Autor Tema: Radio HRS u 2012.  (Posjeta: 12168 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A6C

• ???
  • *
Odg: Radio HRS u 2012.
« Odgovori #15 u: 13. Studeni 2012, 16:58:14 »
Boris,

To s dizanjem repa ti je bezveze do daske. Ko kome i zašto? Nazivati nekog bitangom je nešto posve drugo, a ignoriranje takvih nešto treće i za njih najbolnije.

Ova kalkulacija na bazi laserskog printera spada u sferu vesele večeri i po mom skromnom sudu smiješno je o tome razmišljati na ovaj način. Osim toga, napomena o neznatnoj razlici odnosila se na postojeću tehniku tiskanja na jeftinijem papiru itd pa nemojmo miješati kruške i jabuke.

Ako ćemo sad fantazirat do daske, možemo stvar vratit i u kameno doba, fotokopiranje i slično, ali mislim da to zbilja ne bi bilo mudro.

Organizacija vlastite tiskare za RADIO HRS još je smiješnija pa se zato vjerojatno toga prije nitko nije ni sjetio. Kud bi nas to dovelo da svatko zbog jaja drži kokoš na balkonu?

Iskreno, sad se ne sjećam koliki su računi tiskare bili u moje vrijeme nije me ni zanimalo niti mi je spadalo u djelokruh rada, ali nisu bili tajnoviti niti trebaju biti.

Niti mislim da će bilo tko osobito profitirati, ako se sad počne objavljivati koliko je tko honorara dobio za neki objavljeni uradak. Postoji pravilnik o nagrađivanju koji se primjenjuje i na osnovu toga se obavljaju isplate i obračunavaju porezi itd.

Da se opet dotaknem entuzijazma - nisam mislio na ono o čemu se piše. Ljudi love lisicu, rade u contestima, grade koješta, dxiraju itd, ali generalno, entuzijazam i volja za sudjelovanjem u radu Saveza sve je manja. Upravo zbog toga se je teško držati zadanih rokova makar se na glavu postavio. Urednik je tu nemoćan, on je policajac bez pendreka, nema tu mehanizama kojima ljude možeš pokrenuti, ako oni to neće.

Da je klima drugačija, i da su stvari u Savezu drugačije postavljene i ja vjerujem da bi se našlo ljudi koji bi svejedno pisali, jer to vole, a ako netko misli da sada netko to radi zbog honorara vara se. To ima smisla jedino ako si možeš zgrabiti po volji mnogo stranica i onda lijepo sjesti za kompić i udri s prevodima...imali smo jednu takvu seriju u svoje vrijeme i mogu reći da je ta taktika davala rezultate.
Ljudi koji o sebi govore u trećem licu uplašeni su, narcisoidni i skromnih mentalnih sposobnosti

Offline 9A2JK

• Global Moderator
  • ???
    • 9A2JK Amateur Radio Site
« Odgovori #16 u: 13. Studeni 2012, 17:58:45 »
Curice, dječaci, studenti i đaci  ;) , 'ajmo, onako za promjenu, da vidimo kako će to ispasti …
... 'ajmo raspravljati informirano. ''Ne vjerujem'', ''ne može biti'', ''pa nije isto'' nisu nikakvi
argumenti. Cijenu tiskanja je bar lako saznati. Skoro svako selo ima nekakvu tiskaru.
Odnesite primjerak časopisa i pitajte koliko bi koštalo ovo, a koliko ono.

Budući da znam o čemu govorim, lijepo molim, budimo korektni. Kad budete pitali za cijenu
na ''lošijem papiru'' pitajte tiskaru da li oni imaju tu vrstu papira na lageru, ako nemaju
koliki je rok nabave i koja najmanja količina treba biti da bi oni naručili taj papir.
Ništa ne znači što je nešto jeftino, ako se to ne može kupiti!

73
Martin 9A2JK
Nije znanje znati i za sebe ga zadržati, nego je znanje znati ga podijeliti.

Offline 9A1IW

• Život posvećen forumu
    • Galerija
« Odgovori #17 u: 13. Studeni 2012, 18:09:00 »
Budući da znam o čemu govorim, lijepo molim, budimo korektni. Kad budete pitali za cijenu na ''lošijem papiru'' pitajte tiskaru da li oni imaju tu vrstu papira na lageru, ako nemaju koliki je rok nabave i koja najmanja količina treba biti da bi oni naručili taj papir. Ništa ne znači što je nešto jeftino, ako se to ne može kupiti!

