• Welcome to Hrvatski Radioamaterski Savez.

Kup Jadrana 2016

Autor 9A2VX, 30. Travanj 2016, 14:22:45

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

9a6c

Ma naravno, da sve i ostane kako je nesretni bi bili samo istraživači spisa i propisa, a osobito cjepateji dlake na tri dijela koji ionako ne rade u KJ, ali eto.


Statistika nam ukazuje da procesi koji se dešavaju unutar saveza nisu osobito stimulativni za članstvo i ispada da smo ovisno i sukobu interesa i lošim obotima, onda radimo ko ludi, a sad kad je sve pod konac svi štrajkaju ???

Jedna od premisa kod reanimacije KJ je bila da se potakne rad s obale i otoka i da se tim postajama za promjenu da malo više važnosti. Uvažavajući činjenicu da ih ionako ima malo, broj kategorija je zeru uškopljen za CW/SSB/LP, a dodana je stimulacija za IOCA ekspediciju.

Ne bih podcijenio obalno/otošku raznolikost i ipak bih zadržao nekakve množitelje, pa makar i trenutne.

Uostalom, nikad ne znaš kad će netko nekim poslom završiti na Mediteranu pa ako se sjeti i ponese sa sobom oružje i municiju, može malo zamiješati karte i uživati u anemičnom pajlapiću standardno malog broja sudionika...

KJ kao i svaki drugi contest proizvod ima neke svoje osbitosti i zakonitosti i valja njim upravljati kao i svakim drugim. Da se Coca Colom upravlja kao našim natjecanjima, danas bi svi vodu pili i nitko za nju ne bi znao, ali tu smo gdje smo, a kako se čini, može bit i gore.

Nije sve tako crno kao što izgleda, crnje je...

9A5K

Citat: 9a3ty  u 05. Svibanj 2016, 09:14:10
I tako polako dođemo do "filozofskog" pitanja ... a zašto?

Smisao natjecanja je popularizacija rada s Jadrana.
2014.  75 logova, 28 s Jadrana
2015.  63 loga, 26 s Jadrana

2015. od 79 množitelja bilo aktivno samo 16 !!!

Možda sam falija za koji broj ali s obzirom da (gle čuda) naš genijalni robot ne izbacuje statističke podatke za stare Kupove Jadrana mora san na ruke zbrajati množitelje :-)


Ovako nekako?







GodinaUkupno učesnikaBroj dnevnikaPostaje s JadranaAktivnih množitelja
201083743624
201164553419
201283774023
201382714224

73,
9A5K

9A3TY

Tnx Krešo.
Nisam mislio na tvoj robot nego na ovaj trenutni koji zna izvući statistiku samo za konteste nakon što je ista dodana u softversko rješenje ali (izgleda) ne zna primjeniti istu obradu i za starija natjecanja.

Sve u svemu podaci zadnjih 6 godina pokazuju da

a) manje od 4% HRS članstva sudjeluje u natjecanju
b) broj postaja s Jadrana se drastično smanjio
c) broj aktivnih množitelja se drastično smanjio


Možda bi bilo dobro kad bi HRS umjesto diploma po koje moraš doći u Zg najboljim rookijima poklonio neku portabl antenu, komadić opreme ili barem dipol. Također na neki način stimulirati i one koji redovno rade a posebno one koji kontinuirano napreduju.

73 de Ivo, 9A3TY

9A2MI

Sorry, dogodila mi se pogreška, radio sam doradu statistike pa je radi novog MySql stupca, kod starih natjecanja to izazvalo pogrešku.
Popravio sam.

73 de Miljenko 9a2mi

9A2BW

Pa da već jednom riješimo problem općine Nerežišća i stavimo točku na i.
Kako lučka ispostava Milna ( MN ) pokriva cijelu obalnu liniju općine Nerežišća
onda je logično da stanice iz te općine daju brodoregistarsku oznaku MN.
I tako neka bude.
Hvala svima na diskusiji i pomoći
73 ..... 9A2BW  :D :D

9a6c

Citat: 9a3ty  u 05. Svibanj 2016, 12:56:29

Sve u svemu podaci zadnjih 6 godina pokazuju da

a) manje od 4% HRS članstva sudjeluje u natjecanju
b) broj postaja s Jadrana se drastično smanjio
c) broj aktivnih množitelja se drastično smanjio


Možda bi bilo dobro kad bi HRS umjesto diploma po koje moraš doći u Zg najboljim rookijima poklonio neku portabl antenu, komadić opreme ili barem dipol. Također na neki način stimulirati i one koji redovno rade a posebno one koji kontinuirano napreduju.

