Autor Tema: Prijedlog rjesenja callbook -a  (Posjeta: 1379 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A3HP

• Senior Member
    • 9A3HP Zoky
Prijedlog rjesenja callbook -a
« : 29. Srpanj 2007, 12:19:58 »
Eto  pregledao  sam  cjeli  callbook,    ::)  jesu  mi  oči skoro  ispale  od  gledanja  i  gledanja.  I  pored   muke  i  sveg  truda  uloženog  u  callbook  ipak  sam  našao  da  može  biti  i  bolje  i  lakše.  Naime  radeći sa  bazama  podaka, vidjeo  sam  da  je  jednostavnije obnavljati  bazu  podataka  samo  sa  izmjenama  nego  svaki  put  komplet  sve  ponovno  kao  da  nije  ni  bilo  podataka. To  vrijedi  naročito  ako  update  treba  raditi  prečesto  za  kompletni  sadržaj.
Jednostavnije  bi  bilo  i  lakše  unijeti  sve  pozivne oznake koje je  HRS  ikad  imao  u  bazi podataka.(Ima  negdje  evidencija)  Ovo  izgleda  jako teško, ali  je  lakše  nego   cijelu  bazu  podataka  svake  godine  obnavljati  skoro  od  nule. Jednom  uneseni  podatci   se  lako  mogu  ažurirati, neplatišama se stavi oznaka  "neaktivan"  (Hrvatski  Telekom  je  u  telefonskom  imeniku   koristio  izraz  "privremeno  nedostupan"  nije  im  palo  na  pamet  brisati ljude  i  brojeve, jer  bi  nova  verzija  imenika  bila prepuna  netočnosti a  oni  su  barem puni   novaca  i  kadrova  da  to  rade, ali  sigurno  je  sigurno).
Također  i  promjena  pozivne  oznake  je  lako  izvediva,  pored  nove  pozivne  oznake  postavi  se u  zagradi  ili  kako  već  drugačije  označena stara  pozivna  oznaka, primejer  "ex YT2LTG").  To  bi  spriječilo  zabune  jer  bi  svatko   lako  vidio jel  se  netko  šverca  na  tuđu  pozivnu  oznaku  ili  nepostojeću.
Tako   bi  se  lako  i  rubrika  Silent  key   dodati. (kad  su ljudi toliko  snalažljivi  da  glasaju  na  imena  pokojnika  nebih  se  čudio  da  se   švercaju  na  pozivne oznake  pokojnika) A mogla  bi lako  stati  i  lista  ugašenih  znakova, promjenom na  drugi,  tu   osim  popisa  znakova  baš  ništa  nebi  trebalo osim  naslova  "Ugašene pozivne  oznake".  Odmah  bi  bilo  jasno  jel netko pirat  ili  netko  lijen  da  plati  na  vrijeme  ;D
Izmjene  adrese    ako  nisu  poznate  HRS-u  bi  onda  svaki  radioamater  sam  prijavio.
Naravno  da  bi  to  bio  stalni  posao  ali  ne  tako mukotrpno  kampanjski  kao cijelu  bazu  izmjeniti, svake  godine.
To  je  utemeljeno  u  činjenici da  se  stara  pozivna oznaka  ne smije  ponovno  koristiti, dosta  dugo  vremena.
Eto   moj  prijedlog,  nije  apsolutan  kao  i  ništa  drugo.

P.S.  kontakti  među  starim  amaterima  su  izgubljeni,  pa   izmjenom  pozivnih oznaka  , ljudi  koji  su  se  znali  jako  dugo  vremena,  u  sadašnjem  callbook-u  nikako  se nemogu  naći niti  uz  najbolju   volju.
Ogromni  broj pozivnih  oznaka  nije  u  sadašnjem  callbook-u  , jako  puno  je ugasilo  se  pozivnih  oznaka  ili  promjenom na  novu  pozivnu  oznaku (prvo  prelskom  na 4  razreda),  ili  jednostavno  jer  su  ljudi  prestali postojati, umrli, odselili  itd,  to  ostavlja  mogućnost  zloupotrebe  neke  stare  pozivne   oznake, ili  jako  dugo  neaktivne.(pri  tome  mislim  isključivo  samo   na  9A prefiks)  A  tome  je  onda  teško  ući  u  trag.  Mislim  na  zloupotrebu na  radioamaterskom  opsegu.
Zloupotreba  na  forumu  je  nešto  drugo  i  lako  za  kontrolirati.

P.S.S.  ovako  ispada  da  netko  tko  nije  platio  članarinu, nije  nikad  ni postojao, a  ona  napomena  "neaktivan"  nije i  ne treba nikome biti uvreda  nego  ili  "ponos"  ;D  ili  razlog  da  obnovi  članarinu  urednije.

