, te prema vrsti emisije (fonijom, telegrafijom ili digitalnim vrstama rada).

Amaterska radio goniometrija (ARG) - popularno "Lov na lisice" je još jedan vid tehnike/natjecanja u svijetu radioamaterizma, a spaja sport, tehniku i prirodu. Pomoću radioprijemnika je na određenom području u određenom vremenu potrebno pronaći što više odašiljača.

Amaterska radio orijentacija (ARO) - slično kao (ARG) samo što natjecatelj pomoću radioprijemnika i vezanih očiju traži odašiljače u krugu 50 metara ili u zatvorenim sportskim dvoranama. Vrijeme traženja svih 5 odašiljača je 10 min, a 3 odašiljača 6 min. Amaterska radio orijentacija' (ARO) namijenita je za slijepe osobe kao i za sve ostale koji se žele iskušati u ovoj sekciji.

Licenciranje
Radioamaterski rad je reguliran pravilima Međunarodne agencije za telekomunikacije (ITU) koja je dio organizacije Ujedinjenih Naroda. Veliki broj frekvencijskih opsega je dodijeljen radioamaterima za nekomercijalno eksperimentiranje oko prostiranja radiovalova i radi tehničkog obrazovanja. Posebna područja su rezervirana za satelitske komunikacije.

U svim državama svijeta, pa tako i u Republici Hrvatskoj, radioamateri moraju proći ispit na kojem pokazuju ključno znanje i razumijevanje koncepta radioamaterizma, što ih razlikuje od servisa kao što je CB radio (mreža građana) nelicenciranog i ograničenog tipa. U Hrvatskoj se razlikuju dva razreda radioamatera: P - početnički razred, te A - napredni razred, a razlikuju se u privilegijama korištenja frekvencija i snaga odašiljača.

Polaganja za P razred se organiziraju u lokalnim radioklubovima, dokle se polaganja za A razred organiziraju u sklopu Hrvatskog Radioamaterskog Saveza.

Novi radioamateri
Svatko tko želi postati radioamater najbolje je da se prijavi u neki od lokalnih radioklubova. U Hrvatskoj danas postoji stotinjak radioklubova te preko 2000 aktivnih radioamatera.

Radioamaterske oznake
Svaka osoba nakon što postane radioamater dobiva i jedinstvenu pozivnu oznaku koja služi za identifikaciju u radioamaterskim komunikacijama. U Hrvatskoj radioamaterske oznake počinju sa predmetkom 9A - predmetak koji označava Republiku Hrvatsku.

Radioamateri u popularnoj kulturi
Neki od poznatih radioamatera su: Kralj Juan Carlos I. od Španjolske, Gen. Curtis LeMay, Joe Walsh, Lance Bass, Sergei Rebrov, Barry Goldwater, Chet Atkins, Marlon Brando, Kralj Hussein od Jordana, Patty Loveless, Ronnie Milsap, guverner Mainea John Baldacci, Jean Shepard, te većina astronauta i kozmonauta.

I gdje su tu CB-radioamateri????

« Zadnja izmjena: 22. Kolovoz 2016, 23:39:45 od 9A2Z »

Offline 9A5ALL

• Average Member
    • HAMALL
« Odgovori #10 u: 23. Kolovoz 2016, 07:34:37 »
U svojem radioamaterskom stažu sreo sam mnogo CB operatera koji su zapravo bili pravi radioamateri, a na žalost, sreo sam i mnogo radioamatera koji su bili ništa drugo nego obični CB-jaši (moj slobdan pojam za lošeg operatera).
U koju grupu VI spadate?

