Autor Tema: 9A0DZG  (Posjeta: 2458 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A5CB

• Junior Member
  • **
9A0DZG
« : 17. Travanj 2015, 21:24:55 »

Bok!

I onda, jel radi taj repetitor, dali ga je tko isprobao, koja je pokrivenost......

Jel radi i na FM-u, ili samo d-star?

Kako su varazdinci zmontirali  onaj drugi digitalni standard, od Yaesu-a,
  kakva su tamo iskustva?
  Dali tamo radi i FM, ili samo digitalija?

Dobra je prilika za usporediti ta dva digitalna standarda.

Koja su iskustva korisnika tih digitalnih uredjaja u  9A, ako ih ima?

Dali je moguca demonstracija mogucnosti obaju sistema, negdje
  gdje je pokrivenost i jednog i drugog OK.
  Rado bi prisustvovao necem takvom, da iz prve ruke vidimo/cujemo o cemu se tu radi.

Cisto da vidim dali se isplati platiti 500 eura za vokce koji podzavaju te standarde.
  Ili da cekamo da kinezi izbace nesto sto podrzava oba standarda u jednom.

Puno pitanja, ne zurita s odgovorima.
  Polako.

73 de 9a5cb,Zvonimir

Offline 9A6ARP

• Master in Training
    • ATV 9A6ARP
Odg: 9A0DZG
« Odgovori #1 : 18. Travanj 2015, 08:29:56 »
Poštovani kolega Zvonimire

Radioamater sa toliko iskustva i dvoslovčanim znakom bi morao znati osnove o D-staru.
Postavio si toliko konfuznih pitanja bez glave i repa. Molim te ponovi gradivo za D-star uvidjet ćeš da si postavio nesuvisla pitanja.
9A6ARP, Darko
(9a6arp @ gmail.com)

Offline 9A1IW

• Život posvećen forumu
    • Galerija
« Odgovori #2 : 18. Travanj 2015, 09:52:51 »
Ja vidim samo nesuvisli odgovor. Zašto ne pojasniš čovjeku? To bi bilo u skladu sa hamspiritom.
Keep 'em Rolling! http://www.mvpa.org/
MVPA: 29718
http://s186.photobucket.com/albums/x51/btudan/

73 de 9A1IW - Boris

Offline 9A5CB

• Junior Member
  • **
« Odgovori #3 : 18. Travanj 2015, 10:07:12 »

Postovani 9A6ARP!

Molim vas da u   kratkim crtama, ukoliko Vam to slobodno vrijeme dozvoljava, podijelite sa RA pucanstvom,
  opcepoznate cinjenice o D-star tehnologiji, a usput moze i nesto o C4FM-u od Yaesu-a.

Nesto u stilu Dstar/C4FM for dummies.

Mozda time podignemo nivo izvrsnosti RA zajednice.

Copy paste umotvorine sa stranih  foruma me ne zanimaju.

Kako oba sistema rade u  9A, zanimaju me iskustva iz prve ruke.

Smatram da su kompetencije jednog ukv menadera iznad mog nivoa,
  te da ste Vi prava adresa za odgovore na moja pitanja.

Unazad par godina postavio sam slicno pitanje o Dstar-u,
  I tada sam dobio odgovor sa visoka u stilu , pa sve su to  opcepoznate stvari,
  kaj nas tu davis sa pitanjima.Ukratko, u fino su mi rekli: daj odjebi.

Ako sam ja crna ovca, pa jedini nemam veze o tome ( Dstar i C4FM)
  ispricavam se Vama i svima koji ovo citaju.

73 de 9a5cb,Zvonimir

PS

Dozvoljavam da su moja pitanja bez glave i repa, nisam
  akademski obrazovana osoba  hrvatskog jezika i knjizevnosti.
  Pa u vezi toga Vas molim da to malo pojasnite i uputite me
  u ispravno sastavljanje upitnih recenica sa RA tematikom.
  Ponavljam, time podizete nivo izvrsnosti RA zajednice.

Offline 9A3XV

• Average Member
« Odgovori #4 : 18. Travanj 2015, 13:09:05 »
Darko,

znam da si pod parom i da nije lako zadržati hladnu glavu kad te rastežu, ali spusti loptu i polako odgovori. Daj si vremena.

73xv,
Sasa

Offline 9A4CD

• Master in Training
« Odgovori #5 : 19. Travanj 2015, 00:09:59 »

I onda, jel radi taj repetitor, dali ga je tko isprobao, koja je pokrivenost......

Jel radi i na FM-u, ili samo d-star?

Koja su iskustva korisnika tih digitalnih uredjaja u  9A, ako ih ima?

Pozdrav svima,

Zvonimire, možda ti mogu pomoći u traženju odgovora.
Repetitor 9A0DZG doista radi jer sam održao vezu s 9A3ARJ i 9A5C preko njega.
Za pokrivenost ti ne bi znao reći jer nisam puno "šetao" s uređajem okolo ali s obzirom da se nalazi
na Medvednici trebao bi imati dobar domet.
Repetitor radi u DV modu (4.8kbps) D-STAR.
D-STAR je dosta sličan kombinaciji EchoLink-a i APRS-a (onako na prvu).

Nadam se da sam ti pomogao.

