Autor Tema: Pravopis  (Posjeta: 4293 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A6AA

• ???
  • *
  • IOTA Country Assistant
    • Croatian Flora Fauna
Pravopis
« : 03. Ožujak 2014, 16:24:38 »
Ako su na Forumu, osnažene pjesničkim slobodama, dozvoljene razne gramatičke forme i izričaji, to se na naslovnici službenih HRS-ovih mrežnih stranica (ili ti ga web-a) ne bi smjelo dogoditi.

Ne želim ovdje nikoga razapinjati, ali ne bi bilo zgorega da se malo veća pozornost posveti pisanju složenica kojima su tvorbene osnove potekle iz latinskih i grčkih riječi. To se poglavito odnosi na složenice kojima je osnova "radio" , kojih na naslovnici uvijek ima dosta (radio-operatori, radio klub, ...)

Dakle:

"Složenice kojima su tvorbene osnove potekle iz latinskih i grčkih riječi pišu se zajedno, bez crtice ili razmaka. Pojednostavljeno, svi pojmovi koji počinju s audio-, elektro-, euro-, fono-, foto-, geo-, kino-, meta-, mikro-, mini-, mono-, radio-, samo-, tele-, termo-, ili npr. video- piše se zajedno."

Ako ste svoju udrugu nazvali "Radio klub ..." a ne "Radioklub..." tada ćete tako, kada navodite puni naziv udruge, i pisati, dakle, odvojeno (jer vas prilikom registracije nije imao tko podučiti). No, u tekstu će svakako biti napisano (npr.) "Članovi našeg radiokluba" (a ne radio kluba, ili radio-kluba).

9A6AA
"DX never sleeps..."

Offline 9A6C

• ???
  • *
Odg: Pravopis
« Odgovori #1 : 03. Ožujak 2014, 17:05:49 »
Potpuno se slažem da pri objavi vijesti i pogotovo radnih i službenih materijala svakako treba u velikoj mjeri voditi računa i o hrvatskom jeziku.

Međutim, želio bih podsjetiti na nekoliko sitnica - prije svega, ljudi koji se tim bave (uključivo i svojedobnog mene) su prije svega samo radioamateri i to u pravilu raznolikih profesionalnih usmjerenja. Ako stvar promatramo u tom kontekstu, mislim da je ipak primarnije voditi računa o sadržaju vijesti na web stranici, nego o formi.

Na žalost, nismo u situaciji da sve vijesti koje se objave na webu prođu i kroz lektorske škare, a osobno mislim da ta stvar nije ni najpresudnija, jer ću s mnogo manje duševnih boli podnijeti poneku gramatičku te pravopisnu grešku ili tipfeler, ukoliko ona sa sobom nosi kakvu informaciju ili koristan sadržaj.

Imali smo i u novijoj povijesti Saveza u časopisu sadržaja koji su na desecima stranica vjerojatno bili ogledni primjerak poznavanja hrvatskog jezika, da bi istovremeno nudili posve irelevantne sadržaje - tipa beskonačnoh prijevoda kojekakvih "instruction manuala" - ili intervjua čiji smisao ponekad nisam ni uz najbolju volju uspijevao dokučiti.

Budimo realni i prihvatimo stanje onakvo kakvo je - broj ljudi koji se u bilo kakvom obliku želi baviti nekim poslom od zajedničkog interesa, a da pri tom nema u vidu isključivo podgrijavanje visoke svijesti o samom sebi jako je ograničen. A beskorisnih savjetnika nikad nije nedostajalo...

I budimo im stoga zahvalni na tom što rade, čak i kad im se ponekad omakne kakva jezična nečistoća...jer bilo je na ovim stranicama besprijekorno napisanih gluposti i više nego nam je trebalo.

NHF 
Ljudi koji o sebi govore u trećem licu uplašeni su, narcisoidni i skromnih mentalnih sposobnosti

Offline 9A3TY

• Život posvećen forumu
  • Red pršuta, red sira ...
« Odgovori #2 : 03. Ožujak 2014, 18:20:43 »
Čovjek se uči dok je živ.

Jel se onda i časopis iz 1924. trebao zvati Radiošport?
A jel Metzgerov priručnik trebao biti Radiopriručnik za amatere i tehničare?

