Autor Tema: X1-Flare - CQ WW SSB 2021  (Posjeta: 527 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A3XV

• Senior Member
X1-Flare - CQ WW SSB 2021
« u: 29. Listopad 2021, 12:29:41 »
Pozdrav svima,

kaže teta Tamitha Skov da je 28.10.2021. bubnulo na suncu. Stiže za CQ WW. Bit će vjerojatno RF blackouta. Njeno predviđanje na slici u privitku. Kaže teta ako ništa ne čujete vjerojatno vam nije crko radio niti antena, da ne popravljate bez veze. :) Pitanje za stručnjake - postoji li mogućnost da zbog toga bude jakih otvaranja na gornjim bandovima?  ???

Snimka njenog real time izlaganja na linku https://youtu.be/yvjR-AYm2zs

Osobno možda odradim malo rekreativno, ozbiljnim takmacima želim da bude što više plusa, a što manje minusa od ovog X1 Flare-a.  :)

73
Sale, 9a3xv

Offline 9A6WW

• Master in Training
Odg: X1-Flare - CQ WW SSB 2021
« Odgovori #1 u: 29. Listopad 2021, 17:33:13 »
Pozdrav Sale,

Blackout koji spominješ je bio i prošao, i to uglavnom iznad Južne Amerike. Blackout se dešava u kratkom vremenu nakon flare. Blackout je bio jučer u kasno poslijepodne kad se desio X1 flare, i on najviše pogađa dnevnu polovicu Zemlje.

Ovo što će biti (eventualno) sutra, je druga priča. Struja elektrona će uzrokovati smanjenje F2 ionizacije i pojačanu ionizaciju D sloja, te posebne efekte u E sloju (ovisno o frekvenciji, radio-aurora).

U pravu si ako si mislio da nije dobro za KV, dok će se VHF amateri razveseliti.

No najviše će biti pogođene stanice na krajnjem sjeveru i jugu. KV efekti kod nas bi mogli biti i radio-aurora na 28 MHz.

73 Zvonko
« Zadnja izmjena: 29. Listopad 2021, 18:03:16 od 9A6WW »

Offline 9A6WW

• Master in Training
« Odgovori #2 u: 29. Listopad 2021, 19:41:37 »
Isprike zbog puno izmjena prethodnog teksta, jedva sam ga ukucao i poispravljao na mobitelu s malim ekranom...
Sorry Sale, zbog mob-a sam i previdio tvoje pitanje, pa sad kad sam se vratio kući i dočepao PC, odgovaram s zakašnjenjem.

Ne spadam baš u stručnjake koje pitaš, ali mislim da neće biti koristi od magnetic storm na gornjim bandovima, osim ako tu nisi mislio na od 50 MHz pa na više.

NOAA je izdao G3 watch, major geomagnetic storm. Ako se prognoza ostvari, vjerojatna je radio-aurora i kod nas (odnosno nama iznad sjevernog horizonta, tako da možemo preko nje raditi). To naravno spada u dobre VHF propagacije i rijetke edogađaje, već dosta dugo nije bilo au kod na 2m.

Da li će se prognoza ostvariti, to je drugo pitanje.  Razlozi zbog kojih bi mogla omanuti su, da npr. CME promaši Zemlju. Ovo je manje vjerojatno zbog pozicije na Suncu gdje flare desio, kao i impozantog CME koji je proizveo. Ako nas CME i strefi, Zemlja se može obraniti magnetskim poljem. Uvijek se može desiti da IMF Bz bude sjeverno orjentiran, pa ništa od aurore. No obzirom na dužinu trajanja X flare, i poremećaj će vjerojatno potrajati dulje, a IMF je tokom vremena skokovit. Uglavnom - sve moguće, AU prognoza je dosta nezahvalan posao,  no ovaj puta imamo solidne šanse da se ostvari.

LP
Zvonko

Offline 9A6WW

• Master in Training
« Odgovori #3 u: 31. Listopad 2021, 10:49:31 »
Sale,
Pozdrav 3 put, hi...

Izgleda da je CME ipak prozujao pokraj Zemlje, unatoč prognozama za 85% sigurni impact. Samo potvrđuje koliko je AU nepouzdano prognozirati. Uživaj na KV pod povišenim SFI koji nije rezultat samo ovog flare već i hrpe C flares koji su prethodili i usljedili iz iste grupe pjega. Bitno je da opet Sunce budi nakon par godina spavanja.

73 Zvonko
« Zadnja izmjena: 31. Listopad 2021, 10:52:10 od 9A6WW »

Offline 9A3LI

• Master
« Odgovori #4 u: 01. Studeni 2021, 10:21:41 »
 ;D
Bilo bi jako zanimljivo doživjeti i vidjeti kako bi izgedao ovaj moderni svijet da se ponovi CME kao 1859. godine.
a nije nemoguće. Sreća naša da nas takvi udari uglavnom promaše.

Online 9A7PJT

• Master in Training
    • tonkojursky
« Odgovori #5 u: 01. Studeni 2021, 14:33:08 »
;D
Bilo bi jako zanimljivo doživjeti i vidjeti kako bi izgedao ovaj moderni svijet da se ponovi CME kao 1859. god...

Stvarno bi bilo zanimljivo vidjeti a tek dozivjeti   >:( da veci dio onoga sto je napredno covjecanstvo  stvaralo zadnjih  100+g. biva sprzeno  u par dana .... NEprocijenivo  :o !

73 PJT
uvik kontra, uvik kontra uvik kontra, takva sorta uvik kontra, takva sorta kad je nije, kad nije je je

Offline 9A3XV

• Senior Member
« Odgovori #6 u: 02. Studeni 2021, 10:56:40 »
Pozdrav svima,

Zvonko hvala na odgovoru i trudu. Bio sam malo zauzet familijarnim obavezama i nešto radom na KV (proveo sam jedno 8 sati na 20m), pa tek sad čitam. Band na 20m dok sam ja bio aktivan je bio dosta dobar. S KLM tribanderom se moglo fino raditi. Išlo je i long pas u nedjelju dopodne. Dojam mi je da je u nedjelju popodne boje išao srednji istok i zapadna obala. Čini mi se da me nikad nije zvalo više zone 3. Sad da li je to sunce odigralo ili sam ja zakasnio na istočnu obalu u nedjelju iza ručka, ne znam.. :)

Vidim da su dečki rasturili na 15m, a iz bliskog izvora sam čuo da je pile up na 15m bio neizdrživ.. :)

Žao mi je da nisam imao vremena za SO AB nastup, ali svejedno sam uživao ovo relativno kratko na 20m.

73
Sale, 9A3XV