Autor Tema: Promjena pozivne oznake  (Posjeta: 1067 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A2JK

• ???
  • *
    • 9A2JK Amateur Radio Site
Odg: Promjena pozivne oznake
« Odgovori #15 u: 04. Lipanj 2020, 19:51:00 »
Između ostalog i za prilog o povijesti radioamaterizma u Hrvatskoj.
U prilogu je ''Pravilnik o dodjeljivanju slobodnih pozivnih znakova sa dvoslovnim
sufiksom
''  (tzv. ''vanity''  ;) pozivne oznake) iz 1980. g.

73
Martin 9A2JK

P.S. Baš si nekaj premišlam da si dam uklesati znak na nadgrobni spomenik.
Dok sem još živ. Pa nek si ga zeme što oće.  ;D

Nije znanje znati i za sebe ga zadržati, nego je znanje znati ga podijeliti.

Offline 9A3TY

• Život posvećen forumu
  • Red pršuta, red sira ...
« Odgovori #16 u: 04. Lipanj 2020, 20:26:32 »
Hi Mark,

lijepo zboriš.
Slažem se da je 5 god. sasvim dovoljno. Mislim da se netko može samo kititi tuđim QSLkama ali ih ne može iskoristiti. Postoji evidencija od kada netko ima taj znak pa se za diplome ne bi smjelo moći iskoristiti. Moram priznati da ne znam kako je to riješeno npr. u LoTW-u.
Za neke stvari (možda) ne treba otkrivati toplu vodu već samo pogledati oko sebe. Kao što se u nekim košarkaškim klubovima "umirovljuju" dresovi izuzetno zaslužnih igrača možemo i mi na isti način napraviti sa znakovima izuzetnih amatera. Evo odmah mogu dati prijedlog za jednog. No, sve je to lijepo i fino, za sada. Ako jednog dana HAKOM povuče ovlasti koje je dao HRSu i počne samostalno izdavati znakove sve će to pasti u vodu.

Ako netko ne mora biti član članice HRS-a i ne mora plaćati članski doprinos da bi dobio potvrdu o prijedlogu pozivne oznake onda nema smisla niti da ga brišeš iz evidencije. On na taj znak ima pravo dok god produljuje dozvolu kod Hakoma. Mislim da drugačije ne bi bilo fer. Pravilnici su tu da ih poštujemo a ako ne valjaju tu smo da ih promijenimo / poboljšamo.
Da je dobre volje i interesa (ne mislim na financijski) sve bi se dalo napraviti. Da stvari u HRSu funkcioniraju kako treba već bi imali online pretraživanje dodjeljenih / slobodnih oznaka, info kad je zadnji put bilo neke aktivnosti pod tim znakom npr. kad je zadnji puit primio / poslao QSLku preko biroa  ;D , ... no "mi" nismo u stanju napraviti ni najobičniji 9A Callbook ?!

Vidjet ćemo da li će se išta od ovog spominjati u predizbornoj kampanji  ;D
73 de Ivo, 9A3TY

Ovaj odgovor izdan je u elektroničkom obliku i pravovaljan je bez potpisa i pečata.

Offline 9A3SM

• Master in Training
« Odgovori #17 u: 04. Lipanj 2020, 22:26:32 »
Ivo - 3TY,  sve je ok što se pitaš ali kako ćemo napraviti 9A callbook dok imamo tajnost podataka koji je za pojedince SVETO PISMO .. dok izumre taj famozni strah od nekoga ili nečega da svoje podatke ( radio amaterske podatke, adresa stanovanja, mail  i/ili broj mobitela ) slobodno i dobrovoljno dajemo onda možemo napredovati.
Ovako na žalost možemo samo čitati i o tome sanjati

Možda bude bolje jednoga dana.

VY 73 de Mato - 9A3SM

Offline 9A2JK

• ???
  • *
« Odgovori #18 u: 05. Lipanj 2020, 09:12:32 »
Prije ili kasnije, netko će morati dobiti već ranije korišteni pozivni znak,
osim ako se ne promijene pravila pa se počnu dodjeljivati znakovi sa 4
(četiri) slova u sufiksu.

Što se tiče kićenja tuđim perjem, bar za DXCC, to nije baš tako jednostavno.
Naime LoTW certifikat ima podatak o datumu **prve** veze sa tim znakom.
Ja ne mogu koristiti tuđi LoTW certifikat (iako mi je dodijeljen isti znak), jer
ne znam npr. zaporku.

Za znakove (i ostalo za što je HAKOM ovlastio HRS), bolje nam je ne čačkati.
Sada imamo **besplatno** dodjeljivanje znakova, izdavanje dozvole, polaganje
ispita … zato jer to radi HRS. Ako to preuzme agencija, sigurno neće biti
besplatno. Osim toga, pročitajte članak 15. Pravilnika o amaterskim radijskim
komunikacijama u kojem izrijekom piše: ''Agencija može promijeniti ranije
dodijeljenu pozivnu oznaku
''.

