Autor Tema: UZEMLJENJE - ali zaozbiljno  (Posjeta: 25801 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A6NDD

• Master
  • 9A6NDD
    • 9A6NDD Blog
Odg: UZEMLJENJE - ali zaozbiljno
« Odgovori #15 : 03. Lipanj 2009, 23:37:55 »
tnx Boris. Ovih dana stalno iskapčam/ukačam uređaje. Koliko sam iz svega mogućeg shvatio to je najsigurnije  ;)
Vidimo se

73

Offline 9A5NG

• Newbie
  • *
« Odgovori #16 : 04. Lipanj 2009, 09:01:49 »
Obzirom da moja brvnara nije imala nikakvo uzemljenje, prosle godine sam iskopao oko 25m jarka dubokog oko 70cm i polozio gromobransku traku, koju sam izvukao 1.5m na kucu i spojio na novu el. instalaciju, dakle, kuca bi trebala imati dobro uzemljenje, normalno je da sam usput promijenio i cijelu instalaciju u kuci. Neposredno uz kucu (50cm) je smjestena konstrukcija stupa visoka 11m i na vrhu 5m aluminiske cijevi sa antenama. S obzirom da visinu imam namjeru podici za jos 10m a konstrukcija nije spojena na uzemljenje, postavljam pitanje, dali je sigurnije imati uzemljen stup ( potencijalni gromobran ) ili ne, pa se uzdati u srecu. Inace, kada krene grmljavina, svi prikljucci se fizicki iskopcavaju, a krajevi koaksijalaca se nadju u staklenci...
Pitanje je uzemljiti ili ne?

9a5ng-Nenad

ps  Konstrukcija je na betonskoj kocki usarafljena u nju...

Offline 9A2JK

• Život posvećen forumu
    • 9A2JK Amateur Radio Site
« Odgovori #17 : 04. Lipanj 2009, 14:07:53 »
Stup treba obavezno uzemljiti. Gromobranska uzemljenja kuće i stupa treba spojiti u jednu točku. Ako je moguće i
zaštitno električno uzemljenje bi trebalo biti spojeno u tu istu točku.

Stup treba uzemljiti sa najmanje 3 (tri) pocinčane trake ili jako debelom bakrenom žicom, na tri strane od stupa
(slovo Y) u duljini oko 16 m i šiljcima duljine 1 do 2 metra. Šiljke treba zabiti u zemlju na početku i kraju trake te
na razmacima dvostruke duljine šiljka. Dubina ukapanje trake nije kritična.

Npr. koristiš pocinčanu traku za uzemljenje (to je najlakše nabaviti kod nas) i pocinčanu cijev (debljina cijevi nije kritična).
Uz pretpostavku da tvoj stup ima tri ''noge'', nabij prva tri šiljka što bliže stupu. Sve ostale šiljke nabij na dvostruku udaljenost
duljine šiljka. Ako je šiljak duljine 1,5 m, zabij ih na svaka 3 metra. Varenjem ili vijcima spoji traku na svaku nogu stupa i na šiljke.

Može biti više od tri trake koje se šire zvjezdasto od stupa. Što više traka i šiljaka to bolje. S praktične strane dubina od
50 cm je sasvim OK. Bilo bi dobro zapisati točan položaj svakog šiljka tako da nakon nekog vremena možeš provjeriti spoj trake i šiljka.
Kod spajanja trake na stup vodi računa da ne savijaš traku pod kutom od 90 stupnjeva, nego kružno. Što veći luk, to bolje.

Što se pak tiče ukapčanja/iskapčanja antena i ostalih kabela od uređaja, ja to također radim. Međutim, moram jasno i glasno
naglasiti da to nije nikakva zaštita od direktnog udara groma. Kad je grom već prešao nekoliko stotina metara zračne linije od
oblaka do mjesta udara, zar stvarno mislite da će mu tih nekoliko desetaka centimetara biti prepreka? Energija koja je po
kabelima došla u vašu sobu nekuda mora otići! Utješno je što većina šteta od groma nije posljedica direktnog udara, nego
indukcija od udara groma negdje u blizini i u takvim slučajevima ''ištekavanje'' može biti OK.

Kao i inače u životu, svatko sam mora odlučiti koliki će rizik prihvatiti.

