Povratak u prošlost ili?
Na naslovnici stoji vijest:
Zimski KV kup ove godine održava se u subotu, 13. siječnja 2023. g. od 14:00 do 15:59 sati po lokalnom vremenu. Pravila su ista kao i prošle godine i mogu se vidjeti OVDJE.
Ajde, možda se još nismo priviknuli na pisanje '24.
No, ako se vide pravila tamo se može uočiti naziv ZIMSKI KV KUP 2023
Ma, za naziv nije bitno moglo se napisati i 2070
Ali za termin se totalno fulalo, ako je valjan datum onda ovogodišnjeg natjecanja sigurno neće biti.
Ako pak netko održi neku vezu u bilo kojem terminu, ne stigne na vrijeme poslati dnevnik jer je određeni rok za slanje davno prošao. Svi će biti u kategoriji dnevnika za kontrolu 8)
I nema nagrada... tako se to radi kad se žele smanjiti troškovi... ;)
Na vrijeme sam upozorio da se ispravi i sve bude legalno... ako se želi...
73 & GL!
. .
"Prošla baba s kolačima". Hoću reći prošo kontest bez sudionika. Održao se prošle godine, doduše ne na subotu, objavljen LT iako svi baratamo s GMT, a neka, neka.
Pa još nije završio niti 9A DX Contest, nema toliko mjesta na robotu da obradi još jedan kontest kada mora 9A DX....
A bilo je obećanja da će do desetog biti neslužbeni...
Kako je istaknuto u vijesti na naslovnici - pravila su ostala ista za KV kupove na 80m (i KV Super kup).
Podsijećam da je deadline za logove na HF robotu za zimski kup: 2024-01-22 22:59 (UTC).
73
Citat: 9A6KX u 16. Siječanj 2024, 00:20:43
Podsijećam da je deadline za logove na HF robotu za zimski kup: 2024-01-22 22:59 (UTC).
73
Pozdrav !
Znaci za lokalni kontest rok za slanje dnevnika za plasman je 10 dana, a za medjunarodni kontest (9ADXC) je 24 sata?
Ne vidim bas neku logiku u tome?
Tamo gdje radi puno vise postaja rok je 24 sata, a tu gdje radi 40-ak postaja rok je 10 dana?
Mozda u 9A jos svi vode papirnati LOG pa onda svaki dan prepisu 10-ak veza u PC?
Vjerojatno za "deadline" jos uvije vazi i zig poste? ??? ;D
73
Mark
P.S.
Ne radi stranica Croatian Contest Cluba ?
Citat: 9A8A u 17. Siječanj 2024, 06:37:51
Citat: 9A6KX u 16. Siječanj 2024, 00:20:43
Podsijećam da je deadline za logove na HF robotu za zimski kup: 2024-01-22 22:59 (UTC).
73
Pozdrav !
Znaci za lokalni kontest rok za slanje dnevnika za plasman je 10 dana, a za medjunarodni kontest (9ADXC) je 24 sata?
Ne vidim bas neku logiku u tome?
Tamo gdje radi puno vise postaja rok je 24 sata, a tu gdje radi 40-ak postaja rok je 10 dana?
Mozda u 9A jos svi vode papirnati LOG pa onda svaki dan prepisu 10-ak veza u PC?
Vjerojatno za "deadline" jos uvije vazi i zig poste? ??? ;D
73
Mark
P.S.
Ne radi stranica Croatian Contest Cluba ?
Kolega Mark prije nego napišeš nešto informiraj se - rok za 9A DX je 8 dana a ne 24h, uz iznimku za 1-satno pravilo po završetku kontesta za postaje koje pikiraju na prvo mjesto u plasmanu u prijavljenoj kategoriji.
Pravila su javna i prijevod na hrvatski smo nakon što su nam ukazali - korigirali i očistili od manjih grešaka. Šteta je iznosti krive činjenice i zbunjivati ostale.
Ne znam što je sada sporno kod roka za slanje u lokalnim 80m natjecanjima - pravila tih natjecanja i super kupa nisu mijenjana, mislim da je tako već godinama, slutim da je problem negdje drugdje a ne u samim pravilima i rokovima pa se sitničari - molio bih da slobodno primjedbe i ideje podjeliš ovdje ili mailom , sve što može pomoći da se poveća aktivnost u natjecanjima je više nego dobrodošlo.
hvala za javljanje u zimskom kupu, mene je nažalost posao spriječio...
73 Mirko
Pozdrav !
Znaci za lokalni kontest rok za slanje dnevnika za plasman je 10 dana, a za medjunarodni kontest (9ADXC) je 24 sata?
Ne vidim bas neku logiku u tome?
Tamo gdje radi puno vise postaja rok je 24 sata, a tu gdje radi 40-ak postaja rok je 10 dana?
Mozda u 9A jos svi vode papirnati LOG pa onda svaki dan prepisu 10-ak veza u PC?
Vjerojatno za "deadline" jos uvije vazi i zig poste? ??? ;D
73
Mark
[/quote]
Kolega Mark prije nego napišeš nešto informiraj se - rok za 9A DX je 8 dana a ne 24h, uz iznimku za 1-satno pravilo po završetku kontesta za postaje koje pikiraju na prvo mjesto u plasmanu u prijavljenoj kategoriji.
Pravila su javna i prijevod na hrvatski smo nakon što su nam ukazali - korigirali i očistili od manjih grešaka. Šteta je iznosti krive činjenice i zbunjivati ostale.
Ne znam što je sada sporno kod roka za slanje u lokalnim 80m natjecanjima - pravila tih natjecanja i super kupa nisu mijenjana, mislim da je tako već godinama, slutim da je problem negdje drugdje a ne u samim pravilima i rokovima pa se sitničari - molio bih da slobodno primjedbe i ideje podjeliš ovdje ili mailom , sve što može pomoći da se poveća aktivnost u natjecanjima je više nego dobrodošlo.
hvala za javljanje u zimskom kupu, mene je nažalost posao spriječio...
73 Mirko
[/quote]
Dragi kolega Mirko!
