Autor Tema: ERP - izračun  (Posjeta: 5397 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A4HP

• Senior Member
    • http://www.ogulin.hr
Odg: ERP - izračun
« Odgovori #15 u: 11. Lipanj 2014, 14:18:54 »
Evo kako to u stavri jednostavno izgleda: ;)
   - upišeš snagu odašiljača
   - upišeš najnižu frekvenciju od antene za koju radiš izračun
   - odabereš vrstu koaksa
   - odabereš dužinu koaksa
   - upišeš dobitak antene u dBd (ili u ovom slučaju može i dBi)(dBD = dBi-2,15)
i gle čuda za dipol, INV V ili vertikalku( za njih možemo reći da su 0 dBd ili 2,15 dBi) ERP  je manji od 100 W  i ne treba raditi nikakve
dodatne kerefeke za dozvolu...Naravno za usmjereneu antenu je druga priča ,ali sve obaviš u ovom calculatoru na linku:

http://www.hrvhf.net/upload/erp_calc.htm

Ja sam jednostavno ovu stranicu sa izračunom znao isprintati i poslati kao prilog zahtjevu za dozvolu.

4QV slobodno ispravi, ti si tu ipak doma......pozdrav
« Zadnja izmjena: 11. Lipanj 2014, 15:09:41 od 9a4hp »
9A4HP OGULIN

Offline 9A6C

• ???
  • *
« Odgovori #16 u: 11. Lipanj 2014, 15:59:01 »
Adaminho...

Ja znan da se ti samo praviš da se ne razumimo, prije bi reka da se malo zaobilazimo oko sadržaja pod ovom temom.

Jasno da je svakom tko ima aspiracije na dozvolu za rad izračun ERP-a minimum iskazivanja nekih znanja, iako mi se čini da ERP nije među ispitnim pitanjima. Moj post se samo lapidarno dotakao legislative, jer je netko spomenuo šta Ameri moraju imati itd...

A NATURA2000 i ZERP diraju se se, točno, ali ne pretjerano. Pa nećemo dalje o tome, dosta mi je ribe i svega šta uz nju ide (osin maslinova uja ;)...za cili život...

Ako mogu na brzinu složit zapisnik - slažemo se oko ERP i poštivanja propisa, a ja zadržavam pravo na svoje mišljenje o overkill legislativi koja će nas polako iseliti iz gradova i stanova u kojima živimo. Na nesreću, nema svatko imanje na kojem može bez pitanja dizati i spuštati što ga je volja (osim, naravno...)

I bez ZERP.a, pliz :D
Ljudi koji o sebi govore u trećem licu uplašeni su, narcisoidni i skromnih mentalnih sposobnosti

Offline 9A3XV

• Senior Member
« Odgovori #17 u: 13. Lipanj 2014, 12:05:45 »
Pozdrav,

Kao i obično svi smo pomalo u pravu i krivu. Ne trba odmah drvljem i kamenjem ako netko od nas izvali nešto pogrešno. No, ERP nije bez veze tu u pravilniku i s njim je relativno jednostavno baratati što ćete vidjeti kasnije. Kao što je netko naveo iz njega se da izračunati jačina polja. A zašto nam je ona važna? U toj fizikalnoj veličini su izražene granične vrijednosti jakosti polja za pojedinu frekvenciju neskodljivu za zdraje ljudi (kako se bar smatra) i to u Zakonu o zaštiti zdravlja. Na taj zakon se onda naslanja Zakon o telekomunikacijama, a na njega pravilnik o RA službi (nemojte mi uzeti za zlo ako sam pogrešno naveo naziv nekog zakona - ne da mi se to ponovno istraživati, ali suštinski je tako).

Budući da mi vodimo brigu o jačini polja bit će da smo u tom segmentu napredniji od Amera. Dakle Dino nije svejedno dal Amer ugura kilu i pol u dipol ili u beame ant, ali njegovu drzavu, ako su tvoje tvrdnje točne, to ne zanima - što baš i nije u redu (vjerujem da oni na neki drugi način ipak brinu o zdravlju ljudi).

Zato se slažem s onim koji je u raspravi ustvrdio da je kod nas to područje uređeno baš po mjeri.

Da bi i ostalim neimarima (jel vam ova riječ od nekud poznata? ::)) olakašao izračun jakosti polja prilažem svoj izračun koji tabelarno prikazuje jačinu polja po svakom metru udaljenosti od antene. Kada brojke u tablici prestanu biti crvene ili ljubičaste (ovisno o verziji Excela) na toj udaljenosti od antene polje je u zakonskim okvirima za kratkovalne frekvencije.
(na žalost nemam TH6, pa je EIRP kod mene znatno manji.. :().

