Ostale HAM diskusije > Radio amaterski uređaji

BUG i ostali tasteri

(1/25) > >>

9A4NA:
Došla nova igračka na stol.
Ima li ga tko? Iskustva? Podešavanje.  Nisam nikad radio sa bug-om.
73
9a4na

9A6AA:
Nije lako s običnog elektronca prijeći na bug! To treba naučiti. Uvijek čekaš da "crte" krenu, a ono...
Naš pokojni Daki, 9A2WJ, imao ga je u malom prstu...

Ima dosta uradaka na YouTubu koji obrađuju tu temu:
Npr.:
https://www.youtube.com/watch?v=wyzsjqI9-OY
ili
https://www.youtube.com/watch?v=Y8d13cd5fKg

Sretno.

9A3KB:
Mladen 9A3FO radi sa BUG tipkalom i to sa lijevom rukom.
Bio sam iznenađen kada sam prvi put vidio. Nagovorio me je
da se prebacim na lijevu ruku ali me nije nagovorio na
BUG tipkalo.

Pitaj ga, siguran sam da će ti savjetom pomoći.
Kontakt:
ctc@hi.ht.hr (www.cw-ctc.com)

Telefon više nemam.

73,
Boro

9A4QV:
Boro pozdrav,

nije mi jasno za koji taster si prešao u ljevake?
Ja primarno koristim lijevu ruku za pješaka, desnu za elektronac a pišem lijevom rukom.
Za bug je nekako prirodnije koristiti ga lijevom rukom upravo zbog pozicije točke i crte na samome bugu, barem kod ovoga na slici.
Elektronac je nekako prirodije koristiti pak desnom rukom ili za ljevake promjeniti ručice točka-crta.

Na kraju je sve stvar prakse i vježbe.

QV

9A6WW:
Pozdrav,

Interesanto je da ako naučiš kucati na elektronac desnom rukom, možeš kucati i lijevom, samo si prethodno moraš prespojiti kontakte (t.j. zamijeniti točke i povlake). Ljudski mozak radi tu na interesantan način, što nauči desna ruka, zna i lijeva, samo centralno simetrično.

Npr. ja kad sam napravio svoj prvi elektronac, nisam se jako raspititivao na kojoj strani su točke, a na kojoj crte. Nekako mi je izgledalo logičnije da su točke na kažiprstu jer je brži nego palac, i tako se naučio kucati. No ispalo je da je standard obrnut... Sada na tuđim tasterima moram kucati lijevom rukom, ili za desnu presvičati  točka-crta (na novim tasterima to radi software).

No bug je priča za sebe, nikad ga nisam utrenirao, pretpostavljam da je malo teže spojiti naviku kucanja na elektroncu i bugu...

73

Navigacija

[0] Lista Poruka

[#] Slijedeća stranica

Idi na punu verziju