Da paziljivo citas vidio bi da sam napisao:
Znaci za lokalni kontest rok za slanje dnevnika za plasman je 10 dana, a za medjunarodni kontest (9ADXC) je 24 sata?
Sto je tu krivo napisano?
Po meni, rijeci "dnevnika za plasman" znace da su tu i postaje koje pikiraju na prvo mjesto?
A iz mojeg posta ocito je da treba skratiti rok za slanje dnevnika u lokalnim 9A natjecanjima?
Ocito moram crtati da bude jasnije ;D ;D
73
Mark
Citat: 9A8A u 17. Siječanj 2024, 11:56:09
Ocito moram crtati da bude jasnije ;D ;D
73
Mark
Misliš ovako nekako:
https://www.hamradio.hr/forum/index.php?topic=8162.msg68608#msg68608
@Mark - krivo si napisao 24 sata, taj rok ne postoji nigdje u pravilima 9A DX...
Citat: 9A4QV u 17. Siječanj 2024, 14:58:04
Citat: 9A8A u 17. Siječanj 2024, 11:56:09
Ocito moram crtati da bude jasnije ;D ;D
73
Mark
Misliš ovako nekako:
https://www.hamradio.hr/forum/index.php?topic=8162.msg68608#msg68608
Antologijski, hvala Adame što si me prisjetio na ovo, smijem se kao kad je ovo objavljeno ;D ;D
73
Citat: 9A6KX u 17. Siječanj 2024, 15:57:56
@Mark - krivo si napisao 24 sata, taj rok ne postoji nigdje u pravilima 9A DX...
Da, u pravu si Mirko, rok je jos kraci!
Priznajem gresku koje si se uhvatio "kao pijan plota", a nista o skracivanju roka u lokalnim natjecanjima sto je bio moj cilj?
Nema veze bude bolje do godine ako nas jos bude ;D ;D
73
Mark
Citat: 9A8A u 17. Siječanj 2024, 17:13:24
Citat: 9A6KX u 17. Siječanj 2024, 15:57:56
@Mark - krivo si napisao 24 sata, taj rok ne postoji nigdje u pravilima 9A DX...
Da, u pravu si Mirko, rok je jos kraci!
Priznajem gresku koje si se uhvatio "kao pijan plota", a nista o skracivanju roka u lokalnim natjecanjima sto je bio moj cilj?
Nema veze bude bolje do godine ako nas jos bude ;D ;D
73
Mark
Zbunio si me pa nisam shvatio poantu.
Zaključili smo u KV povjerenstvu zbog burnih reakcija prilikom promjene 9A CW u 9A DX i novih pravila da zasada ne bi korigirali pravila lokalnih 80m natjecanja - tu su natjecanja samo za 9A amatere i ako će njih privući postojanost dosadašnih pravila i ustaljene regulule - da je bolje ne dirati ništa, ni rokove ni sl.
Za dirati u pravila u cilju poboljšanja i povećanja aktivnosti (a zimski kup drugi vikend u siječnju) tako nešto bi trebalo raspraviti sa našim operatorima puno ranije, 8-9 mjesec, a tada je bilo svuda po forumima, facebooku i direktno privatno, kako da kažem , malo "hajke" na nas da smo upropastili 9A CW kontest pa se nismo iskreno usudili ni pomisliti tako nešto napraviti...
Treba samo animirati naše postaje da rade i budu aktivni u kupovima za početak,da nas je što više...
73
Citat: 9A6KX u 17. Siječanj 2024, 21:36:08
Za dirati u pravila u cilju poboljšanja i povećanja aktivnosti (a zimski kup drugi vikend u siječnju) tako nešto bi trebalo raspraviti sa našim operatorima puno ranije, 8-9 mjesec, a tada je bilo svuda po forumima, facebooku i direktno privatno, kako da kažem , malo "hajke" na nas da smo upropastili 9A CW kontest pa se nismo iskreno usudili ni pomisliti tako nešto napraviti...
Treba samo animirati naše postaje da rade i budu aktivni u kupovima za početak,da nas je što više...
73
Ako si uvjeren da radiš nešto dobro ne daj da te "hajka" u tome obeshrabri !
Iskreno, ne znam kako će skraćivanje vremena slanja loga uroditi plodom i dovesti do većeg broja natjecatelja.
Po meni bi skraćivanje vremena robotske obrade imalo više uspjeha. Ovako ljudi zaborave da su radili u natjecanju prije nego li se objave rezultati. Ili vođenje loga u jedinstvenoj web aplikaciji. Pa su rezultati vidljivi odmah po završetku natjecanja.
A uručivanje nagrada? Jad i čemer. O kreativnim admin zahvatima u rezultate da i ne govorim.
Citat: 9A3TY u 18. Siječanj 2024, 10:30:28
Citat: 9A6KX u 17. Siječanj 2024, 21:36:08
Za dirati u pravila u cilju poboljšanja i povećanja aktivnosti (a zimski kup drugi vikend u siječnju) tako nešto bi trebalo raspraviti sa našim operatorima puno ranije, 8-9 mjesec, a tada je bilo svuda po forumima, facebooku i direktno privatno, kako da kažem , malo "hajke" na nas da smo upropastili 9A CW kontest pa se nismo iskreno usudili ni pomisliti tako nešto napraviti...
Treba samo animirati naše postaje da rade i budu aktivni u kupovima za početak,da nas je što više...
73
Ako si uvjeren da radiš nešto dobro ne daj da te "hajka" u tome obeshrabri !
Iskreno, ne znam kako će skraćivanje vremena slanja loga uroditi plodom i dovesti do većeg broja natjecatelja.
Po meni bi skraćivanje vremena robotske obrade imalo više uspjeha. Ovako ljudi zaborave da su radili u natjecanju prije nego li se objave rezultati. Ili vođenje loga u jedinstvenoj web aplikaciji. Pa su rezultati vidljivi odmah po završetku natjecanja.
A uručivanje nagrada? Jad i čemer. O kreativnim admin zahvatima u rezultate da i ne govorim.
