Autor Tema: Izborna skupština HRS-a 2020.  (Posjeta: 655 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A2JK

• Global Moderator
  • ???
    • 9A2JK Amateur Radio Site
Izborna skupština HRS-a 2020.
« u: 26. Listopad 2020, 18:22:55 »
Danas smo svi mi, zastupnici u Skupštini Hrvatskog radioamaterskog saveza, primili e-mail od jednog 
kandidata za predsjednika i članove IO. Jako je dobro da smo na vrijeme dobili makar malo informacija. 
Još bolje bi bilo kad bi kandidati objavili svoj program i biografiju, javno na ovom forumu, pa da to svi skupa 
malo razmotrimo i prodiskutiramo. 
U prilog poruci dobili smo program kandidata za predsjednika, ali bez biografije kandidata za predsjednika 
i bez biografija kandidata za članove IO.

U programu kandidata za predsjednika, u dijelu QSL biro između ostalog piše: ''…, rad QSL biroa treba staviti 
u financijski održiv okvir. To podrazumijeva ukidanje servisa onima koji ne plaćaju članski doprinos i dodatno 
plaćanje za ekstremni QSL promet pojedinaca.''
Pitanje: Tko će odrediti što je to ''ekstremni QSL promet pojedinaca.'' ?  Po kojem mjerilu bi se plaćalo?
Ako ćemo krenuti tim putem, zašto onda ne bi, na primjer, naplaćivali i ekstremno korištenje repetitora?

Časopis. Upravo kada je, velikim naporima glavnog urednika, Željka, 9A4FB, časopis ponovno krenuo, 
vi bi ga ukidali. Jako loša ideja. Ako su u pitanju troškovi tiska, časopis može izlaziti i u PDF formatu.

Pitanja kandidatu za predsjednika i kandidatima za članove IO:

Kako namjeravate pomoći klubovima da ne ostanu ono što ste napisali u Programu da jesu? 
Konkretno, molim lijepo. Hoće li HRS dati novac da moj klub plati stanarinu? 
(Od onih od kojih bi trebali, već tri godine moj klub nije dobio ni lipe).

73
Martin 9A2JK
Nije znanje znati i za sebe ga zadržati, nego je znanje znati ga podijeliti.

Offline 9A3MR

• Master
Odg: Izborna skupština HRS-a 2020.
« Odgovori #1 u: 26. Listopad 2020, 20:20:35 »
Danas smo svi mi, zastupnici u Skupštini Hrvatskog radioamaterskog saveza, primili e-mail od jednog 
kandidata za predsjednika i članove IO. Jako je dobro da smo na vrijeme dobili makar malo informacija. 
Još bolje bi bilo kad bi kandidati objavili svoj program i biografiju, javno na ovom forumu, pa da to svi skupa 
malo razmotrimo i prodiskutiramo. 
U prilog poruci dobili smo program kandidata za predsjednika, ali bez biografije kandidata za predsjednika 
i bez biografija kandidata za članove IO.

Životopisi su dostavljeni Stručnoj službi koja, vjerujem, marljivo priprema materijale za Skupštinu.

U programu kandidata za predsjednika, u dijelu QSL biro između ostalog piše: ''…, rad QSL biroa treba staviti 
u financijski održiv okvir. To podrazumijeva ukidanje servisa onima koji ne plaćaju članski doprinos i dodatno 
plaćanje za ekstremni QSL promet pojedinaca.''
Pitanje: Tko će odrediti što je to ''ekstremni QSL promet pojedinaca.'' ?  Po kojem mjerilu bi se plaćalo?
Ako ćemo krenuti tim putem, zašto onda ne bi, na primjer, naplaćivali i ekstremno korištenje repetitora?
Repetitor se plaća paušalno bez obzira koliko se koristi a nije isto poslati u Japan 5 kilograma karata ili 50. Modeli reguliranog rada
QSL biroa već postoje u drugim zemljama i treba ih samo primijeniti.