I na kojem je slogu riječi radioklub naglasak i koje vrste - da naučim pravilno i izgovarati  ;D

73 de Ivo, 9A3TY

Ovaj odgovor izdan je u elektroničkom obliku i pravovaljan je bez potpisa i pečata.

Offline 9A6AA

• ???
  • *
  • IOTA Country Assistant
    • Croatian Flora Fauna
« Odgovori #3 : 03. Ožujak 2014, 23:26:41 »
...

Bez obzira kojih smo "profesionalnih usmjerenja" riječ je o pojmovima koje 100% određuju naš hobi. Pri njihovoj uporabi ne bi trebali imati nikakvih dilema. Nismo članovi ribičkih već radioamaterskih udruga.

Ipak smo "u situaciji da sve vijesti koje se objave na webu prođu i kroz lektorske škare". Naime tih vijesti je jako, jako malo... Za ovo o čemu govorim nije potreban ni lektor, ni lektorica, već dobra volja.

"Beskonačni prijevodi kojekakvih "instruction manuala" nemaju veze s mojom nakanom. Ipak, i tamo se moglo griješiti a, ako se ne varam, pisano je korektno.

"Budimo realni i prihvatimo stanje onakvo kakvo je"? No comment.

I nije u mom postu bila riječ o slučajevima kada se nekome "omakne kakva jezična nečistoća". Želim reći da ljudi ne znaju kako pojedine složenice s "radio" treba napisati.

Da, čovjek uči dok je živ.

Jezik je živa (s)tvar: sklon je promjenama. Ono što je bilo ispravno 1924., ne mora biti tako 90 godina poslije.

9A6AA

"DX never sleeps..."

Offline 9A1IW

• Život posvećen forumu
    • Galerija
« Odgovori #4 : 03. Ožujak 2014, 23:53:18 »
Mda, no koji pravopis uopće pratiti, kad ih je u HR od 90te bar jedno 3 komada? A ni ovaj zadnji (unificirani) se nije previse iskazao. Pogotovo kad se uzme u obzir da je u hrvatskom jezikoslovlju već 20 godina tendencija povratka u spomenutu '24., bilo da se radi o 1924., 1824., ili 1941.  :D

Bilo kako bilo, ja ću se držati "Metzgerovog" pravopisa. Kome ne odgovara, neka ne čita.  ;)
« Zadnja izmjena: 03. Ožujak 2014, 23:54:55 9A1IW »
Keep 'em Rolling! http://www.mvpa.org/
MVPA: 29718
http://s186.photobucket.com/albums/x51/btudan/

73 de 9A1IW - Boris

Offline 9A6AA

• ???
  • *
  • IOTA Country Assistant
    • Croatian Flora Fauna
« Odgovori #5 : 04. Ožujak 2014, 00:21:26 »
...Bilo kako bilo, ja ću se držati "Metzgerovog" pravopisa. Kome ne odgovara, neka ne čita.  ;)

I ja imam Metzgerov priručnik (iz 1972. godine i onaj iz 1985. godine).
Tko govori o njemu?
Govorim o pisanju na službenim Web stranicama Hrvatskog radioamaterskog saveza u godini 2014.!
Jer, jezik je ogledalo kulture jednog naroda.

(No, kad si već spomenu "Metzgera", recimo samo to da je izdavač bio Tehnička knjiga iz Beograda, te da nije lektoriran a pisan je, za ono vrijeme, na jedino prihvatljivom jeziku: ni srpskom, ni hrvatskom. Ako nekome taj pravopis odgovara - njegov izbor.)

9A6AA
"DX never sleeps..."

Offline 9A4QV

• Život posvećen forumu
    • http://www.qsl.net/9a4qv
« Odgovori #6 : 04. Ožujak 2014, 00:22:59 »
Da budem iskren,
ovo sto poducava Emir mi se cini cak i simpaticno i prihvatljivo.
Evo ja sam sad naucio i prihvatio kako se pisu pojmovi koji imaju u sebi radio...

Mislim da svako toliko treba staviti jedan ovakav post, gdje cemo ispraviti neke pravopisne pogreske koje radimo.

Osobno puno grijesim, i pravopis mi je katastrofalan, a tome doprinosi i tastatura gdje nemam nasa znakovlja sa kvacicama. Na zalost, puno tocnije pisem i koristim Engleski jezik nego materinji ali kad pogledam koliko emailova napisem dnevno na Engleskom a koliko na Hrvatskom, nije ni cudo.

