• Welcome to Hrvatski Radioamaterski Savez.

KV kupovi - izmjena propozicija

Autor 9A1IW, 21. Siječanj 2015, 12:30:31

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

9A1IW

Prijedlozi izmjena propozicija KV kupova.

1. Zbog log-inžinjeringa skratiti rok za slanje loga do ponoći istog dana ili max 24h nakon kontesta.
2. Skraćivanje roka za objavu konačnih rezultata i mogućnost pregleda prijavljenih rezultata po kategorijama odmah po isteku roka za slanje loga ili tokom samih prijava logova, ako će rok za slanje loga biti veći od npr. 24h
3. Ukidanje kaznenih bodova, koji se koriste za smišljeno sabotiranje "konkurencije".
4. Kaznu za najteže prekršioce treba definirati kao suspenziju iz svih KV natjecanja na min. 2 godine.
5. Izbacivanje svih "/portable" "/qrp" "/štagod" i definiranje "modusa" isključivo kroz odabir kategorije.

Tko ima koju pametnu, neka napiše, pa da HRS kao organizator već jednom riješi ovaj problem jer su prepucavanja i beskrajne žalbe postali smijeh.

Diskusija može početi
Keep 'em Rolling! http://www.mvpa.org/
MVPA: 29718
http://s186.photobucket.com/albums/x51/btudan/

73 de 9A1IW - Boris

9A4QV

Prvo i osnovno pravilo je da nema izmjena pravila kad je natjecanje zapocelo. To znaju svi osim izgleda KV menadžera i još nekolicine.

Dakle tu se diskusija zatvara. (za ovu godinu)

Kakav je tijek događaja, vjerovatno se ni iduce godine nece trebati mijenjati pravila jer za koga?
Ako se pogleda koliko je postaja poslalo logove (51) ili recimo 55 u 9ACW natjecanju sve je jasno.

Jos je jasnije ako se pogleda u registar neprofitnih udruga gdje je samo 55 radio klubova registrirano.
Dolaskom na snagu novog zakona o udrugama, za ocekivati je da ce se taj broj rapidno smanjiti, sto zbog potrebe vodjenja administracije i financijskih izvjesca, gdje ako se ona ne dostave automatizmom se udruge brisu iz registra krajem godine, sto zbog katastrofalne situacije u kojoj se nasao nas hobi u nasoj drzavi.

Ako pogledamo poteze HRS-a u zadnjih godinu dvije, sve vodi ka totalnom krahu i marginaliziranju hobija. Ostati ce dva zaposlenika, na teret države i forma će biti zadovoljena.

Trenutna situacija je ovakva:

Domaća natjecanja u padu
9ACW natjecanje u padu
Neuredna dostava QSL kartica
Neuredno izlazenje casopisa (slijedi ukidanje casopisa u obliku kojeg poznajemo)
Neuredno odrzavanje repetitorske mreze,
ukidanje Radio mreze za opasnost

Postavlja se uopce pitanje, zasto biti clan HRS-a ?
I ovih 500 kuna haraca za tzv. izdavanje prijedloga pozivne oznake je sasvim pogresno.
Ja mislim da direktno mogu zatraziti u HAKOMU dozvolu za izdavanje, a pozivni znak, uopce me nije brija koji ce biti.

Zato, mijenjati pravila ni nema smisla, jer se nece imati tko takmiciti.

QV

9a6c

Između anarho-liberalnih i nihilističkih stavova glede pravila mislim da u nadi da će se  u HRS ipak ukazati neko vodstvo koje ima smisla ja ipak ne bih odustao na niti jedan od prethodno predloženih načina.

Prema tome - Adamu "dvojka", a dragom IW nekoliko naputaka, sve u madi da će u međuvremenu malo dublje ući u problematiku KV natjecanja:

1/ Prijedlog je besmislen i nerealan, a spomenuti log inženjering u današnjim uvjetima lako se sredi

2/ Obzirom da su ljudi koji se bave sređivanjem rezultata ipak samo amateri koji to rade usput, mislim da su sadašnji rokovi sasvim primjereni, s tim da bi i po postojećim pravilima trebali biti dostupni prijavljeni rezultati po kategorijama, ali ne i mijenjanje kategorija kako smo imali prilike vidjeti (i to čak prije isteka roka za slanje logova ???)

3/ Kazneni bodovi nisu predviđeni za sabotiranje konkurencije, nego kao poticaj za rad na sebi i povećanje vlastite izvrsnosti. Mislim da bi čak i 9a1iw lako mogao smimiti cijeli contest na komp, a pravila dozvoljavaju slanje audio fileka kao potporu vlastitiom logu. Kakvo podmetanje, please?

