• Welcome to Hrvatski Radioamaterski Savez.

9A6AH

Autor 9A2Z, 12. Studeni 2013, 19:03:23

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

9A5K

Citat: 9a4oe  u 13. Studeni 2013, 12:27:16
Hakom je nenadležan jer nije povrijeđen niti jedan propis iz njegovih nadležnosti,

Misliš?  :o

Možeš li onda objasniti na što se odnosi slijedeće...

Prvo, Pravilnik o amaterskim radijskim komunikacijama, članak 18.
Citat:
Članak 18.

U amaterskim radijskim komunikacijama nije dopušteno:

1. razmjenjivati poruke koje se ne odnose na radioamatere, uz iznimku poziva u slučaju nesreće ili opasnosti iz članka 25. stavka 7. Zakona,

2. razmjenjivati poruke čiji sadržaj ugrožava obranu i nacionalnu sigurnost, ili sigurnost ljudskih života,

3. služiti se nepristojnim rječnikom,

4. komunicirati s radijskim postajama koje nemaju valjanu identifikacijsku oznaku ili koje ne odašilju u propisnim intervalima identifikacijsku oznaku,

5. upotrebljavati međunarodne signale za nesreće »SOS« ili »MAYDAY«,

6. prenositi glazbu, druge vrste odašiljane zabave ili bilo koju vrstu oglašavanja, uz iznimku prijenosa zvuka određene radijske frekvencije, koji je dopušten samo u svrhu ispitivanja i mjerenja u trajanju od najviše dvije minute,

7. odašiljati signale nejasnog značenja ili pogrešne pozivne oznake,

8. prenositi riječi treće strane koje nisu javno izgovorene.

Taj Pravilnik je propis koji je došen temeljem Zakona o elektroničkim komunikacijama, zar ne?

A u Zakonu u članku 112. piše i ovo:

Citat:
Članak 112.
(1) U obavljanju inspekcijskog nadzora inspektor je ovlašten:
...
11. nadzirati uporabu radiofrekvencijskog spektra te provjeravati rad i uporabu radijskih
postaja, a osobito ispunjavanje uvjeta utvrđenih ovim Zakonom i propisima donesenim
na temelju ovoga Zakona, te uvjeta utvrđenih u dozvolama za uporabu
radiofrekvencijskog spektra,
12. zabraniti rad i uporabu radijske postaje bez pribavljene propisane dozvole ili
obavljenoga tehničkog pregleda, ili radijske postaje koja se opetovano upotrebljava
protivno odredbama
ovoga Zakona i propisa donesenih na temelju ovoga Zakona, te
narediti mjere kojima se onemogućuje daljnji rad i uporaba te radijske postaje,
...

Ima još toga u članku 112. ZEK, ali da ne kopiram baš sve, vjerujem da je ovo sasvim dovoljno.

73,
Krešo - 9A5K



9A4OE

#16
Citat: 9A2JK  u 13. Studeni 2013, 13:59:37

Bez potvrde u članstvu HAKOM ne izdaje dozvolu.
Rad bez dozvole je HAKOM-ova nadležnost.

Hajde molim te elaboriraj (razjasni) podebljano, a i druga opaska je itekako interesantna kad se usporedi recimo sa prijavljenim postajama u takmičenjima sa bazom podataka izdanih dozvola za rad od HAKOM-a.

Dopuna Kreši
Moja opaska se odnosi da nije predvidjena nikakva sankcija za neprimjeren riječnik na bandu i upravljanje radiopostajom pod utjecajem alkohola.
9A4OE Damir JN75EI-JN85MQ bivši član 9A1ARS

9A5K

#17
Citat: 9a4oe  u 13. Studeni 2013, 14:08:06
Dopuna Kreši
Moja opaska se odnosi da nije predvidjena nikakva sankcija za neprimjeren riječnik na bandu i upravljanje radiopostajom pod utjecajem alkohola.

I to nije točno...

Neprimjeren riječnik nije dopušten temeljem članka 18. u Pravilniku kojeg sam već citirao.
Dakle, korištenje istog nije u skladu s Pravilnikom.

A glede toga, u Zakonu piše slijedeće:

Citat:
Članak 82a. stavak 5.

(5) Podrobniji uvjeti dodjele i uporabe radiofrekvencijskog spektra za potrebe amaterskih
radijskih komunikacija, radioamaterski razredi, polaganje radioamaterskog ispita, tehnički i
drugi uvjeti uporabe amaterskih radijskih postaja i opreme propisuju se pravilnikom koji
donosi Vijeće Agencije.