Svatko tko želi može raditi u natjecanju, to je uvijek bila i bit će stvar izbora, ali ponekad i politike u smislu podrške ili ne nekoj strukturi, što smo imali prilike vidjeti, čitati ili doživjeti proteklih godina, da sad ne spominjemo konkretne slučajeve.

Ne bih ja puno dramio oko ovoga, naši su kontestići samo postali roba koja se slabo prodaje, proizvod kojim se nevješto upravlja, a o razlozima smo uglavnom dosta rekli u brojnim postovima.

Kako bi se ono reklo - nije problem vlasništva nego menadžmenta...

Kad dođe na red 9ACW doći ćemo do istih zaključaka, sjetiti se kako je jedne čudne godine preko 1000 ljudi poslalo dnevnike itd.

Za sve dobro i loše postoje razlozi, ali je uvijek problem pogledati se u oči i priznati da problem postoji, što je osnovni preduvjet za rješavanje.

Ono, zovem se Goran Grubišić i ja sam alkoholičar...itd...

A šta se mene tiče, onaj tko radi iz Nerežišća može davati i BO, jerbo ista općina graniči s općinom Bol, pače jedan njen dio (katastarske općine Nerežišća) zapadno od vrha Vidova Gora čini administrativno-površinski dio općine Bol (pogledati statut općine Bol).

Jedini je uvjet da osim klupskog članstva odradi i još koga sa strane da malo zamuti stvar ;D

9A3XV

Ja sam Aleksandar Jugović i ja sam ovisnik.. :)

No nije da me nešto posebno zanimaju ovi naši kontesti, ali zadnjih godina radim u njima najviše radi zabave i povećanja aktivnosti. Ponekad fali ZG kao množitelj, pa se eto ja upalim..

No, glede KJ mislim da ste zabrijali. Ja glasam da ostanu lučke kapetanije. To je nama kontinentalcima baš fora. Dakle ne znam ali pretpostavljam da ja npr. imam vikendicu ko što nemam u nekom mjestu u priobalju na kamenjaru (recimo Tribalj - btw. tamo mi je pradeda bio učitelj ;)) i da kupim barku i dolje je usidrim u lučici dobio bi neku registraciju - pretpostavljam Crikvenicu. I sad ja radim KJ iz Triblja iz vikse i vi ćete mi reći da nisam na moru?

73xv
Sale
73 Sale, 9A3XV

9a6c

Vidin da se već počelo oko KJ ovogodišnjeg pa bi volija da mi pomognete riješit jednu dilemu.

Imam namjeru ovogodišnji kup radit s nekog otoka na koji bi otiša brodn i radit QRP, jer vidim da se može uradit dosta veza i s malom snagom čak i solo ssb.

Ono što mi baš nije bistro je identifikacija tipa "/MM".

OK, jasno mi je da si "/MM" kad su ti i antena i postaja na brodu, to nije sporno. Ali šta ako je postaja na kopnu, a antena na brodu? Osobito ako je brod usidren, tj nije mobilan, što je i  logično, jerbo bi inače puka kabel... I obratno, postaja na brodu, antena na suhom?

Samo da podsjetim, bilo je puno ekspedicija čije su antene bile bukvalno u moru s točkom napajanja iznad vode, a čak su i neki dijelovi antenskog sustava plutali u blizini točke napajanja pa su bili mobilni na moru ili "/MM". Postaje i operatori su bili na suhom i sve je bilo regularno.

9A6C/QRP/MM


9A2D

GG, a zamisli si da još imaš i hidroavion, pa još da stigneš u jednom periodu raditi iz Splita, a u drugom sa Hvara.
To bi robota tek zezlo.

73 de 9a2d

9A4QV

Najprije da odgovorim 2OO, ako ti je ta splav vezana za kopno, onda nisi maritime mobile, jerbo se ne krećeš. To ti je isto kao kad bi ekipa u Osijeku na sportskom aerodromu sjela u avion i sa aerodroma radila /AM. Mislim da je sve jasno, ili nije? Znači brale, il navigaj il fali more drž se kraja....

