Autor Tema: D-STAR u Zagrebu  (Posjeta: 8040 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A7PHR

• Newbie
  • *
D-STAR u Zagrebu
« u: 22. Travanj 2009, 09:10:38 »
Ima li neko informaciju kad će u Zagrebu proraditi D-STAR repetitor?
9A7PHR

Offline 9A4QV

• Život posvećen forumu
    • http://www.qsl.net/9a4qv
Odg: D-STAR u Zagrebu
« Odgovori #1 u: 22. Travanj 2009, 11:44:58 »
Ne prije nego se usvoji pravilnik o amaterskim radijskim komunikacijama..
https://rasprava.telekom.hr/default.aspx?rasprava=355

QV

Offline 9A5BCL

• Average Member
« Odgovori #2 u: 22. Siječanj 2011, 22:10:31 »

Pozdrav!

Ima li što novoga  glede pitanja u naslovu?

73 de 9a5bcl, Zvonimir 

Offline 9A5EX

• Senior Member
« Odgovori #3 u: 23. Siječanj 2011, 11:58:16 »
Pozdrav, D-star repetitor za Zagreb treba uskoro proraditi. Ovo "uskoro" traje već od prošle godine.
Od HAKOM-a je dobivena dozvola za Sljeme. Priprema se lokacija koja je definirana i dobivana dozvola.
Instalaciju i ndzor će imati grupa za HRSVKS, sredstvo je namjenjeno za HRSVKS, što ne znaći da ga neće koristiti i ostali radioamateri.
Nabavljen je kontroler,repetitor, duplekser, kabel, ispravljač i antena. Kako se radi o izuzetno skupom radio sustavu, HRS ovo neće finamncirati, financirati će se iz donacije DUZS za HRSVKS i iz drugih donacija. Strategiju daljenjeg razvoja će razvijati grupa HRSVKS koju će voditi Robert, 9a6aib a ovisiti će od dobivenog novca sponzora. D-star 4 komada repetitora sa kontrolerom biti će postavljena osim u ZG i RI i u Osijeku i Splitu. Oni koji žarko očekuju da proradi D-star u njihovim sredinama neka daju svoj prilog tome, ako ne financijski onda na neki drugi način. Možda će tada D-star brže proraditi .......Ima tu i drugih problema,.....
Za prvo će se postaviti osnovna konfiguracija - repetitor, zatim gateway itd...

Dakle ništa ne pada sa neba, osim kometa -ponekad! stvar nije jednostavna.

73 de 9a5ex

Offline 9A3LI

• Master
« Odgovori #4 u: 23. Siječanj 2011, 12:30:50 »

Za prvo će se postaviti osnovna konfiguracija - repetitor, zatim gateway itd...

Daklem ako sam ja to dobro shvatio, to mora biti umreženo na neki način.
I sad ..
Kad sam ja prije 7-8g. (+-) pisao da se primimo "802.11" i polako sa tim zamjenimo AX25
onda su se "pravi radioamateri" sprdali da to nije radio-amaterizam, da je to za igrice i kajtigajaznam.
Imalli bi svoju mrežu neovisnu o drugima i sve bi bilo lakše.
No, kaj je tu je.
Zaboravimo na to a ekipi koja postavlja D-Star želim dobru zabavu!
:)

Offline 9A5EX

• Senior Member
« Odgovori #5 u: 23. Siječanj 2011, 12:51:48 »

Hi Darko, znaš ti dobro kakvaje to zabava ;D.
Tu smo gdje , smo, rekli bi . D-star ako se ne umreži onda je to samo obični repetitor kakvih imamao.
Cijena "ostalih sitnica" nadmašuje uveliko cijenu samog repetitora. Sad nemamo kud, nazad ne možemo.
Ako ne nepraviš nešto što se zove NET oli ti mreža nisi napravio ništa. A serveri, gateway, softver koji treba DOKUPITI..... :'(
Koliko radioamatera ima D-star uređaje!? koliko košta jedan !?
 :-[

Offline 9A5BCL

• Average Member
« Odgovori #6 u: 23. Siječanj 2011, 13:05:27 »
"Oni koji žarko očekuju da proradi D-star u njihovim sredinama neka daju svoj prilog tome, ako ne financijski onda na neki drugi   način. Možda će tada D-star brže proraditi .......Ima tu i drugih problema"

Pozdrav!

Ako je moguce, da se navedu ti " drugi načini" na koji se može pomoći u ovom projektu,
pa da vidim mogu li ja biti od neke koristi!

73 de 9a5bcl, Zvonimir

Offline 9A5EX

• Senior Member
« Odgovori #7 u: 23. Siječanj 2011, 13:16:01 »

Neki od načina kako ubrzati dolazak D-stara;
  - Pronaći lokaciju- a da nista ne košta
  - osigurati sigurnu prostoriju, UPS, napajanje
  - osigurati link, WIFI, ili slično
  - nabaviti pola cola kabel, antena- možda napraviti
  - animirati, lokalnu upravu, napraviti plan, projekt,
  - pronaći sponzore.......itd

Offline 9A4QV

• Život posvećen forumu
« Odgovori #8 u: 23. Siječanj 2011, 13:48:20 »
Daklem ako sam ja to dobro shvatio, to mora biti umreženo na neki način.
I sad ..
Kad sam ja prije 7-8g. (+-) pisao da se primimo "802.11" i polako sa tim zamjenimo AX25
onda su se "pravi radioamateri" sprdali da to nije radio-amaterizam, da je to za igrice i kajtigajaznam.
Imalli bi svoju mrežu neovisnu o drugima i sve bi bilo lakše.

