Autor Tema: Repetitori Dalmacija  (Posjeta: 2483 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A3DZK

• Newbie
  • *
Odg: Repetitori Dalmacija
« Odgovori #15 : 13. Lipanj 2016, 12:20:03 »
Iz mog iskustva:
-R2 Vis, super radi, Split i okolica, i puno dalje ako si uz more. subton(CTCSS ili PL) 173.8
-R5 Biokovo, radi u Splitu, super radi oko Sinja, Trilja, isto tako radi i preko granice u okolici Livna(čak dosta bolje nego u Splitu :D), testirano na zadnjem điru motorom
-R0 Split, samo lokal, pokriva Split, Kaštela
-S18 Echolink(145.450) Pokriva Split i možda malo okolicu i -144.800 APRS Igate samo RX
-RU723 ili jednostavnije RU Labišnica, 439.100 -7.6Mhz, dobro pokriva Split i okolicu, osim npr. Trogira koji je u sjeni, radi donekle i u Zagori, ali više prema zapadu. Kao što kaže kolega 7bcp ima puno smetnji, od drugih uređaja na objektu i od jednog talijanskog repetitora kojem je izlaz na ulazu Labišnice, ali to bi ubrzo trebalo biti rješeno subtonom. Na njemu sam često na slušanju jer mi najbolje pokriva Split i Čiovo, s vokcem ide skoro svugdje
Ovo su moja iskustva, tamo gdje nisan bia nemogu govorit kako radi.
I još jedan komentar, najviše podataka na jednom mjestu, i najtočniji su na http://ham.pirot.org/index.php
Uz to se sve vidi na karti.  Naši na HRS-u nisu ažurirani.
Pozdrav od 9A3DZK
« Zadnja izmjena: 13. Lipanj 2016, 12:25:07 9A3DZK »

Offline 9A3TY

• Život posvećen forumu
  • Red pršuta, red sira ...
« Odgovori #16 : 13. Lipanj 2016, 15:45:00 »
Kao što kaže kolega 7bcp ima puno smetnji, od drugih uređaja na objektu i od jednog talijanskog repetitora kojem je izlaz na ulazu Labišnice, ali to bi ubrzo trebalo biti rješeno subtonom.

Možda se varam ali subton baš i nije neko univerzalno rješenje za sve probleme.
Da pojasnim, ako netko otvori adekvatnim subtonom ulaz repetitora on će primati i prenositi sve signale koje čuje a ne samo one koji se emitiraju uz dodatak subtona. Stoga će, ako je signal tog talijanskog repetitora po jačini usporediv sa signalom koji je otvorio repetitor, i on prolaziti kroz njega i tako i dalje stvarati smetnje tj. probleme u komunikaciji.

BTW, drago mi je čuti da u Dalmaciji (čitaj - Splitu i okolici) ima tako puno funkcionalne opreme.  ;D
73 de Ivo, 9A3TY

Ovaj odgovor izdan je u elektroničkom obliku i pravovaljan je bez potpisa i pečata.

Offline 9A3DZK

• Newbie
  • *
« Odgovori #17 : 13. Lipanj 2016, 18:22:06 »
Kao što kaže kolega 7bcp ima puno smetnji, od drugih uređaja na objektu i od jednog talijanskog repetitora kojem je izlaz na ulazu Labišnice, ali to bi ubrzo trebalo biti rješeno subtonom.

Možda se varam ali subton baš i nije neko univerzalno rješenje za sve probleme.
Da pojasnim, ako netko otvori adekvatnim subtonom ulaz repetitora on će primati i prenositi sve signale koje čuje a ne samo one koji se emitiraju uz dodatak subtona. Stoga će, ako je signal tog talijanskog repetitora po jačini usporediv sa signalom koji je otvorio repetitor, i on prolaziti kroz njega i tako i dalje stvarati smetnje tj. probleme u komunikaciji.

BTW, drago mi je čuti da u Dalmaciji (čitaj - Splitu i okolici) ima tako puno funkcionalne opreme.  ;D
Pa, subton je zasad najbolje rješenje, bar privremeno, pa se kasnije može tražiti pravi uzrok.
Najveći problem nije talijanski repetitor, on upada povremeno s vrlo slabim signalom. Mislim da s PL-om taj problem nestaje jer će se teško pomiješati s obzirom na to da upada samo povremeno i to vrlo slabo.

A što se tiče ovih drugih nemoduliranih smetnji, PL je isto dobro rješenje, bar za početak. Te smetnje su također vrlo slabog signala, to je testirano na način da pričam preko smetnji s lokacije na kojoj inače jedva prolazim. U tom slučaju smetnje se osjete u modulaciji, ali čim se pomaknem na malo bolju lokaciju ne smetaju.
Zaključak, PL je privremeno najbolje rješenje, a uz njega će se pokušati bar naći izvor smetnji, i ako se bude moglo umanjiti ih.

I meni je drago, Labišnica super radi u ovom području, samo treba srediti te smetnje.
R2 također super radi
R5 najbolje u zadnjih nekoliko godina jer je prije bilo dosta problema(pukla antena itd)

Offline 9A5TD

• Master in Training
« Odgovori #18 : 14. Lipanj 2016, 14:38:08 »
PL-CTCSS nije čarobni štapić, treba ga shvatiti samo kao KLJUČ koji otvara prijemnik. Na žalost kanalna smetnja je problem za koji ne postoji riješenje. čak ni digitalna komunikacija nema ljeka za kanalne smetnje, jedino praktično je promjena radnog kanala, ali do sada je bila rijetka potreba za takvim zahvatom.

Širine filtera u repetitorima su još uvijek 25 Khz , neki noviji teoretski mogu i na 12,5 ali sve ove nove i jeftine igračke na žalost rade sa lošijom selektivnosti od nekih Storno kutija starih 30 godina.

Danas je na svakom repetitoru minimalan set-up:

- ctcss
- BP filter + duplexer
- koax kablovi sa punim opletom

Razbi RG-213 kablovi, PL-259 konketori itd, mogu raditi samo na lokacijama gdje nema ničega osim tog našeg Ham repetitora.

Ujedno vidim da se pojavljuju ideje o premještaju nekih repetitora na lokacije OIV-a gdje nema posade, smatram da to nije dobra ideja iz razgloga što će u budućnosti biti znato otežan pristup takvim lokacijama  a iziskivat će dodatne troškove pošto će biti NEMOGUĆ posjet takvim lokacijama bez pratnje osobe iz OIV-a.

Već postojeće takve lokacije treba održavati u dobrom stanju a nove treba birati prema ekonomičnosti, iako mislim da kada bi sve lokacije radile kako treba potreba za novima je upitna.
« Zadnja izmjena: 14. Lipanj 2016, 14:44:34 9A5TD »