4/ Kaznena godina za DQ ekipu postoji i sada i mislim da je jedna godina posve dovojna, nije smisao nikog doživotno obeshrabriti , nego opomenuti da se tim ne bavi i welcome back. Uostalom, imali smo prije koju godinu slučaj kad je 9A2BW izveo vjerojatno najbesmisleniju operaciju takve vrste začinjenu objašnjenjima istog nivoa i priča završena, idemo dalje.

5/ Izborom kategorije bira se i konkurencija pa prijedlog ne nosi ništa novo. Dodatak QRP ionako ne znači ništa i u propisima postoji, a "/P" nasuprot da i zato je spomenut u pravilima. Da bi ti neko priznao rad iz ZA, trebaš dati ZA/9A1IW pa tako i za portabl rad.

Jedino što bih možda promijenio u kupovima je termin i umjesto ranog popodneva pokušao s jutarnjim terminom od 08.00 MEZ nadalje. Mislim da su prilike u tom terminu prihvatljivije, smetnje koje pričinjamo drugim amaterima male i sve manje, a ostaje nam cijeli vikend za društveni život.

9A1IW

#3
Citat: 9a6c  u 21. Siječanj 2015, 17:05:03
1/ Prijedlog je besmislen i nerealan, a spomenuti log inženjering u današnjim uvjetima lako se sredi

Odlično. Dakle, nema potrebe da se drže dugi rokovi. Predlažem 24h kao rok sa slanje logova.

Citat: 9a6c  u 21. Siječanj 2015, 17:05:03
2/ Obzirom da su ljudi koji se bave sređivanjem rezultata ipak samo amateri koji to rade usput, mislim da su sadašnji rokovi sasvim primjereni

Jok. Ako se na UKVu 2 ili 3x više logova može obraditi za max. 2-3 tjedna, onda se i ovih 50tak može odraditi barem u istom periodu. Samo kraće.

Citat: 9a6c  u 21. Siječanj 2015, 17:05:03
3/ Kazneni bodovi nisu predviđeni za sabotiranje konkurencije, nego kao poticaj za rad na sebi i povećanje vlastite izvrsnosti.

Put u pakao je popločen dobrim namjerama. Ovaj alat služi za sabotaže i stvara nepotrebno kompliciranje.

Citat: 9a6c  u 21. Siječanj 2015, 17:05:03
5/ Izborom kategorije bira se i konkurencija pa prijedlog ne nosi ništa novo. Dodatak QRP ionako ne znači ništa i u propisima postoji, a "/P" nasuprot da i zato je spomenut u pravilima. Da bi ti neko priznao rad iz ZA, trebaš dati ZA/9A1IW pa tako i za portabl rad.

Ne radi se iz ZA, osim toga, izbacivanje /p je napravljenu u UKV takmičenjima bez negativnih posljedica. Što ne izmislimo znakove od "50 karaktera" kao Bugari za one svoje aktivacije, bit će zanimljivije?  ;D
Keep 'em Rolling! http://www.mvpa.org/
MVPA: 29718
http://s186.photobucket.com/albums/x51/btudan/

73 de 9A1IW - Boris

9A2MI

Iako je robot praktičan glede uploada logova, ne bih preporučio tako kratki period za upload.

Naime, postoje operatori koji pišu logove na papir, što je potpuno legitimno.
No takve logove je potrebno prepisati i cabrillo format. To obićno radi netko od klupskih kolega.
Naravno da taj kolega sigurno ima i nekog pametnijeg i hitnijeg posla, možda radi, nisu svi u mirovini...
Nadalje, dopustit ćete da je moguće da server zašteka. To se događa rijetko, ali je moguće.
Dakle iz navedenog, mislim da rok ne bi trebao biti manji od 7 dana a nikako ispod 3-4.

Ostali rokovi ovise o manager-u i tu po mojem mišljenju ne bi trebalo čvrsto ograničavati iste.
Nakon što se objave privremeni rezultati, oni mogu biti takvi dok manager ili povjerenstvo ne odluči da su
konačni. No uveo bih novi termin, period žalbi i primjedbi. Mislim da bi za taj period bilo dovoljno 7 dana nakon
deadline-a tj. objave privremenih rezultata.

U ostale prijedloge promjena pravila se ne bih miješao jer nemam iskustva, osim kaznenih bodova.