Dobro ne podrazumijeva samovolju, niti postupanje bez dobre prethodne analize problematike, za 9A DX smo na taj način pristupili problemu, i realizaciji, koja je možda malo manjkava na prvu ali je istovremeno velika škola za 2024 izdanje.
Za drugi dio posta - u potpunosti se slažemo, a za daljnji improvment koji uključuje zadiranje u dosadašnja pravila - treba malo konzultacija sa većim brojem 9a natjecatelja preko svih dostupnih kanala komunikacije, to je možda i najbitniji dio pristupa , dobra priprema.
73
Deadline za prijavu logova je istekao...
Lista prijavljenih rezultata u Zimskom kupu se nalazi na robotu:
https://www.hamradio.hr/hfrobot/index.php?What=p&CID=2024-01-13 (https://www.hamradio.hr/hfrobot/index.php?What=p&CID=2024-01-13)
Podsjećam sve koji nisu poslali log da mogu to učiniti u narednom periodu sve do objave privremenih a kasnije i službenih rezultata, log će biti klasificiran kao checklog (log za provjeru) i pomoći će preciznijoj unakrsnoj provjeri dnevnika.
Neslužbeni rezultati slijede kroz dan-dva...
73 Mirko 9A6KX
Objavljeni su neslužbeni rezultati Zimskog KV Kupa.
https://www.hamradio.hr/hfrobot/index.php?What=p&CID=2024-01-13 (https://www.hamradio.hr/hfrobot/index.php?What=p&CID=2024-01-13)
Kreće rok za žalbe i prigovore od 7 dana, na e-mail adresu hf-9a@hamradio.hr.
Slijede i neke napomene:
Kada sam se prihvatio ovog nezahvalnog posla u kome ću se neminovno nekome zamjeriti obećao sam sam sebi da ću sve raditi pošteno i transparentno, a isto su prihvatili i dečki iz komisije. U Kupu Jadrana mi je HF robot bio malo stran, ali nakon vježbe u 9A DX (gdje još nismo stigli kraju) sam posvetio malo više vremena pregledu logova i ostaloga. Iz toga proizlazi sljedeći dio analize u "backendu" ovog natjecanja.
Analize koju možemo nazvati - "Opća amnestija", a ja ću je za sebe upamtiti kao "glup sam i naivan".Vezano uz pravila natjecanja i provjeru dnevnika osim standardne unakrsne provjere ustanovljeno je:
a) 9A4BT je radio izvan frekvencija definiranih pravilima (3675 do 3775 kHz za SSB) - pozivao je CQ na 3672 kHz. To smo ustanovili rekonstrukcijom iz logova ostalih postaja koje koriste CAT control (koji je ovdje po pravilima neobavezan). 9A4BT nije dostavio log. Stoga da i želimo ne možemo ga sankcionirati i sl. Također, javljale su mu se ostale postaje koje rade u natjecanju.
Ovime puta pozivam sve sudionike da ubuduće upozore kolege koji rade van definiranog frekventnog opsega na isto.
Takve greške iako ih smatramo nehotičnima neće biti tolerirane.
Svima koji u logu imaju QSO koji je prema frekvenciji njihova dnevnika na frekvenciji van opsega ovoga se puta takve veze bodoju, budući pravila nisu dorečena u tom smislu (CAT, SDR snimci i sl.).
Ubuduće će se takve veze brisati bez puno "razbijanja glave", odn neće bodovati, a osoba za koju se utvrdi da poziva CQ "van banda" će biti diskvlificirana.
Planiramo u tu namjenu do tzv.
"HRKLJUŠ-a" osigurati SDR prijemnik kojime ćemo moći snimiti cijeli kontest i imati materijala za nepobitno dokazati takve prekršaje pravila , a i trebao bi generalno pomoći kod rasuđivanja.
b) Dalje - desio mi se jedan veliki propust s moje strane.
Išao sam tek danas pregledati HAKOM bazu izdanih dozvola, slučajno mi je palo napamet nakon ponovnog čitanja postojećih pravila. (Nije mi bilo na kraj pameti da ću pronaći što slijedi).
U pravilima jasno piše:
Opća pravila domaćih KV natjecanja u organizaciji HRS-a:
Citat:Sudionici
Sudionici svih domaćih KV natjecanja su isključivo licencirane radioamaterske postaje koje rade s
teritorija Republike Hrvatske.
Pravila zimskog kupa:
Citat:Natjecanje organizira Hrvatski radioamaterski savez s ciljem porasta aktivnosti 9A postaja u
KV natjecanjima. U natjecanju mogu sudjelovati licencirane radioamaterske postaje koje rade
s teritorija Republike Hrvatske .
Ne prozivam nikoga, no postoji određeni broj postaja koje su sudjelovale u natjecanju i danas, na dan 24.01.2024. nemaju važeću dozvolu. Nažalost, u HAKOM online bazi se ne može provjeriti dokada je prethodno izdata dozvola trajala.
Pokušati ćemo ubuduće odmah istoga dana pregledati bazu i uključiti što više znakova koji se nalaze u natjecanju. Postaje za koje se ustvrdi da na dan natjecanja nemaju valjanu dozvolu kod HAKOMA biti će bez razmišljana diskvalificirane.
Ne moram napominjati da rad bez valjane dozvole predstavlja prekršaj u očima zakona Republike Hrvatske. Iako je moj osobni stav da mi je iskreno više stalo do poštivanja svih datih pravila 9A natjecanja nego do te zakonske odredbe.
Ovoga puta, apropo poštenja u domaćim natjecanjima i te odredbe - zatajilo je KV povjerenstvo, iako realno ja ne znam dali je ikad tako nešto dosada bilo provjeravano od strane komisije - slobodno ubuduće računajte da će se ta kontrola vršiti.
Budući imamo tri lokalna natjecanja u godini dana, ukupnog trajanja 6 sati - mislim da se svi možemo pridržavati datih pravila i ham spirita te da ćemo na taj način, bez velikih zahvata u postojeća pravila (što se 2024-e neće dirati kako je rečeno) uspjeti vratiti naša natjecanja na onaj nivo kada su znalci znali napraviti 250 veza u ta dva sata koliko traje jedno natjecanje.