73xv
Sale

p.s. šaljem zip jer xls ne ide....

« Zadnja izmjena: 13. Lipanj 2014, 12:07:28 od 9a3xv »

Offline 9A4OE

• Život posvećen forumu
« Odgovori #18 u: 13. Lipanj 2014, 17:24:56 »
Uputa za mjerenje razine elektromagnetskog polja

Excel izračun vrijedi za f iznad 10 MHz.
1,85 MHz granična vrijednost E 37.6 V/m
3,5 MHz granična vrijednost E 19.8 V/m
7 MHz granična vrijednost E 9.9 V/m

dali je izračun točan?
« Zadnja izmjena: 13. Lipanj 2014, 19:06:39 od 9a4oe »
9A4OE Damir JN75EI-JN85MQ bivši član 9A1ARS

Offline 9A3XV

• Senior Member
« Odgovori #19 u: 14. Lipanj 2014, 01:22:54 »
Ovako...
Formule sam izvukao iz jednog strucnog rada s FER-a koji je obljajen na internetu - ako su lagali mene i ja lazem vas. Stima da crvena boja u tablici vrijedi za frekve iznad 10 MHz. Na nizim qrg je granica jos vislja sto je bolje za nas. Ovo na 7 MHz ne kuzim gdje si izvukao :).
Meni je nekako referentna frekva bila 14MHz jer obicno to pocinju usmjerne antene i gain ;) pa eirp ide u nebo. Onaj tko zeli posebno izraditi tabelu za nize frekve moze popraviti bojice u Excelu ili nek mi se javi pa cu mu ja.
Tabelu sam prilozio svom i jos jednom zahtjevu i nisu se bunili, ali moram priznati nisu ni potvrdili tocnost - no ne brinite - prijavite erp u naseljenom mjestu  iznad 100W i imat cete mjerenje - tako pokazuje iskustvo. No ne boli.

73xv

Offline 9A4OE

• Život posvećen forumu
« Odgovori #20 u: 14. Lipanj 2014, 09:49:26 »
Pitanje, dali je izračun točan, odnosi se na manje od 10 MHz ne na tablicu.

34,8/f1/2

Vrijednost frekvencije f za proračun efektivnih vrijednosti jakosti električnog i magnetskog
polja, gustoće magnetskog toka i gustoće snage ekvivalentnog ravnog vala u pojedinom retku uzima
se u mjernim jedinicama za frekvenciju navedenim u prvom stupcu.

Kako god bilo, novi prijedlog Pravilnika o zaštiti EMP predvidja neke novine, uvođenje nove kategorije, javne površine i drugo bitno smanjenje graničnih referentnih vrijednosti u kategoriji područje povećane osjetljivosti u koju svi spadamo.

21. Javna područja jesu sva mjesta u urbanim i ruralnim sredinama na koja nije ograničen slobodan pristup općoj populaciji, a nisu u području povećane osjetljivosti odnosno profesionalne izloženosti.

22. Područja povećane osjetljivosti jesu zgrade stambene i poslovne namjene, škole, ustanove predškolskog odgoja, rodilišta, bolnice, domovi za starije i nemoćne, smještajni turistički objekti te dječja igrališta. Pod područjem povećane osjetljivosti podrazumijevaju se i  neizgrađene površine namijenjene (prema urbanističkom planu) za gore navedene objekte.
« Zadnja izmjena: 14. Lipanj 2014, 11:54:48 od 9a4oe »

Offline 9A4OE

• Život posvećen forumu
« Odgovori #21 u: 14. Lipanj 2014, 13:42:45 »
Ovo je točno
1.85 MHz E = 25.59 V/m
3.5 MHz E = 18.6 V/m
7 MHz E = 13.15 V/m

Što nas očekuje, ako se usvoji, javna rasprava je završila, bila je skrenuta pozornost na nju (hrvhf) samo je naglasak bio na nešto drugo pa su brojke prošle nezapaženo.
1.85 MHz E = 19.9 V/m
3.5 MHz E = 14.4 V/m
7 MHz E = 10.2 V/m
10 MHz - 400 MHz E = 8.6 V/m
400 MHz - 2000 MHz E = 0.43*f1/2 V/m
« Zadnja izmjena: 14. Lipanj 2014, 16:41:19 od 9a4oe »

Offline 9A5TD

• Master in Training
« Odgovori #22 u: 16. Lipanj 2014, 17:16:06 »
..4OE....

Ako jos nisi shvatio da zivis u HR i da papri svasta trpi onda za tebe nema pomoci. O tom pravilniku odlucuju malo vece face nego Radioamateri i nemoj gubiti vrijeme uzalud.

73...