Ispada da postoji samo jedna tiskara, ova koja trenutno radi posao i da je najpovoljnija na svijetu... Možda i jest, bilo bi dobro vidjeti financijsku konstrukciju cijele priče kroz princip "3 ponude".

To s dizanjem repa ti je bezveze do daske. Ko kome i zašto? Nazivati nekog bitangom je nešto posve drugo, a ignoriranje takvih nešto treće i za njih najbolnije.

Nekad se ne može samo tako prešutjeti, niti preživljavati napade. Ovo je hobi i zabava, kad postane tlaka, pada u drugi plan. Zato te i takve, koji rade probleme, treba izolirati ili ukloniti, a do tada o njim aotvoreno govoriti nanačin na koji zaslužuju.

Osim toga, napomena o neznatnoj razlici odnosila se na postojeću tehniku tiskanja na jeftinijem papiru itd pa nemojmo miješati kruške i jabuke.

OK, odaberimo jeftiniju "tehnologiju"? Jesam loi se sad jasno izrazio? Ti si ekspert, ti reci koju.

Ako ćemo sad fantazirat do daske, možemo stvar vratit i u kameno doba, fotokopiranje i slično, ali mislim da to zbilja ne bi bilo mudro.

Nitko ne fantazira - diskutiramo. Nitko ne želi fotokopiranje - diskutiramo...?

Niti mislim da će bilo tko osobito profitirati, ako se sad počne objavljivati koliko je tko honorara dobio za neki objavljeni uradak. Postoji pravilnik o nagrađivanju koji se primjenjuje i na osnovu toga se obavljaju isplate i obračunavaju porezi itd.

Sistem honoriranja nije dao rezultate. Zašto ga ne ukinemo?

Da se opet dotaknem entuzijazma - nisam mislio na ono o čemu se piše. Ljudi love lisicu, rade u contestima, grade koješta, dxiraju itd, ali generalno, entuzijazam i volja za sudjelovanjem u radu Saveza sve je manja. Upravo zbog toga se je teško držati zadanih rokova makar se na glavu postavio. Urednik je tu nemoćan, on je policajac bez pendreka, nema tu mehanizama kojima ljude možeš pokrenuti, ako oni to neće.

Onda neka urednik piše i prevodi...zašto ne? Prazninu treba popuniti.
Keep 'em Rolling! http://www.mvpa.org/
MVPA: 29718
http://s186.photobucket.com/albums/x51/btudan/

73 de 9A1IW - Boris

Offline 9A6C

• ???
  • *
« Odgovori #18 u: 14. Studeni 2012, 06:40:14 »
Boris,

Vidim da te uhvatilo i to je dobro :D

Nekim redom - koliko znam za tiskanje časopisa uvijek se zatraži nekoliko ponuda, jer bi nekakav oglas u očekivanju velike konkurencije bio kontraproduktivan - mali je to posao za ozbiljnu tiskaru, a prevelik za neozbiljnu.

O bitangama i dalje mislim isto - nije im mjesto na forumu, ako ništa drugo radi poštivanja pravila istoga.

Ja nisam nikakav ekspert za tehnologije tiskanja niti za uređivanje časopisa, samo kažem da je izdvajanje cijene papira iz kalkulacije mali pomak na gore ili dolje i ponavljam - nije to presudno za sudbinu našeg časopisa. A za kombinacije tipa laserski printer, toneri i student grafičkog fakulteta i dalje mislim isto.

Ukidanjem sustava nagrađivanja ne bi se pomakli s mjesta, kao ni podizanjem honorara. Jer problem nije u tome.

Kombinacija da sam urednik puni časopis je po meni totalni promašaj - puno je jeftinije da onda tom tipu damo koju kintu i ne tiskamo ništa. Nije poanta u tome da časopis samo izlazi kako bismo mogli reći da je izašao, on treba imati glavu i rep, nekakav smisleni sadržaj. A ova varijanta je daleko od toga.

Bilivmi, mogao sam tako i ja, sjesti pa ispisati cijeli časopis od A do Z, ali na što bi to sličilo? Bolo bi oči ne samo "bitangama", nego i svima ostalima, s pravom.Urednik je tu da popuni rupe i uskoči, ali ako je cijeli časopis jedna velika rupa, onda ju je najbolje zatrpati, staviti križ i svako malo se sjetit kako je to nekad bilo...

I dalje mislim da je po ovom pitanju u Savezu potrebno jedno cjelovitije promišljanje s malo dugoročnijim ciljevima, a vatrogasne mjere su ipak samo vatrogasne mjere...ugasiš vatru, ali zgarište ostaje.