Naime, trebalo bi ujednačiti kazne za one greške koje robot ne može razlikovati.
Na primjer: Bad call i Unique, NIL i wrong nr.
Time bi se pojednostavnio posao administratora tj. managera. Isto tako mislim da bi trebalo konkretizirati pravila glede rednih brojeva veza u odašiljanju, duplih veza itd... Naime, robot može vrlo jednostavno provjeriti počinju li brojevi veza u logu od 1 i nastavljaju li se u nizu po jedan više. Za takav, neispravan log jednostavno ne bi dozvolio upload.

73
Miljenko
73 de Miljenko 9a2mi

9A1IW

Nisi me dobro skužio, ne dolazi ti log sa prvom vezom koja je broj 5. A ne, nenene, dođe ti sa rednim brojem 001, kao što i priliči, no u eteru je prva veza broj 5, a ostale se nadopišu prema "dogovoru".  :) Ovo sam osobno čuo na svoje uši. Zato sam i rekao da treba ograničiti vremenski period za upload, da se čim više pritisne muljatore. Osobno, nemam ništa protiv da rok za upload bude kao i na UKVu, pod uvjetom da su odmah vidljivi prijavljeni rezultati.

Dao si još jedan argument za ukidanje kaznenih bodova - jednostavnost. Iako je primarni razlog smanjenje prilike za muljažu.
Keep 'em Rolling! http://www.mvpa.org/
MVPA: 29718
http://s186.photobucket.com/albums/x51/btudan/

73 de 9A1IW - Boris

9A4OE

Citat: 9a3ty  u 30. Siječanj 2015, 16:08:54

Također mi nije OK da se pripadnost klubu definira prema poslanim podacima a ne kako pravila nalažu "prema evidenciji Hrvatskog radioamaterskog saveza na dan natjecanja".

Izmjenama općih pravila takmičenja dopušteno je svim 9A postajama s važećom dozvolom sudjelovanje u takmičenjima u organizaciji saveza. Ova izmjena nije pratila potrebne izmjene pravila pojedinačnih takmičenja s obzirom na svrstavanje u kategoriju klubskih postaja, jer netko može biti član nekog RK, a istodobno ne mora biti član saveza, a ne mora niti kluba.
U koju kategoriju se stavljaju tkve postaje?
9A4OE Damir JN75EI-JN85MQ bivši član 9A1ARS

9A4OE

Citat: 9a3ty  u 30. Siječanj 2015, 17:34:09
Citat: 9a4oe  u 30. Siječanj 2015, 16:26:05
U koju kategoriju se stavljaju tkve postaje?

Pa valjda u onu u koju su se prijavile (jedan operator, CW i SSB ; jedan operator, samo CW ; jedan operator, samo SSB ; jedan operator, QRP (< 5 W) ; ili eventualno više operatora, CW i SSB ako pod nečijim osobnim znakom radi više operatora).

Ja sam mislio na posebnu kategoriju gdje se zbrajaju bodovi i kreira rang lista klubova.


Ovih par postova na ovu temu moderator može premjestiti u drugu rubriku (ima otvorena na tu temu) da se ne kontaminira ova i usput urediti "Zakonsku regulativu" važećim pravilnicima.





Kad bi se gledala zakonska regulativa moglo bi se postaviti pitanje zakonitosti sakupljanja podataka o pripadnosti fizičkih osoba nekoj udruzi tj. RK od strane HRS-a, stoga više što se nigdje ne vidi dali postoji i tko je odgovorna osoba za čuvanje i davanje podataka drugim osobama.
Prema statutu HRS je udruga pravnih osoba tj. radioklubova i kao takva može samo voditi evidenciju svojih članova i članica odnosno udruga koje su upisane u matičnu knjigu saveza.
Evidenciju članova udruga (fizičkih lica) RK može voditi samo udruga odnosno radioklub kroz svoju matičnu knjigu.

Kategorija klubova u takmičenju se ne može oslanjati na evidenciju saveza jer ona niti nebi smjela imati tu evidenciju isto kao što savez ne vodi evidenciju izdanih dozvola za rad (licenci) od strane HAKOM-a.

Kako je liberalizacijom zakonske regulative omogućeno dobivanje dozvole bez obzira na članstvo nekoj udruzi tako je moguća situacija da netko (ne)bude član nekog RK bez plaćanja članskog doprinosa savezu i kao takav ne ulazi u evidenciju (pitanje zakonitosti) koja je kriterij za plasman klubova (trenutni) i time može biti direktno oštećen dotični RK.

