Autor Tema: FREKVENCIJA NA SKALI PRIMOPREDAJNIKA - USB  (Posjeta: 668 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Online 9A2JK

• Global Moderator
  • ???
    • 9A2JK Amateur Radio Site
FREKVENCIJA NA SKALI PRIMOPREDAJNIKA - USB
« u: 09. Veljača 2021, 11:03:23 »
Zanimljiv članak na stranici IARU-a.

https://www.iaru-r1.org/2021/q-a-how-far-you-can-turn-the-dial-when-transmitting-in-ssb-voice-mode/

Prilično je kratko, slikovito, jasno i konkretno.
Čak i Google to dobro prevodi na hrvatski.  :D

U prijašnjim raspravama sa drugim radioamaterima, uglavnom smo se
razilazili u razmišljanjima. Neki kažu da ako u Pravilniku piše npr. za 20 m,
do 14350 kHz, vrsta rada USB, dozvoljeno je postaviti TX na 14350 kHz, a neki misle da nije tako.

Bilo bi dobro znati kao to tumači HAKOM, pa smo bez brige.  ;)

73
Martin 9A2JK
Nije znanje znati i za sebe ga zadržati, nego je znanje znati ga podijeliti.

Offline 9A2EY

• Senior Member
Odg: FREKVENCIJA NA SKALI PRIMOPREDAJNIKA - USB
« Odgovori #1 u: 12. Veljača 2021, 21:14:04 »
Pozdrav Martine,
Uglavnom se ne bi trebali razilaziti u razmišljanjima na ovu temu, pa da vidimo zašto tako mislim.
HAKOM je u Pravilniku o amaterskim radijskim komunikacijama u članku 22, stavka (4) i stavka (5) odredio koliko snage smije amaterska radijska postaja odašiljati izvan frekvencijskih pojasa namijenjenih radioamaterskoj i radioamaterskoj satelitskoj službi. Za radijske postaje puštene u rad nakon 1.1.2003. godine kriterij je stroži nego za slučaj onih koje su puštene u rad prije tog datuma. idemo s primjerom za ove novije: ako je radna frekvencija <30 MHz i vršna snaga ovojnice 100 W, najveća snaga koja se smije odašiljati izvan radioamaterskog frekvencijskog područja je 1 mW (kriterij je potiskivanje od 50 dBc) ili 50 nW (kriterij je 43+10log(PEP). Imamo mogućnost izbora one vrijednosti koja je manje stroga, a to je svakako 1 mW. Ako na radijskom uređaju na pokazivaču postavimo frekvenciju na 14,350 MHz (frekvencija vala nositelja) i moduliramo odašiljač NF signalom frekvencije 3 kHz uz USB način rada, tada smo u gadnom prekršaju jer izvan frekvencijskog pojasa namijenjenog radioamaterima odašiljemo signal 50 dB veći od dopuštenog. Ako je 3 kHz najviša frekvencija u govornom spektru koju prenosimo (provući će se i nešto sitno komponenti iznad 3 kHz), da bi udovoljili kriteriju kojeg je HAKOM propisao ne smijemo postaviti frekvenciju vala nositelja iznad 14,347 MHz ako radimo USB načinom. Na frekvencijskim područjima 1,8 MHz, 3,5 MHz i 7 MHz radi se LSB načinom i tamo se smije izabrati frekvencija vala nositelja na samom rubu područja npr. 3,800 MHz jer su sve komponente našeg signala niže po frekvenciji. Pogledajmo situaciju na donjem rubu nekog frekvencijskog područja gdje se radi CW načinom. Ako se na pokazivaču frekvencije radijskog uređaja postavi 14,000 MHz, izvan dopuštenog pojasa pojavit će se komponente koje su tim dalje što je brzina telegrafiranja veća. Moglo bi se reći da frekvencija vala nositelja ne smije biti manja od 14,000.200 MHz (200 Hz iznad donjeg ruba frekvencijskog područja). Slična priča vrijedi i za frekvencijska područja >30 MHz. Kažem "slična" jer tamo postoji mogućnost rada FM, ATV, DV, pa je kod tih emisija spektar signala širi nego u primjerima USB signala, a onda se treba više pomaknuti od ruba dozvoljenog frekvencijskog područja kako bi se poštovali zahtjevi iz Pravilnika..
Ja, naravno, nisam iz HAKOM-a, ali mi se čini da bi sličan tehnički odgovor dobili da smo tamo uputili pitanje ili zahtjev za pojašnjenjem oko ovog "rubnog" pitanja.
Stojim na raspolaganju za dodatnim pojašnjenjima (ako budem znao).
Pozdrav!
               73, Željko 9A2EY

Online 9A2JK

• Global Moderator
  • ???
« Odgovori #2 u: 13. Veljača 2021, 08:45:20 »
Željko,

hvala na jasnom objašnjenju. Točno tako i ja mislim, ali to više vrijedi
kad si to ti napisao nego ja.

Usput, svima čestitam Svjetski dan radija.

73
Martin 9A2JK

Offline 9A2EY

• Senior Member
« Odgovori #3 u: 13. Veljača 2021, 16:20:34 »
Evo i slikovnog prikaza gore opisanog tehničkog pojašnjenja. Vodoravna os na pokazivaču analizatora spektra je 2 kHz po podioku (2 kHz/div.). U mikrofon sam fućkao na čim većoj frekvenciji, a vidi se da je to bilo oko 2 kHz. Također se vidi da je u ovakvom slučaju većina izlazne snage odašiljača izvan frekvencijskog područja namijenjenog amaterskoj službi. Ilustraciju na donjem dijelu područja u slučaju CW emisije nije bilo moguće snimiti jer analizator spektra nema funkcionalnost "max hold", pa molim da mi vjerujete na riječ.
Pozdrav,
              73, Željko 9A2EY

Online 9A2JK

• Global Moderator
  • ???
« Odgovori #4 u: 15. Veljača 2021, 09:23:03 »
Željko,

hvala na slikama. Slika govori tisuću riječi.

Bilo bi poučno i korisno, ako imaš volje i vremena, kada bi nam to isto
slikovno demonstrirao u FT8. Naravno ne na 14350 nego na npr. 14300 kHz. 
Umjesto fućkanja u mikrofon, u WSJT-X namjestiš audio frekvenciju na 1 kHz.
Na analizatoru spektra bi trebali vidjeti kako se  snaga TX koncentrirala na 
širinu od 50 Hz na frekvenciji od 14301,0 kHz do 14301,05 kHz.

Nakon toga ponoviš eksperiment ali sada povećaš audio signal s izlaza zvučne 
kartice tako da imamo izobličenje tj. harmonike koje bi vidjeli na analizatoru.
Time bi nam svima jasno i slikovito pokazao što se događa kad imamo preveliku
razinu audio signala.

73
Martin 9A2JK