P.S.S.S. lista  Hrvatske  Agencije  za  Telekomunikacije  je  lista trenutno važećih  radiodozvola. (Čista  birokracija, ali  to  im  je  posao) A  to  je   sasvim  nešto  drugo od  liste  aktivnih radioamatera. Nekad  su  ljudi  decenijama  imali  vlastitu  pozivnu  oznaku  a  da  nikad  nisu  imali  vlastitu  radijsku  postaju,  jer  iako  su   bili  radioamateri bavili  su  se  konstruktorskim  radom,  ili  nekom  drugom  radioamaterskom  djelatnošću  koja  sa  odašiljanjem  to  jest  sa operatorskim  radom nema  veze, ali   nije  manje  vrijedna.
Hvala.
« Zadnja izmjena: 29. Srpanj 2007, 12:33:41 9A3HP »

Offline 9A6JRZ

• Master
    • Osobna stranica - 9A6JRZ - Zoran Rendula
Odg: Prijedlog rjesenja callbook -a
« Odgovori #1 : 29. Srpanj 2007, 14:20:46 »
Baza HRS-a ima 8703 pozivna znaka.

Kao prvo trebalo bi zamijeniti program kod Liljane. Ni s ovom sadašnjom bazom (dbf) nije problem to napraviti, samo što u Ljiljinom programu nema nekih podataka (npr. silent key, ex znakove). Trebalo bi napisati program koji ima prilagođen export podataka importu za callbook za internet (mada nije problem i runo to odraditi).

Sada imam za ažurirati 2720 pozivnih znakova za ažurirati.
Problem je u tome što treba ručno provjeriti sve, a ne "Browse - Update"
U callbook-u neće biti operatori koji nisu platili članarinu od 1.1.2005. na ovamo (tj. znakovi koji su bili u bazi neće bit obrisani, ali neće biti niti prikazani - osim ako se ne pretraže njihov pozivni znak ili prezime u tražilici).

Jesam zadužen za callbook, ali imam vezane ruke

73 de 9a6jrz
73 de 9a6jrz

Offline 9A3HP

• Senior Member
    • 9A3HP Zoky
« Odgovori #2 : 31. Srpanj 2007, 08:19:26 »
S    postojećim  callbook  se  radi  ogroman  posao
Meni  je  jako  dobro  jasno  koji  bi  to  bio  posao, prvobitno užasno  velik  ali  kasnije bi  bilo  sve  puno  lakše  raditi update. .Jer  na  već   postojeći  podatak  je  vrlo  lako  dodavati izmjenu  ili  dodatak. Ono  što  ima  Hrvatska  Agencija  za  Telekomunikacije to  jest  što  je  vidljivo, nije  sve, samo  trenutno važeće  dozvole, imaju  oni  još  jednu  bazu  podataka(da  nebi  odobrili   dozvole  sa  identičnim  pozivnim  oznakama,  ali  ta  baza  za  nas  nije  vidljiva).
Koliko  se  sjećam  u  radioamaterizmu  kad  se  dođe   do ovakvih stvari  obićno  se  svodilo  na  jako mali broj  ljudi  koji  bi  sve  sami   morali  uraditi. Vidim   da  promjene  i  nakon  toliko  godina  nema. Znači  dobrovoljci.  Dobro  možda  bi  zbog  ogromne  količine  podataka prvobitnu  bazu trebalo  raditi  godinama, ali  bi  rezultat  bio odličan.
Citat:
U callbook-u neće biti operatori koji nisu platili članarinu od 1.1.2005. na ovamo (tj. znakovi koji su bili u bazi neće bit obrisani, ali neće biti niti prikazani - osim ako se ne pretraže njihov pozivni znak ili prezime u tražilici).
Slažem se i  vjerujem  da  je  užasno  teško.
Za   početak  bi   bilo   dobra  ideja  zaposliti  na  callbook-u malo  više  dobrovoljaca, jer  ruku na  srce  više  je  onih  koji imaju  vremena  nego  onih  non stop  zauzetih.(Uglavnom  je  koncepcija  ovog   hobija  takva  ,  slobodno  vrijeme, nitko   se  ne bavi  radioamaterizmom   prisilno)
 A   o  vezanim  rukama  razumijem ,možda   bi  cijela zajednica    radioamatera mogla  mogla  nešto pokrenuti  s početne  točke. Mislim  zašto  ne.

Treba  nam  callbook, (nebude  svako   sam   za  sebe  radio  popis  radioamatera, a  ono  što  ima  HAT  nije  nikakav  callbook, već  samo  lista  važećih  radioamaterskih  pozivnih  oznaka  i   pripadajućih  radiodozvola).

Offline 9A6JRZ

• Master
    • Osobna stranica - 9A6JRZ - Zoran Rendula
« Odgovori #3 : 31. Srpanj 2007, 10:26:20 »
Stavio sam oglas na svojim stranicama (www.radioamateri.com) da mi treba pomoć radioamatera (prednost Koprivnica) jer će se raditi na mojim računalima (da im ne moram reći administratorske podatke).

Razmišljao sam kak oto riješiti u 10 minuta (kompletan update)
1. Treba mi samo sviježi *.dbf
2. Prebaciti u access bazu sve pozivne znakove ( s tim da treba statusno polje - radi prikaza)
3. Na kraju napraviti takstualni (SQL) file (sql koji će isprazniti staru bazu i naraviti update novim podacima)

I samo to treba isprogramirati (ja to znam, ali nemam volje više programirati)
73 de 9a6jrz

Offline 9A3HP

• Senior Member
    • 9A3HP Zoky
« Odgovori #4 : 01. Kolovoz 2007, 11:38:59 »
to  se zove  inicijativa,  a  programiranje,  uvijek  ima  ljudi  mladjih  kojima  programiranje  nije  problem.  Našlo  bi  se  8)