Autor Tema: D-star tehnologija  (Posjeta: 15299 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A3WP

• Senior Member
  • @DK3WP (EMCOMM only)
Odg: D-star tehnologija
« Odgovori #15 u: 20. Prosinac 2007, 12:37:59 »

A evo danas i LINK-a sa samog "homepage-a" HRS Web-a:

Citat:
1.2 GHz high-speed D-STAR for emergency communications in Minnesota Radio Amateurs in Minnesota have been using high speed D-STAR link on 1.2 GHz as part of the Amateur Radio Disaster Data Network

Just after 9/11/01, some of the 11,000 licensed volunteer Amateur Radio operators in Minnesota decided they could build a radio based data network covering the region.

This network would provide a reliable "last ditch" email and data capability in the event of an emergency that disabled or overloaded normal communications channels. The first phase of the network was built using AX.25 packet radio technology, which has been running to commercial reliability
standards since 2002.

In order to meet the needs of the served agencies for modern, easy to use web interface backup volunteer emergency communications, the volunteers have now deployed a new D-STAR 100 kilobit data network.
This technology moves Amateur Radio back to where we belong - advancing the state of the radio art.

The ICOM D-STAR 1.2 GHz Data Repeaters are in secure locations. They support User-to-User connections at 90 kbps and the group use Linux back-end sytems with Citadel mail and conferencing applications and allow multiple served
agency data uplinks for application access including the Internet.

Full details at
http://www.14567.org/

D-STAR Digital Yahoo Group
http://groups.yahoo.com/group/dstar_digital/
To join email: dstar_digital-subscribe@yahoogroups.com

Digital Ham Radio Yahoo Group
http://groups.yahoo.com/group/illinoisdigitalham/
To join email: illinoisdigitalham-subscribe@yahoogroups.com

« Zadnja izmjena: 20. Prosinac 2007, 12:42:09 od 9a3wp »
@9A3WP @DK3WP

Offline 9A4GL

• Master in Training
    • http://ham2.cc.fer.hr/9a4gl
« Odgovori #16 u: 09. Prosinac 2009, 00:41:45 »
Bok,

dugo se nije ništa pisalo o d-staru....

Ako se ne varam tzv. HAM spirit kaže da naša komunikacija treba biti javno dostupna, odnosno ne smije biti kriptirana i sl.
Kako bi trebalo biti sa tehnologijom? Da li bismo mi trebali isključivo kupovati, odnosno da li bi "D-star" tehnologija mogla (morala) biti javno dostupna, nešto slično kao "Free Software" ?

Sudeći po: http://codec2.org/
D-Star nije nikako otvorena tehnologija, čak niti ICOM ne zna kako to radi jer kupuju gotove vocodec chipove. AMBE vocodec je pod patentima. Konkurencija (Motorola i Kenwood) isto koriste AMBE vocodec. Izgleda će dPMR zajednica prigrliti RALCWI codec (licensed by Spirit DSP). Dakle ni dPMR nebude free i open :(

73 de Tihomir, 9a4gl
-----------
Sa budalama se ne raspravlja !!! Oni te prvo spuste na svoj nivo, a onda te dotuku iskustvom !
Tihomir Heidelberg, 9a4gl
email: _NOSPAM_9a4gl@hamradio.hr

Offline 9A3LI

• Master
« Odgovori #17 u: 08. Veljača 2010, 14:24:15 »
Upravo dobio link:

DSTAR D-STAR DEMONSTRATION

;D

Šala, mala!
 ;D

Offline 9A5EX

• Senior Member
« Odgovori #18 u: 08. Veljača 2010, 15:28:01 »
Pozdrav D-starovci !
Oprema D-star čeka u HRS-u da se montira i osmisli daljnja strategija. Ovim putem pozivam sve znalce ove tehnologije da mi se jave na mail 9a5ex@hamradio.hr .

Željko Herman, 9a5ex, glavni koordinator za HRSVKS.