Možda je najbolja opcija da se pravilnik vrati na staro jer djelomične izmjene nisu popratile moguću problematiku i situacije koje mogu nastati ovakvim djelomičnim izmjenama.

9A4OE Damir JN75EI-JN85MQ bivši član 9A1ARS

9A3TY

Dečki, malo ste otišli "na kvasinu".
Ivan, 9A3DZH je stavio kao klub 9A3W dakle nije samostalni kontester nego aktivno sudjeluje u radu svog kluba. To što klub ima dvije pozivne oznake 9A1RKV i 9A3W a robot to ne zna to je drugi par opanaka. U oba slučaja riječ je o Radio klubu "Jadera" iz Zadra. Dakle nikakve promjene de facto i de žuri  ;D nije bilo.

Što se tiče toga da li je HRS ovlašten voditi evidenciju članova svojih članica stvar je jasna. S obzirom da članice plaćaju članske doprinose za svoje članove koji ujedno žele biti "članovi" HRSa i koristiti blagodati koje pruža to "članstvo" onda je normalno da je ovlašten voditi takvu evidenciju a članovi HRSovih članica to i odobravaju iskazujući želju za "članstvom" u HRSu. Tko ne želi biti "član" HRS-a nego samo nekog radio kluba neće biti u HRSovoj evidenciji. Članstvo namjerno pišem u navodnicima iz dobro nam poznatih razloga.
Druga je stvar da li je HRS prijavio agenciji za zaštitu osobnih podataka da vodi takvu evidenciju i osigurao sve zakonom predviđene uvjete za to vođenje. O tome neka brinu ovlaštene institucije i zainteresirani pojedinci.

Reći da HRS nije mjerodavan svrstavati određenog natjecatelja pod određeni klub u skladu s takvom evidencijom nije u redu jer to izrijekom navode pravila natjecanja. Tko ne želi poštivati pravila natjecanja ne mora se ni natjecati. A članstvo u klubu nosi kako prava tako i obveze iako to neki, kao nažalost i naš trenutačni predsjednik kluba, pokušavaju izopačiti.
Po meni je fer i logično da robot sam svrstava natjecatelje u klubove (kao što se i klupski pozivni znakovi svrstavaju u kategoriju više operatora iako možda radi single op kao npr. 9A1AA u 9A3B tj. 9A1CRR jednostavno jer to nalažu pravila natjecanja) jer mi "obični smrtnici" nemamo uvida u evidenciju pa se ne možemo niti zaštititi od možebitnih manipulacija.
73 de Ivo, 9A3TY

9A2VX

9A4OE Stvarno je Tvoj post "zalutao" u krivu rubriku

Citat:Kategorija klubova u takmičenju se ne može oslanjati na evidenciju saveza jer ona niti nebi smjela imati tu evidenciju isto kao što savez ne vodi evidenciju izdanih dozvola za rad (licenci) od strane HAKOM-a.

Iako imaš o tome svoje mišljenje, ali zaboravlješ da mi pričamo o 9A kontestima u organizaciji HRS, pa tko hoće biti anoniman, ne treba raditi u ovim kontestima.
Ja bih npr. želio raditi, ali ovakva organizacija obrade podataka mi ne "dozvoljava"

Ovo nije kontest u organizaciji HAKOMA, a drugo, ja sam radioamater, i moji podatci su vidljivi i Amerima kao i domaćim radioamaterima. Ne trebam se sakrivati jer sve legalno radim. Ako je netko zalutao u takvu udrugu, a može se i isčlaniti.


9A4OE

Citat: 9A2VX  u 31. Siječanj 2015, 13:04:59


mi pričamo o 9A kontestima u organizaciji HRS,

Ovo nije kontest u organizaciji HAKOMA,


Opća pravila KV natjecanja u organizaciji HRS-a

4. Sudionici
Sudionici svih domaćih KV natjecanja su isključivo licencirane radioamaterske postaje koje rade s
teritorija Republike Hrvatske
. Izuzetak je natjecanje 9A CW u kojem mogu sudjelovati sve licencirane
radioamaterske postaje, a izrađuje se zasebni plasman za postaje iz 9A i ostale postaje.


HRVATSKI RADIOAMATERSKI KUP 2014

Natjecanje organizira Hrvatski radioamaterski savez s ciljem porasta aktivnosti 9A postaja u KV natjecanjima. U natjecanju mogu sudjelovati licencirane radioamaterske postaje koje rade s teritorija Republike Hrvatske.


