Hrvatski Radioamaterski Savez

KV aktivnosti => KV natjecanja => Autor teme: 9A9EE u 22. Rujan 2025, 13:13:47

Naziv: KUP JADRANA 2025. - osvrt i pogled u budućnost
Autor: 9A9EE u 22. Rujan 2025, 13:13:47
Jutro je pametnije od večeri.
A nakon završenog natjecanja, večer se brzo spustila. Točno bilo dovoljno vremena prije sumraka za pospremiti opremu (jer se to puno brže ide od postavljanja).
Dipol (napravljen na jednoj od radionica/kampova za mlade), malo sam doma kod testiranja produljio... podizan nekoliko puta na lokaciji, a nekoliko puta zbog naprezanja prilikom učvršćivanja kraja je padao (vrh postavljen na teleskopski fiberglas štap na cca 10m), krajevi na nekih 1m od zemlje, ali zbog nagiba terena nije bio klasičan inverted V.
Budući postavljanje završio doslovno minutu prije contesta samo preslušao pa nisam ni kontrolirao SWR, doma bio rezonantan na cca 3580.
U zadnji tren se sjetio da nisam imao postavljen množitelj (nisam znao odakle budem radio) u otvoren log KJ log u N1MM, a zbog kucanja koje sam htio preko laptopa morao i to odraditi... PTT nije proradio, telnet isto tako, problemi i još ponešto, a kako nisam htio gubiti vrijeme za provjeru gdje zapelo, zanemario sam i počeo raditi sa IC-756PROII, recimo do 100W, te se u hodu snalazio... možda negdje ispustio /P
na CQ u prva dva perioda nikako da krene pa sam uglavnom išao tražiti, tek kasnije opet pokušao zvati i tada bilo bolje...
druga dva perioda okrenuo taktiku pa uglavnom zvao CQ uz ponešto pretraživanja...
jako dobro čuo (barem mi se čini) dok nisam imao QRM... tada možda neke veze teže odradio, eventualno nekoga nisam niti čuo... nemam log kod sebe, ali misli da je znak 3RPT imao daleko najljepši-čišći i po uhu najjači signal kada smo se čuli...
Lokacija je malo iznad naselja Modriča-Rovanjska pa sam valjda dobro shvatio da mogu davati lokaciju SD (Starigrad-Paklenica kod ZD), valjda nisam fulavao, ali nikad se ne zna...
Nadalje, jedan od ciljeva je bio biti u nekom 9AFF području, zato sam najprije imao plan biti na o. Krku, kasnije je u kombinaciji bio o. Pag, ali zbog nekih ograničenja za otići tamo, odlučio sam ovdje ući PP Velebit, 9AFF-0018. A navečer produžiti do tete i danas se 1x o.g. okupati u Jadranu.

Zaključak je da mi treba više od 60min za sve postaviti + podesiti, ako nešto ne krene iz prve kao na testiranju. Ili imati pomoć (ruke su bitne).

Termin mi se čini dobar (ali kako sam prije napisao, neka o tome odlučuju oni domaći), zadnja ljetna nedjelja ima neku simboliku.

Zahvaljujem svima na vezama.

Kako ništa nemam svojega, osim auta, oprema je većinom klupska tako sam i koristio znak 9A5Y/P.

73,

. .
Naziv: Odg: KUP JADRANA 2025. - osvrt i pogled u budućnost
Autor: 9A9EE u 30. Rujan 2025, 22:10:19
Logovi u obradi. Kliknuo na D unutar robota, kad tamo i Maslenica sa oznakom MC.
Raduje činjenica da će u budućnosti moći biti aktivirana, jer u ovogodišnjim pravilima je nije bilo.
Ali, ujedno žalosno da se takva činjenica ne iskomunicira prema potencijalnim sudionicima.