Koliko znam, AMBE koristi samo ICOM i Kenwood sa FDMA načinom rada, dok Motorola koristi isključivo TDMA to se odnosi i na  TETRU. TDMA se koristi i GSM koje je u stvari na nekičin "standard", mada mi izgleda da FDMA ima prednosti ( Kenwood prezentacija NEXEDGE).

Offline 9A4GL

• Master in Training
    • http://ham2.cc.fer.hr/9a4gl
« Odgovori #19 u: 08. Veljača 2010, 15:46:54 »
Koliko znam, AMBE koristi samo ICOM i Kenwood sa FDMA načinom rada, dok Motorola koristi isključivo TDMA to se odnosi i na  TETRU. TDMA se koristi i GSM koje je u stvari na nekičin "standard", mada mi izgleda da FDMA ima prednosti ( Kenwood prezentacija NEXEDGE).

Pa svatko svoga konja hvali :) Ja mislim da i jedno i drugo ima prednosti. Zamisli npr da plaćaš dozvolu po frekvencijskom kanalu a ne po kHz bandwidtha, onda sa TDMA dobiješ duplo za istu cijenu. Ili jedan TDMA kanal koristiš za audio a drugi za telemetriju. Možda je Motorola igrala na tu kartu. No ta priča je bitna za profesionalce a ne za amatere.

73 de Tihomir, 9a4gl
« Zadnja izmjena: 08. Veljača 2010, 19:03:02 od 9a4gl »
-----------
Sa budalama se ne raspravlja !!! Oni te prvo spuste na svoj nivo, a onda te dotuku iskustvom !
Tihomir Heidelberg, 9a4gl
email: _NOSPAM_9a4gl@hamradio.hr

Offline 9A5EX

• Senior Member
« Odgovori #20 u: 08. Veljača 2010, 18:24:20 »
Da , Tihomir , slažem se s tobom glede toga. Motorola je u "narodu" i Kenwood i Icom i Yeza ako je prijenosna to je tako. Otkako je Icom i Kenwood razvio novu tehnologiju i sw odjednom su se svi počeli držati "standarda" čitaj Motorola. Teško je nekima objasniti što znaći nova tehnologija, kad misli nećijom drugom glavom. Istina , teško je mijenjati standarde preko noći i skupo. GSM način rada i TDMA je već stara tehnologija. Isto kao i analogna televizija. Samo što to neće priznati, jer su uložili puno love u već pomalo staru tehnologiju. Motorola je napravila u profi varijanti MOTO TRBO, ali skromno su ga naoružali da ne bi bio konkurencija svom glavnom proizvodu TETRA. TETRA možemo vrlo slično usporediti s prvim mobitelima koji su radili na 400MHz i to je to. Vrlpo skupi sustav sa puno baznih stanica koji su međusobno linkani.

Nego, ješ se nitko nije javio od D- starovca, ovo mislim ozbiljno. Imamo 4 repetitora od toga jedan sada radi. Ostali su u skladištu!
Ćemu služi tehnika u skladištu!?

73 de 9a5ex

Offline 9A3TN

• Senior Member
    • http://hamradio.hr/9a3tn
« Odgovori #21 u: 09. Veljača 2010, 22:29:53 »
Citat:
Nego, ješ se nitko nije javio od D- starovca, ovo mislim ozbiljno. Imamo 4 repetitora od toga jedan sada radi. Ostali su u skladištu!
Ćemu služi tehnika u skladištu!?

Ako nema zainteresiranih, oprema može i u moju garažu HI.

Boris

Offline 9A3WP

• Senior Member
  • @DK3WP (EMCOMM only)
« Odgovori #22 u: 10. Veljača 2010, 10:36:05 »

D-Star repetitore imamo...lijepo je to...

Zagreb/ZG županijska FM perspektiva:
R6 analogni je znamo kakav, R1 prazan, RU700 analogni odašilja QRPP...
...analogni FM kanali poluprazni...koliko mi se čini s negativnom tendencijom...

tko će kupiti taj skupi D-star uređaj ? i što će s njim ako ga već ima ?
...tko će se spajati na te repetitore kad su nam i analogni FM kanali poluprazni ?

zvuči crno, a kako nam se piše ?

