Autor Tema: TVI na dvbt-2  (Posjeta: 3550 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A4NA

• Master in Training
    • http://www.qsl.net/9a4na
TVI na dvbt-2
« u: 03. Prosinac 2020, 14:57:56 »
Pozdrav svima.
Pričao sam prije dva tjedna sa kolegom 9a2un i kaze mi da je zamijenio stari dvbt prijemnik i stavio novi dvbt2 te da sada pravi smetnje na tv-u kada radi na kv stanici.
Izgleda da nije jedini..
Na 9a fb grupi je diskusija već dva tjedna i izgleda da je ovo učestali problem.
Kakva su Vaša iskustva?
Jeli netko u HRSu može ovo nekako službeno prijaviti nekome?
Prelaskom sa analogne na digitalnu tv smo se konačno riješili tvi problema a sada opet...
Pitam zbog susjeda
73 Zeljko 9a4na

Offline 9A2TE

• Junior Member
  • **
Odg: TVI na dvbt-2
« Odgovori #1 u: 03. Prosinac 2020, 15:49:42 »
Pozdrav Zeljko
Ja sam kupio novi LG tv nemam smetnji antene udaljene oko 15 m
Kod susjeda koji kupio konverter za tv nemam smetnje antena isto oko 15-20 m
Ka d je imao probno razdoblje EVO Tv nisam mogao raditi ni na jednom bandu a da on može gledati TV
Nisam imao potrebu nešto rješavat jer je odustao od plačanja tako da smo u dobrim odnosima na dalje
Eto to su moja iskustva
73 Stjepan

Offline 9A2M

• Junior Member
  • **
« Odgovori #2 u: 03. Prosinac 2020, 15:59:48 »
Pozdrav Željko,

U principu nema razlike između analognog i DVB-T signala u smislu ometanja sa strane nas radioamatera. Frekvencije su iste samo je shema modulacije kod DVB-T-a drugačija. Dakle ako si smetao u analogiji smetat ćeš i u digitaliji.
Koliko sam shvatio problem se kod kolege pojavio zamjenom prijamnika sa DVB-T na DVB-T2.
Tu može biti nekoliko faktora: U nekim regijama su prelaskom na DVB-T2 promjenjene frekvencije pa se možda kod njega sada pojavio harmonik u koji do sada nije upadao? Može biti upitna i kvaliteta samih DVB-T2 prijamnika u odnosu na stare DVB-T prijamnike.

Što se tiče prijave, prijaviti te može samo susjed i to OiV-u a onda si u problemu. Jer mi radioamateri po zakonu ne smijemo ometati TV i radio-difuzne korisnike. Bez obzira što nam je izdana licenca uredna i bez obzira što će to što piše u licenci izmjeriti OiV ekipa na terenu.
Dakle, možeš imati dozvolu za rad sa 1000W, a ako radiš sa samo 10W i ometaš susjeda po zakonu nisi u pravu.

73, Hrvoje, 9A2M
73 de 9A2M, Hrvoje

Offline 9A2JK

• Global Moderator
  • ???
    • 9A2JK Amateur Radio Site
« Odgovori #3 u: 03. Prosinac 2020, 16:52:44 »
... Jer mi radioamateri po zakonu ne smijemo ometati TV i radio-difuzne korisnike. Bez obzira što nam je izdana licenca uredna i bez obzira što će to što piše u licenci izmjeriti OiV ekipa na terenu.
Dakle, možeš imati dozvolu za rad sa 1000W, a ako radiš sa samo 10W i ometaš susjeda po zakonu nisi u pravu.
...

Hrvoje u pravu si, iako svi drugi uređaji moraju biti, po zakonu, napravljeni da podnose smetnje do jedne
mjere i rade bez problema. Drugi je problem što su uvezeni prijemnici ''Ž'' kvalitete po tom pitanju, a i
upitno je kakvu su kontrolu prošli kod uvoza.