O 9A callbook-u, Mato je sve napisao, jasno i glasno.

73
Martin 9A2JK

Offline 9A2JK

• ???
  • *
« Odgovori #19 u: 05. Lipanj 2020, 09:20:41 »
Ne volim naknadno ispravljanje već napisanog posta (kojega je u međuvremenu
netko pročitao), a trebam dodati:

Mi imamo online pretraživanje dodijeljenih i slobodnih znakova.

73
Martin 9A2JK

Offline 9A3TY

• Život posvećen forumu
« Odgovori #20 u: 05. Lipanj 2020, 13:40:41 »
Mi imamo online pretraživanje dodijeljenih i slobodnih znakova.

Piše hund ali piše i Mile .... što je prije kokoš ili jaje ?

Dakle, netko tko je položio ispit i još nema pozivnu oznaku ne može se ni ulogirati u portal s pozivnom oznakom (je, je, može moliti da mu se otvori pristup s nekom drugom identifikacijom)  i dobije stranicu na kojoj piše da unese nešto u "donje polje" koje ne postoji.
73 de Ivo, 9A3TY

Ovaj odgovor izdan je u elektroničkom obliku i pravovaljan je bez potpisa i pečata.

Offline 9A3TY

• Život posvećen forumu
« Odgovori #21 u: 05. Lipanj 2020, 14:03:45 »
Što se tiče kićenja tuđim perjem, bar za DXCC, to nije baš tako jednostavno.
Naime LoTW certifikat ima podatak o datumu **prve** veze sa tim znakom.

Da, i ... ? Taj podatak ti sam upisuješ prilikom generiranja zahtjeva. Tko ti brani da napišeš kao i ja - nadnevak od kad postoji 9A prefix ? Na dozvoli ti ionako ne piše kad je prvi put izdana.

Ja ne mogu koristiti tuđi LoTW certifikat (iako mi je dodijeljen isti znak), jer
ne znam npr. zaporku.

Ako si već maznuo certifikat s nečijeg računala postoji velika šansa da ga taj netko nije ni zaštitio lozinkom. Ja znam neke s Honor Roll liste koji to i preporučuju drugima jer je "jednostavnije".  ;D
No na takvu rabotu (uporabu tuđeg certifikata) nisam ni pomislio kad sam spomenuo LoTW.

Za znakove (i ostalo za što je HAKOM ovlastio HRS), bolje nam je ne čačkati.
Sada imamo **besplatno** dodjeljivanje znakova, izdavanje dozvole, polaganje
ispita … zato jer to radi HRS. Ako to preuzme agencija, sigurno neće biti
besplatno.

Izdavanje dozvole radi HRS? To je nešto novo.
Uh, koja paranoja. No, uvjeren sam da bi Hakom jeftinije dodjelio pozivnu oznaku od HRS-a koji to naplaćuje 300 kn za nečlanove članica (odnosno 500 kn za članove članica ;D ).

O 9A callbook-u, Mato je sve napisao, jasno i glasno.

Je, i neki ljudi su jasno i glasno napisali da su ne jednom dostavili famozni dokument i opet ništa.

A što je sa pustim i domaćim i stranim (EU) kako neprofitnim tako i komercijalnim webovima koji ne traže da šalješ dokument već se online popunjavanjem podataka ujedno i daje privola za obradu podataka?
Oni su ilegalni? Ne bih rekao.
Evo i dokaza (sa stranice AZOPa):

Nadalje, 32. uvodnom izjavom Opće Uredbe navedeno je da bi se privola trebala davati jasnom potvrdnom radnjom kojom se izražava dobrovoljan, poseban, informiran i nedvosmislen pristanak ispitanika na obradu osobnih podataka koji se odnose na njega, poput pisane izjave, uključujući elektroničku, ili usmene izjave. To bi moglo obuhvaćati označavanje polja kvačicom pri posjetu internetskim stranicama, biranje tehničkih postavaka usluga informacijskog društva ili drugu izjavu ili ponašanje koje jasno pokazuje u tom kontekstu da ispitanik prihvaća predloženu obradu svojih osobnih podataka. Šutnja, unaprijed kvačicom označeno polje ili manjak aktivnosti stoga se ne bi smjeli smatrati privolom.

Bajdvej, jel potpis na izjavi treba ovjeriti kod bilježnika? Što ako ja popunim izjavu i potpišem se kao Martin i pošaljem u savez?

Tko hoće taj nađe način a tko neće (npr. HRS) taj pronalazi izgovore....

73 de Ivo, 9A3TY

Offline 9A2WB

• Newbie
  • *
« Odgovori #22 u: 06. Lipanj 2020, 00:33:53 »
Mene zanima da li HRS ima popis svih 9A pozivnih ikad izdanih. Recimo da bih promijenio pozivnu ali ne zelim uzeti oznaku koja je nekad bila izdana. Da li postoji takav popis?
Hvala, 73
« Zadnja izmjena: 06. Lipanj 2020, 00:35:44 od 9A2WB »