73,

. .
Naziv: Odg: KUP JADRANA 2025. - osvrt i pogled u budućnost
Autor: 9A3TY u 25. Listopad 2025, 19:26:06
S obzirom da su službeni rezultati ugledali svjetlost dana (iako samo kao promatrač) ne mogu a ne primjetiti da neke stvari u svezi sa obradom dnevnika i dalje ne štimaju.
Iako je računalo u stanju u par sekunda izbaciti rezultate, natjecatelji danima čekaju na njih (a i mi promatrači). Čovjek bi očekivao da će na kraju sve biti tip-top kad to toliko traje kad ono - ćorak.
Čak ni najbanalnije stvari nisu pregledane. Što smatram pod najbanalnijim stvarima? Pa recimo poštivanje taksativno navedenih pravila natjecanja.
Evo primjera. U pravilima https://www.hamradio.hr/wp-content/uploads/2025/08/KUP-JADRANA-2025.pdf lijepo piše "Postaje klubova obvezno su u kategorijama A4 odnosno B4." Dakle A4 - više operatora i B4 - više operatora. Kako je onda moguće da u službenim rezultatima za kategoriju A1 - Postaje s Jadrana jedan operator (velika snaga >100 W) na trećem mjestu stoji 9A1CKG a to je pozivna oznaka Radio kluba Kvarner ?

Nadalje, što znači "U natjecanju mogu sudjelovati licencirane radioamaterske postaje" ?
Poslužit ću se definicijom sa web site-a jezikoslovac.com :
"licèncīranī prid.
DEFINICIJA
koji je odobren i ima licenciju; koji se smije legalno koristiti
"

Da li postaja koja nema važeću dozvolu za uporabu radioamaterskog spektra smije sudjelovati u natjecanju?

Da se podsjetimo. U svom postu ( https://www.hamradio.hr/forum/index.php?topic=9041.0 ) 9A6KX piše :

"Ne prozivam nikoga, no postoji određeni broj postaja koje su sudjelovale u natjecanju i danas, na dan 24.01.2024. nemaju važeću dozvolu. Nažalost, u HAKOM online bazi se ne može provjeriti dokada je prethodno izdata dozvola trajala.
Pokušati ćemo ubuduće odmah istoga dana pregledati bazu i uključiti što više znakova koji se nalaze u natjecanju. Postaje za koje se ustvrdi da na dan natjecanja nemaju valjanu dozvolu kod HAKOMA biti će bez razmišljana diskvalificirane." ... "Ovoga puta, apropo poštenja u domaćim natjecanjima i te odredbe - zatajilo je KV povjerenstvo, iako realno ja ne znam dali je ikad tako nešto dosada bilo provjeravano od strane komisije - slobodno ubuduće računajte da će se ta kontrola vršiti."


Da li je u ovom natjecanju ta kontrola odrađena? Ako je vjerovati Hakomovoj online bazi - nije. Jer da jest onda bi npr. postaja 9A4XX bila diskvalificirana.
Nije ništa čudno da se zakasni s obnovom dozvole (događa se i big-gun postajama poput 9A1P koja trenutno dere u CQWW bez važeće dozvole. ;D ) ali kad netko godinama nije napravio dozvolu to je ipak malo tu-mač.

Naziv: Odg: KUP JADRANA 2025. - osvrt i pogled u budućnost
Autor: 9A9EE u 25. Listopad 2025, 22:45:03
Pozdrav Ivo,

baš mi je drago da si pisao i to s jasnim argumentima.
Ja sam već htio proteklih dana, ali sam prije pošalji obrisao napisano, jer možda postajem dosadan i sebi kao i drugima, a kamo li ne onima koji "ne žele da se menjaju" - i to godinama.
Dosta sam u tom promišljanju iščitavao ono što bilo pisano na sličnim temama i uglavnom ista polarizacija: oni koji nešto s pravom propituju, ukazuju na propuste, savjetuju mogućnosti korekcije i napretka (bez obzira radili, ili s odmakom kao ti ovaj put - promatraju i komentiraju jer kuže tematiku) i s druge strane oni koji imaju argumente ad hominem, koji (ne)namjerno podmeću drugima, kojima hamspirit i u pravilima samo floskula jer ga tumače na svoj specifičan način itd.

Mene najviše frapiralo da neki sudionici ICC (uključivo IOC) se pojavili u KJ, a nisu poslali log. Ali iz suprotnih logova se dosta toga može otčitati.
Možda im ta tema bude izazovna u narednim godinama, ukoliko se budu htjeli suočiti s njom  ???

Ja ću još razmisliti, ali ukoliko ne bude potpunog reseta kod "vladara i naroda" sve sam bliže odluci da opet budem ostao izvan ovih kratkih natjecanja (koja su mi omiljena i za koja sam jedino sposoban koliko-toliko kvalitetno odraditi) iduće desetljeće...


