Autor Tema: Moli se mišljenje  (Posjeta: 4141 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A3TY

• Život posvećen forumu
  • Red pršuta, red sira ...
Moli se mišljenje
« u: 11. Rujan 2009, 20:45:32 »
Ne mogu se oteti dojmu da smo (mi radioamateri) podlegli komercijalizmu kad je u pitanju digitalna komunikacija. Čini mi se da u zadnje vrijeme "zahvaljujući" hiper jeftinim wlan karticama više nitko ništa ozbiljno ne radi po pitanju brzih digitalnih komunikacija na amaterskim bandovima. O D-staru samo jedno - super ideja - male brzine.
Recimo da vam ustreba prijenos podataka u slučaju neke izvanredne situacije (kao npr. one o kojima se brine DUZS). Što biste upotrijebili? Wlan mi ne djeluje kao nešto što bi se moglo koristiti sa svake lokacije (udoline, auta, podruma poluporušene zgrade, ....) posebno u uvjetima rada u mreži "više točaka<->više točaka"

Što vi mislite o tome?

73 de Ivo, 9A3TY

Ovaj odgovor izdan je u elektroničkom obliku i pravovaljan je bez potpisa i pečata.

Offline 9A3LI

• Master
Odg: Moli se mišljenje
« Odgovori #1 u: 12. Rujan 2009, 07:05:05 »
Bas smo neki dan malo pricali o tome, wlan tj. wifi tj. RaFi ;) je OK ali samo gdje postoji mogucnost.
Tj. opticka vidljivost, stanice udaljene 10-20Km se bez problema spajaju na cvorove, naravno sa dobrim
usmjerenim antenama.
No to nije uvjek i sa svih lokacija moguce pa prema tome u tim izvanrednim situacijama  AFSK1200 je
vise nego dovoljno.
Dakle razlog za opstanak PR mreze postoji samo je niko nema volje odrzavati.

Offline 9A4OE

• Život posvećen forumu
« Odgovori #2 u: 14. Rujan 2009, 22:01:07 »
Pri kraju mandata jednog predsjednika osnivala se radna skupina za razvoj pr-mreze.
Slijedeci predsjednik na pocetku svog mandata je obecavao da ce unaprijediti pr-mrezu, a dogodilo se da je jos jedan cvor ugasen (Ucka ako sam u krivu neka me netko demantira) mozda ima jos, neznam.
Trenutno je novi predsjednik na celu HRS-a. Planovi oko pr-mreze?
U kom smjeru se razvija APRS na 1.2k
9A4OE Damir JN75EI-JN85MQ bivši član 9A1ARS

Offline 9A4CD

• Master in Training
« Odgovori #3 u: 15. Rujan 2009, 00:14:32 »

Pozdrav svima !!!

Iako postoji vise mogučnosti mislim da postoje samo dva "prava" načina.
To su za veće udaljenosti (kratki val) mogučnosti KENWOOD-a TK-90
a za manje udaljenosti (SHF) a veće količine podataka ICOM ID-1.
Pogledajte specifikacije pa ćete vidjeti o čemu se radi.

73's
Igor
9A4CD

Offline 9A3TY

• Život posvećen forumu
  • Red pršuta, red sira ...
« Odgovori #4 u: 15. Rujan 2009, 01:26:39 »
... postoje samo dva "prava" načina.

Igore, u pravu si što se tiče komercijalnih uređaja koji bi bili primjenjivi u HSVUKRS_kako_se_ono_već_zvaše, ma RMZO.
No, u normalnoj uporabi bi 128kbps bilo premalo za npr. magistralne digipeatere, a i za većinu korisnika naviklih na dsl brzine. Naravno da bi bilo dovoljno za dva korisnika koja pristupaju dx clusteru ali to valjda nije cilj?!

Ako pogledaš trenutačno stanje vjerojatno najnaprednije radioamaterske paketne mreže (one u Sloveniji) vidjet ćeš da se ne bazira na komercijalnim uređajima već na samogradnjama. I upravo te samogradnje su dovele do nekadašnjeg booma radioamaterskih paketnih komunikacija. Svi su imali neki ukv uređaj a modem je bilo jednostavno za napraviti. Danas kao da je sve stalo zbog wifi kartica. Naravno da je glavni razlog što nitko to ne može napraviti jeftinije ali se pritom zaboravlja da takve kartice pokrivaju samo jedan djelić potreba u kreiranju pouzdane mreže za sve namjene a osim toga ako ne koristimo svoj mozak za kreiranje novih stvari poglupit ćemo.

73 de Ivo, 9A3TY

Ovaj odgovor izdan je u elektroničkom obliku i pravovaljan je bez potpisa i pečata.