KUP JADRANA 2014

Natjecanje organizira Hrvatski radioamaterski savez s ciljem porasta aktivnosti 9A postaja u KV natjecanjima.
U natjecanju mogu sudjelovati licencirane radioamaterske postaje koje rade s teritorija Republike Hrvatske.


ZIMSKI KV KUP 2015

Natjecanje organizira Hrvatski radioamaterski savez s ciljem porasta aktivnosti 9A postaja u KV natjecanjima. U natjecanju mogu sudjelovati licencirane radioamaterske postaje koje rade s teritorija Republike Hrvatske.



Jasno je da sve radioamaterske postaje s važećom dozvolom (licencom) izdanom od HAKOM-a bez obzira na pripadnost imaju pravo sudjelovanja u takmičenjima u organizaciji Hrvatskog radioamaterskog saveza stoga bi trebalo i takvima omogućiti da prijave rezultate za svoj klub ako su član istoga.
9A4OE Damir JN75EI-JN85MQ bivši član 9A1ARS

9A2VX

#11
9A4OE
Citat:4. Sudionici
Sudionici svih domaćih KV natjecanja su isključivo licencirane radioamaterske postaje koje rade s
teritorija Republike Hrvatske. Izuzetak je natjecanje 9A CW u kojem mogu sudjelovati sve licencirane
radioamaterske postaje, a izrađuje se zasebni plasman za postaje iz 9A i ostale postaje.

Da točno! I što Ti u tome nije jasno ???
Kao što sam rekao u organizaciji HRS. Nigdje nema HAKOMA.

Poanta je na SVE LICENCIRANE POSTAJE KOJE RADE IZ teritorija Republike Hrvatske. Njima ne daje dozvole HAKOM
Dakle 9A/S5XXX, 9A/ DK1yyy, 9A/OK3zzz.
Rezultat je 9A postaje posebna lista  i ostale postaje u svojoj konkurenciji posebna lista,
Naravno da HAKOM izdaje dozvole 9A amaterima.
JA NE ZNAM ŠTO ŽELIŠ DOKAZATI ???  Prosvjetli me

9A2VX

Za 9A3TY:
Citat:Dečki, malo ste otišli "na kvasinu".
Ivan, 9A3DZH je stavio kao klub 9A3W dakle nije samostalni kontester nego aktivno sudjeluje u radu svog kluba. To što klub ima dvije pozivne oznake 9A1RKV i 9A3W a robot to ne zna
Ha prijatelju, zar on ne pripada tom klubu ? Trebali ste ga na vrijeme upozoriti na tu činjenicu.  :-\
No dobro, on je prijavio pripadajući klub, ali ima ih koji nisu, a želi ih se "strpati" u neki klub bez njihove prijave, a to ne smijemo raditi, jer mijenjamo log natjecatelja, a to je naštimavanje rezultata
P.S. Kada ovako promatraš, onda nije "kvasina" već tumačenje pravila i zabrana utjecanja na rezultate  :P

9A4OE

#13
Upozoravam moderatora da ukloni, trajno, ne u koš, moje osobne podatke iz prijašnjeg posta kojeg je napisao 9A2VX iz razloga što oni nisu javno vidljivi, dostupni na mjesta gdje ih je izvukao 9A2VX ako se ne poštuje procedura prijavljivanja na dotičnu web stranicu.

Hvala


Ovo na čemu uporno inzistira 9A2VX nema veze sa onim o čemu sam pisao i prijavi rezultata za matični RK bez obzira na plaćeni članski doprinos savezu.
9A4OE Damir JN75EI-JN85MQ bivši član 9A1ARS

9A7DCK

Citat: 9a4oe  u 31. Siječanj 2015, 20:26:33
Upozoravam moderatora da ukloni, trajno, ne u koš, moje osobne podatke iz prijašnjeg posta kojeg je napisao 9A2VX iz razloga što oni nisu javno vidljivi, dostupni na mjesta gdje ih je izvukao 9A2VX ako se ne poštuje procedura prijavljivanja na dotičnu web stranicu.
...

Samo da ti kažem kolega da ti je dovoljno upisat podatke 9A4OE u google i dobije se čak javno vidljiv datum rođenja ... i bez ikakvih potrebnih registracija prije pregleda podataka.
(UKRAINA CALLBOOK)
-- 73 de 9A7DCK, Denis -- http://9a7dck.atspace.eu
RK BELIŠĆE; CroCC; CTC; 9AQRP; LZO-CC; RCWC; FP; NAQCC; EPC; DMC; CDG; IFTC; 30MDG; WCAG#; WSC
http://44hr.atspace.eu