Ostale HAM diskusije > Antene

Multiband FD-4 Windom antena

(1/2) > >>

9A5YY:
Napravio bih multiband Windom antenu. Ona je dugačka pola valne duljune L. Npr. za 80m L je  41m. Napajanje je na L/3 odnosno 2L/3. Tu je smješten balun 1:6. Je li netko možda stavljao napajanje na neko drugo mjesto jer sam na internetu našao i drugačije omjere. Ova bi antena trebala dobro raditi na 80,40,20,15,10 i 2 m s prihvatljivim SWR-om. Ima li netko iskustva s ovom antenom i na kojim je sve bandovima antena dobro radila?

73

Neven, 9A5YY

9A2GA:
73 Nevene,

Ja imam dotičnu antenu ali kupljenu kao tvorničku. SWR na svim bandovima ispod 1.3 osim na 21MHz gdje se kreće oko 1.5!

Ja imam antenu na cca. 6m od zemlje i pokazala se jako dobrom na nižim bandovima. Bez dobrih propagacija na 14,21 i 28 MHz nije baš nešto ali je bolje od inverted V koju sam prije koristio.

Prvi glas da je OK na 2m - nisam isprobavao.

U planu imam dignuti istu na visinu od 10m iznad zemlje.

Savjet:

Antena je dugačka i jako mijenja "dužinu" zbog temperature ljeto-zima.

Moja je napravljena od nekakve legure u obliku sajle ali svejedno radi oko 10-20 cm. Ne zateži previše  ili "olabavi" pred početak zime.

73 de Boris 9A2GA

9A5YY:
Na http://www.packetradio.com/windom.htm piše da radi na 2m.
Je li tvoja antena napajana na 1/3 odnosno 2/3 i da li imaš balun 1:6?
Ja sam je planirao antenu napraviti od Cu žice. Ne bi bilo loše napraviti je od malo boljeg materijala od Cu!

73

Neven, 9A5YY

9A2GA:
Ja nisam pruočavao napajanje budući da je balun zaliven u plastiku. Opaska za montažu je bila da kraći kraj (1/3) ide po mogućnosti bliže predajniku zaradi kraćeg kabela. Mislim da bi balun morao biti 1:6 jer dipol koliko se sjećam ima 300 ohm imp. Neka me ispravi netko tko zna točno!

Ja sam antenu kupio u Pordenone-u prije par godina. Ako se ne varam cca. 40 eura.
Inače taj tip antena nudi i :

http://www.radiosystem.it/iper1/index.asp?cat_id=740&cat=04)%20REPARTO%20OM~%20ANTENNE~c)%20Filari%20HF

Nije reklama nego da si pogledaš.

Mislim da obična Cu žica je premekana (preslaba) i rastezat će se jako! Drugi savjet je da je izolirana jer Cu jako brzo oksidira. Kad uzmeš sve to u račun mislim da ti se isplati kupiti gotovu antenu.

Ja sam bio napravio doma Inverted V za 10,15,20 m (znači puno kraća antena) i svejedno sam imao dosta problema. Bila je napravljena od 2.5mm2 električarske žice sa izolacijom i RG58 kabelom za balun (1/4 lambda), a najveći problem je bilo objesiti istu na pristojnu visinu. Nakon tog iskustva i računice oko troškova izrade sam odlučio kupiti Windom tvorničku.

73 de Boris 9A2GA

www.hamradio.hr/9a2ga

9A5YY:
Boris, antena je gotova. Najviše sam vremena izgubio dok sam ju podigao na cca 8m. Dok je antena bila na cca 4.5 m SWR je bio previsok za 3.5 i 7 MHz te antena nije radila uredu. Nalazi se između oraha i jabuke. Na sredini je drugi orah pa se neće jako rastezati. Dakle, leži na tri točke. Žica je Cu crna izolirana 2.5mm2.  Balun je Eco 1:6. Izmjerio sam SWR na svim bandovima. Ispalo je bolje od očekivanja. SWR je dobar na većini bandova. Kraća žica je dugačka 13.80m, a duža 27.70m. Sve u svemu zadovoljan. Cijena cca 260 kn. Nadam se da se neće puno rastezati ljeto-zima.

73 de Neven, 9A5YY

Navigacija

[0] Lista Poruka

[#] Slijedeća stranica

Idi na punu verziju