73,

. .
Naziv: Odg: KUP JADRANA 2025. - osvrt i pogled u budućnost
Autor: 9A6C u 26. Listopad 2025, 06:10:52
ALI - ni to nije sve ;)

Malo sam preletio rezultate i nije mi jasno kako su 9A1MM i 9A2MW utrčali među postaje s Jadrana u kategorijama A1 i A2 - ne vidim da su davali ikakav množitelj niti ga je itko od njihovih sugovornika primio? Za volanom 9A1CKG je možda i radio samo jedan operator, ali pravila kažu da su klubovi obavezno u A4 i B4 i amen.

Problem važeće dozvole je druga priča. Nema sankcija, a opet je obnavljanje dozvole tako jednostavno pa je zbilja neodgovorno nastaviti s takvom praksom.

Nije moje da držim predavanja, ali uloga direktora natjecanja, a ima ih i na KV i na UKV za svaki koji organizira HRS i jest zamišljena s ciljem da netko vodi računa o svim detaljima "svog" natjecanja kako je i predviđeno u odluci o imenovanju,

Pa sam tako u najavi ovogodišnjih ALPE ADRIA natjecanja višekratno upozoravao na posjedovanje važeće dozvole za rad i obećao svima koji je nisu imali, a poslali su dnevnik, da će završiti među dnevnicima za kontrolu. Pa j u par slučajeva tako i bilo. Neko se malo naljutio pa obnovio dozvolu, netko nasmijao i uradio isto.

Nije ovo CQWW pa da stignu hiljade dnevnika, a posebno ne iz 9A, pa da se ne može provjeriti na tražilici HAKOMA. Ako mi sami nećemo praviti reda u svojoj kući, ne znam tko bi trebao?

Da potegnem analogiju s vozačkom dozvolom i postupanje policije u sličnom slučaju -  ljudi ostanu i bez vozila i para. Iako, da citiram jednog uvaženog lika "ako nemaš važeću dozvolu ne znači da si zaboravio voziti auto". Što ipak nije opravdanje.

I meni se dogodilo da sam prije 10 godina mjeseca dana bio bez dozvole za rad i uradio desetak veza, a čak godinu dana vozio auto s isteklom dozvolom. Imao sam sreće i u oba slučaja "preživio", ali opravdanja nemam.

A 9A1P... ako savjesni drug ne pošalje izviješće preživit će ovaj mali UNLIS ispad ;D

GG

Naziv: Odg: KUP JADRANA 2025. - osvrt i pogled u budućnost
Autor: 9A6C u 26. Listopad 2025, 07:34:56
Citat: 9A9EE  u 25. Listopad 2025, 22:45:03Mene najviše frapiralo da neki sudionici ICC (uključivo IOC) se pojavili u KJ, a nisu poslali log. Ali iz suprotnih logova se dosta toga može otčitati.
Možda im ta tema bude izazovna u narednim godinama, ukoliko se budu htjeli suočiti s njom  ???

Ja ću još razmisliti, ali ukoliko ne bude potpunog reseta kod "vladara i naroda" sve sam bliže odluci da opet budem ostao izvan ovih kratkih natjecanja (koja su mi omiljena i za koja sam jedino sposoban koliko-toliko kvalitetno odraditi) iduće desetljeće...


73,

. .


Nastavak slijedi :D
Svatko naravno ima pravo i raditi i poslati dnevnik iz natjecanja, ali i obratno. Koliko je pristojno raditi i ne poslati log - uz najavu rada u natjecanju, recimo "9A6KX, postaja s kontinenta, 100W (ukoliko mi koja dobra duša ne da pojačalo na korištenje hi) uz Inv.V na 12m visine", ne znam.
S političke točke gledišta čovjek bi očekivao da osoba koja u sustavu HRS ima neke izvršne funkcije u određenom smislu i poštuje taj HRS.
Ali, dogodi se.
Nekom je vrhunac ham spirita poslati qsl kartu, nekom poslati log u natjecanju, neko radi bez dozvole za rad, šarena je ova naša ham radio
 livada.
9A6KX je objavio listu sudionika "tradicionalnog" ICC koja počinje 2022, onu za KJ koji je malo stariji vjerojatno nećemo ugledati.
Ali ne mogu si pomoći - ipak mi malo kvari probavu kad se zbog ICC pomakne KJ i onda pokretači/sudionici/apologeti toga ipak pojave u natjecanju i na kraj ne pošalju log ni za kontrolu.
Iz moje staračke perspektive to mi ipak izgleda kao manjak poštovanja pa neka govori tko što želi.