Svakih 15 dana ili jednom u mjesecu dobro dodje ovakva pravopisna skolica.
Not bad at all.

QV

Offline 9A6C

• ???
  • *
« Odgovori #7 : 04. Ožujak 2014, 04:49:58 »
Dobro, web vijesti NIKAD se nisu lektorirale.

Krasno je poznavati vlastiti jezik u tančine, ali ipak ostajem pri napisanom. Svakako, ako ima volje za pomoći, to se može riješiti i u neposrednom kontaktu s urednikom umjesto preko foruma, osobito glede frekvencije objava.

Osobno, na prvom mjestu mi je sadžaj, zatim forma, a tek onda potpisnik. Umali smo na ovom forumu u svoje vrijeme jezičnih čistunaca s minimalnim poznavanjem pravopisa koji su rado drugima spočitavali sebi znane jezične posebitosti, a onda bi nakon dva posta okačinjali dipolome iznad veš-mašine i slično, a to svakako ne doprinosi pozitivnom ozračju i ne unapređuje (unaprijeđuje?) komunikaciju.

Nitko nije savršen.

Mislim da u situaciji kad se na natječaj za urednika weba ili časopisa javi po jedan čovjek ovo nije centralni problem, jer smo jako blizu ispadanju iz lige sa svim svojim savršenim znanjima od kojih nećemo imati nikakve koristi :(
« Zadnja izmjena: 04. Ožujak 2014, 04:53:57 9a6c »
Ljudi koji o sebi govore u trećem licu uplašeni su, narcisoidni i skromnih mentalnih sposobnosti

Offline 9A6AA

• ???
  • *
  • IOTA Country Assistant
    • Croatian Flora Fauna
« Odgovori #8 : 04. Ožujak 2014, 08:50:44 »
Dobro, web vijesti NIKAD se nisu lektorirale.
... ali ipak ostajem pri napisanom...
... na ovom forumu ...

Vratimo se na početak, a time ću i završiti:

Znajući da se "web vijesti NIKAD nisu lektorirale", namjera mi je bila skrenuti pozornost prije svega onima koji pišu vijesti.
I ne znam zbog čega se, po tko-zna-koji put, spominje pisanje na forumu? Vidi prvi post.

I, ništa lakše nego "ostati pri (svome) napisanom". Umijeće je prihvatiti tuđe argumente.

Ako se mora odgovoriti na svaki post, tek toliko da se nešto napiše, bilo bi korisno pročitati prvi post.

9A6AA
"DX never sleeps..."

Offline 9A3TY

• Život posvećen forumu
  • Red pršuta, red sira ...
« Odgovori #9 : 05. Ožujak 2014, 16:04:19 »
U potpunosti podržavam želju da se na službenom webu piše što ispravnije.
Naravno, to je teško jer, ruku na srce, zato su i postojale ocjene iz hrvatskog od 1 do 5.

Osobno, ne mogu shvatiti kako se dozvoljava spikerima na tv-u izgovor koji nije u duhu službenog jezika. Zato me baš interesiralo kako se onda ispravno izgovara radioklub. Ima li barem malo pauze između radio i klub, da li je naglasak na prvom slogu ili nekom drugom, ... Možda jednog dana i saznam.
73 de Ivo, 9A3TY

Ovaj odgovor izdan je u elektroničkom obliku i pravovaljan je bez potpisa i pečata.

Offline 9A1IW

• Život posvećen forumu
    • Galerija
« Odgovori #10 : 05. Ožujak 2014, 22:30:32 »
Najmanje radio-amateri,   ;) ali zato svi po redu lingvisti, politicari, kriticari, pravnici, tour-operatori, financ-ministri, novinari...  ;D

73 de 9A1IW - Boris

Offline 9A6AA

• ???
  • *
  • IOTA Country Assistant
    • Croatian Flora Fauna
« Odgovori #11 : 05. Ožujak 2014, 23:59:54 »
...
Osobno, ne mogu shvatiti kako se dozvoljava spikerima na tv-u izgovor koji nije u duhu službenog jezika. Zato me baš interesiralo kako se onda ispravno izgovara radioklub. Ima li barem malo pauze između radio i klub, da li je naglasak na prvom slogu ili nekom drugom, ... Možda jednog dana i saznam.