Časopis je samo jedna od stvari u cijeloj priči i mislim da sustav unutar HRS treba definitivno preurediti, a tu je nužan malo širi konsenzus od forumskog - ali ovim polako zadirem u sferu programa rada i organizacije pa ne bih dalje da me netko nedajbog, ne strpa u istu vreću s vječnim savjetnicima bez pokrića.

Ljudi koji o sebi govore u trećem licu uplašeni su, narcisoidni i skromnih mentalnih sposobnosti

Offline 9A3TY

• Život posvećen forumu
  • Red pršuta, red sira ...
« Odgovori #19 u: 14. Studeni 2012, 12:29:05 »
GG, ne znam što sam ti skrivio ali očigledno je da ti služim kao dvorska (pardon HRS-ovska) luda. No i to je hvale vrijedan posao jer uveseljava ljude kojima je malo smijeha uvijek potrebno a naročito u ovakvim teškim trenucima.

Nažalost, iz tvoga izlaganja nisam vidio da si išta konkretno predložio. Na taj način ne sudjeluješ konstruktivno u diskusiji. Tvoji argumenti uopće nisu argumenti nego klasičan politički sistem "ponovi nešto pet puta i to postaje istina". Ja to ne radim tako već dokumentiram konkretnim informacijama i iznosima. Koliko god "smiješni" moji primjeri bili ipak se iz njih može izvući neka pouka. No, svjesan sam da za prožvakati te primjere i izvući iz njih neku pouku treba biti otvoren prema novim idejama i načinima razmišljanja. Neki to jednostavno nisu.

Mislim da je svima jasno da je država i gospodarstvo u krizi. I zato ne vidim zašto bi nekoj velikoj tiskari, koja grca u problemima kako nabaviti dovoljno posla da može uposliti radnike, tiskanje HRS-a bio mali posao. Znam masu ljudi koji uzimaju sve i svašta samo da prežive.

Skupljanje tri ponude je stara već prožvakana fora. Nije poanta skupiti tri ponude već skupiti tri stvarne, konkurentske ponude. Primjera radi, trebao mi je chip za popraviti jedan Samsungov uređaj. Tri ponude u HR su se bazirale na Europatrade kao dobavljača i bile oko 70 kn komad. A ja ga lijepo naručio iz Kine i to 2 komada za 3$ - poštarina besplatna. I zamisli, uređaj ponovno radi.
Jesam te opet nasmijao svojom glupom idejom? "Smej se smej, uvek se smej...."

No, osnovno pitanje koje nitko nije postavio a još manje odgovorio je što to uopće po mišljenju većine ne štima sa Radio HRS-om. Tek kad znamo konkretne probleme onda možemo pristupati njihovim rješenjima, zar ne?

Po meni problemi leže u : neredovitom izlaženju, kašnjenju (pa se objavljuju najave stvari koje su odavno prošle), bespotrebnom objavljivanju suhoparnih činjenica iako su već odavno objavljene na internetu (pa čak i na hamradio.hr), nepostojanju ozbiljnijih serija samogradnji za koje bi se osigurale povoljne nabavke dijelova i da budu u potpunosti open-source open-hardware, što više modernih tema i tekstova a ne tekstovi poput "... kad sam ja počeo prije 60 godina..." i sl.

Eto, kad se prestanete smijati očekujem i vaše konkretne komentare  ;D

73 de Ivo, 9A3TY

Ovaj odgovor izdan je u elektroničkom obliku i pravovaljan je bez potpisa i pečata.

Offline 9A6C

• ???
  • *
« Odgovori #20 u: 14. Studeni 2012, 17:54:50 »
Nešto mi ne prolaze duži odgovori pa samo ukratko - imam dojam da ne čitaš pažljivo ili pročitaš samo ono što ti se dopada, ali ukratko - griješiš.

Ovo za dvorsku ludu HRS-a neću komentirat, jer je bezeveze, ali ako se ti tako osjećaš, onda OK.

Kad kažeš "problemi leže u ..." - krivo - nisu to problemi nego manifestacije, problemi su dublje zakopani i zato treba dublje i zakopati da bi ih se riješilo, a u tome će najmanje pomoći konkretni prijedlozi tipa nabavimo laser i tonere, ajmo preko časopisa slagati kitove...a dva koraka dalje sam kažeš da si jeftinije prošao u Kini? Zašto misliš da bi HRS kit bio povoljniji?

HRS se mogao baviti nekakvom proizvodnjom i kampanjskom nabavom uređaja itd u vrijeme kad su granice bile daleko tvrđe i konkurencija na domaćem tržištu nikakva pa si mogao što si htio.

Tako je i s časopisom, internet konkurencija itd jede i taj segment rada Saveza.

