Autor Tema: Radioamaterizam i Zello i slične aplikacije  (Posjeta: 208 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A6WW

• Master in Training
Radioamaterizam i Zello i slične aplikacije
« u: 07. Listopad 2020, 19:10:17 »
Ako je Zello radioamaterizam, i to neki tako ozbiljno razmatraju, onda je to dno dna.

Može biti da je to solucija za one koji su se konventirali sa CB na legal i dobili znak. Njih tako i tako ne interesira da li chataju preko CB, 2m FM ili internet.

73 Zvonko

Offline 9A6NDZ

• Average Member
Odg: Radioamaterizam i Zello i slične aplikacije
« Odgovori #1 u: 08. Listopad 2020, 09:53:32 »
Ako je Zello radioamaterizam, i to neki tako ozbiljno razmatraju, onda je to dno dna.

Može biti da je to solucija za one koji su se konventirali sa CB na legal i dobili znak. Njih tako i tako ne interesira da li chataju preko CB, 2m FM ili internet.

73 Zvonko
Svatko ima pravo na svoje mišljenje

Offline 9A3LI

• Master
« Odgovori #2 u: 11. Listopad 2020, 12:51:43 »

73 Zvonko

Ne bi se baš složio sa tvojim stavom.
Ako je Zello (ma što to bilo) aplikacija spojena na neku stanicu i ima izlaz na radio amaterski band, naravno sa licanciranim ametrima kao korisnicima
onda je to vrlo upotrebljiva kombinacija, ne vidim baš ni jedan razlo zašto bi to bilo loše.
Ako je samo android aplikacija bez spoja sa hf/vhf/uhf radijom onda je bezveze, koga zanima neka koristi.
Vidiš, za mene su radio-amateri i oni koji nastavljaju tradiciju iz sedamdesetih godina prošlog stoljeća i dan danas emitiraju na 1600-1800KHz
i sebe zovu radio-amaterima, za mene jesu ! Što bi rusi rekli, radio-huligani !
:)

Offline 9A6WW

• Master in Training
« Odgovori #3 u: 14. Listopad 2020, 09:51:06 »
Darko,

ja sam mislio na Zello kao čistu internet komunikaciju, za to sam rekao da nije radioamaterizam, pa se možemo igrati s internet valkie-talkie. Isto kao što nije radioamaterizam Hamsphere i slične zabavne igre.

U pravu si, moram se složiti s tobom da je tehnički sve ono što izlazi na neki ham band radioamaterizam, pa tako i svaki internet program koji ima interface s ham rx/tx.  Iako, iskreno, nikad me nije previše interesirao VHF FM rad u bilo kojem obliku, osim kao servis za pozvati nekog OM u lokalu. Aplikacije tipa EchoLink jesu radioamaterizam bar u onom dijelu kad izlaze na band, a sve ostale mogućnosti internet veze koje se tu koriste su radioamaterizam isto toliko koliko i Skype ili Viber. Ne poričem da internet aplikacija s izlazom na neki simplex ili repetitor može koristiti nekome tko je na lošoj lokaciji, ali isto tako je upitno je li stanica koja "prenosi" druge ljude na amaterski band u skladu s zakonom i propisima, iako u principu tu nema velike razlike takvih komunikacija od DMR repetitora... Znam da raznorodni hibridi interneta i RF postoje od kad postoji internet i digitalne komunikacije, ne poričem korisnost dobrog djela tih tehnologija (na kraju krajeva tu spada i remote kontrolirana stanica), možda ja na radioamaterizam gledam previše "dx-erski".

73 Zvonko

Offline 9A2M

• Newbie
  • *
« Odgovori #4 u: 15. Listopad 2020, 01:24:59 »
Pozdrav OC Zvonko,

Isto kao i ti ni ja nisam nikada bio zainteresiran za FM ili repetitorski rad. Položio sam kategoriju 1984. godine kada sam imao 12 godina i odmah se bacio na KV a kasnije i na UKV isključivo DX-erski. Repetitore i FM smo koristili za lokalnu komunikaciju, može se reći da smo tada bili frajeri sa vokcima u gradu jer je tada postojala samo fiksna telefonija i bilo je fora komunicirati u pokretu, hi. Sve do početka 90-tih i pojave prvo NMT mobilne a kasnije GSM mreže. Prije dolaska interneta postojali su BBS-ovi kojima se pristupalo fiksnim telefonskim dial-up modemima. Ubrzo je došao i internet, prvo CarNet pa onda komercijalni provideri. Brzine su u početku bile 2400bps.
Ali mi smo imali paket radio 1200bps i ako se ne varam prvi izlazak radioamaterskih komunikacija na internet je baš krenuo preko njega. Preko paket radio čvorova bili smo povezani u većem dijelu 9A i sa S5 ćistim RF-om. I onda se dogodio taj spoj na internet, kada smo preko FER-a i CarNet-a dobili izlaz na internet. Tada su proradili i DX-clusteri i to je bila revolucija.

Nije mi jasno ovo što si napisao: "Ne poričem da internet aplikacija s izlazom na neki simplex ili repetitor može koristiti nekome tko je na lošoj lokaciji, ali isto tako je upitno je li stanica koja "prenosi" druge ljude na amaterski band u skladu s zakonom i propisima, iako u principu tu nema velike razlike takvih komunikacija od DMR repetitora..."
Htio bih odgovoriti ali nisam siguran na što si točno mislio?
73 de 9A2M, Hrvoje

Offline 9A1AA

• Global Moderator
  • Život posvećen forumu
« Odgovori #5 u: 15. Listopad 2020, 09:20:25 »
Vidim da se razvila diskusija pod temom Radioamaterski video nakon objave posta kolege 9A6NDZ.
Otvaram novu temu kako bi smo izvornu ostavili za video uratke na radioamaterske teme....

« Zadnja izmjena: 15. Listopad 2020, 10:28:34 od 9A1AA »
73, Ivo 9A1AA