Autor Tema: Spektralna čistoća  (Posjeta: 598 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A5ADI

• Senior Member
Spektralna čistoća
« u: 01. Srpanj 2021, 08:41:34 »
Dobro jutro, nabasao sam na video gdje ekipa iz arrl na njihovom hamfestu dovuče spektralni analizator i watt metar te je moguće donijeti vokac te testirati izlaz, na kraju arrl izda certifikat za uređaj, besplatno pretpostavljam. Pa me zanima da li je tako nešto bilo i kod nas?

Offline 9A2WA

• Average Member
Odg: Spektralna čistoća
« Odgovori #1 u: 01. Srpanj 2021, 11:17:52 »
 ??? ;D ;D :P

Offline 9A2WA

• Average Member
« Odgovori #2 u: 01. Srpanj 2021, 11:20:38 »
Bilo je na zimskom ZRS srečanju u Ljubljani, a kod nas........ Hm.....
73 od 9A2WA Mike

Offline 9A7AM

• Newbie
  • *
« Odgovori #3 u: 01. Srpanj 2021, 16:06:15 »
Za tako nešto treba imati spektralac s važećom umjernicom ovlaštene institucije kao i pripadajuće atenuatore.
S obzirom da umjeravanje ovakvog instrumenta košta minimalno 2k kn, teško da tako nešto ima HRS ili neki radioamater u svojoj privatnoj kolekciji.
To imaju jedino firme koje rade mjerenja u VF području i kojima je umjerena oprema uvijet za posjedovanje certifikata kvalitete (npr. ISO9001).

73 de Zrinko, 9A7AM

Offline 9A5ADI

• Senior Member
« Odgovori #4 u: 01. Srpanj 2021, 17:24:56 »
Za tako nešto treba imati spektralac s važećom umjernicom ovlaštene institucije kao i pripadajuće atenuatore.
S obzirom da umjeravanje ovakvog instrumenta košta minimalno 2k kn, teško da tako nešto ima HRS ili neki radioamater u svojoj privatnoj kolekciji.
To imaju jedino firme koje rade mjerenja u VF području i kojima je umjerena oprema uvijet za posjedovanje certifikata kvalitete (npr. ISO9001).

73 de Zrinko, 9A7AM

HM, pa mislim da to čak i nebi trebalo biti  puno za jedan HRS. Ovi u videu imaju Bird watmetar, a spektralac je neki tipa rigol do 1ghz. Ništ posebno. Nisam upućen u EU norme, očito su rigoroznije :)

Offline 9A7AM

• Newbie
  • *
« Odgovori #5 u: 02. Srpanj 2021, 10:59:29 »
HM, pa mislim da to čak i nebi trebalo biti  puno za jedan HRS. Ovi u videu imaju Bird watmetar, a spektralac je neki tipa rigol do 1ghz. Ništ posebno. Nisam upućen u EU norme, očito su rigoroznije :)

Ako se dobro sjećam, nekada je postojala od HRS-a ovlaštena firma koja je radila mjerenja na uređajima napravljenim u samogradnji i za njih izdavala potvrdu na temelju koje su se uređaji mogli prijaviti HAKOM-u. Kako je danas, nemam pojma...

73, Zrinko

Offline 9A5ADI

• Senior Member
« Odgovori #6 u: 07. Srpanj 2021, 19:30:57 »
Primijetio sam na novim uv5r i derivatima da su na 2m dosta prljavi, kao da uopće nemaju lpf. Na 70cm se čine okej. Stare verzije su okej na oba banda.

Offline 9A2M

• Junior Member
  • **
« Odgovori #7 u: 08. Srpanj 2021, 00:07:38 »
Samo za informaciju, postoji nekoliko firmi koje izdaju certifikate za uređaje iz samogradnje. Međutim mislim da rijetko tko koristi njihove usluge i da takve uređaje niti ne upisuje u Zahtjevu za izdavanje dozvole. Vjerojatno je problem u 150kn koliko taj certifikat košta.

Konkretno ja sam koristio usluge jedne od tih firmi jer su mi trebali certifikati za nekoliko DMR repetitora koje smo postavljali. Radi se o repetitorima proizvođača Motorola, Hytera, itd... Oni se ne smatraju radioamaterskim uređajima i za njih je potreban upravo taj certifikat.
Apsurd je da su to profi uređaji i sigurno su kvalitetniji od radioamaterskih.
A kineske uređaje s kojima je preplavljeno tržište neću ni komentirati jer mislim da niti jedan od njih ne bi prošao test i dobio certifikat.

73 de 9A2M, Hrvoje
73 de 9A2M, Hrvoje

Offline 9A5ADI

• Senior Member
« Odgovori #8 u: 08. Srpanj 2021, 06:17:45 »

Offline 9A7AM

• Newbie
  • *
« Odgovori #9 u: 08. Srpanj 2021, 09:54:43 »
Primijetio sam na novim uv5r i derivatima da su na 2m dosta prljavi, kao da uopće nemaju lpf. Na 70cm se čine okej. Stare verzije su okej na oba banda.

Nedavno sam napravio jednostavan test s Tiny SA na kojeg sam priključio teleskopsku antenicu. Probao sam 3 komada Baofeng UV5R, Kenwood TH-F7E i Retevis RT3S.
Zanimljivo je da su sva tri baofenga na testu pokazali potpuno različite rezultate. Samo jedan je izgledao zadovoljavajuće (iako je i to upitno bez pravog mjerenja), a druga dva su bili opća katastrofa.
Kenwood je bio očekivano dobar, a dobar je bio i Retevis iako sam bio sumnjičav.

73, Zrinko, 9A5CZI

Offline 9A5ADI

• Senior Member
« Odgovori #10 u: 08. Srpanj 2021, 10:32:17 »

Nedavno sam napravio jednostavan test s Tiny SA na kojeg sam priključio teleskopsku antenicu. Probao sam 3 komada Baofeng UV5R, Kenwood TH-F7E i Retevis RT3S.
Zanimljivo je da su sva tri baofenga na testu pokazali potpuno različite rezultate. Samo jedan je izgledao zadovoljavajuće (iako je i to upitno bez pravog mjerenja), a druga dva su bili opća katastrofa.
Kenwood je bio očekivano dobar, a dobar je bio i Retevis iako sam bio sumnjičav.

73, Zrinko, 9A5CZI

Da, ja sam također probavo dva nova baofenga sa tinysa i 50db antenuatorom. Ma dva metra užas. Prvi harmonik na 290 ima oko 100mw ako se dobro sjećam HI. Doduše može se to odokativno isprobati i sa RTL sdr sa iskopčanom antenom. No, zanimljivo je da su stari okej, koliko mogu vidjeti sa ovim jeftinim uređajima. Dobijem dojam da imaju samo lpf na 70cm, pomislio sam da ih se može reprogramirati na satcom na 200mhz ali kada se na vhf postavi da ide do 300mhz vokac se zablesa pri predaji. Prijem nisam gledao, niti probao spustiti niže 70cm opseg u chirpu.