Raditi u natjecanje ipak treba, raditi na tome da bude da nas bude više, širiti ljubav i prijateljstvo uvijek...

Ali reda mora biti, a i poštovanja.

GG

Isprika ako je check log poslan, ali taj spisak nije dostupan



Naziv: Odg: KUP JADRANA 2025. - osvrt i pogled u budućnost
Autor: 9A6KX u 27. Listopad 2025, 08:43:11
Koki pozdrav,

slijedi kratka uputa kako na robotu pregledati popis postaja koje su poslale checklog (podatak je javan)

1. U internet pretraživaču otvoroti adresu:
https://www.hamradio.hr/hfrobot/2. Kliknuti na brojku u stupcu Check mišem (privitak - slika 1)
3. Otvara se skočni prozor sa popisom logova (privitak - slika 2)

Napomena: ukoliko koristite bloker pop-up prozora prozor se možda neće prikazati, što ne bi trebao biti slučaj ukoliko vam skače popup prozor na hakomovim stranicama prilikom pretrage za dozvolama.

73



Naziv: Odg: KUP JADRANA 2025. - osvrt i pogled u budućnost
Autor: 9A6C u 28. Listopad 2025, 11:56:29
Koki zahvaljuje na školici, a i ja.
Naravno da bi bilo normalno da podaci takve vrste budu dostupni bez rudarenja po robotu, ali možda i nije tako.
Lijepo da se 9A6KX javio i poslao log, neki drugi nisu, ali nije ni bitno.

Zašto su 9A1MM i 9A2MW - kojima hvala na sudjelovanju i radu - još uvijek među postajama s Jadrana pitanje je koje ostaje otvoreno i čeka na odgovor.

Ako su se deklarirali, a nisu s Jadrana, kako to?
Ako su poslali log kao postaje s Jadrana, a nisu (bar po podacima iz njihovih dnevnika) i kao takvi uvršteni u konkurenciju postaja iz  A1 i A2 bez propitivanja - kako to?
Ako nakon javnog i osobnog ukazivanja na evidentnu neregularnost stvari ostaju kakve jesu, to mi je jasno.

Ali kako je sve to moguće, e to mi nije jasno.

Na robotu stoji da su ovi rezultati službeni iz čega proizlazi da su nepromjenjivi - u protivnom bi se mogli mijenjati i do 2030 kako se utvrdi koja nepravilnost. Ili možda još neko vrijeme.

Prema robotu svi naš prethodni kupovi imaju svog admina, osim ovog. OK, i to je moguće, iako ima tzv. direktora natjecanja.

Kad malo zbrojim, previše mi toga nije jasno...

GG


Naziv: Odg: KUP JADRANA 2025. - osvrt i pogled u budućnost
Autor: 9A2JK u 28. Listopad 2025, 12:28:21
Citat: 9A6C  u 28. Listopad 2025, 11:56:29Koki zahvaljuje na školici, a i ja.
Gorane,
molim bez ljutnje, ali ne mogu ne iskoristiti priliku ;) (iako je izvan teme).
Što se događa kad je teško napisati puno ime ispod objave?
Dolazi do nesporazuma, ljudima se obraćamo s pogrešnim imenom!

73 i NHF
Martin 9A2JK
Naziv: Odg: KUP JADRANA 2025. - osvrt i pogled u budućnost
Autor: 9A6C u 28. Listopad 2025, 16:49:39
Ljutnje nema ;)

Ali kako kažu stari Slaveni - nomen est omen, iliti ime je znak. Može i obratno.

Jedan i jedini😀

Veći je problem sve drugo što sam napisao.

Možda se i riješi.

GG

Naziv: Odg: KUP JADRANA 2025. - osvrt i pogled u budućnost
Autor: 9A6C u 31. Listopad 2025, 13:05:57
Eto i to smo riješili - navedene dvije postaje su svrstane tamo gdje im je i mjesto.