I dalje stojim pri onom što sam ranije napisao, a ti o tome misli što te volja. Kao dvogodišnji insider imao sam prilike vidjeti kako stvari funkcioniraju i vjeruj mi da znam što pišem. Problem časopisa neće riješiti ni honorari ni laserski printeri, ni kitovi za samogradnju (koji su odlično funkcioniraiu uz UKW Berichte, ali sedamdesetih...).

Kad pričaš o tiskarama koje "grcaju u problemima...", ajde se raspitaj jesu li svi kojima je poslan upit poslali i ponudu?

Rasuđuješ o stvarima bez poznavanja materije, što je OK, ali rezultat nije.

Ali zato moji argumenti nisu argumenti nego politika itd... Kakva politika?

Prije bih rekao da je ovo sfera šupljeg fraziranja...

A to nam svakako neće poboljšati ni Savez ni časopis, sorry.

Offline 9A1IW

• Život posvećen forumu
    • Galerija
« Odgovori #21 u: 14. Studeni 2012, 19:13:10 »
Ne znam, ali novi broj RadioHRS-a će pokazati krupne pomake prema sadržajima koje je 3TY naveo kao potrebne da bi časopis uopće itko htio čitati. Sad samo treba potaknuti i ove nove i stare, dosadašnje autore da nastave sa dobrim radom.

Čestitke svima koji su se potrudili da se br. 2 popuni i da ponovo "zablista". Thumbs up! :-)

73 de 9A1IW - Boris

Offline 9A3VV

• Život posvećen forumu
« Odgovori #22 u: 14. Studeni 2012, 20:07:04 »
Ne znam, ali novi broj RadioHRS-a će pokazati krupne pomake ...
Iz tvojih usta u Božje uši! I hoće li ga biti ove godine? Ili barem prije ulaska u EU?
73 Damir 9A3VV
(CTC, FISTS, QCWA, A1C, R-CW-C)
Use and enjoy Morse code operation - fundamental to ham radio.
Always keep in mind that there's a very fine line between "hobby" and "mental illness". Don't cross this line!

Offline 9A4QV

• Život posvećen forumu
    • http://www.qsl.net/9a4qv
« Odgovori #23 u: 14. Studeni 2012, 21:33:35 »
Evo meni je stigao br.2
nekih 70 stranica, vecinom tehnicki clanci i nesto rezultata na kraju...

QV

Offline 9A3TY

• Život posvećen forumu
« Odgovori #24 u: 14. Studeni 2012, 22:21:38 »
GG, nemoj se (samo)zavaravati. Idu tebe dugački odgovori.  ;D
Ono što te ne ide je konkretiziranje. No sad, kad si sam rekao da se baviš "šupljim fraziranjem" tvoji komentari mi postaju puno jasniji. Ti si postao samo jedan od onih koji stvari različito tumače ali ne rade ništa da ih promijene (a mogu). (Nadam se da ti je poznato što sam parafrazirao - mali hint : teza br.11  ;D ).

Interesantno je kako u jednom trenutku pišeš kako "nisi kompetentan" a onda dva klika dalje raspredeš priču. No, dozvoli da i mi ostali koji zaista nismo kompetentni možemo imati svoj komentar i/ili neku (pa i smiješnu) ideju.

Neke stvari ne znače sramotu. Što bi se dogodilo da se Radio HRS ugasi ili privremeno obustavi (ionako se svako malo obustavlja na nekoliko mjeseci  ;D )? Da li bi propao radioamaterizam u 9A? Naravno da ne bi.
Oće li njemci proglasiti dan žalosti jer su "Propale Frankfurter Rundschau - jedne od najvećih njemačkih dnevnih novina". Neće, život ide dalje.

I zato ako imaš konkretnih saznanja što je problem sa izlaskom časopisa - a to je bilo pitanje autora ove teme - reci a ne piši o tome kako Đekna još nije krepala, a kad će - ne zna se.

Ako imaš konkretnih ideja kako popraviti stanje - reci - a ne pravi se Toša.
Svi su te pohvalili kao urednika i rekli da je u tvoje doba časopis napredovao. Što ti još treba? Ako se ne varam imaš i dovoljno slobodnog vremena pa brale pomozi Radio HRSu. Ako si radioamater i ako gajiš ham spirit. A nekada si bio Radioamater Velikoga Srca i nisi si se bavio spočitavanjima, omalovažavanjem i sličnim niskim rabotama. Možeš li  se vratiti na staro? Please!
73 de Ivo, 9A3TY

Ovaj odgovor izdan je u elektroničkom obliku i pravovaljan je bez potpisa i pečata.