3LI, mislim da si potpuno u zabludi. Ono što si ti prije 7-8g. pisao i za što si se zalagao, desilo se upravo u susjednoj Italiji. Ukratko, oni su napravili upravo to što si ti rekao. I što su dobili za rezultat?

Dobili su ovo (sranje) šta se dešava u zadnjih par mjeseci:
Naime, napravili su klon servera/gateweya XFR003 kojeg su oni nazvali WRF003 i onda su skoro sve D-star repetitore međusobno linkale Wi-Fi mrežom na 5,7 GHz tako da im ne treba izlaz na net za svaki d-star preko XRF003 nego im je u praksi dovoljan samo jedan preko kojeg ide sav traffic.

Sad će ekipa reć, ma gle kako pametno! Baš su genijalci!
(Inače kako oni znaju reći za sebe, kod njih je pamet - optional , dakle ne dolazi u osnovnom paketu, što dokazuju slijedećim (ne)djelima.
Naime, inicijativa je potekla od jednog nama susjednog radioamatera zbog kojeg smo već dva puta mijenjali frekvenciju 70cm repetitora na Učki.

Ta Wi-Fi - D-star ekipa se dosjetila i osnovala svoj savez (treći po redu u državi) i naravno dobili su pravo od njihove regulatorne agencije na postavljanje repetitora (D-star). Naravno to je pokrenulo lavinu postavljanja D-star i inih repetitora po cijeloj državi ali ne poštujući IARU band plan, tako da sad analogne i digitalne repetitore možeš pronaći na 144.250, na ISS sat, na sat na simplex i svim mogućim 2m i 70cm frekvencijama, dakle sa svakkavim shiftovima, +, - ma mislim da ne povjeruješ što sve ljudski um može smisliti.

Naravno, ti isti se toga ne skrivaju nego pljuvaju po ostalim koji im ukazuju na nepoštivanje IARU band plana, pravdajući se dozvolom koju su dobili od svoje agencije za koju kažu da je iznad nekakvog IARU i ostalih sprdačina. Situacija je postala jako složena, samo na području Rima niklo je desetak što legalnih što nelegalnih repetitora i tome se ne vidi kraja.

Rasprave su se rastegle po njihovim forumima, ali riješenja još nema, naprotiv, situacija je sve gora i gora.
Evo, to se dešava, kada "ekipa" dobije u ruke band na korištenje. Pa se ti sada objašnjavaj sa njima što je hamspirit i poštivanje band plana, kratko rečeno, rasulo...

pozz
QV

Offline 9A3LI

• Master
« Odgovori #9 u: 23. Siječanj 2011, 14:12:54 »
Ne razmem!
Kaj si htel sa time napisati tj. reči ?
Da smo mi isti idioti ko i oni ?
Gle, pa oni imaju novaca, opreme a vidim i volje da rade svašta, dobro i loše.
Kod nas nema ničega i AX25 su teoretski ugasili.
Mene vaši talijani ne zanimaju i stoljeće smo iza njih tak da me to niti ne brine.
:)

Offline 9A5EX

• Senior Member
« Odgovori #10 u: 23. Siječanj 2011, 14:24:09 »
Pozdrav Adam,
"sranje"koje sam naslijedio od znaš koga, moram riješiti. Postoji nešto što se zove obveza iz sporazuma DUZS,HZTK-a-HRS.
Dosad nitko nije našao riješenje za ovo o ćemu razglabamo ovdje. Ja sam optimista, dokle god ide. Ima različitih stavova, mišljenja pa i ideja koje dos ada ipak nisu realizirane. Pokrenuo sam ovo ponovno, dali itko to prije pokrenuo - neznam baš detalje bolje od tebe.
Ne želim se baviti nikakvim regulativima,  frekvencije i slično... to su obavili oni kojima je to u nadležnosti. Obično takve rasprave, ako nemaš stav iza koje stojiš , ne vodi nikamo.
Dakle D-star će proraditi onako kako je to odlučila grupa za HRSVKS uz dobivena odobrenja od nadležnih institucija. Pozvam radioamatere da sudjeluju u stvaranju istog te im jamčim da će se istom infrastrukturom moći i koristiti, barem dak sam glavni koordinator HRSVKS, za polsije, neznam.
Da pojasnim. D-star nije MOJA mreža, materijalna sredstva su vlasništvo HRS-a data na upotrebu HRSVKS temeljem prije navedenog sporazuma........