73
Martin 9A2JK
Nije znanje znati i za sebe ga zadržati, nego je znanje znati ga podijeliti.

Offline 9A6NDD

• Master
  • 9A6NDD
    • 9A6NDD Blog
« Odgovori #18 : 04. Lipanj 2009, 15:16:10 »
Slabo se ja razumijem u to gromovite zakone pa mi nije jedna stvar jasna. Ako sve iskopčam zašto bi grom išao baš u/kroz moju stanicu/komp/neki treći uređaj?  ???
Kužim da on putuje kilometrima do neke točke gdje se "spoji" s zemljom ali ovaj dio mi nije jasan.  :-\

Offline 9A2JK

• Život posvećen forumu
    • 9A2JK Amateur Radio Site
« Odgovori #19 : 04. Lipanj 2009, 17:04:48 »
Slabo se ja razumijem u to gromovite zakone pa mi nije jedna stvar jasna. Ako sve iskopčam zašto bi grom išao baš u/kroz moju stanicu/komp/neki treći uređaj?  ???
Kužim da on putuje kilometrima do neke točke gdje se "spoji" s zemljom ali ovaj dio mi nije jasan.  :-\

Sve si točno napisao. Potreban je put ''da se grom spoji sa zemljom''. Taj mu put možeš ti sam napraviti,
jer ''grom'' kao i mi ide linijom manjeg otpora. U drugom slučaju, ''grom'' sam odabire put, najčešće onuda kuda mi ne želimo. OK?

73
Martin 9A2JK
Nije znanje znati i za sebe ga zadržati, nego je znanje znati ga podijeliti.

Offline 9A6NDD

• Master
  • 9A6NDD
    • 9A6NDD Blog
« Odgovori #20 : 04. Lipanj 2009, 17:10:39 »
O.K al zašto bi mu bilo lakše kroz stanicu ako ona nije uzemljena niti spojena u gradsku mrežu?

Offline 9A2QP

• Master
    • http://hamcall.net/call?callsign=9a2qp
« Odgovori #21 : 04. Lipanj 2009, 17:54:53 »
9A6NDD Struja i telefon idu podzemno.
Što bih želio postići? Sačuvati radio uređaj i kompjutere, pogotovo ako su spojeni zajedno. Kad grmi obavezno sve ištekavam iz struje i odspajam antene jer i da imam i najbolje projektiranu i izvedenu zaštitu ne bih joj vjerovao.

e ovako i najjednostavnije ti posto ti strujua dolazi podzemno vrlo vjerojatno mreza je nulovana (nemas FID sklopku-nisi napisao) smo na postojece uzemljenje u kuci (od mreze) spoje i uzemljenje uredjaja ALI kad se sprema nevreme ODSPOJI antenu od uredjaja i spoji ju na to uzemljenje.(jer iovako kakovo god uzemljenje imao dobro ili ne dobro a grom mazne u tvoju antenu ili blizu mozes se od antene i od kabla oprostiti -ali ti uredjaj ostane citav ito garantirano pali)
Sad cu vam reci jedan slucaj koji sam ja imao :imam antenski stup i na njemu CHALLENGER sto je sve 14m visoko taj stup je ODLICNO uzemljen (znaci po propisu o izradi uzemljenja -to mi je struka) na vrh stupa (antene CHALLENGER) je izolator koji nosi zicanu piramidu.Nije grmilo jako i sijevalo ALI u daljini se cula grmljavina i kod mene je samo pucnulo i radio uredjaj je umuknuo normalno ja sam radio s uredjajem u tom trenu na prijemu.Znaci nije udario grom u stup ni u objekte blizu nego od visokog polja se stvorila indukcija na anteni i preko kabla u LPF filter te od njega na tom radnom opsegu kondenzatori su eksplodirali hi hi.
Pouka:VAZNO je iskljuciti antenu iz uredjaja I SPOJITI je na UZEMLJENJE pa i kucno znaci od FID sklopke zadovoljava (nista ne znaci samo ospojiti antenu).Ako grom udari bas u antenu ili antenski stup onda se samo pomoliti hi hi da nesto ostane citavo od uredjaja u blizini no AKO JE STUP UZEMLJEN ne brini NIKADA munja u UZEMLJENI objekt ne udara zato se i radi GROMOBRANSKO UZEMLJENJE.
Evo malo sam razjasnio stvari (a ono traka pod pravi kut i siljci na coskima to ne stoji -samo pocincana traka dovoljno duboko u zemlji i oko objekta sve rjesava) 
Kad smo sretni uvijek smo dobri,ali kada smo dobri,nismo uvijek sretni.....
73 de 9A2QP Joe

Offline 9A3MR

• Master
« Odgovori #22 : 04. Lipanj 2009, 19:55:14 »
Neke stvari bi trebali razjasniti.
Na stranu antena, stup i pripadno uzemljenje. Postoje tehnički pravilnici koji reguliraju tu materiju i zna se kako to treba napraviti.

Međutim, u većini slučajeva uređaj izgara jer je došlo do "iznošenja potencijala". To je problem koji se naročito javlja u ruralnim i prigradskim sredinama, dok je u gradu to rijeđe jer je grad što se razlika potencijala tiče puno homogeniji.