A nakon ovog se otvara novo pitanje - kako je moguće da je do toga došlo? Nisam maher za robote, ali očito da nedostaje kontrolni mehanizam koji bi automatski onemogućio bilo koga da odabere kategoriju postaja s Jadrana, ako u svom dnevniku nema naznačen množitelj iz kojeg je radio. Vjerujem da nije osobita mudrost uvesti i ovu novinu.

Nije cilj ovih postova bio da se nekom upire prstom u oko, već da se stvar dovede do nivoa kad su službeni rezultati zaosta i službeni, tj nepromjenjivi.


GG
Naziv: Odg: KUP JADRANA 2025. - osvrt i pogled u budućnost
Autor: 9A3TY u 04. Studeni 2025, 16:57:12
Citat: 9A6C  u 31. Listopad 2025, 13:05:57Eto i to smo riješili - navedene dvije postaje su svrstane tamo gdje im je i mjesto.

A nakon ovog se otvara novo pitanje - kako je moguće da je do toga došlo? Nisam maher za robote, ali očito da nedostaje kontrolni mehanizam koji bi automatski onemogućio bilo koga da odabere kategoriju postaja s Jadrana, ako u svom dnevniku nema naznačen množitelj iz kojeg je radio. Vjerujem da nije osobita mudrost uvesti i ovu novinu.

Nije cilj ovih postova bio da se nekom upire prstom u oko, već da se stvar dovede do nivoa kad su službeni rezultati zaosta i službeni, tj nepromjenjivi.


GG

I jesu li sada zaista i službeni, tj. nepromjenjivi?
Znači 9A1CKG se uspio provući kao jedan operator a i 9A4XX kao UNLIS ipak ostaje u plasmanu ?

Da je zagrebati malo dublje ispod površine tko zna što bi se još našlo?
Nije lako napisati robota koji će predvidjeti sve što su pojedinci u stanju napraviti.
Ali neke stvari mi stvarno ne idu u glavu.
Npr. zar je teško napisati bolje opise grešaka? Zašto imamo
Error : DUPE  Ok : ? 
Error : DUPE  Ok : OOP

Dupe je valjda dupe ?!?
Ili nije?

Što je i kako radio 9A/S56NE tijekom natjecanja i prilikom uploada ja ne znam a još manje znam kakva logika se krije iza robota ali kako je moguće da se u njegovom logu navode vremena 16:29 u vezama 39 i 40 a piše period 4 ? I pazi sad, te veze se sugovornicima priznaju a njemu ne ali se sugovornicima poništi naknadna dupla veza a njemu ne. Kako je to moguće da je jednome prva veza u periodu odmah dupla a drugome tek druga?
A onda još i šlag na kraju, pretpostavljam da se spomenuti kolega u jednom trenutku pogubio pa nije upisao vezu sa 9A7JCY na vrijeme a isti broj dodjeljuje sljedećoj vezi pa ga (pazi sad!) dodaje na kraju loga u 17:00 dakle nakon što je natjecanje završilo i od robota dobije DUPE/OOP a 9A7JCY dobije  Rec Ex1 Date-Time 0046 2025-09-21 1633/0075 2025-09-21 1700 iako se jasno vidi da se podaci u 9A7JCY logu uklapaju po vremenu i podacima u log 9A/S56NE a potvrda je i to što 9A/S56NE za tu vezu upisuje primljeni serijski broj 48 koji je u sugovornikom logu upotrebljen u 16:33 a nakon toga je odradio još puno veza.
I sad, kome će robot vjerovati? Tko mu je "zlatni standard" istine?
Nije lako programeru, nije, nije.
A i natjecatelji bi mogli pripaziti što rade, ako ništa drugo a ono da ne prave probleme kako robotu tako i drugim natjecateljima.

Da li je možda došlo vrijeme za online realtime vođenje dnevnika pa da konačno imamo točnije (poštenije) rezultate ?




 

Naziv: Odg: KUP JADRANA 2025. - osvrt i pogled u budućnost
Autor: 9A9EE u 04. Studeni 2025, 20:16:31
Tek mi se sad malo razbistrilo, iako vjerojatno niti to nije konačan i točan odgovor...