Živi bili, pa vidjeli, vidimo se u Hrvatskom radioamaterskom kupu 27-og travnja.
73 Mirko 9a6kx
Pozdrav !
Mirko,
ovo sto si napisao je za svaku pohvalu i nadam se da nece biti iznimaka?
No, u Opcim pravilima, tocka 11, pri kraju te tocke pise i:
Također, poništit će se sve veze s postajama koje će na bilo koji način protivno pravila natjecanja ili
načela HAM SPIRITA pokušati utjecati na konačan ishod natjecanja (očito favoriziranje pojedinih
postaja, namjerno odašiljanje krivih rednih brojeva, brisanje veza iz dnevnika i sl.).
Preporucam da se malo i time pozabavite....?
Isto tako, treba skratiti vrijeme za slanje dnevnika da se izbjegnu eventualna "peglanja" dnevnika ?
Glupo je imati 10 dana vremena za slanje LOG-a u natjecanju gdje radi 60-ak postaja,
a njih 99,9% radi u nekom od kontest programa i prikljuceno je na internet ako nikako drugacije ono barem preko mobitela?
Hvala na paznji!
73
Mark
Citat: 9A8A u 25. Siječanj 2024, 11:01:07
Pozdrav !
Mirko,
ovo sto si napisao je za svaku pohvalu i nadam se da nece biti iznimaka?
No, u Opcim pravilima, tocka 11, pri kraju te tocke pise i:
Također, poništit će se sve veze s postajama koje će na bilo koji način protivno pravila natjecanja ili
načela HAM SPIRITA pokušati utjecati na konačan ishod natjecanja (očito favoriziranje pojedinih
postaja, namjerno odašiljanje krivih rednih brojeva, brisanje veza iz dnevnika i sl.).
Preporucam da se malo i time pozabavite....?
Isto tako, treba skratiti vrijeme za slanje dnevnika da se izbjegnu eventualna "peglanja" dnevnika ?
Glupo je imati 10 dana vremena za slanje LOG-a u natjecanju gdje radi 60-ak postaja,
a njih 99,9% radi u nekom od kontest programa i prikljuceno je na internet ako nikako drugacije ono barem preko mobitela?
Hvala na paznji!
73
Mark
Nema iznimaka.
Ovo što si napisao, znam da tog vjerojatno ima. SDR može puno pomoći. Oko 100 stanica u natjecanju još više - kada ih u jednom periodu ne stigneš sve odraditi, tada će poneka uzavrela glava koja kaže "ovome se neću javiti" postati nevažna.
Za dnevnike se slažem.
Treba izmjeniti opća pravila i pravila sva tri kupa + superkupa za 2025. godinu.
Ima i nedorečenih stvari, neke nisu baš ni jasne. Ali to je tako godinama i odlučili smo ovu godinu ne čačkati, u smjeru poboljšanja probati više ljudi angažirati da radi. Zasada.
73
Mali update (klupskih) rezultata, nakon što smo u povjerenstvu primjetili jedan zanimljiv slučaj:
u pravilima zimskog kupa stoji jedno za drugim:
Citat:
Kategorije
A1 – jedan operator, miješano, velika snaga >100 W
A2 - jedan operator, miješano, mala snaga <100 W
B – jedan operator, samo CW,
C – jedan operator, samo SSB
D – jedan operator, QRP (< 5 W),
E – više operatora (sve klupske postaje su obavezno u ovoj kategoriji)
H – kategorija klubova
Kategorija klubova
Rezultat kluba dobije se zbrajanjem SVIH rezultata klupskih postaja pomnoženih
odgovarajućim množiteljem. Pod klupskim postajama podrazumijevaju se radio klub ili sekcije
kluba ili osobne postaje koje prijavljuju pripadnost klubu prema vlastitom nahođenju.
Dakle po tome se pripadnost klubu može jako proizvoljno prijaviti. Barem što se tiče pojedinaca.
9A1CCU je definitivno klupska postaja te je u kategoriji više operatora.
Takva postaja (više operatora, k tome još i drugi radio klub) ne može prijaviti pripadnost nekom drugom klubu, kao u ovom slučaju 9A1EZA.
Dali se radi o intenciji ili grešci prilikom prijave - zbilja je nevažno.
Kod loga 9A1CCU je izmjenjena prijava na robot te je kao klub upisan upravo 9A1CCU.
Stanje prije i nakon intervencije u privitku.
73 Mirko 9a6kx
P.S. -
"osobne postaje koje prijavljuju pripadnost klubu prema vlastitom nahođenju" - malo je pravilo veoma fleksibilno, znači smijemo se okupiti desetak pojedinaca iz Istre i svi prijaviti pripadnost za 9A1AKL, 9A1BOP ili 9A1UKS ? I to je kao po pravilima i OK ?? mama mia
Citat: 9A6KX u 24. Siječanj 2024, 21:23:53
Objavljeni su neslužbeni rezultati Zimskog KV Kupa.
https://www.hamradio.hr/hfrobot/index.php?What=p&CID=2024-01-13 (https://www.hamradio.hr/hfrobot/index.php?What=p&CID=2024-01-13)
Kreće rok za žalbe i prigovore od 7 dana, na e-mail adresu hf-9a@hamradio.hr.
Slijede i neke napomene:
Kada sam se prihvatio ovog nezahvalnog posla u kome ću se neminovno nekome zamjeriti obećao sam sam sebi da ću sve raditi pošteno i transparentno, a isto su prihvatili i dečki iz komisije. U Kupu Jadrana mi je HF robot bio malo stran, ali nakon vježbe u 9A DX (gdje još nismo stigli kraju) sam posvetio malo više vremena pregledu logova i ostaloga. Iz toga proizlazi sljedeći dio analize u "backendu" ovog natjecanja.
Analize koju možemo nazvati - "Opća amnestija", a ja ću je za sebe upamtiti kao "glup sam i naivan".
