Autor Tema: MMDVM HOT spot - prijem  (Posjeta: 675 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A5ADI

• Average Member
MMDVM HOT spot - prijem
« : 10. Lipanj 2019, 13:15:09 »
Pozdrav, postavio sam MMDVM hot spot kući, interesira me da li netko ima ideju zašto je tako neosjetljiv u prijemu, doslovno kao da mu je netko iskopčao antenu u tx-u je okej. Istu boljku ima duplex hotspot kod kolege. Drugim riječima mora imati signal 59+10 da bi dekodirao.

Offline 9A5CZI

• Senior Member
Odg: MMDVM HOT spot - prijem
« Odgovori #1 : 10. Lipanj 2019, 16:08:35 »
Vjerojatno koristiš neki jeftini "one chip radio" uređaj koji nema dobro riješeno ulazno filtriranje pa ga na malo boljoj anteni signali lokalnih radio odašiljača potpuno zaguše.
Rješenje je korištenje band pass filtera.

Na primjer nešto ovakvo za 145 MHz:  https://youtu.be/jBNcTn9BEy0

Zaguglaj "VHF Low Loss Helical Band-pass Filter for 2m Band" i naći češ dokumentaciju za izradu.

73 de Zrinko, 9A5CZI

Offline 9A5CAN

• Junior Member
  • **
« Odgovori #2 : 10. Lipanj 2019, 17:31:46 »
Pozdrav,
imam više MMDVM hotspotova i svi se ponašaju odlično i u prijemu i u predaji. Prva stvar koju treba provjeriti je izvor napajanja, loš 5V adapter aka punjač za mobitel rezultira katastrofalnim radom hotspota. Drugo je podešavanje tx/rx offseta, onaj navedeni na mmdvm boardu je rijetko kada točan tako da se i s tim treba poigrati.  Još jedna stvar je što je većina tih chipova UHF, ako ga pokušavaš natjerati da radi na VHF-u to će biti teško.

Nisi naveo koji MMDVM board koristiš i na kojem OS-u se vrti?

73 Nikola 9A5CAN

Offline 9A5ADI

• Average Member
« Odgovori #3 : 10. Lipanj 2019, 17:57:35 »
tx rx offset je podešen, koristim neki kineski hot spot što ide na rpi 0, uglavnom sada se da naći po ebayu. Hm, bio sam ga probao na power bank ali opet je jednako radio. Isti slučaj ima i kolega 9a6icn, doduše on ima duplex. Sa njegovom antenom ista je situacija, prijem dosta loš. Moguće vrlo lako da je zbog odašiljača u blizni no opet, nema ni hotspot neku posebnu antenu osim svoju. OS je pi-star. Dakle ono radi u prijemu kada ima 59+20 do 59+40 ispod 59 +10 ništa.

Offline 9A5CZI

• Senior Member
« Odgovori #4 : 11. Lipanj 2019, 00:15:10 »
Ako ti u predaji radi dobro, a u prijemu loše tada imaš zagušen prijemnik.

Koji uređaj koristiš? Neki iz baofeng kategorije? Ugradi bandpass filter i raditi će dobro.

73, Zrinko
« Zadnja izmjena: 11. Lipanj 2019, 00:18:32 9A5CZI »

Offline 9A5ADI

• Average Member
« Odgovori #5 : 11. Lipanj 2019, 06:53:35 »
Pa možda i je  zagušen, s obzirom da mi je parsto metara dalje na silosu 1kw difuzni odašiljač, za kojega smatram da je upitno da smije biti u blizini naseljenog mjesta ali  to je za neki drugi post tema. Inače modem koristi standardni chip koji se nalazi u svim tim modemima, ne znam sad napamet o kojemu se chipu radi. No opet mi je čudno da je zagušen na vlastitu antenu. Inače na 70cm radi. Možda bi trebalo proučiti datashet chipa pa vidjeti da li se možda odgovor ne krije u njemu.

Offline 9A5CZI

• Senior Member
« Odgovori #6 : 11. Lipanj 2019, 08:38:22 »
Nije problem u chipu. Problem je u ulaznom filteru uređaja koji mora ugušiti sve jake signale koji su izvan frekvencijskog područja koje koristiš.
Ja sam taj problem uočio na baofeng UV5R vokcu. Kada sam ga priključio na magnetnu antenu u autu izgubio je prijem, a ljudi su mi rekli da me odlično čuju. I što je najbolje, to se ne događa na svim baofeng vokcima, nego stohastički od serije do serije se različito ponašaju. Očito ovisi o komponentama koje ugrađuju u filter.
Zanimljivo je i da baofengove pendrek antene imaju u sebi jednostavni C-L visokopropusni filter i s njima moj UV5R radi dobro, a kad stavim neku drugu kvalitetniju pendrek antenu postane gluh.

73, Zrinko

Offline 9A5ADI

• Average Member
« Odgovori #7 : 11. Lipanj 2019, 08:49:11 »
Da, imao sam i ja taj problem na Baofeng vokcu, jedan stariji vokac radi na sve, a noviji ne rade na sve antene. Mislim da sam i postao jedan post o tome. Onda za test stavim baofengovu lc antenu? HI To ču i probati. Mada mi je jedino sumljivo u ovoj situaciji pošto on po s-metru čuje dobro signal. Možda parametar rxlevel skinuti skroz??

Offline 9A5ADI

• Average Member
« Odgovori #8 : 12. Srpanj 2019, 18:50:26 »
Evo, stavio bandpass između hotspota i antene i isti problem.

Offline 9A5CZI

• Senior Member
« Odgovori #9 : 12. Srpanj 2019, 21:40:11 »
Evo, stavio bandpass između hotspota i antene i isti problem.

Zvuči mi nevjerojatno. Koji si filter stavio? Jesi li siguran da je u pitanju bandpass? Ili ne štima filter ili je prijemnik sam po sebi totalno gluh što je manje vjerojatno.

73, Zrinko

Offline 9A5ADI

• Average Member
« Odgovori #10 : 13. Srpanj 2019, 07:49:03 »
Filter je fbp-433s bandpass 8 mhz širine. Antena je mala srh-519 diamond - original. Nego koje su postavke kod vas za rx level itd??? Offset je okej.