Ostale HAM diskusije > Razno

Za ukavejaše: meteor outburst alert

<< < (2/2)

9A4HP:
Moja subjektivna procjena je da je maximum bio između 5,50 i 6,00 sati LT...Naime u to vrijeme sam stanicu SF6F čuo u svakom periodu emitiranja u vezi sa OK stanicom...pozzz

9A6WW:
Pozdrav, tvoja procjena se podudara i s ocjenom danom u nastavku priče na  Spaceweather:

Meanwhile, congratulations to Lyytinen and Jenniskens for successfully predicting the alpha Monocerotids. They nailed the timing of the encounter. Earth passed by the filament of dust around 0500 UT, within 10 minutes of the forecast. The intensity of the outburst was less than they expected by a factor of perhaps 5. "That could mean we crossed the dust trail further away from the parent comet than we expected, suggesting that the comet is moving away from us," notes Jenniskens.

Ovo se također jako podudara podudara i s opservacijama 9A1Z koji je pratio roj na OIRT 70 MHz FM bandu preko sdr  rx monitora i napisao na našem lokalnom viber chatu u tijeku i odmah nakon roja (Luci, nadam se da se ne ljutiš što ovo objavljujem a nisam tražio tvoju privolu). Luci je konstantirao je odmah da je outburst tu, ali meteori sičušni, iako mi ostali vizuelni promatrači nismo uočili skoro ništa. Pingovi svakih desetak sekundi, a jaki burstovi od 05 Z, te nagli pad aktivnosti nakon 5:15. U isto vrijeme vizualno svega par meteora (2 prema 9A5RJ,  3 vidio ja, kraće i možda malo krivo vrijeme posmatranja, desetak minuta preurenjeno). Slično izgleda u prema dx cluster. I prema IMO dostupnim promatranjim izgleda da je rezultat bio cca 5 x manji od očekivanja, a radio opservacije se podudaraju s radioamaterskim.

Iako je Lyytinen promašio u prognozi ZHR (ja bi prije rekao u prognozi veličine meteora), prognoza vremena je fascinantna (odstupanje unutar deset minuta), što je za MS prognoze gotovo nevjerojatno. Ne vjerujem da je podudarnost samo slučajna koincindencija. Uostalom, vidjet ćemo slijedeću prognozu...

Lijep pozdrav i GL u Geminidima,
Zvonko

Navigacija

[0] Lista Poruka

[*] Prethodna stranica

Idi na punu verziju