• Welcome to Hrvatski Radioamaterski Savez.

Repetitori na Jugu

Autor 9A7IKF, 14. Siječanj 2008, 19:45:21

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

9a6c

I ako ja dobro pratim stvar, na tom R2 su uglavnom 2GF, 2JG i 6R uz minilni dprinos svih ostalih. E sad, ako znamo da 6R i 2JG ni na 80 m ne mogu napraviti vezu, a da se GF i JG čuju i u simpleksu, čini mi se da svekoliko okolno pučanstvo neće puno izgubiti neraodm R2, posebno s aspekta R0 koji je qap u ST i R5 na BIokovu koji može pokriti i više nego treba.

Izmjestiti R2 ne znači samo uključiti ga u struju na nekom drugom mjestu, treba valjda srediti i neke dozvole, nešto prije izmjeriti itd, inače može dobit pedalu kao i s Hvara pa smo onda opet na početku.

S druge strane. ne bi čovjek vjerovao što se može sve uraditi s yahgi antenom i uz refleksije pa i na FM-u.  Ljudi rade EME s tim antenama, a mi bez repetitora ne možemo ni u susjedno selo...

Da se mene pita, rekao bi hajzjain, ali srećom, mene nitko ništa ne pita pa će biti i ripitera...


A dotle nam ostaje jednostavnost, simplex simplicitas.

QST GG

9A2JG

Ne bi se bavio raščlanjivanjivanjem pisanja prijatelja Goge-jer je besmisleno, bez uvrede. Bilo bi bolje da ništa nije napisao.
Ja stvarno nisam htio ulaziti u srž problema, jer kako Adame i Gogo lijepo rekoste, ostale u Hrvatskoj to ne brine, niti ih interesira. Da, ali samo na prvi pogled.

Dok je još, kako tako, Milan 2Y funkcionirao, on je , u nastupu ljutnje, poslao meni set fotosa (koji je stajao i vremena, i truda, i novaca) da mi dokaže kako mi je (tobože) dragovoljac Domovinskog rata i kolega, iz Elektrodalmacije Split "krivo" dojavio o "kvaru" na Hvaru. Poanta tog seta slika jest da je napajanje predmetne lokacije sada izvedeno na novim stupovima, novom kablažom, i , pretpostavljam, novom zaštitom. Kako prenaponska i nadstrujna zaštita reagira onako kako treba, resetiranje je postupak ruke voljom čovjeka koji traje desetak sekundi. Znači, na lokaciji Vidikovac je (kao i uvijek) faktor - čovjek. Pri tom, naravno, ne mislim na volontere HRS-a, nego na ovlaštenu osobu Elektrodalmacije , pogon Starigrad. To što smo sa svojom opremom sada tamo sami, a oni (pretpostavljam) nisu voljni promptno reagirati, jest stvar općeg i pojedinačnog imagea, Saveza, radiokluba i pojedinca. Stoji, dakako, činjenica da je ugroza, da bi nas prepoznali, i trčali iz petnih žila. To mi je nešto poznato.

Još par riječi o traficu. Nebrojeno puta ja na R2 kažem Ivi 2GF  npr. : Na 18144 ti je PZ5RA ! Nakon dvadesetak sekundi čujem gdje ga zovu 9A2BW, pa 9A4W, pa 2Y i tome slično. To je samo dokaz moje tvrdnje da na svakog emitirajućeg, imamo 5 - 10 slušača! To mogu svakome uvijek dokazati !

Još nešto. Gogo, vjerovatno nisi znao, ja još uvijek imam ključeve od aneksa objekta DT (HT - mobile) gdje je bila zadnja mikrolokacija repetitora na Vidovoj gori, upravo stoga što mi ključeve dao Ivan Ljubetić, moj profesor iz Tehničke škole u Splitu, od prije 40 godina, sada umirovljeni djelatnik HT-a. Svi njegovi nasljednici, da ih sada ne spominjem, su to samo potvrdili. Među njima ima mojih sumještana, ratnih drugova (cijeli rat) i školskih kolega.

Floskula, ili činjenica, o zagađenosti lokacije nije od 1978 do danas potvrđena ni jednim ozbiljnim mjerenjem, i potkrijepljena dokumentacijom. Pri tom uvažavam skoro pisanje, i 2FW, i svih ostalih, NHF.

Na kraju, što započe na početku, iste brige more sve ljude koji se brinu o repetitorima ili radio farovima u cijeloj Hrvatskoj. Zato ove brige nisu Milanove, Kokijeve, ili , kako neko zlurado napisa , par ljudi. To su HRS-ove brige, koje samo možemo zajednički riješiti (neovisno o lokaciji).