73 & GL !
<<<

« Zadnja izmjena: 10. Veljača 2010, 10:37:52 od 9A3WP »
@9A3WP @DK3WP

Offline 9A6KTB

• Newbie
  • *
    • Galerija
« Odgovori #23 u: 11. Veljača 2010, 12:53:51 »

D-Star repetitore imamo...lijepo je to...

Zagreb/ZG županijska FM perspektiva:
R6 analogni je znamo kakav, R1 prazan, RU700 analogni odašilja QRPP...
...analogni FM kanali poluprazni...koliko mi se čini s negativnom tendencijom...

tko će kupiti taj skupi D-star uređaj ? i što će s njim ako ga već ima ?
...tko će se spajati na te repetitore kad su nam i analogni FM kanali poluprazni ?

zvuči crno, a kako nam se piše ?

73 & GL !
<<<

Ja se sa ovom konstatacijom nikako ne bih slozio. Postepeno se povecava broj radioamatera, aktivnost je u porastu, broj natjecatelja se multiplicira svake godine, stvari idu na bolje. Probaj malo slusati R2 (Sv. Gera), pa ces cuti aktivnost koja nije zanemariva. Problem je sto se neke frekvencije ne koriste iz drugih razloga.

Stose tice D-stara, tu je stvar jasna - tehnologija je preskupa, stanice i oprema su skupi, standardi su zatvoreni, napredak je ocajno spor, perspektiva losa...ali za D-star, ne za nas "analogce" ;-)
Boris, 9A1IW, JN75SL
Keep 'em Rolling!
MVPA: 29718

http://s186.photobucket.com/albums/x51/btudan/

Offline 9A2GA

• Master
  • Carpe diem memento mori
« Odgovori #24 u: 11. Veljača 2010, 21:59:54 »
A ima li D-Starovaca u hrvata? Nitko se ne javlja, ...

Kažu da onaj tko se boji prijeći na novu tehnologiju tj. da onaj koji govori kako to sve nema smisla je zapravo ostario ili možda griješim  ;)

Ali !

Pitajte malo naše susjede talijane i austrijance što misle o D-Star tehnici.

Sažeto:

1. Skupo
2. Nepouzdano
3. Malo korisnika
.
.
.

Zaključak:

Analogija = staro, relativno pouzdano, da se popraviti (ipak smo radioamateri!), jeftino, masovno.
Digitalija= novo, pouzdano dok radi (poslije se ne popravlja već se baca kao i sve novije proizvodnje sa buhicama (SMD) od žutih proizvođača), skupo.

Naša realnost:

Starosni prosjek hrvatskih radioamatera + kupovna moć tog starosnog prosjeka + sposobnost prilagodbe na novu tehnologiju = upitno (znači vrijedi i za "overaged i underaged", a takvih je najviše).

Stara generacija je već OUT, nova generacija je već odavno prešla na novije tehnologije: Facebook, Smartphone, ...

Imamo 4 repetitora D-Star.
Krasno, ali ako se dobro sjećam njih smo dobili. Sada bi trebali mi, mali ljudi, kupiti D-Star stanice kako bi ti repetitori zaživjeli.  :-\
I Ameri su argentincima poklonili besplatno tone i tone sjemena pšenice da im pomognu, pa sada argentinci koji su bili poznati po govedini (a više je nemaju) ne znaju kome prodati pšenicu. Zvuči Vam poznato?

Poklonjenom konju se ne gledaju zubi ali ljudi moji, čim je nešto netko poklonio,  :-X

HRSVKS i D-Star:  
Nisam se u to uključio pa mi je malo neugodno komentirati  ali ako smijem reći moje skromno mišljenje, D-Star nije za to (kažu neki da i TV DVB-T može bez antene, bila je čak i reklama na TV-u   ;D )

Pa sad tko voli, nek izvoli, ...

Čujemo se u analognom RADIO HAM obliku još neko malo duže vrijeme, 73!