73's
Igor
9A4CD
« Zadnja izmjena: 19. Travanj 2015, 00:14:58 9A4CD »

Offline 9A6ARP

• Master in Training
    • ATV 9A6ARP
« Odgovori #6 : 19. Travanj 2015, 09:53:36 »
Zvonimire hvala ti na uredno postavljenom pitanju. Info za tebe je sljedeći:
Upravo se priprema na tvoju inicijativu kratko uputstvo za postavke koje trebaju operatori napraviti na svojim uređajima kako bi koristili uspješno D-star. Biće objavljen na našem portalu, stoga dok se ne napravi i objavi molim malo strpljenja do kraja idućeg tjedna za one koji se susreću sa time po prvi puta.
Na Ćelavcu je također pušten D-star i spojen na Internet samo su napravljene pogreške prilikom instalacije tako da čekamo zaduženu osobu da se vrati sa puta kako bi otklonili te male nedostake. Također je u pripremi povezivanje D-star na Učki te se trenutno Igor angažirao oko WIFI spajanja na  Učku kao bi to proradilo.
Trenutno je još sve u testnoj fazi kako bi se vidjeli nedostaci i nepravilnosti u radu, te mogli otkloniti sve pogreške u vrsti protokola koje  bi mogli koristit ubuduće.
D-star trenutno koji koristimo od Icoma je malo starije izvedbe i kompaktibilan je sa Yeasu uređajima koje koristimo na Ivančici kao analogne repetitore, s time da moram obavijesti šire radioamatersko pučanstvo da repetiori sa iIvančice mogu radti kao analoni ili digitalni, za sad nisam našo mogučnost automaskog režima rada. Postoji mogučnost da se uskoro narući RPT  analogni digitalni koji će sam prepoznati sa kojim signalom dolazite na njega ali o tome malo poslije kad ga dobijemo i istetiramo, za info nešto je skuplji od sadašnjihKenwood, Icom i Yeasu.

Ako ima tipfeler grešaka nemojt mi zameriti jer sam upravo došao sa puta te je umor učinio svoje.
« Zadnja izmjena: 19. Travanj 2015, 09:57:45 9A6ARP »
9A6ARP, Darko
(9a6arp @ gmail.com)

Offline 9A5CB

• Junior Member
  • **
« Odgovori #7 : 19. Travanj 2015, 10:52:32 »

9A4CD&9A6ARP, hvala na odgovorima.

73 de 9a5cb,Zvonimir

Offline 9A4QV

• Život posvećen forumu
    • http://www.qsl.net/9a4qv
« Odgovori #8 : 19. Travanj 2015, 12:32:39 »
Dodao bi par pojasnjenja glede informacija koje se prikazuju na aprs.fi za doticni repetitor.

Ako me sjecanje ne vara, prva dva D-star repetitora smo konfigurirali tako da smo programirai samo pozivnu oznaku bez dodatka oznake za modul. Ako se ta oznaka modula ne doda u pozivni znak ( osmo polje) onda sw automatski po defaultu koristi modul A.

To je napravljeno samo iz razloga da se onim koji ulaze u D-star vode olaksa programiranje uredjaja koje posjeduju. Dakle, ako bi se se samo programirao poziv preko repetitora sa pozivnom oznakom onda bi to proslo bez problema.

Dogovorno je da 70cm repetitori koriste modul B, cime se uz 9A0DZG mora u 8 polju dodati i oznaka B, naravno ako je repetitor preprogramiran, a ako nije to bi trebalo uciniti. To znaci da je oznaka repetitora 9A0DZG B i tako bi ga trebalo prikazati i na aprs karti a ne kao sto sada imamo situaciju 9A0DZG AD.

Ako se dobro sjecam (davno je bilo to kad smo mi programirali te reptitore  ;D) dogovrno oznake idu ovako:

A - voice 2m
B - voice 70cm
C - data 70cm
D - voice 23cm
E - echolink
G - gateway

Zasto je to bitno, iz razloga sto D-star kontroler koji stoji uz repetitor moze gurati istovremeno 4 repetitora i hendlati podatke medjusobno. To bi znacilo da ako se na lokaciju doda recimo 2m D-star onda se on spaja na isti kontroler preko kojega mozemo uci recimo na 70cm a izaci na 2m ili obratno. Isto je bitno i kod rada preko interneta i izlaza na neki drugi svjetski repetitor.
Dogovorno je da imamo dakle B oznaku za 70cm repetitore pa na to treba obratit paznju.

Oni koju budu programirali repetitore skuziti ce da nije isto u koji port ustekali repetitor na controleru, i bez obzira sto to nije oznaceno na njemu, to je jako bitno jer inace repetitor nece raditi.

Istu stvar treba doraditi i na 70cm repetitoru 9A0DRI - Ucka.
Nakon odredjenog vremena doci ce se do zakljucka da su navedeni ICOM repetitori dosta "gluhi" i da je potrebno dograditi vanjsko pretpojacalo sa filterom, sto onda daje pravu dimenziju tom D-star repetitoru. Do tada ce kvalitetan prolaz (bez kockica  ;D) biti moguc samo sa vecom snagom i boljim antenama.

Eto, informacije koje inace ne pisu u uputstvima za kotroler imate, pa sad navalite.....

QV