Radioamaterizam je širok pojam koji se nazivno proteže od operatera do konstruktora, koji obuhvaća znanja tek dovoljna za jednostavan rad s primopredajnikom do tehničkog/RF znanja širokog spektra koje obuhvaća znanosti poput fizike, elektotehnike, zemljopisa, astronomije, meteorologije i sl.
Nikakav zakon u mojim očima nemože deklarirati čovjeka kao radioamatera ili neradioamatera, jer bih mnogima na bandu po kratkom postupku oduzeo licence - onak, fašistički - jer jedino kaj neke razlikuje od CB-jaša je samo komad papira i pozivna oznaka koju nisu zaslužili, a koja je stečena urnebesno smiješnim ispitom, na urnebesno smiješnom tečaju na kojem je stečeno urnebesno smiješno (ne)znanje. To se uostalom jako dobro vidi i na ovom forumu.

Offline 9A2Z

• Master in Training
« Odgovori #11 u: 23. Kolovoz 2016, 09:01:36 »
+++++++9A5ALL+++++
Citat:
U svojem radioamaterskom stažu sreo sam mnogo CB operatera koji su zapravo bili pravi radioamateri, a na žalost, sreo sam i mnogo radioamatera koji su bili ništa drugo nego obični CB-jaši (moj slobdan pojam za lošeg operatera).
U koju grupu VI spadate?

Ovdje sam sebe demantiraš? sreo si CB-operatera boljeg od radioamatera a na žalost sreo si radioamatera kao običnog CB-jaša u slobodnom pojmu lošeg operatera. Ne razumijem te razlike?
Inače ako mene pitaš u kojoj grupi sam ja?
Ja nisam niti u jednoj narečenoj grupi kao operater?
 Ja sam član HRS-a neprekidno od 1968 godine kao radioamater i radio operator (nisam radio operater).

Tema je CB-radioamaterizam i klasifikacija
djelatnost 13.5.3 u klasifikaciji djelatnosti udruga : CB radioamaterizam
    (u http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/dodatni/434417.pdf)

Dali su korisnici CB-radio postaja (mreža građana) CB-radioamateri ?
« Zadnja izmjena: 23. Kolovoz 2016, 09:07:59 od 9A2Z »

Offline 9A2VX

• Master in Training
« Odgovori #12 u: 23. Kolovoz 2016, 09:25:41 »
Ja znam mnoge radioamatere koji su prešli iz građanskog banda ili CB i položili radioamaterski ispit i postali vrhunski radioamateri.
Znam i takve radioamatere koji su prešli iz CB na radioamaterske bandove prenijeli sve "slobode" ponašanja na te bandove, rade na frekvencijama za koje nemaju  dozvole, rade cross veze repetitori - CB - PMR itd.
Ima i takvih CBjaša koji su me skoro fizički napali na jednoj prezentaciji tehničke kulture, samo zato što sam ih došao pozdraviti, a oni čuli da sam radioamater ( Inače radilo se o CB klubu Opatija).
Znam i radioamatere koji možda nisu bili CB, ali rade svašta po radioamaterskim bandovima.
Jednostavno, ima ljudi koji se ponašaju na bandovima prema HAM spiritu i onih koji se tako ne ponašaju.

Ovdje je svakako propust naše ( HRS-ove ) stručne službe što u nomenklaturu udruga nije progurala djelatnost radioamaterskih udruga. Još gore nije niti znala za javnu raspravu
Trebalo je biti odvojeno
 CB udruga
Radioamaterska udruga.
Čak bi i jedno tanko slovo I definiralo sve: dakle CB I RADIOAMATERI.
Na taj način bi to bilo potpuno u redu, ne bi bilo ovakvih rasprava na forumu niti priča o razlikama CB i radioamatera.
Što se tiče suradnje HZTK i HSCB vidi se iz smjena koje su nastale nakon provjere utroška novca na HSCB klubove.... Koliko znam i kod HSCB pojedini klubovi su izašli iz te zajednice udruga zbog podjele novca, uostalom tako se događa i u našoj zajednici udruga. 