Offline 9A3VV

• Život posvećen forumu
« Odgovori #25 u: 15. Studeni 2012, 00:10:01 »
Ne griješi dušu Ivo, Đeknu sam ja spomenuo a, Bogu hvala, Adam me evo večeras demantirao, dobio je danas dugo očekivani Radio HRS broj 2/2012. E, sad, kad će broj 3/2012? Ma sam nezajažljiv ;) Ja bih i treći broj za ovu godinu ;D
73 Damir 9A3VV
(CTC, FISTS, QCWA, A1C, R-CW-C)
Use and enjoy Morse code operation - fundamental to ham radio.
Always keep in mind that there's a very fine line between "hobby" and "mental illness". Don't cross this line!

Offline 9A6C

• ???
  • *
« Odgovori #26 u: 15. Studeni 2012, 06:48:15 »
Ivo, što te više čitam, to se više brinem...

Ovo čisto retorički, jer me u biti uopće nije briga, ali bojim se da ćeš svojim postovima polučiti jednaki količinu konkretnih učinaka kao i do sada.

A budući da postaješ bezobrazan, bit će najbolje da ti prepustim teren za nastavak.

Za početak, pokušaj u miru prolitati što si do sada napisao pa pokušaj uhvatiti smisao...

Vidio sam broj koji je Adam dobio i mogu potvrditi - ima noviteta i antikviteta ;)

Offline 9A3TY

• Život posvećen forumu
« Odgovori #27 u: 15. Studeni 2012, 10:36:44 »
GG, ne znam što te to ponukalo da moj komentar ocijeniš bezobraznim. To što sam tvoj bivši sufiks iskoristio da te pohvalim jer si nekada bio uzor nama klincima, što sam te zamolio da se aktiviraš u časopisu jer te svi hvale ili što sam citirao tvoj ispravak mog navoda gdje si rekao da nije riječ o politici već "šupljem fraziranju". Ako sam te krivo shvatio ispričavam se.

Zašto misliš da bi HRS kit bio povoljniji?

Ako nikada nisi naručivao dijelove (u što čisto sumnjam jer si ih nekada i poklanjao) ne čudi me tvoje pitanje. Odgovor je jednostavan, npr. nešto košta 10$ 1 kom, kad kupiš 10kom košta 8$, kad kupiš 100 kom košta 5$ a poštarina ne raste proporcionalno jer je riječ o sitnim dijelovima pa obično to bude u stilu 3$ za 1 kom, 3,2$ za 10kom i sl.. Osim toga, sto pari očiju lakše uoči gdje je nešto povoljnije nego jedan, zar ne? Također, veliki prodavači sad imaju sustav sa generiranjem part liste od strane autora a onda kupci jednim klikom mogu nabaviti sve. I tada je povoljnije. Jel ti sad jasnije zašto mislim da bi HRS kit bio povoljniji?

Zahvaljujem ti na "ustupanju terena". No ako smijem biti malo sarkastičan, teren nije tvoj da bi ga mogao nekom ustupiti.
A s obzirom da su moji komentari smiješni, bezobrazni i ne-konkretni možda je bolje da i prestanem s njima.
Često je govorio moj profesor iz zemljopisa : "pametnom čovjeku dosta je 5 puta ponoviti".  Mislim da je tvojih "lijepih" epiteta bilo i preko 5 pa će i za mene biti dosta. 
... barem za neko vrijeme .... sat-dva  ;D   Eh taj zadrti dalmatinski dipšet. Ko li ga izmisli. Morat ću i ja ko Tesla pametno skočiti s drugog kata s kišobranom pa me možda to prosvijetli i počnem od tebe dobivati pozitivne ocjene za ideje i komentare.  ;D

73 de Ivo, 9A3TY

Offline 9A1IW

• Život posvećen forumu
    • Galerija
« Odgovori #28 u: 15. Studeni 2012, 17:09:13 »
E, sad, kad će broj 3/2012? Ma sam nezajažljiv ;) Ja bih i treći broj za ovu godinu ;D

Pitanje na mjestu! Kad možemo očekivati naredni broj? Ako će biti uskoro, da se požurimo sa prilozima.

73 de 9A1IW - Boris

Offline 9A6AA

• ???
  • *
  • IOTA Country Assistant
    • Croatian Flora Fauna
« Odgovori #29 u: 15. Studeni 2012, 17:48:52 »
... E, sad, kad će broj 3/2012? Ma sam nezajažljiv ;) Ja bih i treći broj za ovu godinu ;D
Oko Božića o.g.

9A6AA
"DX never sleeps..."