KV aktivnosti > RTTY

FT8

(1/40) > >>

9A2JK:
Zanimljiva razmišljanja o FT8 na linku:

http://www.amateurradio.com/160m-ft8-the-end-of-an-era/?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+amateurradiocom+%28AmateurRadio.com%29

Nije baš kratko, a ja bi izdvojio, citiram:

''The problem is not the old and new modes, it is people not getting out and calling CQ. The bandscope and
panadaptors are wonderful tools to see who’s on and where they are hiding, but they are useless unless
someone presses a button and makes some noise…like calling CQ''

Google gornje, iznenađujuće doboro, prevodi:

Problem nije stari i novi načini, ljudi ne izlaze i zovu CQ. Bandscope i panadaptors su prekrasni alati kako bi
vidjeli tko se nalazi i gdje se skrivaju, ali su beskorisni ako netko ne pritisne gumb i čini neku buku ...
poput pozivanja CQ

73
Martin 9A2JK

9A2JK:
Nema komentara na link u gornjem postu. Čini se da to nama nije zanimljivo, a ima nas na FT8, ima…

Uskoro je za očekivati verziju WSJT-X 1.9.0 sa dodatkom za DX ekspedicije, rad sa FT8 na kratkom
valu. DX ekspedicija će moči raditi istovremeno više stanica (npr. istovremeno 5 (pet) znakova),
što će puno ubrzati rad. Osim toga DX operater bi mogao namjestiti ispisivanje samo sabih signala
(npr. samo signali -10 ili slabiji, jače signale jednostavno ne vidi), što bi bila velika stvar, jer bi tako
izjednačili snagatore sa onima koji nemaju linearce.

73
Martin 9A2JK

9A5N:
Ja bih iz postova na tvom linku izvojio:

To me this whole FT-8 discussion is slowly becoming a whining fest. Things change and many an old timer can’t handle change. Instead of opening up, embracing and accepting there is only negativity towards “the new kid in town.” Understandable, but the majority accepts change and goes along with it. Democracy works like that and the majority decides that things are good with the new kid. Democracy also says that you can still do your thing, so what did you lose? Yes, maybe some friends that moved on to other interests, but in normal life that also happens, so learn to live with it.

Accepting change is difficult. Seeing something you care about fade away even more. That goes for me as much as anyone else. Accept and life goes on. Don’t accept and you’ll end up as depressed as VK6VZ.

Ukratko:
Stvari se mijenjaju, pojavljuju se nove. Otpor svemu novome je razumljiv i promjene su nekima teško prihvatljive.
Ali to novo nikoga ne ograničava da i dalje radi po starom.
Treba se prilagoditi a ne opirati promjenama i padati u depresiju.

Vezano uz FT8 multy operation,
Multi rad trebao bi omogućiti  i 1000 QSO/h što će definitivno smanjiti gužve i dati šansu svima da s prosjećnom radioamaterskom opremom uz malo truda odrade neki novi DXCC.

9A1UN:
Jasno mi je da je ovaj mode otvorio nekima u gradskim sredinama sa malim i limitiranim antenama neke nove mogucnoti.
Jedino ne vidim aposlutno nikakvo zadovoljstvo u takvoj vezi. Di je ono cupanje signala iz qrma i suma, di je osjecaj koji daje
onaj signal iz pacifika sa polarnim flutterom, slusanje nacina rada opa na dxpediciji i sukladno tome prilagodba svoga rada kako
bi bas mene izvukao iz pileupa. Ovo lijepo radi ali za mene takva veza nema svrhe.

73 UN

9A5CZI:
Moram priznati da sam ja jedan od onih kojima nisu posebno simpatični novi digitalni modovi.
Istina je da su izuzetno efikasni no njihova je jedina svrha razmjena pozivnih znakova i jačine signala. Po svojoj strukturi nikakav drugi oblik "slobodne" komunikacije nije moguć i tu onda ne mogu reći da sam ja odradio vezu s nekim DX-om - odradilo ga je moje računalo.
Nisam protiv i takvog rada, ali nedostaje onaj gušt odrađene veze... Samo stiskanje dvije ili tri tipkice na tipkovnici...
Nije to to...

Edit:

Ne bih htio pokretati iznova stare diskusije, ali po meni je CW ipak vrhunac radioamaterske komunikacije - minimalistički zahtjevi za opremom, ali zato zahtjeva najviše vještine od operatora...

73

Navigacija

[0] Lista Poruka

[#] Slijedeća stranica

Idi na punu verziju