Koliko je neka udruga aktivna ili nije ovisi o pojedincu, nažalost. Ako se nađe netko tko će vući za sve, onda je i aktivan klub po postavljanju antene, paljenju agregata i učenju mladih ili novih snaga.
Inače su događanja prepuštena stihiji, a onda je to "ustajala voda " ili bara.
Sve najbolje CB aktivnostima! Ako vide interes za prijelaz na radioamaterske bandove, tu im je tečaj i ispit za operatera , ako vide djelatnost u području elektronike tu ne moraju polagati ispit. Uostalom čini mi se da ima radio klubova koji imaju i CB sekciju pri sebi.
No to je CB ili Građanski band pa radi tko želi i kako želi.
Mi smo ipak radioamateri koji bi se trebali držati nekih međunarodno dogovorenih normi ponašanja i uljuđenosti na bandovima, raditi na bandovima na kojima nam daje naša licenca, a ne naši uređaji.
To da li će netko raditi elektroničke djelove i antene, ovisi o želji volji i opremi. Ja više ne lemim one male "bubice" za koje moraš imati mikroskop da bi ih vidio. S normalniim tranzistorima i integrircima ću se još malo poigrati. Zbog toga se ne smatram manje vrijednim radioamaterom. Možda vama mladima to i ne predstavlja problem. Navalite na samogradnje. Mene je to prošlo.
I nismo mi nikakva elita niti izumitelji, ali imamo licence za rad na područjima na kojima radi gotovo cijeli svijet, ili bar mnogi u prvom regionu, pa nas se "daleko čuje" i zato držimo do našeg ponašanja na bandovima.

Zvone 9a2vx

Offline 9A2VX

• Master in Training
« Odgovori #13 u: 23. Kolovoz 2016, 09:31:40 »
P.S. Vidim da je 9A2Z odgovorio u prethodnom postu kraće i sažetije, pa se ispričavam na ponavljanju. Pisali smo skoro istovremeno.
Zvone 9a2vx

Offline 9A3TY

• Život posvećen forumu
  • Red pršuta, red sira ...
« Odgovori #14 u: 23. Kolovoz 2016, 12:02:27 »
Dali su korisnici CB-radio postaja (mreža građana) CB-radioamateri ?

BRAVOOOO Stjepane !

Kao što svaka ćorava koka ponekad kljucne zrno tako si i ti sad "uboja" pravo pitanje.

A odgovor je : Ne nužno.

Korisnik CB radio postaje je upravo to - korisnik postaje. To može biti svatko. No CB radioamater je netko tko se osim uzimanja mikrofona u ruku i ćakulanja s članovima obitelji i/ili s prijateljima ujedno bavi i proučavanjem radio valova, elektronike, elektrotehnike, ... i ta znanja primjenjuje na CB frekvencijama.

Kao što sam već ranije pisao osoba koja se bavi otkrivanjem novih vrsta ili usvajanjem znanja o postojećim vrstama elektroničkih sklopova npr. oscilatora, miksera, pojačala snage, antena, ... i sl., IZ HOBIJA, u svrhu vlastite edukacije i vlastitog unaprjeđenja JEST RADIOAMATER !!! iako nije položio ispit za radioamaterskog operatora.
Što je bilo na počecima radioamaterizma kad uopće nije postojala zakonska regulativa? Zar ti ljudi koji su se iz svog gušta bavili izgradnjom a poneki i uporabom uređaja (pa su sami smišljali svoje pozivne oznake) nisu bili radioamateri u punom smislu te riječi ?

Ono što razlikuje korisnika CB radijske postaje i CB radioamatera (ne nužno) uključenog u rad nekog CB kluba ili Hrvatskog Saveza CB radio klubova je što oni u rade na ostvarenju ciljeva definiranih statutom kluba / saveza a ti se ciljevi baš i ne razlikuju od ciljeva koji se nalaze u statutu HRS-a.  ;D

Zaista ne kužim zašto vam je tako teško prihvatiti da je radioamater jedno a radioamaterski operator drugo.

I za kraj pitanje : da li je svaki član članice Hrvatskog radioamaterskog saveza za koga je HRSu uplaćen članski doprinos radioamater ?

73 de Ivo, 9A3TY

Ovaj odgovor izdan je u elektroničkom obliku i pravovaljan je bez potpisa i pečata.