Što, gdje i kako oklopiti kod konkretnog DVB-T2 prijemnika ?

73
Martin 9A2JK
Nije znanje znati i za sebe ga zadržati, nego je znanje znati ga podijeliti.

Offline 9A2M

• Junior Member
  • **
« Odgovori #4 u: 03. Prosinac 2020, 17:02:50 »
Upravo tako Martine,

Na stranicama HAKOM-a je točno do zadnjeg detalja definirano koje sve uvjete mora zadovoljavati DVB-T2 prijamnik.
Uvezeno je svakakvog smeća, evo konkretno postavio sam nekoliko novih prijemnika susjedima i ne rade kako treba. Slika se lomi svako malo.
A razlog je što ti prijemnici ne mogu izmodulirati signal jači od 70 dBm a po propisu bi morali.
73 de 9A2M, Hrvoje

Offline 9A5N

• Average Member
  • IOCA Aktivator
    • 9A5N
« Odgovori #5 u: 04. Prosinac 2020, 00:06:16 »
Imao sam isti slučaj sa jednim starim DVBT prijemnikom.

Udaljenost između TV i KV antene iznosi 6m.

Na istu TV antenu bila su spojena dva DVBT prijemnika različitog proizvođača.
Jedan sam rušio, drugi ne.
Očito je jedan od prijemnika imao high-pass filter a drugi ne pa je KV upadao i rušio mikroprocesor u prijemniku.
Ubrzo sam prešao na internet TV pa me to više ne mući i nisam glede toga ništa radio.
Pretpostavljam da bi high-pass filter koji bi odrezao sve ispod recimo 200 MHz, ubačen između antene i DVBT prijemnika, riješio problem.
« Zadnja izmjena: 04. Prosinac 2020, 00:08:38 od 9A5N »
73 de Neno 8)

Offline 9A3KB

• Average Member
« Odgovori #6 u: 04. Prosinac 2020, 22:38:48 »

Pretpostavljam da bi high-pass filter koji bi odrezao sve ispod recimo 200 MHz, ubačen između antene i DVBT prijemnika, riješio problem.

To sam ja sebi stavio i riješio problem.
Pozdrav,
Boki

Offline 9A8A

• Master
« Odgovori #7 u: 05. Prosinac 2020, 06:15:29 »
Pozdrav !

Ja sam to rijesio sa antenskim pojacalom koje ima LTE filter i radjeno je za frekvencijsko podrucje 470-790MHz .
Da ne ispadne reklama ali ima ga za kupiti u svakom ducanu gdje prodaju TV antene i slicno, a izgleda kao slika u prilogu (ako je ne obrisu  ;D )!

73
Mark

Offline 9A3SM

• Master in Training
« Odgovori #8 u: 05. Prosinac 2020, 09:48:58 »
Bravo Mark, mora da Ivo spava čim to nije obrisao skoro 4 sata .. hahaha

