Autor Tema: Amaterski sateliti  (Posjeta: 5370 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A5YY

• Junior Member
  • **
Amaterski sateliti
« u: 19. Ožujak 2004, 13:31:39 »
Radi li netko s amaterskim satelitima u 9A?

73

Neven

Offline 9A2TK

• Senior Member
Amaterski sateliti
« Odgovori #1 u: 19. Ožujak 2004, 15:16:12 »
Pozdrav,
pa ja sam znao ganjat satelite ali uglavnom ruske RS serije i bilo je vrlo zgodno.  :D  Odradio sam i orbitalnu postaju MIR 2 puta FM kao i ovu novu ISS ali jednom FM :D . QSL-ku za ISS još nisam dobio... :(
Nadam se uskoro opet malo ganjat satelite ali sad i na 70cm a volio bih i višlje...ako nabavim nešto za 1,2 giga :!:
Tom
9A2TK, Tom
Najte kaj zameriti !!!

Offline 9A5YY

• Junior Member
  • **
Amaterski sateliti
« Odgovori #2 u: 19. Ožujak 2004, 15:33:19 »
Zdravo Tom!
Super, drago mi je čuti, ja sam napravio portable 2m/70 cm yagi antennu http://xe1mex.gq.nu/ . Koristim 3 programa koji su za predviđanje prolaska satelita OK. Sada je konačno lijepo vrijeme pa ću u lov na FM satelite. Antena mi dobro prima AO-27, koji dobro funkcionira, jedino antenu još nisam dobro ugodio da mi odašilje OK. Nisam još namjestio SWR. Uskoro ide u zrak novi satelit i zove se Echo. Vjerojatno si to primjetio na www.amsat.org. Ako napraviš koji QSO preko nekog FM satelita, a nije AO-27 javi.

73

Neven

Offline 9A2GA

• Master
  • Carpe diem memento mori
Amaterski sateliti
« Odgovori #3 u: 19. Ožujak 2004, 16:02:26 »
Ja sam na slušanju malo duže. RS12/13 sam najviše pratio dok nije otišao OFF. Imam i snimljen audio ako te zanima.

Od programa koristim NOVA-u jer mi se čini najbolji:

www.nlsa.com

i besplatan je.

Probaj slušati ili odraditi AO-7 kojega zadnje vrijeme pratim.

Možda i ja uskoro budem na TX, samo bi trebao imati malo više vremena.

73 de Boris 9A2GA
9A2GA is a member of 9A1WFF

Offline 9A2GA

• Master
Amaterski sateliti
« Odgovori #4 u: 19. Ožujak 2004, 16:05:04 »
Jedna bitna napomena za NOVA-u.

Kada ga prvi put instaliraš moraš odmah unjeti svoj pravu lokaciju. Ova besplatna DEMO verzija je napravljena tako da samo jednom možeš promijeniti svoju lokaciju tako da je bitno da odmah upišeš točnu jer kasnije nema popravljanja.

73 de Boris 9A2GA

Offline 9A5YY

• Junior Member
  • **
A0-07
« Odgovori #5 u: 20. Ožujak 2004, 22:46:58 »
Zdravo Boris!
Imam Novu i našao sam crack koji ga registrira. Još koristim Satscape i Orbiton. Svaki od ovih programa ima nešto dobro. Kod Satscape-a je dobro što pokazuje horizont sa satelitima. Može li AO-07 radi u FM modu?

73 de Neven, 9A5YY

Offline 9A5YY

• Junior Member
  • **
Sateliti i propagacije
« Odgovori #6 u: 22. Ožujak 2004, 10:55:50 »
Ovaj vikend sam uhvatio FM signale sa satelita AO-27 i po prvi puta FO-29 i SO-50. Čuo sam QSO-e s puno QRM-a. Prošle godine sam slušao QSO-e na AO-27 i bilo je puno manje QRM-a. Mislim da sam uspio poslati signal do FO-29 i da mi se moj glas s pozivnim znakom vratio nazad. Ima li netko iskustva s propagacijama i sunčevom aktivnošću na 2m i 70 cm. Pretpostavljam da ću sljedeći puta imati više sreće i da će biti bolje propagacije.

73

Neven, 9A5YY

Offline 9A5YY

• Junior Member
  • **
ISS
« Odgovori #7 u: 22. Ožujak 2004, 11:07:36 »
Tom!
Na kojim si frekvencijama radio s ISS? Je si li koristio FM frekvencije 145.800 MHz downlink i 145.200 MHz uplink? Je si li pratio raspored aktivnosti na stanici na Nasinim stranicama pa tek onda odabrao vrijeme kada pozivati ISS?