Trebamo razlikovati hfrobota i ono što tamo piše "Rezultati su službeni" od službenih rezultata. Jer, nigdje nije spomenuto da su oni konačni (zato se i nakon sugestija neki mijenjaju) te službeni. Obično naprave takvu objavu na ovom portalu.

Npr. kada se uđe za zadnji stupac za pojedini znak i klikne D još se ne dobije potpisana diploma.
Osim, ako smatraju da navedeno ime i prezime te znak contest direktora jest ujedno i digitalni potpis.

Isto tako, može se razlikovati donošenje/usvajanje nekakvog akta (zakona i sl.) od još jednog koraka koji se zove proglašenje. U povijesti (ovdje mislim na općenitu) bilo je slučajeva da nešto doneseno/usvojeno/izglasano, ali neka druga instanca ili institucija to nije proglasila, a samim time narod ili nije znao za to ili se toga nije morao pridržavati.

Sve u svemu, ima tu još dosta otvorenih pitanja ali sve manje volje da se njima netko pozabavi te dođe do kvalitetnih rješenja.

Zabava je trebala biti ta dva sata (kojega god datuma) + malo adrenalina kod pripreme, ali ovako okrećem se (opet) nekim zabavama koje drugi organiziraju... npr. u nedjelju bio trosatni HSC contest i uz daleko veću aktivnost (osim kod 2-3 stanice) nisam imao osjećaj da sve nas netko vuče za nos. Svi smo radili sa 100W ili manje.

Tako da odgovornost o budućnosti ovoga i drugih domaćih KV kupova prepoznajem ponajviše u organizatorima... hoće li poticati ham spirit (valjda još nije šuplji pojam) ili se može očekivati nevera pa ko' opstane ostane.

73,

. .
Naziv: Odg: KUP JADRANA 2025. - osvrt i pogled u budućnost
Autor: 9A6C u 05. Studeni 2025, 05:09:32
Kad bi se htio šaliti rekao bih da smo ove godine dobili službene i beskonačne rezultate Kupa Jadrana, ali ja sam ozbiljan dečko pa ću tako i nastaviti.

Žao mi je što KV šef i njegovi podšefovi nisu iskoristili vrijeme kojeg je bilo dovoljno da malo prodrmaju i pretresu neka pitanj a iz svoje domene, a prije svega naš KV robot za kojeg je već primjećeno da ne funkcionira u skladu s pravilima natjecanja. Naravno, nije robot kriv, to je glupa mašina koja radi što joj se kaže, ali njeno funkcioniranje treba dovesti na nivo koji će skratiti ovakve forumske rasprave i u konačnici bez puno priče i intervencija sa strane dovesti do službeni ih, a po potrebi i konačnih rezultata.

Način objave rezultata inače je sadržaj točke 9 Općih pravila KV natjecanja u organizaciji HRS pa o tom ne bi više. Zvali ih službeni ili konačni - oni su zadnja instanca poslije koje ne bi trebalo biti korekcija, ali čini se da će ih morati biti.

Više se ne sjećam kad i zašto, ali sam sam sebe prijavio organizatoru radi nepravilno obračunatih bodova u jednoj prigodi, nakon čega je stvar sistemski popravljena i objavljeni službeni pa i konačni rezultati.

Jasno da robot ne zna da li je 9A1CKG klupska ili osobna postaja, tu stvar mora ručno ispraviti administrator. Ali mora znati da li je postaja radila s Jadrana, kad natjecanje počinje i završava i kako ocijeniti pojedinu vezu. A smisao robota je da ovakve osobne intervencije svede na minimum.

I naravno - organizator ne smije dozvoliti da postaje koje nemaju važeću dozvolu za rad uđu u plasman, jer alat za provjeru postoji, a broj dnevnika nije baš toliki da se provjera ne može obaviti u kratkom roku.

Ostaje otvoreno pitanje što s vezama koje ta stanica uradi, da li ih priznati ili poništiti. Obzirom da je ovo tzv. "closed shop natjecanje" iliti na starohrvatskom samo za 9A postaje, mogle bi se poništiti sve veze bez veće međunarodne štete. Čime su, naravno, zakinuti svi oni koji su se trudili i gubili svoje vrijeme da bi tu vezu ostvarili.