Vezano uz pravila natjecanja i provjeru dnevnika osim standardne unakrsne provjere ustanovljeno je:
a) 9A4BT je radio izvan frekvencija definiranih pravilima (3675 do 3775 kHz za SSB) - pozivao je CQ na 3672 kHz. To smo ustanovili rekonstrukcijom iz logova ostalih postaja koje koriste CAT control (koji je ovdje po pravilima neobavezan). 9A4BT nije dostavio log. Stoga da i želimo ne možemo ga sankcionirati i sl. Također, javljale su mu se ostale postaje koje rade u natjecanju.
Ovime puta pozivam sve sudionike da ubuduće upozore kolege koji rade van definiranog frekventnog opsega na isto.
Takve greške iako ih smatramo nehotičnima neće biti tolerirane.
Svima koji u logu imaju QSO koji je prema frekvenciji njihova dnevnika na frekvenciji van opsega ovoga se puta takve veze bodoju, budući pravila nisu dorečena u tom smislu (CAT, SDR snimci i sl.).
Ubuduće će se takve veze brisati bez puno "razbijanja glave", odn neće bodovati, a osoba za koju se utvrdi da poziva CQ "van banda" će biti diskvlificirana.
Planiramo u tu namjenu do tzv. "HRKLJUŠ-a" osigurati SDR prijemnik kojime ćemo moći snimiti cijeli kontest i imati materijala za nepobitno dokazati takve prekršaje pravila , a i trebao bi generalno pomoći kod rasuđivanja.
b) Dalje - desio mi se jedan veliki propust s moje strane.
Išao sam tek danas pregledati HAKOM bazu izdanih dozvola, slučajno mi je palo napamet nakon ponovnog čitanja postojećih pravila. (Nije mi bilo na kraj pameti da ću pronaći što slijedi).
U pravilima jasno piše:
Opća pravila domaćih KV natjecanja u organizaciji HRS-a:
Citat:Sudionici
Sudionici svih domaćih KV natjecanja su isključivo licencirane radioamaterske postaje koje rade s
teritorija Republike Hrvatske.
Pravila zimskog kupa:
Citat:Natjecanje organizira Hrvatski radioamaterski savez s ciljem porasta aktivnosti 9A postaja u
KV natjecanjima. U natjecanju mogu sudjelovati licencirane radioamaterske postaje koje rade
s teritorija Republike Hrvatske .
Ne prozivam nikoga, no postoji određeni broj postaja koje su sudjelovale u natjecanju i danas, na dan 24.01.2024. nemaju važeću dozvolu. Nažalost, u HAKOM online bazi se ne može provjeriti dokada je prethodno izdata dozvola trajala.
Pokušati ćemo ubuduće odmah istoga dana pregledati bazu i uključiti što više znakova koji se nalaze u natjecanju. Postaje za koje se ustvrdi da na dan natjecanja nemaju valjanu dozvolu kod HAKOMA biti će bez razmišljana diskvalificirane.
Ne moram napominjati da rad bez valjane dozvole predstavlja prekršaj u očima zakona Republike Hrvatske. Iako je moj osobni stav da mi je iskreno više stalo do poštivanja svih datih pravila 9A natjecanja nego do te zakonske odredbe.
Ovoga puta, apropo poštenja u domaćim natjecanjima i te odredbe - zatajilo je KV povjerenstvo, iako realno ja ne znam dali je ikad tako nešto dosada bilo provjeravano od strane komisije - slobodno ubuduće računajte da će se ta kontrola vršiti.
Budući imamo tri lokalna natjecanja u godini dana, ukupnog trajanja 6 sati - mislim da se svi možemo pridržavati datih pravila i ham spirita te da ćemo na taj način, bez velikih zahvata u postojeća pravila (što se 2024-e neće dirati kako je rečeno) uspjeti vratiti naša natjecanja na onaj nivo kada su znalci znali napraviti 250 veza u ta dva sata koliko traje jedno natjecanje.
Živi bili, pa vidjeli, vidimo se u Hrvatskom radioamaterskom kupu 27-og travnja.
73 Mirko 9a6kx
Pozdrav,
Šta reći...koju poluku posrati....
Mirko, ostavi se ti lijepo ovoga što radiš, nije to za tebe...
Uštedjeti ćeš živaca sebi a i drugima...
Da ti pojednostavim, zbog takvih kao što si ti ja sam odavno prestao biti sudionik ovih KV derneka...
Zašto, zato jer si ti kao komisija daješ za pravo svjesno kršiti pravila natjecanja zato jer ti misliš da je to dobro.
Pa ne možeš ti reći ovaj put je prošlo, a drugi put neće!!!
Znači, greške koje si dokazao puštaš da prolaze iz nama nepoznatih razloga i onda u pitanje dovodiš postupke koje su u skladu sa objavljenim pravilima zato jer ti misliš da je to upitno!
Ja ti predlažem da makneš kompletno pravila, pa onda nakon natjecanja sam odlučiš što je dobro a što nije, čemu uopće pravila....
Dakle, ako ako si ustanovio, a jesi, kako kažeš po prijavljenim frekvencijama iz CAT-a da su određene postaje kršile frekvencije rada predviđene u pravilima onda moraš diskvalificirati sve te postaje, ne samo onu koja je pozivala već i one koje su joj se javile. Zamisli situaciju gdje ja idem u krađu i pozovem tebe... ajmo Mirkone idemo maznut 3.elementni beam sa krova Dalmatinske, pa pozovem još nekoga da nam da ruku jer je beam teško skinuti. I naravno u toj raboti nas ulove, završimo na sudu i sada se ti braniš sutkinji, ah gledajte, Adam me nagovorio da idem sa njim u krađu, zatvorite samo njega...
Nadam se da sam ti dovoljno plastično predočio koju glupost si napravio...
Onda ti navodiš da je upitno to što netko po svom nahođenju prijavljuje svoj rezultat za određeni klub bez obzira što i nije član toga kluba.
Pa tako piše u pravilima...
Naknadna pamet...ili što?
