Ostale HAM diskusije > Razno

HRSVKS

<< < (3/10) > >>

9A4DC:
Molim najlipse da se nitko ne naljuti, al ovo postaje lagano dosadno citat! A da svi mi skupa pocnemo nesto radit? (24h dobrovoljno dezurstvo na repetitoru i kv bi bilo ok, a ne da prije neki dan na r3 celavac kolega i ja zovemo ima li kog a nema ni z od 9a,javio se i3 ! -usput Mato.nema vise ham opreme na Mihovilu od ovog tjedna. A lipo bilo vidit svu onu mehanizaciju 500m dalje sto radi novi objekt za oiv. Ste projektirali 2m2 prostorije i mjesto na stupu za buducu srvks-rmzo-mars ham opremu? Mislim,ti si gazda,zar ne? E da,od "mog" tsa skola preko 10/0,4 kv se upravo kopa rov do tamo za polozit kbdv da imate napajanje! )
vy 73 to all i ajmo radit sto!
9a4dc

9A3TY:

--- Citat: 9A4DC - 26. Kolovoz 2018, 10:41:47 ---Molim najlipse da se nitko ne naljuti, al ovo postaje lagano dosadno citat!

--- Kraj citata ---

Ovo si odlično rekao. Ja bih to samo proširio na cijeli ovaj forum (a i druge HRSove forume).  >:(
Polako ali sigurno se bliži trenutak za reći bye bye i pobrisati bookmarke iz browsera.

--- Citat: 9A4DC - 26. Kolovoz 2018, 10:41:47 --- A da svi mi skupa pocnemo nesto radit? (24h dobrovoljno dezurstvo na repetitoru i kv bi bilo ok,

--- Kraj citata ---

Alo alo, jesmo li to malo pobrkali lončiće? Lijepo piše na naslovnoj stranici hamradio.hr "Hrvatski radioamaterski savez razvija Sustav radio veza u kriznim situacijama Hrvatskoga radioamaterskog saveza (HRS SRVKS) isključivo kao pričuvni sustav u kriznim situacijama"
Kad si u pričuvi ne dežuraš dok te ne pozovu. Imaš tu i tamo neku vježbu (tj. famozne provjere čujnosti) i to je to. Budi malo realan. Pa ima nas toliko "puno" da bi svakih par dana bio red na tebe da dežuraš. A drugo pitanje je i za koga bi dežurao. Aktivnosti ionako ima samo na digitalijama.
Izgradnja sustava je već nešto drugo. Ali to netko treba (ozbiljno) voditi. S obzirom da imaš volje a i nekog profesionalnog iskustva eto ti prilike  ;D
Ali bilo bi dobro i da budeš inovativan, komunikativan, podoban, da imaš barem 48 sati dnevno slobodno, ...

9A2JK:
Sve radijske komunikacije u kriznim situacijama trebaju ići samo preko prirodnog posrednika (ionosfera) 
ili direktno. Repetitori, mobiteli, Internet - nije pouzdana komunikacija.

Zašto konačno ne napravimo radioamatersku mrežu za rad u kriznim situacijama na jednostavan i pouzdan 
način?

Svaki licencirani radioamater ima KV uređaj i/ili UKV 2 m. 
Zašto onda ne koristimo što svatko ima i zna sa tim raditi? SSB na 80 m i FM/SSB na 2 m za direktne veze.

Antena za 80 m, za bliske veze treba biti tzv. NVIS (Near Vertical Incidence Skywave). To je običan dipol, 
postavljen 5 – 10 m iznad zemlje koji zrači vertikalno i upravo je idealan za bliske veze.

Situacija je trenutno takva kakva je. Zagrepčani su u nezavidnoj situaciji. Ne možemo im pomoći nikakvim 
RMZO mrežama, jer to jednostavno nije potrebno.

Budući da nas je većina doma, predlažem da bar razmotrimo jedan prijedlog.

U budućnosti napravimo natjecanje na 80 m, SSB, ali uz obavezu korištenja NVIS antene. Rad od kuće ili iz portabla,
 svejedno, uz najveću snagu TX od 100 W. Na taj način najbolje ćemo testirati NVIS antenu i vidjeti kako bi to moglo
 funkcionirati.

73 i držite razmak!
Poseban pozdrav Zagrepčanima.

Martin 9A2JK

9A6WW:
Martine,

--- Citat: ---Sve radijske komunikacije u kriznim situacijama trebaju ići samo preko prirodnog posrednika (ionosfera)
ili direktno.
--- Kraj citata ---

Tu su u potpunosti u pravu. Pretpostavljam da pišeš načelno ponukan potresom u ZG koji je mogao biti i teži. Na sreću nije.

Ovaj daljni komentar se ne odnosi na tebe, nego na ostale diskultante.

Kakvog smisla ima HRSVKS u situaciji  kao što je infekcija nekom bolesti? Struje neće nestati, repetitori i veze svih službi će raditi, sve oficijelne veze će funkcionirati, od tetre do najobičnijih telefona i mobitela. Gurati tu HRSVKS je čista bedastoća, možete se vi igrati spremnih i korisnih ako nekog to veseli, ali doprinos stvarnoj situaciji je NULA. Nitko vas neće zvati jer sada niste potrebni, dapače, šrenje nekontroliranih vijesti od strane nestručnih osoba može itekako štetiti.

Držimo se onog što je Drago predložio: pomažite HAM oko sebe kojima treba dostava ili nešto drugo, tu super radi obični vokac li KV stanica bez potrebe za HRSVKS  mobilizacijom. Potrebna je samo dobra volja.

A o HRSVKS u budućnosti i budućim kriznim situacijama možemo pričati, nadam se da će odgovorni tu bolje sprovoditi posao nego do sada. Ovaj smiješni dopis koji je odaslan mi ne izgleda ovećavajuće u tom smislu.

73 Zvonko

9A6WW:
Mala nadopuna da ne bude zbunjujuće: pošto se momentalo pod dva topic na ovom forumu vodi ista diskusija, moja referenca u postu na Dragu se odnosi na

https://www.hamradio.hr/forum/index.php?topic=8637.msg72705#msg72705

Može biti da bi bilo bolje da sam predzadnji post objavio tamo (možda isto vrijedi i za Martina): topic Hamradio - koronavirus - hamspirit. Ali, ista tema pa nije toliko bitno.

Navigacija

[0] Lista Poruka

[#] Slijedeća stranica

[*] Prethodna stranica

Idi na punu verziju