Časopis. Upravo kada je, velikim naporima glavnog urednika, Željka, 9A4FB, časopis ponovno krenuo, 
vi bi ga ukidali. Jako loša ideja. Ako su u pitanju troškovi tiska, časopis može izlaziti i u PDF formatu.

9A4FB je vjerojatno puno truda uložio u časopis ali opet se vraćamo na pitanje isplativosti. Postavite sebi pitanje: biste li dali 15 kuna za časopis kao što je bio ovaj zadnji broj?

Pitanja kandidatu za predsjednika i kandidatima za članove IO:

Kako namjeravate pomoći klubovima da ne ostanu ono što ste napisali u Programu da jesu? 
Konkretno, molim lijepo. Hoće li HRS dati novac da moj klub plati stanarinu? 
(Od onih od kojih bi trebali, već tri godine moj klub nije dobio ni lipe).

Jedna od mjera će biti promoviranje klubova koji rade sa mladima. Dosta naših članova žive još u sedamdesetim i osamdesetim godinama prošlog stoljeća i smatraju da bi ih šira zajednica trebala financirati rad na stanici, konteste, QSL karte, CW i tome slično. Ta su vremena davno prošla i jedino što još funkcionira je rad sa mladima koji se honorira od lokalnih razina pa do državne (Ministarstvo obrazovanja preko HZTK). Na Savezu je da kanalizira sredstva klubovima koji rade sa mladima.

73, Rolando 9A3MR

Offline 9A2JK

• Global Moderator
  • ???
    • 9A2JK Amateur Radio Site
« Odgovori #2 u: 26. Listopad 2020, 20:52:08 »
Rolando,

sve odličan, 6, osim:

a) Životopisi kandidata nisu za Stručnu službu, nego za sve nas !

b) Časopis u PDF formatu bi trebao koštati nula kuna po broju.
Ideja o ukidanju časopisa je *** k a t a s t r o f a  ***.

c) Nisam zadovoljan sa komentarom o radu QSL biroa. Kako je moguće da je rad QSL biroa do sada bio 
financijski neodrživ, kad ''služba Mirko & Slavko'' nije naplaćivala svoje usluge? 
Ako sve bude išlo poštom, kako to može biti jeftinije nego do sada? 

d) Repetitori koštaju puno, puno, puno više nego QSL biro. Tu su i moji novci, a ja ne koristim repetitore.

e) Hoće li se naplaćivati ''prekomjerno korištenje'' foruma?

f) Hoće li se naplaćivati ''prekomjerno korištenje'' DX Clustera?

g) Hoće li se naplaćivati … dalje neka nastavi netko drugi.

Da ne bude zabune. Naravno da sam protiv naplaćivanja korištenja repetitora. 
Repetitorska mreža nam treba i treba je još povećavati. To što ja ne koristim repetitore
nema veze. Spomenuo sam samo radi usporedbe.

73
Martin 9A2JK
Nije znanje znati i za sebe ga zadržati, nego je znanje znati ga podijeliti.

Offline 9A3TY

• Život posvećen forumu
  • Red pršuta, red sira ...
« Odgovori #3 u: 27. Listopad 2020, 01:35:44 »
b) Časopis u PDF formatu bi trebao koštati nula kuna po broju.
Ideja o ukidanju časopisa je *** k a t a s t r o f a  ***.

Možda bi časopis trebao tebe koštati nula kuna ali njegovo izdavanje u bilo kojem, pa i pdf obliku ima svoju cijenu.
Druga je stvar da li treba plaćati npr. lektora koji ne obavi svoj posao (kako treba).

Jedna od mjera će biti promoviranje klubova koji rade sa mladima. Dosta naših članova žive još u sedamdesetim i osamdesetim godinama prošlog stoljeća i smatraju da bi ih šira zajednica trebala financirati rad na stanici, konteste, QSL karte, CW i tome slično. Ta su vremena davno prošla i jedino što još funkcionira je rad sa mladima koji se honorira od lokalnih razina pa do državne (Ministarstvo obrazovanja preko HZTK). Na Savezu je da kanalizira sredstva klubovima koji rade sa mladima.

