• Welcome to Hrvatski Radioamaterski Savez.

KUP JADRANA 2025. - osvrt i pogled u budućnost

Autor 9A9EE, 22. Rujan 2025, 13:13:47

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

9A3TY

Citat: 9A6C  u 05. Studeni 2025, 05:09:32Jasno da robot ne zna da li je 9A1CKG klupska ili osobna postaja, tu stvar mora ručno ispraviti administrator.

Zašto? S obzirom da bi trebao kontrolirati i važeće dozvole valjda iz baze podataka može znati da li je riječ o klupskoj ili osobnoj postaji. Druga stvar bi bila kada naša pravila ne bi propisivala automatizam po kojem rad s klupskom oznakom svrstava u multio-op kategoriju. Onda bi sve ovisilo o onom tko šalje podake dakle ni tada ne bi trebao intervenirati admin.

Citat: 9A6C  u 05. Studeni 2025, 05:09:32Naše je da radimo i griješimo, a na organizatoru je da nas za taj rad vrednuje pa zato ne bih previše upirao prsom u kolegu iz Slovenije kojem hvala što se uključio u ovo natjecanje, za razliku od mnogih domicilnih članova HRS. Greške se događaju svakom pa sam i ja gubio bodove i zbog svojih i zbog tuđih propusta.

Nije mi bila namjera upirati prstom ni u koga. Uzeo sam njegov log samo kao primjer jer je bilo interesantnih detalja. Ako sam se što krivo izrazio pa se bilo tko od kolega našao uvrijeđenim ispričavam se. 

73 de Ivo, 9A3TY

9A6C

#16
Robot nije uvezan s bazama podataka HRS ili HAKOMA.

I zato direktor natjecanja kao odgovorna osoba treba prelistati primljene dnevnike i ukoliko se netko prijavio u krivu kategoriju smjestiti ga gdje treba ili mu poslati mail s molbom da to sam uradi.
Ista osoba može lako provjeriti bazu izdatih dozvola HAKOMA i provjeriti stanje svakog iz 9A tko pošalje dnevnik. Zvuči smiješno, ali kod nas je posve normalno raditi na postaji bez dozvole, voziti auto, graditi kuću, nasipati obalu i  u principu ignorirati propise. Ne kažem da bi takve trebalo prijaviti HAKOMU - to je njihov posao, iako i među nama ima takvih kojima je pisanje prijava ili izviješća  u krvi.

9A postaja u pravilu ima manje od 100 čak i u 9A DX koji je kao međunarodno natjecanje i najobimniji posao, a ne vidim tko bi osim nas samih kao organizatora trebao voditi računa o tome da se poštuje zakon i napravi reda u vlastitom dvorištu.

Kao odgovorna osoba HRS za ALPE ADRIA natjecanja u HRS u najavi sam napominjao svima da provjere status svoje dozvole, ali opet se našlo mali broj njih koji o tome nisu vodili računa i završili su među dnevnicima za kontrolu. Nedostatak sankcija u ovom slučaju očito dovodi do benevolentnog odnosa prema poštivanju zakona, kao i u svim drugim situacijama - kako je rekao jedan bivši ministar financija " i ja bih krao kad bi znao da me neće uhvatiti..."

Vjerujem da u vezi S56NE nije bilo loših namjera, greške se događaju svima - osim savršenima. I na UKV smo imali takvih situacija da je kolega na bandu svima dao jedan, a u log upisao drugi lokator i naravno - smo izgubili bodove. Dogodi se, osobito ako se dnevnik prepisuje s papira - tu sam car pa na 23 cm izgubim i vezu od 700 km radi svojih gluposti...

Moja jedina namjera u vezi isticanja nepravilnosti je bila da se one isprave i da ljudi koje to zanima znaju za njih pa da počnu voditi računa o tome.

I da parafraziram 9A9EE - čeka nas jedno razdoblje objave službenih i nikad konačnih rezultata :D

GG

9A3TY

Citat: 9A6C  u 05. Studeni 2025, 12:06:09Robot nije uvezan s bazama podataka HRS ili HAKOMA.

A što se čeka? Da HFrobot razvije svijest, pred sudom u Strasbourgu izbori neka prava i dobije odobrenje za uvezivanje s drugim bazama?

Pa čiji je robot? Tko ga financira? Tko organizira Kup Jadrana?
Odgovori su : HRS-ov , HRS, HRS.
I gdje je problem? Pa klubovi ne spadaju pod nikakav GDPR.
Potrebno je samo malo ... čega ono? O čemu je ono nekad pjevao Kekec? Aaaaa "Dobra volja je najbolja,..."

73 de Ivo, 9A3TY

9A6C

#18
Ajde kume...tejkitizi...

Čeka se da netko shvati što mu je posao i to pita vremena. Priče oko GDPR su bezveze kad si sam dao podatke s kojima netko drugi raspolaže. Adresa ne spada u tu priču, pun je qrz.com tih koji su se razotkrili.

Problem je u tome što se puno toga uzima zdravo za gotovo, ne provjerava i onda imamo  rasprave od kojih ima malo koristi.

Namjera mojih postova je bila  prije svega da upozorim ljude koje to zanima na nepravilnosti.

Drugi korak poduzet baj mi jutros je bio mail poslan na HRS, a u biti adresiran odgovornim osoba s namjerom da se uhvate posla i dovedu stvar do cilja, tj robota koji zna što mu je posao i kao rezultat imamo ispravne i provjerljive rezultate bez primjedbi.

IT programeri su ljudi koji znaju svoj podao, ali im treba postaviti ciljeve koje moraju ostvariti.

Moje osobno mišljenje je da ne treba uvezivati HAKOM baze s našim robotom - tko bi potpisao povratnu informaciju i akciju sankcioniranja onih koji su zaboravili obnoviti dozvolu za rad. Ok, znam jednog kojem to ne bi bio problem, ali osobno ne bih išao toliko daleko.

Problem smo locirali, adresirali i stvar će se riješiti na radost svih koji rade u contestima i posebno onih koji to ne rade, ali vode računa o dobrobiti onih prvih.

Vremena ima i sad je na nama da pričekamo ishod.

Aloha

GG

PS - A Kekec...Josip Vandot...generacijo...




9A2NO

Bok,

destljećima se spotičemo u jednu te istu stvar,
Toga ima samo kod nas...

Radim pod klupskom oznakom u mnogim natjecanjima, single op.. pa za kog vraga to ne može biti i kod nas.
Jer se babi snilo.

LP Dino

9A6C

Ima tu nešto. Klub mora biti među klubovima bez obzira koliko je operatora radilo.

A osobna postaja može bit u kategoriji više operatora.

Ni med cvetjem ni pravice😄

GG