Pa promijenite pravila ako to nije ispravno a ne laprdati kako to nije dobro bez obzira što pravila to izričito tako i dopuštaju.
A ova ideja o sankcioniranju favoriziranja, e tek tu bi volio vidjeti inteligenciju koja će to jednoznačno dokazati...
Ne razumijem zašto se želite zapetljati u nešto što je jako teško dokazivo.
Ti si vjerojatno premlad da se sjetiš pokojnog Leona i njegovog sumnjivog pojavljivanja sa jedne lokacije i davanje druge županije.
Iako je to po nekim inputima bilo očigledno, jednostavno nije bilo dokazivo tada jer se nije koristila tehnologija koja je to mogla i dokazati, pa je i njegov rezultat prošao.
Izmišljanje tople vode a hladna ti curi iz pravila...
Daj pogledaj kako su vremenski složeni termini... po tome kako piše, sve veze koje se održe od 29-30 i 59-00 minute spadaju u koji period?
Zaključak, pusti se ti toga...
;D
QV
Citat:Dakle, ako ako si ustanovio, a jesi, kako kažeš po prijavljenim frekvencijama iz CAT-a da su određene postaje kršile frekvencije rada predviđene u pravilima onda moraš diskvalificirati sve te postaje, ne samo onu koja je pozivala već i one koje su joj se javile.
Postaja koja je pozivala nije poslala log. CAT po pravilima nije obavezan. Snimke SDR - jedina prava dokaza za nepobitno utvrditi takav prekršaj - nemamo.
Usput, neki za koje je izgledno da su javili van frekvencije - ne koriste CAT već im u logu stoji generička frekvencija 3500 za sve veze, čak i one SSB. Što s takvima, velika je vjerojatnost da je u to vrijeme 4BT pozivao CQ na 3672 budući su mu prehodne veze i one nakon na 3672 ?
Možda se netko i zaigrao, pa si išao poprčkati frekv u log file ručno?
Čini mi se da ima i kreativnih zahvata gdje je netko sa malo više soli u glavi kreativno 3672 pretvorio u 3682. Kažem čini mi se - jer je isto nedokazivo.
U više scenarija oduzimanja bodova, uvijek može netko nepravedno nastradati, a sve je jako klimavo.
Bitnije je bilo istaći natjecateljima da se takve stvari zamijećuju, provjeravaju i potaknuti raspravu.
Kada bi (nekima) uveo CAT u propozicije bilo bi negodovanja, možda i bojkota ne-sudjelovanjem. Možda ovako shvate zašto se zahtjeva CAT ?
Citat:Dakle, ako ako si ustanovio, a jesi, kako kažeš po prijavljenim frekvencijama iz CAT-a da su određene postaje kršile frekvencije rada predviđene u pravilima onda moraš diskvalificirati sve te postaje, ne samo onu koja je pozivala već i one koje su joj se javile.
Nije to baš tako. Postaje koje se jave jednom bi realno trebale dobiti 0 bodova za takav QSO.
Praksa u CQWW kada netko ide pozivati na 14248 je da lijepo pokupi DQ zbog toga jer je out of band a postaje koje su radile takav QSO odn odgovorile na CQ se zakinu s oduzimanjem bodova.
Citat:A ova ideja o sankcioniranju favoriziranja, e tek tu bi volio vidjeti inteligenciju koja će to jednoznačno dokazati...
Pročitaj s razumijevanjem što je napisano. Ja sam rekao da sa 100+ postaja u natjecanju to postaje nevažno, kao odgovor na Markovo "dajte se time pozabavite" - jedini lijek je više postaja, veća aktivnost.
Citat:Onda ti navodiš da je upitno to što netko po svom nahođenju prijavljuje svoj rezultat za određeni klub bez obzira što i nije član toga kluba.
Pa tako piše u pravilima...
Naknadna pamet...ili što?
Pa promijenite pravila ako to nije ispravno a ne laprdati kako to nije dobro bez obzira što pravila to izričito tako i dopuštaju.
Svatko ima pravo iznijeti svoj stav o pravilima i uključiti se u raspravu. Ako ti vidiš pokušaj otvorene rasprave na forumu koji tome i služi, i težnju da se stvari poboljšaju kao laprdanje, onda si zbilja "posluku posrao"
73
Mirko,
Pogledaj si strukturu rečenica u tvom odgovoru:
Možda se...
Čini mi se...
U više scenarija...
Bitnije je...
Kada bi...
Praksa u CQWW..
Svatko ima pravo...
Halo, pa imaš pravila ili ih nemaš?
Xebe mi se što je praksa u CQWW koji hendla šaka intelektualno deficitarnih likova.
Što se tiče frekvencije, pa ako ne možeš dokazati da je netko radio van definiranoga, što se onda petljate u takve stvari?
Kad budeš mogao dokazati nekim sdr-om ili drugom tehnologijim, sve ćeš tp diskvalificirati ako tako piše u pravilima i gotovo.
Puste te fore "kibidabi"
Evo ti jedan "out of the box" prijedlog: organiziraj natjecanje bez pravila, upravo tako, i onda na kraju natjecanja vidi što je većina prijavila i tome prilagodi buduća pravila :-)
QV
Ne radim natjecanja ali htio bih pitati zašto uopće postoji mogućnost upload loga 10 dana ili koliko već? Osobno mislim da bi bilo odlično da natjecanje ima online log gdje se automatski svaka veza bilježi od natjecatelja u realnom vremenu kao što postoje servisi za online log gdje ja odradim vezu i pc mi automatski šalje tu vezu u online log koji je vidljiv svima. Tako napraviti i ovdje samo u smislu natjecanja i gdje se u realnom vremenu automatski može vidjeti i mjesto koje trenutno zauzimaš. Pa danas je bar internet dostupan na XX načina na bilo kojoj lokaciji. Možda griješim, kažem nisam natjecatelj ali po meni bi to bilo logično i možda bih se i priključio natjecanjima da tako nešto postoji. Ovako kad ja odradim natjecanje i nakon mjesec dana i više moj rezultat bude neslužben pa onda žalbe pa se to još razvuče, NE HVALA.
