Autor Tema: Uvoz radio postaje  (Posjeta: 5521 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A5ANB

• Senior Member
    • 9a5anb WEB
Uvoz radio postaje
« u: 05. Travanj 2004, 16:32:49 »
Dali netko ima iskustva sa uvozom radio uredjaja iz DL? Koja je procedura i kakve papire treba prikupiti?

Hvala i 73,
Mic, 9a5anb

Offline 9A2GA

• Master
  • Carpe diem memento mori
Uvoz radio postaje
« Odgovori #1 u: 06. Travanj 2004, 09:41:13 »
Ja sam kupio u Italiji.

Od Zavoda za telekomunikacije tražiš izdavanje dozvole i čekaš da istu dobiješ. Kada uvažaš, prijaviš na graničnoj policiji i pokažeš dozvolu. Iza toga platiš PDV (i carina ako je za cariniti)  i to je to. Ako ide poštom ili špediterom procedura je ista ali dokumente pokazuješ na carini kada ti stigne paket.
(Iskustvo od prije 3 godine kada sam uvezao RTX, ali mislim da se ništa nije promijenilo).

73 de Boris 9A2GA
www.hamradio.hr/9a2ga
9A2GA is a member of 9A1WFF

Offline 9A5ANB

• Senior Member
    • 9a5anb WEB
Uvoz
« Odgovori #2 u: 06. Travanj 2004, 13:01:58 »
Hvala Boris,

Ali kako da trazim dozvolu kada se na zahtjevu za dozvolu treba napisati seriski broj uredjaja (koji jos nije stigao) :) Osim toga, imam dozvolu za KV a uvozim UKV, moze li to posluziti kao dokaz da si radio-amater, pa prema tome imas pravo na uvoz radio uredjaja.

Situacija je dosta zbunjujuca, s obzirom da trebas traziti dozvolu za rad sa pripadajucom dokumentacijom o antenskom sustavu, eventualno mjerenju zracenja. A ustvari nemas jos uredjaj. Kako to izvesti? :) :)

73,
Mic, 9a5anb

Offline 9A2GA

• Master
Uvoz radio postaje
« Odgovori #3 u: 06. Travanj 2004, 14:20:59 »
73,

Na zahtjev upisuješ samo model uređaja  i proizvođača te moraš navesti frekventno područje uređaja. Za snage do 100W na KV-u nije potrebno slati diagrame zračenja i ostalo.  

Potom dobivaš dozvolu. Nakon uvoza u dozvolu ti se upisuje naknadno serijski broj.

Pozdrav,

Boris 9A2GA

Offline 9A2GA

• Master
Uvoz radio postaje
« Odgovori #4 u: 08. Travanj 2004, 09:22:31 »
Ah, da!

Papiri koji ti trebaju:

Popunjen zahtjev za izdavanje dozvole
Potvrda o članstvu u HRS-u.
Kopija uplatnice na 60.- Kn (plaćena naknada Zavodu za telekomunikacije)
100Kn biljega nalijepljeni na Zahtjev
I ako na KV TX iznad 100W na anteni: skica antenskog sistema, diagram zraćenja i pozicija TX-a označena na karti mjerila 1:10000.

Sve obrasce možeš dobiti u matičnom Radio klubu (ako je platio članarinu) ili kod Ljilje u HRS-u, isto kao i uputstva za popunjavanje uplatnice.

73 de Boris 9A2GA

Offline 9A3VV

• Život posvećen forumu
Uvoz radio postaje
« Odgovori #5 u: 12. Travanj 2004, 21:29:53 »
Citat: "9a2ga"

...Kada uvažaš, prijaviš na graničnoj policiji i pokažeš dozvolu...

73 de Boris 9A2GA
www.hamradio.hr/9a2ga

Nema granična policija više ništa s našim uvozom radio uređaja (vidjeti novi Zakon o telekomunikacijama), dakle njima se ne prijavljuje niti treba njihov pečat.
73 Damir 9A3VV
(CTC, FISTS, QCWA, A1C, R-CW-C)
Use and enjoy Morse code operation - fundamental to ham radio.
Always keep in mind that there's a very fine line between "hobby" and "mental illness". Don't cross this line!

Offline 9A5ANB

• Senior Member
    • 9a5anb WEB
Uvoz radio postaje
« Odgovori #6 u: 23. Travanj 2004, 20:33:52 »
Temeljem mojeg najnovijeg iskustva :) mogu reci da je Boris u pravu. Zakon se nesto mjenjao po tom pitanju, ali samo za firme. Za fizicka lica (a to smo mi) nije se nista bitno promjenilo.

