Autor Tema: SAQ--visokofrekventni generator 17,2kHz  (Posjeta: 1776 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A4WY

• Senior Member
SAQ--visokofrekventni generator 17,2kHz
« : 03. Srpanj 2016, 12:20:42 »
Pošto nije baš vrijeme za na more jutros, iskušao sam se u prijemu VLF-a.
Evo jednog intresantnog i po prvi put VLF prijema kod mene...:-)
frekvencija je 17,2kHz !

Ako stignete procitati temu imate šansu i vi poslusati na 17,2 kHz
U 12:00UTC je drugi transmission test :-)
15 min. prije vremena T0 kuca VVV i znak(SAQ), da bi na T0 počeo kucati CQCQ SAQ.
moja antena je "magnetic loop"  + amp.

fajle kako se čuo kod mene u JN75BC....link:

https://drive.google.com/folderview?id=0B5eqCMSkmsW0MzRxeUtURVo5Qmc&usp=sharing

skinite i poslusajte obe AF fajle...ima QSB-a i na tako niskim frekvencijama.
uglavnom...vrlo intresantno.

info:
http://dl1dbc.net/SAQ/

http://alexander.n.se/the-radio-station-saq-grimeton/the-alexanderson-transmitter/?lang=en

Podsjećam da predajnik nema cijevi ili tranzistora... :)...elektromehanički predajnik.

Kiko,9A4WY

Evo sad čitam da za emitiranje u 12:00UTC postoji LIVE VIDEO pokretanja generatora  :)
« Zadnja izmjena: 03. Srpanj 2016, 12:43:59 9a4wy »
Logic will take you from A to B.
Imagination will take you everywhere
    A.E.

Offline 9A2UM

• Newbie
  • *
Odg: SAQ--visokofrekventni generator 17,2kHz
« Odgovori #1 : 04. Srpanj 2016, 23:25:30 »
Da i ja objavim moje slušanje emitiranja koje je samo dva puta godišnje. Nažalost snimak je napravljen u drugom ponavljanju u 11 sati kada su prilike daleko lošije, ovdje na južnom Jadranu krckalo je iz grmljavinskih sustava koji su se već formirali svud naokolo pa i to remeti kvalitetu.

Audio fajl podešavanja predajnika i čuje se kako povremeno "bježi" po frekvenciji
http://vocaroo.com/i/s1k4RzgWV4BQ

You tube snimak početka emitiranja kada zove CQ i dio teksta. Ostatak sam odrezao jer upload predugo traje.
https://www.youtube.com/watch?v=5v8EJ3iHuQA

Offline 9A4WY

• Senior Member
« Odgovori #2 : 05. Srpanj 2016, 07:13:42 »
odlicno....
puno bolje se čuje nego kod mene.
Kojom antenom i softwareom si slušao?
    A.E.

Offline 9A2UM

• Newbie
  • *
« Odgovori #3 : 05. Srpanj 2016, 08:34:23 »
Iz cijelog mnoštva programa koje imam izabrao sam naizgled lošiji ali koji ima najmanje duhova, a to je SDR Sharp.
Za antenu bi se moglo reći da je već postala  standard kod slušanja VLF signala i radi se o Mini whip.
Prije par dana sam čuo i amaterski radio far na LW ali sam podatke umjesto u dnevnik zapisao na komad papira koje sam poslije zaboravio prepisati, a papir je završio u smeću  :(

Offline 9A4QV

• Život posvećen forumu
    • http://www.qsl.net/9a4qv
« Odgovori #4 : 05. Srpanj 2016, 10:03:48 »
Ja sam to proslih godina slusao sa posebnim sw pisanim za zvucnu karticu i malim adapterom koji se spaja direktno na zvucnu karticu PC-a. Signal se vidio na spektru i prijem na pc zvucnik je bio ok.
Cuo se redovito dobro.

Osim njega slusao sam jos i navigacijske beacone, iznad SAQ koliko mi je bw zvucne kartice dopustao.
SW koji sam koristio je bio SAQ panoramic VLF receiver ili slicnog imena.
Uglavnom, radio je UFB.

QV

Offline 9A2UM

• Newbie
  • *
« Odgovori #5 : 05. Srpanj 2016, 23:10:42 »
Nažalost meni taj program, koji se zove SAQrx i napravio ga je SM6ubijmeakosemogusjetitisufiksa  ;D kada ga pokušam pokrenuti na Win 10 pokazuje "Invalid number of channels" pa moram izviditi o čemu se radi jer je on zaista najbolja opcija za EVLF i imam ga već možda 6 ili 7 godina.
Program s kojim inače slušam je SDRradio ali on ispod 18 kHz ima izrazito loš prijem što smatram da je problem implementacije proizvođača prijemnika, a ne samog programa dok za sve što je preko ide bez problema. Do 100 kHz imam mnoštvo signala za koje znam da nisu duhovi jer se nalaze u međunarodnim bazama podataka, a isti signali se čuju i na websdr prijemnicima lociranim po EU tako da bih izdvojio signale satova na 25 60 66,66 i 77,5 kHz s tim da zadnja dva čujem praktično 24 sata dnevno. U svijetu veoma popularni prijem avionskih NDB farova za čije slušanje neki aerodromi daju čak i QSL karte nije zaobišao ni mene tako da i tu "gubim" vrijeme.