Sankcije, članak 120. (stavak 1. i 3.):
Citat:
Ostale povrede ovoga Zakona
Članak 120.
(1) Novčanom kaznom u iznosu od 50.000,00 do 500.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj
pravna osoba:
...
23. ako obavlja amaterske radijske komunikacije protivno odredbama pravilnika iz članka
82.a stavka 5. ovoga Zakona,
...

(3) Ako prekršaj iz stavka 1. ovoga članka počini fizička osoba, kaznit će se novčanom
kaznom u iznosu od 2.000,00 do 20.000,00 kuna.

Pitanja?

73,
9A5K

9A4OE

Citat: 9A5K  u 13. Studeni 2013, 14:18:52
Pitanja?

ZEK koji je objavljen na stranicama HRS-a očito nije taj kojeg citiraš, moja greška što čitam krivi.
9A4OE Damir JN75EI-JN85MQ bivši član 9A1ARS

9A2Z

Nema pitanja..sve je jasno i pod hitno to treba u ovome slučaju primjeniti snimljeni materijali od jučer poslani su u HRS.

9A2JK

Prvo bi trebali sami očistiti svoje dvorište i ne čekati druge.
Onoga tko se uporno ne pridržava propisa i HAM SPIRIT-a
trebamo isključiti iz svojih redova.

Predlažem vlasniku teme da u temu doda anketu s pitanjem:
''Da li ste za da se člana HRS-a koji se nedolično ponaša trajno
isključi iz članstva u HRS-u?''

Baš bi me zanimao rezultat ovakve ankete.


73
Martin 9A2JK
Nije znanje znati i za sebe ga zadržati, nego je znanje znati ga podijeliti.

9a6c

To bi nas daleko dovelo ko i ovaj aktuelni bračni referendum , jer bi zahtijevalo preciznu elaboraciju i minuciozno definiranje puno stvari koje za sada uzimamo kako tko.

Nedolično ponašanje je kao i mjesto posebnog pijeteta, dobro zvuči, ali pitam se što ima u pozadini...

Zakonska podloga postoji i ostavimo državnim agencijama da se bave njihovom primjenom, a mi bi se bavili radioamaterizmom... u okvirima propisa. Uostalom - evo vam moderiranje po ovom forumu i sve što uz to...jel to nama treba? A mora se...

Najbolje je što možemo uraditi da odgovarajućim organima na stvar ukažemo na odgovarajući način pa neka se one bave nama.

9A9L

A da skupimo potpise za referendum pa promjenimo Ustav???? ili Statut....
73's de Leon 9A9L
WWW.9A9L.COM

9A2QP

Ma nema tu nikakav referendum ni anketa postoji pravilnik o ponasanju na radijskim (radioamaterskim ) frekvencijama e sad samo pitanje, zasto vec prosle godine NITKO ni tjela HRS-a koja su nadlezna za to( disciplinska komisija , izvrsni odbor ili tko vec) ni HAKOM iako im je poslano par zvucnih snimaka i pismena prijava a ja znam i tko je to dostavio HRS-u i HAKOM-u ,medjutim nista se ne poduzima po tom predmetu - zasto ne rade pojedine sluzbe svoj posao a redovno dobivaju naknadu i placu za svoj posao koji ocito ne rade.
Kad smo sretni uvijek smo dobri,ali kada smo dobri,nismo uvijek sretni.....
73 de 9A2QP Joe

9A7PJT

 A jeli clan on kojega   Kluba ( a triba bi bit ! ) , .. .jeli taj klub ima predsjednika , clanove  ,. . . valjda  ima i kojeg prijatelja  koji bi sjeli s njim iz uz pice - ne  rakiju  ;D -  razovarali o tome  ?


                                                                                                                                          73 PJT
uvik kontra, uvik kontra uvik kontra, takva sorta uvik kontra, takva sorta kad je nije, kad nije je je

9A2QP

Hi hi 7PJT i ti o bajkama
Kad smo sretni uvijek smo dobri,ali kada smo dobri,nismo uvijek sretni.....
73 de 9A2QP Joe

9A3KB

9A6AH danas opet bio aktivan.

9A7IOM

Opet naš 9A6AH trgnuo malo više. Znam dulje vrijeme "istupe" navedenog. Nije stalan, srećom. Sezonski i kada mu dođe. A onda "I polukulture i nekulture, bezvezarije, psovke, vrijeđanje, junačenje bez potrebe". I kada ga probaš zamoliti, ne ide. Ovo je simptomatologija.
A sada treba i terapija, ali kako. Možda u Pravilnik ili Zakon dodati članak: "Kada piješ, ne uzimaj mikrofon u ruke". Ali to nebu išlo kod dotičnog. Možda zabrana rada ili nekakva druga sankcija.