Offline 9A4NA

• Master in Training
    • http://www.qsl.net/9a4na
« Odgovori #9 u: 05. Prosinac 2020, 10:36:00 »
Pozdrav,
Dakle, moguće prijedloge rješenja novonastalih problema objaviti u gluvo doba noći.. baš kao Tihi i Prle.
Sada ozbiljno, evidentno je da RF od naših uređaja smeta novim dvbt-2 prijemnicima.
Nekoliko komentara sa fb 9a ham radio grupe:
*Da, i kod mene se to desilo, nemam TV pojačala, svejedno da li 5 ili 100 w, brišem sliku! No odabirom od 4 HDMIa našao sam jedan na koji ne smeta mnogo, samo malo u startu predaje, dakle mogu raditi dok drugi gleda! T-Comov prijemnik najosjetljiviji ali u njega, naravno, i najviše upada smetnja.
*Pozdrav, instalirao sam susjedi staroj baki dvbt2 prijemnik i to se događalo dok nisam umjesto skart kabla ,spojio sa kvalitetnijim HDMI kanalom.Pokazalo se uspješnim.Ne smetam više na KV i sa 100w
*Pozdrav svima, problem raspada slike je vezan za FT8, modulacija je uzasno slicna kodiranju Dvbt signala.
Moje antene i pojacalo je na 2 m od TH11 koje iznad zemaljskih antena. Znaci prijem je u direktnom polju izracene snage. Osobno nemam nikakvih problema kao ni mojo susjedi. Sve probleme sam rjesio izdvajanjem sustava uzemljenja KV od uzemljenja kuce.
*mislim da je to spas, sobna antena, meni gore u istoj ravnini antene pa kablom dole, eh. Prije baš nikada nije upadalo.
*Moji susjedi su kupili na pošti, razlog je 3 mj. Gratis evo tv. Rezultat: rušim im sliku sa 15 W na bilo kojem kv bandu.
*i moj je drugi taj, više smeta ali i najbolje prima neke programe koje tri druga nisu. No kažem, meni je bitno da onaj drugi gore sada sa drugim HDMI ulazom samo malo zasmeta, može se gledati ako ja radim
*Momentalno radim na 10 i 11m i svaki pu kad stisnem predaju, zamrzne ili srusi sliku na 3sec..nebitno jel radim sa 5,100 ili 1200W.. Dvbt mi je udaljen od stanice cca 4m a prekidac za svijetlo, cca 1,5m..svaki put kad upalim ili ugasim svjetlo, ista stvar.. Padne slika na 3sec..
*Galvanski izolirant koax od TV antene kod prijemnika ali onda bi trebalo i susjedima.....ocito ovi novi imaju lose rijesen ulaz..
*I ja. Očito je stvar do vanjskog prijemnika. Kada sam stavio vanjski dvbt dok se još nije prešlo na dvbt2 također sam si smetao. Dok je bio kabel direkt na TV prijmnik, bilo je sve ok.
*Rekla mi susjeda da taj novi signal ništa ne valja. 15 sekundi ima slike, 15 sekundi nema  FT8

E sad, sve ovo gore navedeno se može pročitati na fb a na službenom forumu HRS-a ništa ili kakvo stidljivo ponuđeno rješenje za koje se trese hoće li biti obrisano.

Ili će i ovaj moj post biti obrisan?

Molim nekoga u HRS-u da na neki način obavijesti nadležene službe na ovaj problem tvi sa dvbt-2 na vrijeme. Barem ove godine.

Hvala.
73
Željko
9a4na
« Zadnja izmjena: 05. Prosinac 2020, 10:38:19 od 9A4NA »

Offline 9A4QV

• Život posvećen forumu
    • http://www.qsl.net/9a4qv
« Odgovori #10 u: 05. Prosinac 2020, 18:44:09 »
Čitam i ne mogu da vjerujem...
Ukratko, evo ovo je slika i prilika radioamaterizma u 9A, upravo ovaj post sve govori o nama, koliko smo od radioaamtera postali steckdosen majstori, koliko su nam nekvalitetni ti ispiti i tečaji za radioamatere.
Jedan običan pogled u Radiopriručnik ako već sami nismo sposobni izračunati najobičniji filter uz pomoć hrpu on line filter kalkulatora.

Zar je problem nabaviti dva kondenzatora 3.3pF i malo žice te naotati zračnu zavojnucu od 16nH.
U jednoj poznatoj firmi kupiti dva F konektora za motažu na kutiju od 2 kn te klincu kupiti one bombone u metalnoj kutiji što nam bodu oči na kasi u jednom velikom trgovačkom lancu.

Eto, to je riješenje na umotvorine sa FB grupe....