Zrak u fronti nadolazeće oluje je izrazito električki nabijen. Kad bi vaša stanica bila spojena samo na antenu problem bi se javio isključivo ako bi grom udario direktno u antenu. Problem su žice koje ulaze u vaš objekt, telefon i niskonaponska mreža. Oni unose u vašu kuću (ili iznose...) visoki potencijal koje se stvorio daleko od vaše pozicije. Vi ne možete lokalno uzemljiti telefonsku liniju a lokalno mrežno uzemljenje često nije dovoljno dobro. Stoga, nije dovoljno samo isključiti antenu, trebate isključiti 220V i telefonsku liniju iz uređaja i računala koje je eventualno povezano s njim.

U profesionalnim službama iznošenje potencijala se rješava postavljanjem izolacionog transformatora koji galvanski odvaja 220V dok su se telefonske linije prije rješavale također izolacionim transformatorima a u novije vrijeme transponderima preko optičkog vlakna.

Pozdrav
Rolando 9A3MR

Offline 9A6NDD

• Master
  • 9A6NDD
    • 9A6NDD Blog
« Odgovori #23 : 26. Lipanj 2009, 17:16:45 »
Danas je bilo žestoko ! Ovakvu grmljavinu dugo nisam doživio. Tutnjalo je na sve strane i to vrlo blizu. Sva sreća da otkad je ova loša fronta odspajam antene kad god ne radim. Uspio sam sve odspojiti na vrijeme (s 220 v i od telefonske linije) osim bežičnog telefona koji sada ne pokazuje volju za životom.
Kako sam nešto čistio oko PPSa kabel od dipola za 40 m ostao je na zemlji. E kako je pucketalo i iskrilo! Nisam se ga baš usuđivao dirati.  :-\ Stanicu sam odspojio s akumulatora i odnio u drugu sobu, što dalje od antena.  ;)
Ne želim ni razmišljati što bi bilo da nisam bio doma  ??? i sve na vrijeme išćupao iz zida.
Sad ozbiljno razmišljam o nekom uzemljenju, ali ne mogu ga nikako napraviti onak kak predlažete. Mogu najviše ukopati cca. 6-8 trake u L i zabiti nekoliko šiljaka na toj dužini ( i to mogu još učiniti nekoliko dana, a onda će se i ta moguća dužina traka prepoloviti  :(  )

Offline 9A6C

• ???
  • *
« Odgovori #24 : 26. Lipanj 2009, 17:31:29 »
Najbolje da stanicu staviš u pećnicu na sigurno, hi.

To pucketanje iz konektora nije opasno, ali bi te malo streslo da ga takneš, kao imene. vražije su žičane antene u grmljavinskom nevremenu...

GG
Ljudi koji o sebi govore u trećem licu uplašeni su, narcisoidni i skromnih mentalnih sposobnosti

Offline 9A6NDD

• Master
  • 9A6NDD
    • 9A6NDD Blog
« Odgovori #25 : 26. Lipanj 2009, 17:33:03 »
premjestit ću pps u podrum ... bio je dobro sklonište u ratno doba

Offline 9A2VJ

• Average Member
« Odgovori #26 : 26. Lipanj 2009, 20:02:27 »
Kupi lighting arestor.Pogledaj ovaj link  http://www.arrl.org/tis/info/lightning.html

73,9A2VJ
« Zadnja izmjena: 27. Lipanj 2009, 09:15:44 9A2VJ »

Offline 9A2QP

• Master
« Odgovori #27 : 27. Lipanj 2009, 18:57:24 »
9A6NDD evo tu si procitaj ima i slika za zastitu od groma
http://www.elec-toolbox.com/usefulinfo/lightprot.htm
73 de 9A2QP Joe

Offline 9A4OE

• Život posvećen forumu
« Odgovori #28 : 30. Lipanj 2009, 22:28:59 »
Izrada uzemljenja
I.Uermovic Z.Vitsricka "Sheme spajanja u el. tehnici"

megaupload.com/?d=37JYJYEI

9A4OE Damir JN75EI-JN85MQ bivši član 9A1ARS

Offline 9A2QP

• Master
« Odgovori #29 : 01. Srpanj 2009, 06:43:05 »
Rolando  da ali to vrijedi SAMO u zgradama gdje je zastita od dodirnog napona izvrsena NULOVANJEM to jest ZAJEDNICKIM IZJEDNACAVANJEM POTENCIALA  a sto govori sva trosila i svi metalni potencialno opasni elektricni uredjaji zastitni kontakti spojen su u jednu tocku koja je vezana na zajednicko KVALITETNO uzemljenje zgrade gdje su presjeci zastitnih vodova pravilno dimenzionirani (sto u pojedinacnim kucama nije slucaj).Zapamtite GROM nikada ili skoro nikada ne udara u GROMOBRAN nego u okolne objekte koji ga nemaju (pa cak i u neposrednoj blizini tog gromobrana objekti su zasticeni (osim kad PRIRODA podivlja onda nije nista sigurno )
Dakle Ronaldo ovo zamjensko uzemljenje ti je ko da si zicu piknuo u teglu sa cvijecem u kojoj je zemlja hi hi
73 de 9A2QP Joe