2D, nemoj sad dizat prašinu jer je robot majstor već u panici od 50 učesnika a kamoli da isti učesnik pošalje dva loga u istom kontestu.
Tražio bi se najviši neboder u Zagrebu, ne radi antene nego base-jump skoka bez padobrana.

Naime, ja sam sličnu dilemu imao u netom završenom zadnjem proljetnom UKV kupu. Baš sam se mislio, šta bi se desilo kad bi poslao natjecateljski dnevnik na robota sa istom pozivnom oznakom ali drugim lokatorom. Dakle određene bandove radim sa jednog lokatora a druge iz drugog. To je sasvim ispravno i to rade i radili su u navedenom nathecanju i drugi. Ja sam odradio qso na 47GHz ali nisam uplodao log, iz nekoliko problema. Najprije je bilo problema sa uplodanjem loga za 24GHz jer je kao zaprimljen a nema ga na listi. Onda sam stvar ponovio pa sam primio obavjest da je log već zaprimljen a mene nema na spisku. kad se k tome doda da bih na isti način trebao dodati i log za 47GHz jer su naši "stručnjaci" stavili samo jednu kategoriju za 24GHz and up onda možeš misliti koja je tu zbunjoza u pitanju. A tek drugi lokator a isti kontest i isti pozivni i ista kategorija, tek onda bi nastao raspad sistema. Zato bolje ni ne uplodati logove...
A naš robot majstor kaže da UKV robot radi ko vurica, moš se mislit.... samo tako...

9A1AA

Da bi se otklonila ova nedoumica u propozicije se stavlja:
"Jednom odabrana lokacija ne može se mijenjati tijekom natjecanja."
Jednostavno, zar ne ;)
73, Ivo 9A1AA

9a6c

E, a kako ću se onda definirat? Vezat se za kraj i ne davat ništa? Onda su tako mogli i svi oni IOCA manijaci koji učine deset desanti u danu za IOCA aktivacije...

Adame, ne znan koliko se razumiš u brodske komunikacije, ali s broda si uvik MM, čak i kad si u luci, samo ako se dobro sićan, ne smiš koristit uređaj?

Ili ja nisan u pravu?

Znači, kad san bezveze onda sam "/MM",a kad se vežen onda san "/P"?, a opet, ika dsi vezan isto se gingaš, brod ide naprid- natrag koliko mu konopi daju...

Mislin da bi ovo trebalo riješit prije neko KJ počne da ne bude posli ovo i ono...


9A2MI

Ne samo da se "stavlja" nego već odavno piše da isti pozivni znak ne može mijenjati lokaciju za vrijeme trajanja kontesta i sve antene bilo kojeg banda moraju biti u krugu 500 metara.
73 de Miljenko 9a2mi

9A1AA

Točno....definirano je Općim pravilima:

6. Ostali uvjeti
Za vrijeme KV natjecanja nije dopušteno mijenjati lokaciju postaje, osim u 9A CW natjecanju gdje je
dopušten rad mobilnih postaja.
73, Ivo 9A1AA

9A5K

Citat: 9a2mi  u 20. Svibanj 2016, 12:32:59
Ne samo da se "stavlja" nego već odavno piše da isti pozivni znak ne može mijenjati lokaciju za vrijeme trajanja kontesta i sve antene bilo kojeg banda moraju biti u krugu 500 metara.

Molim te lijepo, gdje u Pravilima 9A natjecanja piše da "sve antene bilo kojeg banda moraju biti u krugu 500 metara"... ?

Gledam, tražim, ali to nisam našao.
Međutim našao sam na nešto drugo, vrlo zanimljivo.
Koliko vidim, komisija je bila kreativna vezano uz dorade pravila Kupa Jadrana u kojima sada stoji i ovo:

Citat:
Klubovi s Jadrana su oni klubovi koji imaju sjedište u mjestu s popisa luka koji se nalazi u ovim pravilima. Klubovi sa sjedištem u ostalim mjestima se računaju kao klubovi s kontinenta i u slučaju da njihovi članovi u natjecanju sudjeluju kao postaje s Jadrana. (Novo !!)

Dakle, nagradno pitanje glasi: u skladu s prethodnim citatom, RK Brač (9A1CPB) sa sjedištem na slijedećoj adresi TRG SV. JERONIMA 1 21412 PUČIŠĆA i prostorijama jedno 30-ak m od mora, natječe se u kojoj kategoriji?

Sasvim logično, klubovi s kontinenta, zar ne?...  ???

73,
9A5K