I da, kome i šta ćeš prijavljivati?
Jedino možeš sebe prijaviti i platiti kaznu.
Otkad nema više dozvole za uvoz Ritt, korisnik opreme je odgovoran za ispravan rad opreme koja ne ometa rad drugih uređaja.
Kako DVB-T2 tuneri ne smetaju našoj opremi već suprotno, jedino što semože desiti da ti Hakom dođe izmjeriti polje i izvanpojasna zračenja i ispostavi ti račun za isto.
Kazna, naravno.... prema pravilniku..

Ugodno gledanje digitalne televizije u boji vam želim...

Offline 9A4HP

• Senior Member
    • http://www.ogulin.hr
« Odgovori #11 u: 05. Prosinac 2020, 19:02:41 »
A ja mislio da je samo kod mene problem. Ista stvar .Dok je antena bila spojena direktno u TV nije bilo problema.
Čim je došao dodatni prijemnik nastali su problemi . Ja sam to ovako riješio: Radio HRS  br. 5 iz 2006 .
Tamo se nalazi high-pass filter koji se lako napravi . Ovih plastičnih kućišta sa konektorima je prije bilo u trgovinama .
Naravno da je metalno bolje riješenje.Ako nije dovoljno potiskivanje stave se dva filtera u seriju.
Ja sam još dodao jedan EMI feritni filter na kabel kojim se napaja prijemnik .

Napomena , kako je i 4QV napisao:"Mislim da je na shemi malo nespretno nacrtano, zavojnice ne trebaju biti blizu nego odvojene da nemaju utjecaja jedna na drugu"
« Zadnja izmjena: 05. Prosinac 2020, 20:05:51 od 9A4HP »
9A4HP OGULIN

Offline 9A4QV

• Život posvećen forumu
    • http://www.qsl.net/9a4qv
« Odgovori #12 u: 05. Prosinac 2020, 19:42:38 »
Da, to je bolja opcija jer imamo DC grounded ulaz pa se onda statika prazni u zemlju, ali zato moramo motati dvije zavojnice.... ;D
Mislim da je na shemi malo nespretno nacrtano, zavojnice ne trebaju biti blizu nego odvojene da nemaju utjecaja jedna na drugu.
I navedeno gušenje (veće od 20dB) bi trebalo biti puno veće od 20dB.

Eto idealne prilike da ovi majstori što su prezentirali rad miniVNA sada na djelu pokažu i izmjere jedan takav filter...

Offline 9A2JK

• Global Moderator
  • ???
    • 9A2JK Amateur Radio Site
« Odgovori #13 u: 09. Prosinac 2020, 17:12:41 »
Problem smetnji na DVB-T2 prijemnicima riješio sam sa jednostavnim filtrom,
pa se nadam da bi moglo pomoći i drugima. Smetnju pravi korisni signal koji
zaguši DVB-T2 prijemnik. Zato sam na ulaz stavio filtar koji dobro guši KV pa
čak i 2 m. Opis filtra i izmjerene karakteristike sa NanoVNA-H u PDF-u (prilog ovog posta).

U postavkama DVB-T2 prijemnika postoji opcija ''Snaga antene'' koja može biti ''Uključeno'' 
ili ''Isključeno''. Kada je na ''Uključeno'', na antenskom priključka DVB-T2 prijemnika daje 
napon 5 V istosmjerno. Prije priključenja filtra treba provjeriti, najbolje mjerenjem, da na 
antenskom priključku DVB-T2 prijemnika nema nikakvog napona.

Pozivam i druge, pogotovo one kojima je KV antnena jako blizu TV antene, da probaju 
ovo jednostavno i jeftino riješenje i da jave rezultate. Nemojte biti sebični.  ;)

73
Martin 9A2JK
Nije znanje znati i za sebe ga zadržati, nego je znanje znati ga podijeliti.

Offline 9A5B

• Newbie
  • *
« Odgovori #14 u: 10. Prosinac 2020, 13:08:54 »
Poizdrav!

Prilog na temu, plus filter za FM.

Vidi slike.

73, 9a5b, Zvonimir