Offline 9A4WY

• Senior Member
« Odgovori #6 : 06. Srpanj 2016, 07:13:40 »
Ja sam slusao sa SAQrx na WINXP i radi UFB na stereo kartici,ali na mono kartici ne radi  :)...
pokrenuo sam onaj .BAT koji je napravljen za snimanje i to radi odlično...
imam i RF fajle ali su prevelike za upload.
Kad čujem tvoje signale(2UM) koje si ti slusao imam dojam da ja imam previše dB-a u pojačalu, ali to može ovisiti i o zvučnoj kartici.
Ima puno signala od 18-23kHz(digitalija) koji su puno jači od SAQ TX-a.. :)
Signale za vrijeme na 60,66 i 77,5kHz redovito čujem stalno.
Probaćemo u prosincu poslušati opet.
pozdrav...4WY
    A.E.

Offline 9A2UM

• Newbie
  • *
« Odgovori #7 : 06. Srpanj 2016, 15:55:41 »
Skoro uopće ne snimam pa mi je postavka 8bit mono što je najniža moguća kvaliteta tako da mi je poznato kako snimci ispadaju lošije nego u stvarnosti, a i pojačanje u windowsima mi je negdje oko polovine (istrenirano DXersko uho  ;)) tako da samo pojačavanje signala u programu za slušanje nije dovoljno.
Da se radi o nekom takmičenju ili review tko ima jači signal svakako bi se potrudio da to bude dosta glasnije, provukao kroz neki program za obradu zvuka, podigao nivo, ubio krckanje... otprilike kao kada se slike provuku kroz Photoshop i onda dobiješ nešto sasvim drugo što skoro nema veze s onim što je izašlo iz foto aparata.
Čeka se Božić kada bi propagacije trebale biti daleko bolje, u međuvremenu bi proizvođač uređaja trebao implementirati bolju podšku za VLF u SDRRadio, trebala bi izaći i smislena verzija 3 umjesto ovog preview. Najviše me ubija ljeto i grmljavinski sustavi koji bjesne po danu od 50 do 250km daleko od mene i koji stvaraju nesnosnu buku pa je čak i PA0RDT svojevremeno izjavio da ima problema sa prijemom na VLF zbog grmljavinskih sustava iznad Mediterana. Kada je to napisao on koji je 1000km dalje što da kažemo mi koji smo praktično u vatrenom obruču.
Pratio sam događanja vezana uz ovogodišnje prvo emitiranje i jedan tip je izjavio da je 160km od Grimetona što je malo daleko ali da će pokušati  ::)

Offline 9A3IV

• Master in Training
« Odgovori #8 : 06. Srpanj 2016, 16:47:59 »
Društvo, nije mi jasno. Slušate tako da direktno se spojite na zvučnu karticu ili ima neki hardver ispred? I da zvučna ide tako visoko da možete slušato 77,5 kHz točno vrijeme?

Offline 9A4QV

• Život posvećen forumu
    • http://www.qsl.net/9a4qv
« Odgovori #9 : 06. Srpanj 2016, 18:13:11 »
Ako imaš zvučnu karticu od 192khz ond ti pola Nikvista 96khz i to ti je maximum.
Ako pak koirstiš ove PC vulgaris zvučne kartice od 44khz onda ti je limt pola od toga tj. 22khz.

QV

Offline 9A2UM

• Newbie
  • *
« Odgovori #10 : 06. Srpanj 2016, 18:36:08 »
Društvo, nije mi jasno. Slušate tako da direktno se spojite na zvučnu karticu ili ima neki hardver ispred? I da zvučna ide tako visoko da možete slušato 77,5 kHz točno vrijeme?

A pošto ja imam 192kHz...
Upravo tako. Staviš metar žice na mikrofonski ulaz i imaš šansu slušati
Ako se budeš igrao s tim moraš dobro paziti kakvo je vrijeme jer ako zagrmi negdje u blizini pozdravi se sa zvučnom. Čak i predug komad žice može spržiti ulaz iste tako da i u uputstvu kaže da program koristiš na vlastitu odgovornost.
Ja imam hardver i antena je toliko duga da bi te onaj tko ne zna kako radi proglasio luđakom istog trenutka kada bi mu rekao da s njim primaš kilometarske valne dužine pošto je antena dugačka 17cm.

Offline 9A6WW

• Senior Member
« Odgovori #11 : 07. Srpanj 2016, 08:56:15 »