Naše je da radimo i griješimo, a na organizatoru je da nas za taj rad vrednuje pa zato ne bih previše upirao prsom u kolegu iz Slovenije kojem hvala što se uključio u ovo natjecanje, za razliku od mnogih domicilnih članova HRS. Greške se događaju svakom pa sam i ja gubio bodove i zbog svojih i zbog tuđih propusta.

Ovogodišnja KUPovanja su završila i pravo je vrijeme da se robot baci na MR, po potrebi izmijene Pravila i 2026 godina dočeka bez ovakvih nedorečenosti.

GG
Naziv: Odg: KUP JADRANA 2025. - osvrt i pogled u budućnost
Autor: 9A9EE u 05. Studeni 2025, 08:38:08
Slažem se u potpunosti s prethodnim ozbiljnim komentarom.

E sad, hoće li ovdje ili negdje drugdje se i organizatori očitovati? Ili nigdje?

Kako god bilo, s jednim (pisanim) ili drugim (nepisanim) poslat će nam poruku.

Osobno ću još sa zanimanjem to popratiti, ali se više neću uključivati u eventualnu raspravu.

73 uz QAP!

. . 
Naziv: Odg: KUP JADRANA 2025. - osvrt i pogled u budućnost
Autor: 9A3TY u 05. Studeni 2025, 10:06:33
Citat: 9A6C  u 05. Studeni 2025, 05:09:32Jasno da robot ne zna da li je 9A1CKG klupska ili osobna postaja, tu stvar mora ručno ispraviti administrator.

Zašto? S obzirom da bi trebao kontrolirati i važeće dozvole valjda iz baze podataka može znati da li je riječ o klupskoj ili osobnoj postaji. Druga stvar bi bila kada naša pravila ne bi propisivala automatizam po kojem rad s klupskom oznakom svrstava u multio-op kategoriju. Onda bi sve ovisilo o onom tko šalje podake dakle ni tada ne bi trebao intervenirati admin.

Citat: 9A6C  u 05. Studeni 2025, 05:09:32Naše je da radimo i griješimo, a na organizatoru je da nas za taj rad vrednuje pa zato ne bih previše upirao prsom u kolegu iz Slovenije kojem hvala što se uključio u ovo natjecanje, za razliku od mnogih domicilnih članova HRS. Greške se događaju svakom pa sam i ja gubio bodove i zbog svojih i zbog tuđih propusta.

Nije mi bila namjera upirati prstom ni u koga. Uzeo sam njegov log samo kao primjer jer je bilo interesantnih detalja. Ako sam se što krivo izrazio pa se bilo tko od kolega našao uvrijeđenim ispričavam se. 

Naziv: Odg: KUP JADRANA 2025. - osvrt i pogled u budućnost
Autor: 9A6C u 05. Studeni 2025, 12:06:09
Robot nije uvezan s bazama podataka HRS ili HAKOMA.

I zato direktor natjecanja kao odgovorna osoba treba prelistati primljene dnevnike i ukoliko se netko prijavio u krivu kategoriju smjestiti ga gdje treba ili mu poslati mail s molbom da to sam uradi.
Ista osoba može lako provjeriti bazu izdatih dozvola HAKOMA i provjeriti stanje svakog iz 9A tko pošalje dnevnik. Zvuči smiješno, ali kod nas je posve normalno raditi na postaji bez dozvole, voziti auto, graditi kuću, nasipati obalu i  u principu ignorirati propise. Ne kažem da bi takve trebalo prijaviti HAKOMU - to je njihov posao, iako i među nama ima takvih kojima je pisanje prijava ili izviješća  u krvi.

9A postaja u pravilu ima manje od 100 čak i u 9A DX koji je kao međunarodno natjecanje i najobimniji posao, a ne vidim tko bi osim nas samih kao organizatora trebao voditi računa o tome da se poštuje zakon i napravi reda u vlastitom dvorištu.

Kao odgovorna osoba HRS za ALPE ADRIA natjecanja u HRS u najavi sam napominjao svima da provjere status svoje dozvole, ali opet se našlo mali broj njih koji o tome nisu vodili računa i završili su među dnevnicima za kontrolu. Nedostatak sankcija u ovom slučaju očito dovodi do benevolentnog odnosa prema poštivanju zakona, kao i u svim drugim situacijama - kako je rekao jedan bivši ministar financija " i ja bih krao kad bi znao da me neće uhvatiti..."