Offline 9A5EX

• Senior Member
« Odgovori #5 u: 15. Rujan 2009, 08:23:53 »

Postoji riješenje a zove se ALE. Ne treba posrednika  i pokriva na HF-u sve. Pristupan je besplatan SW za amatere.
Trenutno se koristi u radio amaterskim komunikacijama u mrežama za krizna stanja ili opasnosti, na HF-u. Inaće se sustav naziva HF-link.
Dakle sve je već izmišljeno. Inaće sam aktivirao link na istim stranicama pod 9a0ale CAREN. Pogledaj http://hflink.net/

Pozdrav, Herman 9a5ex

Offline 9A5CW

• Master
« Odgovori #6 u: 15. Rujan 2009, 08:35:17 »
... postoje samo dva "prava" načina.

Igore, u pravu si što se tiče komercijalnih uređaja koji bi bili primjenjivi u HSVUKRS_kako_se_ono_već_zvaše, ma RMZO.
No, u normalnoj uporabi bi 128kbps bilo premalo za npr. magistralne digipeatere, a i za većinu korisnika naviklih na dsl brzine. Naravno da bi bilo dovoljno za dva korisnika koja pristupaju dx clusteru ali to valjda nije cilj?!

Ako pogledaš trenutačno stanje vjerojatno najnaprednije radioamaterske paketne mreže (one u Sloveniji) vidjet ćeš da se ne bazira na komercijalnim uređajima već na samogradnjama. I upravo te samogradnje su dovele do nekadašnjeg booma radioamaterskih paketnih komunikacija. Svi su imali neki ukv uređaj a modem je bilo jednostavno za napraviti. Danas kao da je sve stalo zbog wifi kartica. Naravno da je glavni razlog što nitko to ne može napraviti jeftinije ali se pritom zaboravlja da takve kartice pokrivaju samo jedan djelić potreba u kreiranju pouzdane mreže za sve namjene a osim toga ako ne koristimo svoj mozak za kreiranje novih stvari poglupit ćemo.

Samogradnja i većinu njih održavaju pojedinci a ne savez, kako sam načuo bit će kod nas još manje takvih stvari po čukama... Pa ko voli neka sam financira 1.2kbps packetni radio. 73
73, Pa3k 9A5CW
..................................
B. Đorđević napisa:
Ni EU nije šta je bija, držmo se mi Istre.
On je u Božjim rukama, ka i Papin sobar. Razlika je jedino šta sobar viruje u Boga.

Offline 9A6NDD

• Master
  • 9A6NDD
    • 9A6NDD Blog
« Odgovori #7 u: 15. Rujan 2009, 08:42:23 »
Možda je, da se nitko ne mući, s postavljanjem antena po ćukama i održavanjem uređaja, ovo rješenje: http://www.novilist.hr/Spektar/Tehnologija/juznoafricki-golub-pismonosa-brz.aspx

4Gb-skoro dva sata-cca.100 km, i nije loše kada se sjetim dial up veze.

Offline 9A3LI

• Master
« Odgovori #8 u: 16. Rujan 2009, 14:42:17 »
Magistralni linkovi za digipitore bi trebali biti brzi tamo gdje je to izvedivo.
50-70Km bez prepreka i malim snagama je relativno lako izvedivo.
A za HRSVKS ili kak ti velis RMZO prvo bi trebalo napraviti kratkovalnu mrezu ali paralelno sa njom i
obnoviti staru PR mrezu koja je za takve potrebe vise nego dovoljna.

Ma vec smo poglupavili, hi.
Da te sad netko pita sta mu treba da se konektira na neki njemu najblizi PR cvor, najnizom brzinom,
sta bi mu odgovorio i kakav bi bio njegov odgovor !?
Mislim da nimalo ugodah, hi.

Naravno da je pojavom jeftinih radio (wifi) kartica sva samogradnja prestala, na zalost ali za prave
zaljubljenike u radio tehniku to ne treba biti kraj.
Sve te kartice bi se mogle hardverski nadograditi i modificirati.
Za pocetak da se maknu sa ISM banda i prilagode radu u amaterskim bandovima.
Pa recimo softverski zahvat da se brzina ogranici na recimo 1-2mbps i time sirina banda suzi na nekih 5Mhz.
Itd itd ..
Drugi je problem da za to nitko nema volje/vremena pa imamo to sto imamo.

Offline 9A7KXP

• Senior Member
« Odgovori #9 u: 09. Prosinac 2013, 19:01:43 »
Pozdrav kolege.

Eto nakon više od 4 godina ja ću postaviti pitanje:

Kako se konektirati na Zagi?