73

Neven

Offline 9A2GA

• Master
Amaterski sateliti
« Odgovori #8 u: 22. Ožujak 2004, 13:35:58 »
Nevene,

Ja sam na AO-7 slušao CW i SSB; nisam do sada imao priliku čuti FM.

ISS sam čuo kao digit  ali do sada (u zadnjih 4-5 mjeseci) samo tri puta. Imam gužvu na poslu i doma tako da zadnje vrijeme nisam baš na slušanju.

APRS sam čuo sa PCsat-a.

Sve slušano je sa običnim vertikalkama ili windom antenom za 10m.

Za ozbiljniji rad svjestan sam da bi trebalo na stup staviti rotator i po elevacija sa kontrolerom za povezati na NOVA-u i to bi bilo to ali nedostaje mi samo jedna sitnica koja se sastoji od dvije stvari: slobodno vrijeme i novac. HI!

73 de Boris

Offline 9A5YY

• Junior Member
  • **
FM sateliti
« Odgovori #9 u: 22. Ožujak 2004, 14:19:37 »
Boris!
Budući niti ja nemam rotator po azimutu i elevaciji i vanjsku antenu ja koristim uradi sam satelistku dualband portable yagi antenu za 2m i 70 cm. Dakle, antenu držim u ruci i kako se satelit pomiče tako i pomičem antenu u ruci. Stvar radi. Dakle, moguće je i bez rotatora.

73

Neven

Offline 9A2GA

• Master
Amaterski sateliti
« Odgovori #10 u: 22. Ožujak 2004, 17:08:17 »
Znam Nevene,

ali to znači da na moje dvije varijable  8O  (novac i slobodno vrijeme) unašam još i slijedeće varijable:  lijepo vrijeme, pomagača za držati antenu, ... :D

73, Boris

Offline 9A2TK

• Senior Member
ISS
« Odgovori #11 u: 22. Ožujak 2004, 23:12:35 »
Nevene,
da radio sam na 145.800 rx i na 145.200 tx. Nisam pratio nikakav raspored aktivnosti pošto nisu tada ni bile u planu sa Europom. Jednostavno sam pratio kretanje ISS-a softwareom te više puta slušao frekvencije. Obično se na tim frekvencijama nisu ni javljali ali mi je bio gušt slušati njihov razgovor sa ruskom bazom koji obavljaju kad su već istočnije od nas, znači u njihovoj radio vidljivosti i to na 143.650 ak se ne varam. Možda sam ih čuo samo dva ili tri puta da rade na našem opsegu sa amaterima. Tada sam ih pozvao i bili su se odazvali, razmjenili smo raport i pozdrave  :D te je to sve, pošto nemaju baš puno vremena za priču a i na njih je uvijek pile up. Doduše ne od naših kolega već od ostalih... Znao sam čuti i jednog S5 u direktu koji ih je ganjao ali nikog više. Antena je bila Yagica 21 el u horizontali, znači ništa posebno. Još uvijek smatram da sam konačno imao sreće  :P

U fazi sam gradnje male "ručne" antene za 2m i 70cm ali još nije gotova uslijed pomanjkanja vremena, HI.
Tom
9A2TK, Tom
Najte kaj zameriti !!!

Offline 9A6NND

• Newbie
  • *
    • http://pulsar.dbz-universe.net
Amaterski sateliti
« Odgovori #12 u: 23. Ožujak 2004, 20:15:48 »
Uf tek sam sad doshao pa vidio ovo :) lovim i ja satelite samo shto moram dobru antenu,trenutno lovim noaa vremenske satelite,a chekam i novi uredjaj da ga vishe kupim pa chu onda malo ozbiljnije pochet na ssb radu itd. nemam ja bash ni prostor za malo veche antene jer mi je nezgodan polozhaj u zgradi.

I tako to je to za sad ja chekam i chekam a kad dochekam onda chu pochet radit :)
jedi baba sa stanicom u mraku i pita se kako to radi.

Offline 9A7PSB

• Newbie
  • *
    • http://www.raus.de
Pozdrav!!
« Odgovori #13 u: 15. Travanj 2004, 14:07:55 »
Hej!!
Puno pozdrava za sve Amatere od 9A7-PSB iz Svedske!!73!!
alibor Susilo
Kralja Zvonimira,2
47220 Vojnic.
9A7 PSB.Croatia...