Jezik o kojem govorimo ne zove se službeni (hrvatski) jezik, već hrvatski standardni jezik.
Od spikera (i novinara) očekuje se da govore hrvatskim standardnim jezikom, što oni i pokušavaju. Neki više - neki manje uspješno. (Evo jedne analize: http://djelatnici.unizd.hr/~nrotar/akcenti.pdf )

Odavno znamo da se u hrvatskom standardnom jeziku naglasni sustav sastoji se od četiriju naglasaka: kratkouzlazni, kratkosilazni,  dugouzlazni i dugosilazni. Nije jednostavno svakoj riječ pravilno odrediti naglasak, odnosno, kojem slogu treba istaknuti silinu, ton i duljinu. O tome su knjige napisane.

Mada postoji pet temeljnih pravila o raspodjeli naglaska u hrvatskome standardnom jeziku, smatram da je manja pogreška pogrešno naglasiti nego pogrešno napisati. Ako povučemo analogiju s nedvojbenom riječju radioamàtēr , onda bi se pojam radioklub trebao izgovarati radioklùb (kratko uzlazni naglasak, bez pauze, odnosno razmaka).

Pretpostavljam da ima onih koji to bolje znaju. Davno sam izašao iz škole. :)

9A6AA
"DX never sleeps..."

Offline 9A1IW

• Život posvećen forumu
    • Galerija
« Odgovori #12 : 06. Ožujak 2014, 08:27:35 »
Zar nije politički korektnije reći "pogrješka"?  ;D

BTW zbog ovakvih fantaziranja (lokalnih pravnika) imamo CALL Book u kojem nema operatora jer ovi "štite" privatnost svojih podataka, iako su potpuno javni na qrz.com i sličnim sajtovima. Sad komotno možemo očekivati i daljnji pad ikakvog pisanja jer će za svako slovo trebati vršiti detaljno lektoriranje.
Kao što rekoh, svi od reda lingvisti.

Ovo mi polako liči na teze iz medija po kojima je previše kajkavštine u crtićima, previše dalmatinskog narječja u pjesmama...  8)

73 de 9A1IW - Boris

Offline 9A6AA

• ???
  • *
  • IOTA Country Assistant
    • Croatian Flora Fauna
« Odgovori #13 : 06. Ožujak 2014, 11:17:34 »
Zar nije politički korektnije reći "pogrješka"?  ;D

BTW zbog ovakvih fantaziranja (lokalnih pravnika) imamo CALL Book u kojem nema operatora jer ovi "štite" privatnost svojih podataka, iako su potpuno javni na qrz.com i sličnim sajtovima. Sad komotno možemo očekivati i daljnji pad ikakvog pisanja jer će za svako slovo trebati vršiti detaljno lektoriranje.
Kao što rekoh, svi od reda lingvisti.

Ovo mi polako liči na teze iz medija po kojima je previše kajkavštine u crtićima, previše dalmatinskog narječja u pjesmama...  8)

Boris,
- niti je riječ o političkim, već o pravopisnim pravilima
- niti je riječ o nečemu što je korektnije, već ispravno (ispravnije)
- niti je pogrešno ako se rabi pojam pogreška

(za pojašnjenje pojmova pogreška/pogriješka, strelica/strijelica,... pogledaj knjigu akademika Stjepana Babića: "Hrvanje hrvatskoga".)

Ostalo što ti napisa, nema veze s postovima prije tvoga, osim tamo gdje pogrešno zaključuješ da "sad komotno možemo očekivati i daljnji pad ikakvog pisanja jer će za svako slovo trebati vršiti detaljno lektoriranje". I tu si "promašio ceo fudbal": Nigdje nisam spominjao pisanje na forumu, već na HRS-ovoj naslovnici!
(Inače, moj profesor Blaževac, iz zagrebačke Tehničke škole u Klaićevoj, znao je (1969.) reći "sinko, žito se vrši" :)!.

Kada je riječ o forumu, jedno je pisati na nekom dijalektu a drugo je griješiti (a ne grešiti) ne poznavajući pravopis hrvatskoga standardnog jezika.

Emir, 9A6AA
"DX never sleeps..."