Dodje uredja na carinu (postom) i carina ti posalje poziv.
Ti dodjes i carinik te pita "Sto je to?"
Ti kazes "Frizider!"
On ponovo pita "Sto ste rekli da je to?"
Ti kazes "Auto radio!" (radi se o mobilnom UKV-u)
On naravno zna engleski pa cita na kutiji i pita ponovo "Sto se rekli da je ovo?"
Ti konacno priznas  :(
A on kaze "To sam zelio cuti! A sad po dozvolu"  :twisted:
 :(  :(  :(  :(  :?  :arrow:

Detaljnije informacije mozete dobiti kod vrlo ljubazne gospodicne Anijela Žiger u zavodu na broj 01 4896 025.

73,
Mic, 9a5anb

Offline 9A3VV

• Život posvećen forumu
Uvoz radio postaje
« Odgovori #7 u: 29. Svibanj 2004, 23:18:34 »
Citat: "9a5anb"

...
Dodje uredja na carinu (postom) i carina ti posalje poziv.
Ti dodjes i carinik te pita "Sto je to?"
Ti kazes "Frizider!"
On ponovo pita "Sto ste rekli da je to?"
Ti kazes "Auto radio!" (radi se o mobilnom UKV-u)
On naravno zna engleski pa cita na kutiji i pita ponovo "Sto se rekli da je ovo?"
Ti konacno priznas  :(
A on kaze "To sam zelio cuti! A sad po dozvolu"  :twisted:
 :(  :(  :(  :(  :?  :arrow:
...
73,

U čemu je poanta? Jel' se ti ovo zekiš ili si stvarno pokušao muljati carinika? Ako jesi, dobro si prošao.

Kada sam ja početkom osamdesetih uvažao moj TS-530S reče meni carinik na carinskom skladištu dok je otvarao i pregledavao kutije: "Da se mene pita ne bi' ja vama dao to uvoziti!". Živčan od silnog čekanja i obijanja vrata odgovorih:"Hvala Bogu pa se tebe ne pita.". Za divno čudo nije reagirao, a mogao mi je zagorčati život.

Jedino, kako sam gore napisao, nema više prijavljivanja graničnoj policiji kod individualnog uvoza niti treba policijski pečat. Cariniku na granici treba prijaviti uvoz jer ako on pronađe neprijavljenu radijsku postaju... :mrgreen:  :twisted:
73 Damir 9A3VV
Always keep in mind that there's a very fine line between "hobby" and "mental illness". Don't cross this line!

Offline 9A5ANB

• Senior Member
    • 9a5anb WEB
Uvoz
« Odgovori #8 u: 30. Svibanj 2004, 15:40:02 »
Ma salim se! Uvoz je prosao bez nekih neplaniranih problema. Jedino bi preporucio da se dozvola trazi odma nakon narudbe uredjaja. Ja sam ju trazio tek kada je uredjaj dosao na carinu i tako sam izgubio dodatnih 15tak dana dok je dosla dozvola.

73,
Mic, 9a5anb

Offline N5CRO

• Master in Training
    • http://www.qrz.com/n5cro
Uvoz radio postaje
« Odgovori #9 u: 31. Svibanj 2004, 07:21:43 »
test
73,Josip  N5CRO

Laissez Le Bon Temps Roulez

Offline 9A3VV

• Život posvećen forumu
Re: Uvoz
« Odgovori #10 u: 02. Lipanj 2004, 23:26:54 »
Citat: "9a5anb"
...Jedino bi preporucio da se dozvola trazi odma nakon narudbe uredjaja. Ja sam ju trazio tek kada je uredjaj dosao na carinu i tako sam izgubio dodatnih 15tak dana dok je dosla dozvola.

73,

En ti miša, treba znači kao kod uvoza auta, odnosno homologacije, od prodavača zatražiti tvornički broj uređaja kojega će ti prodati pa da odmah zatražiš dozvolu.  :? Mo'š mislit' što će o tebi pomislit' trgovac u bijelom svijetu :roll: A kako su naši brzi načekat ćeš se tako i tako. Eto, ja na primjer 15. travnja 1996. zatražio od tadašnjeg Ministarstva pomorstva, prometa i veza da mi izdaju "Certifikat za harmonizirani radioamaterski ispit u okviru CEPT-a" i platio za to 50,00 kuna. Nakon nekoliko telefonskih urgencija dignem ja ruke od toga i 10. travnja o.g. obratim se HZT-u po pitanju "zrakarine" i usput spomenem i "Certifikat". Baš kad sam se spremao poslati im jedno ljubazno pismo sa zahvalom što mi ne odgovaraju zazvoni mi telefon i ljubazan se ženski glas ispriča zbog kašnjenja, a Certifikat mi stiže neki dan! Preporučeno s povratnicom!
73 Damir 9A3VV