Vjerujem da u vezi S56NE nije bilo loših namjera, greške se događaju svima - osim savršenima. I na UKV smo imali takvih situacija da je kolega na bandu svima dao jedan, a u log upisao drugi lokator i naravno - smo izgubili bodove. Dogodi se, osobito ako se dnevnik prepisuje s papira - tu sam car pa na 23 cm izgubim i vezu od 700 km radi svojih gluposti...

Moja jedina namjera u vezi isticanja nepravilnosti je bila da se one isprave i da ljudi koje to zanima znaju za njih pa da počnu voditi računa o tome.

I da parafraziram 9A9EE - čeka nas jedno razdoblje objave službenih i nikad konačnih rezultata :D

GG
Naziv: Odg: KUP JADRANA 2025. - osvrt i pogled u budućnost
Autor: 9A3TY u 07. Studeni 2025, 11:49:45
Citat: 9A6C  u 05. Studeni 2025, 12:06:09Robot nije uvezan s bazama podataka HRS ili HAKOMA.

A što se čeka? Da HFrobot razvije svijest, pred sudom u Strasbourgu izbori neka prava i dobije odobrenje za uvezivanje s drugim bazama?

Pa čiji je robot? Tko ga financira? Tko organizira Kup Jadrana?
Odgovori su : HRS-ov , HRS, HRS.
I gdje je problem? Pa klubovi ne spadaju pod nikakav GDPR.
Potrebno je samo malo ... čega ono? O čemu je ono nekad pjevao Kekec? Aaaaa "Dobra volja je najbolja,..."

Naziv: Odg: KUP JADRANA 2025. - osvrt i pogled u budućnost
Autor: 9A6C u 07. Studeni 2025, 12:28:02
Ajde kume...tejkitizi...

Čeka se da netko shvati što mu je posao i to pita vremena. Priče oko GDPR su bezveze kad si sam dao podatke s kojima netko drugi raspolaže. Adresa ne spada u tu priču, pun je qrz.com tih koji su se razotkrili.

Problem je u tome što se puno toga uzima zdravo za gotovo, ne provjerava i onda imamo  rasprave od kojih ima malo koristi.

Namjera mojih postova je bila  prije svega da upozorim ljude koje to zanima na nepravilnosti.

Drugi korak poduzet baj mi jutros je bio mail poslan na HRS, a u biti adresiran odgovornim osoba s namjerom da se uhvate posla i dovedu stvar do cilja, tj robota koji zna što mu je posao i kao rezultat imamo ispravne i provjerljive rezultate bez primjedbi.

IT programeri su ljudi koji znaju svoj podao, ali im treba postaviti ciljeve koje moraju ostvariti.

Moje osobno mišljenje je da ne treba uvezivati HAKOM baze s našim robotom - tko bi potpisao povratnu informaciju i akciju sankcioniranja onih koji su zaboravili obnoviti dozvolu za rad. Ok, znam jednog kojem to ne bi bio problem, ali osobno ne bih išao toliko daleko.

Problem smo locirali, adresirali i stvar će se riješiti na radost svih koji rade u contestima i posebno onih koji to ne rade, ali vode računa o dobrobiti onih prvih.

Vremena ima i sad je na nama da pričekamo ishod.

Aloha

GG

PS - A Kekec...Josip Vandot...generacijo...



Naziv: Odg: KUP JADRANA 2025. - osvrt i pogled u budućnost
Autor: 9A2NO u 07. Studeni 2025, 13:56:48
Bok,

destljećima se spotičemo u jednu te istu stvar,
Toga ima samo kod nas...

Radim pod klupskom oznakom u mnogim natjecanjima, single op.. pa za kog vraga to ne može biti i kod nas.
Jer se babi snilo.

LP Dino
Naziv: Odg: KUP JADRANA 2025. - osvrt i pogled u budućnost
Autor: 9A6C u 07. Studeni 2025, 16:23:04
Ima tu nešto. Klub mora biti među klubovima bez obzira koliko je operatora radilo.

A osobna postaja može bit u kategoriji više operatora.

Ni med cvetjem ni pravice😄

GG