PS.
Sjećam se ne tako davnih diskusija o paket radiju, kako to sve treba obnoviti, umrežiti, povezati nodove, brdo zainteresiranih korisnika, super brzina 1200bd, ... ispao sam crna ovca kada se sa time nisam složio, a sada svi ti koji su me ofarbali u crnu ovcu vise na internetu i više im ništa nije potrebno na 1200bd.
9A2GA is a member of: HRS, 9A1WFF, ARRL, AMSAT NA, AMSAT UK, 10X, EPC, DMC, CDG,CRO-CC

Offline 9A5BAA

• Newbie
  • *
« Odgovori #25 u: 12. Veljača 2010, 09:32:55 »
Lipo se pretplatiš na VIP ili T-Mobile i evo ti D-STARA, možeš razgovarat s kim hoćeš, možeš slat i primat podatke...

Šalim se ali čini mi se da je takav trend jer digitalna tehnologija silno napreduje i bilo bi dobro da ne zaostajemo. Ekipa u savezu bi trebala organizirati stručno predavanje  za sve zainteresirane u Zagrebu, Splitu, Rijeci, Osijeku tako da brže i lakše usvojimo novu tehnologiju...

Offline 9A3WP

• Senior Member
  • @DK3WP (EMCOMM only)
« Odgovori #26 u: 12. Veljača 2010, 09:49:40 »
Pozdrav Boris,

Slažem se sa kompletnim tvojim razmišljanjem.

Slovenci su to stavili u pogon, povezali, ima čak i korisnika...
Prošle godine bio sam na "RIS 2009" u Ljubljani. Pažljivo sam odslušao kompletno predavanje
odnosno prezentaciju, ali u međuvremenu mi je većina toga odslušanoga isparila, hi.
ZRS sadržaj svih tih RIS-ova koliko znam čuva u obliku video snimaka, fotografija, kao i sadržaj
samih predavanja u izvornom formatu. Vjerojatno i na našem forumu još postoji neki post
sa najavom predavanja i predavača. Vjerojatno bi susjedi nekako pomogli da se to i kod nas
stavi u pogon...

A kad se i stavi u pogon tek onda ćemo vidjeti da li smo Boris i ja sa našim crnim prognozama
u pravu ili će naša predviđanja daj Bože biti potpuno pogrešna. D-Starovci gdje ste?

U međuvremenu osobno bih vrlo rado da se RU700 čuje u mojem sjeverozapadnom kraju kako treba
i žao mi je što to više nije i Echolink kanal, makar mi Echolink 9A2CD na 144.650 radi savršeno
koliko se to uopće može u simpleks modu (često ne čujem lokalne koorespodente).

73 Goran, 9A3WP
<<<

@9A3WP @DK3WP

Offline 9A7IJV

• Newbie
  • *
« Odgovori #27 u: 12. Veljača 2010, 13:10:34 »
Pozdrav!
Ako vec imamo 4 D-star repetitora sta se ceka postavljanje??
Mozda bi neko i nabavija uređaj da postoji repetitor..:)
73

Offline 9A6R

• ???
  • *
  • The South will rise again !
« Odgovori #28 u: 12. Veljača 2010, 15:06:16 »
Tako je Borise.Odavno tupim da ni na analogiji nemamo dovoljno korespodenata a kamoli će ih biti na tim D-star repetitorima.Ali uzalud mi o tome pričamo ka i onaj žedan iz pustinje kojega niko ne čuje.Tako ti je i sa relacijom HRS-baza.

73,9A6R
GOD AND GUNS KEEP US STRONG!

Offline 9A4CD

• Master in Training
« Odgovori #29 u: 13. Veljača 2010, 10:18:26 »
Za D-star tehnologiju potrebna je zemlja znanja i blagostanja.

U svakom slučaju ako ima zainteresiranih za QSO preko D-star tehnologije
u okolici Zagreba neka mi se jave na E-mail ili PM.

73's
Igor
9A4CD
« Zadnja izmjena: 13. Veljača 2010, 16:44:22 od 9A4CD »