Neovisnost države Hrvatske smo dočekali s dozvolama za lokaciju Vidova gora za repetitore i radio far, samo nek se zna.

I na kraju, malo iz socijalizma (iako osobno smatram da je evergreen ) , gdje god mi ne zauzmemo frekventni spektar, ubacuju se susjedi, npr. iz Italije. Tome smo svjedoci cijelu prošlu godinu, sa R2 koji je radio !
Ima još, ali pustimo i druge da napišu koju pametnu.

73, Koki 9A2JG
51 godinu u Narodnoj tehnici Hrvatske

9A7IKF

Pozdrav cilokupnom društvu.
Čitajuć ove redke nisan moga odolit a da ne napišen par slova na temu repetitora.
Ja mislin da nebi bilo bitno koliko ima korisnika na repetitoru ako je on aktivan taman da ih je dvojica znaći da ima neke koristi.
Toliko muke oko juga a neki bi tili da to unište pa koja svrha naše muke neka nas je malo, bilobi lipo da nas ima mnogo višei da slušajući ponekad uzmu mikrofon u ruku a ne samo da slušaju.
Možda tada nebi bilo ovoliko buke oko tih repetitora, triba njih bit vise i da radu još bolje jer u automobilu nemaju svi jagice niti svi ne mogu doma montirat dotićne antene.
Toliko za sad moran bižat zovu me ali teksta ima još...

73! 9A7IKF

9A2Y

       Molio bih gosp.Borivoja Đorđevića 9A2JG i sve ostale da prestanu spominjati moje ime,jer sam udovoljio Vašim željama , a posebno 9A4DB, tako da već dosta dugo u QRZ.COM pod mojim znakom 9A2Y stoji sledeći tekst: I am not longer member of the Croatian Amateur Radio Association.
  Also not member of the Croatian QSL Bureau.
    QSL card only direct.
         73 de Milan 9A2Y

9A4DB

 ??? ??? ???
Kakve pak ja imam veze s tim...

Zadnji put me javno zove na kavu,
ja njega na janjetinu i QRQ
a on
umjesto svega toga i Skupstine CHL-a (nakon 15 godina)
istupi iz HRS-a.....samo ne zna se da li samo osobno
i/ili zajedno sa citavim klubom od njega i XYL-ke.
Najave Skupstine nema i dalje...


PS(na sve skupa, naravno mu ne smeta koristiti infrastrukturu Saveza pa i ovaj forum)

9A6R

NEĆU MOĆ ZASPAT NOĆAS ZBOG RADI TOGA HI

9A6R
GOD AND GUNS KEEP US STRONG!

9A8DU

 :D
Pozdrav,nemogu vjerovati da jedan repetitor može predstavljati konstantan problem, mi u kontinentalnom djelu ljepe naše rješavamo to u hodu,vjerujte da  se niti ne osjeti da je  repetitor bio u kvaru,istina rješavaju to isti dečki Marijan ,Zdenko i Marko,vjerujte sa svojim materijalom i kada je najveća zima penju se po stupovima.73 Drago 9a8du(Osijek nepokoreni grad)
73 Drago 9A8DU
(Osijek nepokoreni grad)
LIPANJ 1991 A VI ???

9A2JG

Drago, i ostali, nije problem u tehničkom održavanju repetitora, nego u poimanju što on znači.
9A7IKF lijepo napisa, ali strukturama koji obnašaju vlast, ne samo u ovom hobiju, ne ide u glavu da je uzrečica što južnije to tužnije, izmišljena iz muke. Naime, slažem se sa IKF-om da, dok još ima i jedan par licenciranih operatora, repetitor opravdava svoje postojanje.
Nisam stekao dojam, do sada, da je nova garnitura stekla pojam i dojam šta ova tri repetitora (R2,5 i 6) znače za jug Hrvatske i dio Hercegovine. O tome sam mislio (i hoću) pisati nakon 23 o.m. (nakon 100 dana poštede od kritika), ali život nas pretekne, i mjere uvijek kaskaju za njime. I ova naša priča kasni, a mjera još ni na vidiku. Ali, o tom, potom.

Milane Miličiću, kako vidiš, ja te na forumu ni igdje drugdje ne spominjem, osim u funkciji izvora dokaznog materijala. Ali, iako je napisano u pozitivnom ozračju, tebe smeta. To je već nešto drugo...

Ima još, ali javit ćemo se sutra.