Cijenim svačiji trud pa tako i onih koji rade s mladima. No ne vidim razloga da bi šira zajednica trebala financirati isključivo rad s mladima. Što je s drugima? Zar ne bi npr. i u domu za starije dobro došao tečaj i neki mali PPS da mogu proširiti krug ljudi s kojima komuniciraju, pogotovo u ovim teškim covid vremenima? Oni nisu zaslužili da im šira zajednica omogući kakav takav ispunjeni dan?
Što je s onima koji više nisu mladi ali bi cjeloživotnom edukacijom u području tehničke kulture mogli doprinijeti razvoju svoje sredine? Npr. netko sa sela savlada digitalne komunikacije i implementira raznorazne senzore pa na daljinu nadgleda svoja polja? Zar razvoj čovjeka završava sa ranom mladošću pa nadalje ne treba u njega ulagati? 
Što je s vrednovanjem? Koliko toj široj zajednici vrijedi pobjednik na nekom rtty natjecanju a koliko vrijedi npr. vrhunski konstruktor?  Što je s praćenjem daljnjeg razvoja i uspjeha pojedinaca? Da li su upisali tehničke škole i fakultete. Da li su postigli bolje rezultate od drugih i sl? Koji klub je po tome bio uspješniji? 
Promoviranje ? Promidžba? Napisat će se par riječi na webu i možda tiskati nekakva brošura za podijeliti? Zvuči kao i Hrletova spasonosna zamisao o otvaranju HRSovog facebook profila.

U konačnici zar onda ta šira zajednica i HZTKa sami sebi ne skaču u usta kad financiraju dvije djelatnice koje, ruku na srce imaju posla možda za mjesec dana u godini, a na njih se potroši oko pola iznosa koje HRS dobije od HZTKe tj. od šire zajednice ??? (ne mogu navesti točne podatke jer gle čuda na HRSovom webu nema ni izvještaja o radu ni financijskog izvještaja za 2019 a bome ni plana rada a ni financijskog plana za 2020 a evo nas u studenom za par dana. Zar ne bi onda bilo bolje da je jedna od njih računovodstvene struke pa da vodi računovodstvo i HRSu (da ga ne plaćamo HZTKi) a i članicama?
Normalno je da tajnica HRSa ima plaću ali mi budale po klubovima trebamo raditi sve besplatno? Jer neće nam šira zajednica platiti računovodstveni servis jer to nije rad s mladima ?!?

Da, vremena su teška ali baš tada treba odmjeravati u što se isplati a u što ne isplati ulagati. Razvoj repetitorske mreže bazirane na internetu koja nas košta toliko da bi bilo za hladni pogon većine klubova u RH ?
A da stvar bude još gora : "Odašiljači i veze d.o.o. tvrtka su u 100% -tnom vlasništvu Republike Hrvatske. " ( s njihovog weba).
Lijepo je da pokrijemo što veći teritorij ali zar se ne kaže  "pokrij se koliko ti je lancun dug"? Kako su telekomi radili? Odmah su pokrili cijeli teritorij? Ne, najprije su pokrivali najgušće naseljena područja. Kako se razvija optika po Hrvatskoj? Ima li je po selima? Nema. Evo ni u Zadru nije svugdje dostupna. Ako već želimo popularizirati rad vokcima (za mlade) zar ne bi bilo dovoljno imati lokalne nule na nekim jeftinijim lokacijama pa tako uštediti za druge namjene. Npr. za kupiti te moderne vokce (koje mi koji smo zaglavili u 80tim i 90tim ne kužimo  ;D ) pa nagraditi klince koji se trude?  Ili opremiti neki siromašni klub? Ili ...

Hoće li HRS dati novac da moj klub plati stanarinu? 