Citat: 9A6NDZ u 26. Siječanj 2024, 12:24:05
Ne radim natjecanja ali htio bih pitati zašto uopće postoji mogućnost upload loga 10 dana ili koliko već? Osobno mislim da bi bilo odlično da natjecanje ima online log gdje se automatski svaka veza bilježi od natjecatelja u realnom vremenu kao što postoje servisi za online log gdje ja odradim vezu i pc mi automatski šalje tu vezu u online log koji je vidljiv svima. Tako napraviti i ovdje samo u smislu natjecanja i gdje se u realnom vremenu automatski može vidjeti i mjesto koje trenutno zauzimaš. Pa danas je bar internet dostupan na XX načina na bilo kojoj lokaciji. Možda griješim, kažem nisam natjecatelj ali po meni bi to bilo logično i možda bih se i priključio natjecanjima da tako nešto postoji. Ovako kad ja odradim natjecanje i nakon mjesec dana i više moj rezultat bude neslužben pa onda žalbe pa se to još razvuče, NE HVALA.
Mislio sam ne mješati se u temu jer nisam takmičar, natjecatelj ali mogu pogledati ! ;D
Gdje je nestao radio-amaterizam, istina taj "amaterizam" danas dosta posprdno zvuči ali tako su/smo se zvali od stoljeća sedmog.
Kakav online log, papir , flajbas a komisija neka gleda i čita.
Znači ko nema CAT nema takmičenja, znači nema samogradnje, nema uređaja starijih od 30tak godina itd ..
Znači vrijeme je da se prestanemo zvati amaterima, nešto novo, hobisti isto djeluje neozbiljno.
PS
Ima snimka natjecanja, cca 30GB 1MHZ BW, 2h.
Istina sa loše lokacije i niskom antenom ali za edukacijske svrhe, tu je.
Zašto organizator to nema, to je valjda za drugu temu.
73 !
Darko
Citat: 9A6KX u 24. Siječanj 2024, 21:23:53
Ne prozivam nikoga, no postoji određeni broj postaja koje su sudjelovale u natjecanju i danas, na dan 24.01.2024. nemaju važeću dozvolu.
Pokušati ćemo ubuduće odmah istoga dana pregledati bazu i uključiti što više znakova koji se nalaze u natjecanju. Postaje za koje se ustvrdi da na dan natjecanja nemaju valjanu dozvolu kod HAKOMA biti će bez razmišljana diskvalificirane.
Ne moram napominjati da rad bez valjane dozvole predstavlja prekršaj u očima zakona Republike Hrvatske. Iako je moj osobni stav da mi je iskreno više stalo do poštivanja svih datih pravila 9A natjecanja nego do te zakonske odredbe.
73 Mirko 9a6kx
Nakon čitanja napisanog baš mi i ni jasno kako netko može nekome dijeliti lekcije i prozivati kad on sam kaže, ponovit ću citat:
"
Ne moram napominjati da rad bez valjane dozvole predstavlja prekršaj u očima zakona Republike Hrvatske.
Iako je moj osobni stav da mi je iskreno više stalo do poštivanja svih datih pravila 9A natjecanja nego do te zakonske odredbe."
Nemamo SDR. Sumnjam i da će ga HRS kupiti za potrebe natjecanja. Pokušati ćemo isto na vlastitu incijativu odraditi, ili se možda naše netko voljan to napraviti čisto dobronamjerno.
Dugoročno, to je nešto što je potrebno.
Nitko nije rekao da postaje bez CAT-a neće moći sudjelovati. Samo sugeriram da u pravilima treba pisati da će se u logovima koji imaju upisati frekvenciju iz CAT controla to uzeti u obzir kao referentno, jer po sadašnjim pravilima nitko me ne priječi da upišem 3790 za sve veze, uključujući i CW.
Citat:"Ne moram napominjati da rad bez valjane dozvole predstavlja prekršaj u očima zakona Republike Hrvatske. Iako je moj osobni stav da mi je iskreno više stalo do poštivanja svih datih pravila 9A natjecanja nego do te zakonske odredbe."
Što je ta izjava toliko sporna? Meni je stalo do toga da se natjecatelji pridržavaju pravila i da imamo pošteno i zdrave kupove.
Ukoliko je nekome nakon 20-30 godina rada u eteru nehotično istekla dozvola i nije vidio, nije ništa drukčiji od onih što sjednu za volan bez da u tom trenutku imaju vozačku dozvolu kod sebe...
Ne dijelim i ne prozivam - ukazujem na praksu koja nije u redu. Ilustrativno, osobni stav. Valjda bi bilo bolje da se troje članova povjerenstva pravi glupima i zatvara oči pred tako nečime ?
Htio sam dati naglasak da je bitno poštovati pravila i upozoriti da ubuduće idu rigoroznije odn. pravovremene kontrole.
Napisao sam lijepo da smo zaxebali, da nismo na vrijeme provjerili. Da ćemo ubuduće strogo to gledati.
Mogu ja to napisati sto puta i pojasniti, ko ima shvatiti poantu shvatio je na prvu, tko nije, teško da će shvatiti poantu.
sapienti sat
73
Dobar dan i dobre želje i veselje svim ljudima dobre volje želim...
1. Ne znam tko potpisuje Opća pravila za 9A lokalna natjecanja, tko potpisuje dodatna uputstva i tko potpisuje posebna pravila za svako natjecanje. Ako je netko odgovoran za te tekstove neka ih pregleda, ispravi i potpiše. Nemate pojma koliko grešaka i odstupanja ima u njima.
2. Nigdje se ne inzistira na CAT frekvenciji. A izgleda da neke to jako "boli". Pa ne možete staviti CAT na end fed antenu jer vam ruši kompjutor, ili nam Martin ( 9a2JK) mora proračunati neparni broj lambda / 2 za svaki koaks kojim napajamo antene, da bi stojni val kod transceivera bio zanemariv, bez obzira na antena tuner.