73, Koki 9A2JG
51 godinu u Narodnoj tehnici Hrvatske

9A8DU

Citat: 9A2JG  u 07. Veljača 2008, 20:37:50
Drago, i ostali, nije problem u tehničkom održavanju repetitora, nego u poimanju što on znači.
9A7IKF lijepo napisa, ali strukturama koji obnašaju vlast, ne samo u ovom hobiju, ne ide u glavu da je uzrečica što južnije to tužnije, izmišljena iz muke. Naime, slažem se sa IKF-om da, dok još ima i jedan par licenciranih operatora, repetitor opravdava svoje postojanje.
Nisam stekao dojam, do sada, da je nova garnitura stekla pojam i dojam šta ova tri repetitora (R2,5 i 6) znače za jug Hrvatske i dio Hercegovine. O tome sam mislio (i hoću) pisati nakon 23 o.m. (nakon 100 dana poštede od kritika), ali život nas pretekne, i mjere uvijek kaskaju za njime. I ova naša priča kasni, a mjera još ni na vidiku. Ali, o tom, potom.

Milane Miličiću, kako vidiš, ja te na forumu ni igdje drugdje ne spominjem, osim u funkciji izvora dokaznog materijala. Ali, iako je napisano u pozitivnom ozračju, tebe smeta. To je već nešto drugo...

Ima još, ali javit ćemo se sutra.

73, Koki 9A2JG
;) ;)Pozdrav,Koki skužaj nisan skonta ,sujeda me smanta dok si reka keks.
73 Drago 9a8du(Osijek nepokoreni grad)
73 Drago 9A8DU
(Osijek nepokoreni grad)
LIPANJ 1991 A VI ???

9A7YY

Citat: 9a2y  u 07. Veljača 2008, 18:22:22
I am not longer member of the Croatian Amateur Radio Association.

Sorry za off topic!

Milane a što ti onda treba ovaj forum?

Switch off, i onda više nema ni Đanija ni Kokija ............ any more.

NHF

9A2Y

      Pozdrav Branko
  Koliko znam ovaj Forum nije "rezetviran" samo za članoveHRS-a.Otvoren je za sve R.A.,a ja ću se uvijk,"kad me netko potegne za jezik".
      9A2Y

9A8DU

#26
Citat: 9a2y  u 08. Veljača 2008, 06:13:49
      Pozdrav Branko
  Koliko znam ovaj Forum nije "rezetviran" samo za članoveHRS-a.Otvoren je za sve R.A.,a ja ću se uvijk,"kad me netko potegne za jezik".
      9A2Y
;D
Pozdrav, Milane netreba pisati sa emocijama,je da ste vi Južnjaci emotivni,pa i ja ponekad,onda se ugledam na recimo Kokija 9a2JG, pa nadalje u Branka 9A7YY,pa u mog profesora,bilo bi dobro da se i ti ugledaš u pomenute RA,koji imaju stila u pisanju i uvjek su odmjereni(umjereni),ja kada zabrazdim,reagira moja susjeda ili   Saša 9A3AG.
73 Drago 9a8du (Osijek nepokoreni grad)
73 Drago 9A8DU
(Osijek nepokoreni grad)
LIPANJ 1991 A VI ???

9A7YY

#27
Citat: 9a2y  u 08. Veljača 2008, 06:13:49
      Pozdrav Branko
  Koliko znam ovaj Forum nije "rezetviran" samo za članoveHRS-a.Otvoren je za sve R.A.,a ja ću se uvijk,"kad me netko potegne za jezik".
      9A2Y

Idem opet svjesno spamat temu. E moj Saša..... :)

Svakako da ovaj forum nije rezerviran samo za članove HRS-a. Na kraju krajeva to bi bilo i pogubno za njega.

Nego meni se čini da si ti sad ka onaj šta se rastavija od žene ili žena od njega, svejedno, ali su nastavili živit u istom stanu. Privremena kriza.

Vidiš kako je moj Drago odmah dao pravu dijagnozu. Temperament i dišpet. Ti si sad malo ljut i dišperan ali proći će to. Vrime liči sve.

9A2JG

Od sinoć opet radi R2. Na opću radost DX-era, a na žalost Deutche Telekoma. Odma je poslužija glede mede (TI9KK i VP6DX)!
Signal je fondo scala; da li je na Hvaru, ili novoj nekoj  lokaciji, ne zna ni Đekna.
Šaljivčine govore da su to Talijani montirali svoj R2 na Lastovu !

73, Koki 9A2JG
51 godinu u Narodnoj tehnici Hrvatske

9A7IKF

Falin te boze da i talijani nesto montiraju za nasu korist a ne stalno mi za njih
73! 9A7IKF