Martine, budi sretan što imate prostor za koji treba platiti stanarinu. Mi smo ostali i bez toga. Istjeraše nas dopisom "u roku od 8 dana". Ili da parafraziram jednu reklamu "Gradimo godinama, nestaje u jednom danu".

A u ovih 22 godine kluba nikada se nitko iz HRSa nije udostojio na bilo koji način kontaktirati nas a kamoli posjetiti nas. Upitati treba li nam pomoć. Treba li nam nešto (na posudbu) od opreme kojom HRS raspolaže. Eh, možda da smo bliže oltaru možda bi i mi nešto na revers ušićarili ?!? Bljak. Ali kad treba pokupiti lovu onda je tu. 500kn da bi jednom u dvi godine dobili qslke i nula časopisa. 500 kn za privilegiju jednoslovčane oznake kojom promičemo Lijepu Našu. Cijena prava sitnica. A ta lova je otišla u koju ono svrhu? Ajde, barem to je ukinuto. Napredujemo.  Eto, bila kriza ili ne za YOTU se ima. Pošto poto. I bez odluke Skupštine HRS-a. Jer pojedinci tako kažu. Jer će to popularizirati radioamaterizam u hrvatskoj mladeži. Čujem da dolazi cijela iseljena Hrvatska (mladež naravno). Zbog toga će porasti i broj mladih koji će se odlučiti za tehničku struku. Svi će pohrliti na upisivanje FERa. Naročito oni od 25 godina. A vi od 26 tko vas šljivi. Vaše vrijeme je prošlo. Šira zajednica vam želi sretan samostalan život.   

Dok god zastupnici dolaze na Skupštinu da bi se vidjeli i popili piće a ne da bi konkretno sudjelovali u radu Skupštine (što podrazumijeva svjesno i savjesno dizanje ruke za ili protiv stvari o kojima si na vrijeme i dovoljno informiran te argumentirano možeš zauzeti svoj stav a ne dizanje ruke da sve što prije prođe i da se idemo malo družiti bez obzira platio to HRS ili Pilat ili neko treći) te dok god riječ sive eminencije vrijedi više od dokumentiranih argumenata nema napretka.

Što je sa EU fondovima? Nismo li zaposlili jednu djelatnicu upravo zbog toga. Pa joj onda i povisili plaću upravo zbog toga. Koliko je godina prošlo? Da li je jedna jedina kuna došla? Da li je uopće HRS aplicirao na neki natječaj za dodjelu sredstava? Ako nije, zašto nema sankcija? Da sam ja uložio stotine tisuća kuna na nečiju plaću bome bi i očekivao rezultate. Kako očekujete da narod prestane spominjati uhljebe kad tolerirate takve pojave? 

Dalo bi se pisati na ovu temu ali s obzirom da sam digao ruke od HRS-a ne budem vas više zamarao. Nek vam je sa srećom !

73 de Ivo, 9A3TY

Ovaj odgovor izdan je u elektroničkom obliku i pravovaljan je bez potpisa i pečata.

Offline 9A9EE

• Junior Member
  • **
« Odgovori #4 u: 27. Listopad 2020, 23:52:29 »
Odlično promišljanje... noćni eseji...  :D

No, ovdje za nas rubno zainteresirane stvar završava, dok konkretizacija preostaje onima koji žele zasukati rukave i ekipirati se te onda progurati svoje vi/ođenje kako bi to trebalo biti, sa naglaskom na ono što njih najviše interesira... Nama preostaje samo tu i tamo u narednom mandatu baciti pogled na taj rad, koliko god on bio više ili manje uspješan od dosadašnjih.

Liberalizacijom nismo nužno svi u istom košu, tj. da izvan Saveza nitko ne može biti aktivan radioamater. Naprotiv, takvih će iz dana u dan biti sve više.
A on će opstati dokle god prihodovna strana bude mogla podnijeti trošak režija (uključivo razne takse), plaća (i honorara). Kada više ne bude onda dolazi stečaj, bankrot, gašenje. Tek nakon toga mogućnost feniks efekta   ???

. .