3. Kada se ide izvan mjesta rada moraju biti zadovoljena tri kriterija za obavezno davanje /P: A) Boravak izvan mjesta rada ( HAKOM dozvoljava nekoliko mjeseci uz dodatnu info HAKOMU, B) postavljanje antene do 24 sata prije natjecanja nevezano na fiksne objekte C) napajanje na baterije ili agregat. Tkozadovolji ta tri uvjeta, daje /P uz svoj CALL
4. Da li, posebno za Natjecateljsko povjerenstvo vrijedi preslika trajektne karte kao dokaz da se radilo izdruge županje ili grada, Kod KJ islistaj plaćenog autoputa, ili možda plaćene parkirne karte ako se do toga može doći ? Za ostale, da li bi se mogla osigurati besplatna internet veza iz bilokojeg dijela RH, pa da se omogući live streaming kontesta tako bitnog za lokaciju ???
4.a) Taj internet access point bi mogao poslužiti i za online log koji bi bio negdje u GOOGLE oblaku, budući da je HRS korisnik toga sustava...
Evo samo toliko od mene pa da to razriješimo do Hrvatskog proljetnog kupa...
73! Zvone 9a2vx.
P.S. Zabranite ljudima da rade ove konteste jer ih je sada radilo preko 78. To ćete napraviti samo tumačenjem Pravila iako su prilično jasno napisana... Pa tko će napraviti toliko PDF diploma ???
Citat: 9A2VX u 29. Siječanj 2024, 18:02:16
Dobar dan i dobre želje i veselje svim ljudima dobre volje želim...
1. Ne znam tko potpisuje Opća pravila za 9A lokalna natjecanja, tko potpisuje dodatna uputstva i tko potpisuje posebna pravila za svako natjecanje. Ako je netko odgovoran za te tekstove neka ih pregleda, ispravi i potpiše. Nemate pojma koliko grešaka i odstupanja ima u njima.
Pozdrav Zvone.
Pravila su takva već godinama. Drago mi je da od natjecatelja stižu reakcije i upozoravaju na manjkavosti, i u planu je da se tijekom 2024 povede rasprava oko toga da se ustvrdi što se može napraviti bolje.
Citat: 9A2VX u 29. Siječanj 2024, 18:02:16
2. Nigdje se ne inzistira na CAT frekvenciji. A izgleda da neke to jako "boli". Pa ne možete staviti CAT na end fed antenu jer vam ruši kompjutor, ili nam Martin ( 9a2JK) mora proračunati neparni broj lambda / 2 za svaki koaks kojim napajamo antene, da bi stojni val kod transceivera bio zanemariv, bez obzira na antena tuner.
Ne. Niti se zapisi u logovima koji očigledno koriste CAT mogu u ovom trenutku zbog postojećih pravila smatrati referentnima. Također, glupo bi bilo prisiljavati ljude i uvjetovati CAT kontrolom jer nemaju svi tu mogućnost.
Za izmjenu pravila bilo bi bitno reći da će se uzimati u obzir podaci CAT kontrole pristiglih dnevnika.
To je važno isključivo za poštivanje "band plana" odn frekvencija koje su propisane pravilima - isto će se moći utvrditi na temelju SDR snimke, budući se 9A5R velikodušno ponudio da ubuduće može snimiti SDR-om cjelo natjecanje.
Citat: 9A2VX u 29. Siječanj 2024, 18:02:16
3. Kada se ide izvan mjesta rada moraju biti zadovoljena tri kriterija za obavezno davanje /P: A) Boravak izvan mjesta rada ( HAKOM dozvoljava nekoliko mjeseci uz dodatnu info HAKOMU, B) postavljanje antene do 24 sata prije natjecanja nevezano na fiksne objekte C) napajanje na baterije ili agregat. Tkozadovolji ta tri uvjeta, daje /P uz svoj CALL
4. Da li, posebno za Natjecateljsko povjerenstvo vrijedi preslika trajektne karte kao dokaz da se radilo izdruge županje ili grada, Kod KJ islistaj plaćenog autoputa, ili možda plaćene parkirne karte ako se do toga može doći ? Za ostale, da li bi se mogla osigurati besplatna internet veza iz bilokojeg dijela RH, pa da se omogući live streaming kontesta tako bitnog za lokaciju ???
4.a) Taj internet access point bi mogao poslužiti i za online log koji bi bio negdje u GOOGLE oblaku, budući da je HRS korisnik toga sustava...
Evo samo toliko od mene pa da to razriješimo do Hrvatskog proljetnog kupa...
Slažem se da ovdje ima dobrih pitanja i dobrih prijedloga. Iako ne znam kako ljudima koji vode log na papiru a kasnije prekucavaju u računalo veze približiti ikakvu formu "online" logera, a druga stvar koja je tu u pitanju je to da ljudi iz postojećih logera preko raznoraznih interfejsa kucaju CW za vrijeme natjecanja - bio bi to tehnički veliki problem za riješiti, možda se i nađe koji informatički stručnjak voljan da tu pomogne ?
Citat: 9A2VX u 29. Siječanj 2024, 18:02:16
P.S. Zabranite ljudima da rade ove konteste jer ih je sada radilo preko 78. To ćete napraviti samo tumačenjem Pravila iako su prilično jasno napisana... Pa tko će napraviti toliko PDF diploma ???
Ne shvaćam poantu ovoga, pa nitko nije ukinuo plakete za 80m kupove... ? Tumačenja su uvijek potrebna, valjda zato valjda postoji i komisija za natjecanja, sa novim pravilima ćemo pokušati dodatno smanjiti prostor za proizvoljna tumačenja, svi bi tu trebali biti zadovoljniji, i komisija i najtecatelji, iako se trudimo biti javni i transparentni tj obznaniti javno neke odluke kako bi svi natjecatelji imali priliku biti informirani što se događa i zašto.
Porast aktivnosti veseli, nadajmo se da će u proljetnom kupu biti još više sudionika.
73
P.S. - slijedi finalna obrada rezultata odn intervencije na temelju par audiosnimaka koje smo primili, rezultati bi nakon toga morali postati službeni sa sutrašnjim danom.