73 de 9a5ex

Offline 9A4QV

• Život posvećen forumu
« Odgovori #11 u: 23. Siječanj 2011, 14:39:21 »
3LI, pa vidim da ne razmeš,
da upitaš susjede radioamatere po ZG koji bi htjeli raditi na svom komadiću banda EME ili tropo CW ili SSB na 23 ili 13cm jednostavno imaju slične probleme i to od Wi-Fi ekipe koja je protivno zakonu postavila vanjske antene. Ta oprema sa vanjskom antenom, nerijetko snagama iznad dozvoljene rade smetnje, na amaterskim područjima zbog kvalitete opreme koje koriste.

Dakle, imate i Vi svoje "Talijane" samo ti vjerovatno oni trenutno ne smetaju jer ne koristiš ili se ne baviš tom vrstom našeg hobija.
Ja ne znam da li su ti isti "Talijani" prije par godina oćišćeni sa Sljemenskog tornja ili su to neki drugi? To ne znam.

5EX, ja za (s..nje) nisam naveo da je kod nas, ali bi se moglo desiti, jer kad se spoji d-star na mrežu, tu više nema granica...
Uostalom, vidim da se spominje manjak sredstava, po rebelansu je vidljivo da je 140.000 kuna trebalo biti uloženo prošle godine u razvoj i obnovu repetitorske i beacon mreže, a od toga je ostvareno samo koliko? sram me je reći. Ostatak novca, je naravno preraspodjeljen za Svjetsko prvenstvo u ARG-u....

Mislim, sad bi mi ko magarci trebali potezati, i iz svojih sredstava financirati nešto za što je već savez izdvojio pa onda preusmjerio novce na nešto sasvim drugo.
Kad vidim ovakve stvari, jednostavno izgubim volju za neku kaciju u kojoj ću dati svoje vrijeme, novac i sredstva..
Dosta opreme sam spremio i dovršio za postavljanje, između kojih atv repetitor, beacon za 23cm, beacon za 70 MHz ali vjerovatno će u bliskoj budućnosti to biti donirano nekome drugome, (HRS-u sigurno ne)..

pozz
QV

Offline 9A3LI

• Master
« Odgovori #12 u: 23. Siječanj 2011, 14:53:12 »
3LI, pa vidim da ne razmeš,
da upitaš susjede radioamatere po ZG koji bi htjeli raditi na svom komadiću banda EME ili tropo CW ili SSB na 23 ili 13cm jednostavno imaju slične probleme i to od Wi-Fi ekipe koja je protivno zakonu postavila vanjske antene. Ta oprema sa vanjskom antenom, nerijetko snagama iznad dozvoljene rade smetnje, na amaterskim područjima zbog kvalitete opreme koje koriste.

Istina!
No, takvih u Zagrebu i okolici bi se moglo nabrojati na prste jende ruke, možda.
I kaj su ta dva banda jedini bandovi ?
3ghz, 5ghz itd itd .. Ima mjesta, bandovi prazni a čuvati ih za dvojicu koji par puta godišnje
usmjere antene prema Mjesecu je ipak malo bezveze.
Ne omalovažavam ničiju volju za hobi ali ako mene ne zanimaju KV međunarodni kontesti to ne znači
da oni sa silnim kilowatima meni smetaju, ni najmanje.
Ti uspoređuješ neke "smetnje" koje sa radio-amaterima nemaju nikakve veze osim što su ih gradili radio
amateri, hihi.
A da im veliš da se radi amaterska mreža nebi ih bilo ni blizu. 
Mislim da si i ti u toj "grupi "  ;)
I koji je tvoj zaključak ?
Da su neki vajreslaši napravili prave mreže između županija a radio-amateri ne jer to smeta nekome !?!?!
I velim, opet mi nije jasan takav stav.
;)

Offline 9A5TD

• Master in Training
« Odgovori #13 u: 23. Siječanj 2011, 15:15:09 »
Heloooooo EKIPA !

A da se mi fino sjednemo za stol pa da odlucimo sto zelimo i kako to napraviti ?

D-Star je imao neki svoj plan razvoja i neke ljude zaduzene da naprave strategiju oko D-stara, sa obzirom na sveopcu situaciju u privredi i opci nedostatak love bojim se da ce biti DOVOLJNO da barem svi D-star repetitori prorade na predvidjenim lokacijama. Povezivanje na net bi trebao biti prioritet no sa obzirom da bi svaki imalo ozbiljniji WiFi link sa poslom kostao cca 10.000 Kn nisam siguran da je to bas realno za ocekivati u ovom trenutku.

Sa druge strane mozda moze svatko pronaci i nekog sponzora u svojoj zupaniji pa da se posao zavrsi, jer ako svi cekamo da neka lova kapne od HRS-a bojim se da ce potrajati... MAlo se ogrebemo u HZ-u malo u HAC-u malo u HEP-u i imat cemo mrezu bolju nego T-com...mozda i Thomson da koju Kunu...

73............

Offline 9A4OE

• Život posvećen forumu
« Odgovori #14 u: 23. Siječanj 2011, 15:24:53 »
Od predvidjenih, 100 000 kuna od dusz, realizirano ili doznaceno je oko 35 000 kn, ostaje jos 65 000 kn. To je od prosle godine za ovu ce valjda biti jos nesto.
9A4OE Damir JN75EI-JN85MQ bivši član 9A1ARS