Hrvatski Radioamaterski Savez

KV aktivnosti => KV natjecanja => Autor teme: 9A6C u 26. Kolovoz 2025, 09:26:31

Naziv: KUP JADRANA 2025
Autor: 9A6C u 26. Kolovoz 2025, 09:26:31
Tri tjedna prije novog početka eto nam obavijesti na naslovnici. Zbog ICC...

Po mom sudu jako loš potez koji iskazuje premalo poštovanja i prema savezu i prema tom natjecanju koje traje preko 15 godina.

Što je sljedeće, prilagodba našeg contest kalendara iz godine u godinu zavisno od nekih faktora koji čak i nisu unutrašnje naravi, već nečeg što se u ovom slučaju zove ICC, štogod to bilo? Radi susreta na kojem se okuplja manji dio amatera iz Hrvatske i inozemstva, skoro pa privatnog karaktera?

Hoće li nam sutra BOOKING.COM određivati termine natjecanja? Ili AIRBNB?

Prije dvije godine isto to okupljanje održavalo se prvog vikenda u listopadu, da li u slavu IARU UHF natjecanja ili slobodnih hotelskih kreveta, tko će znati...

Za moj ukus jako razočaravajući potez s jako malo samopoštovanja.

Ružno.

Od svih hotela na Jadranu ili Istri ovo je jedini prikladan termin koji vjerojatno nema veze s bilo kojim zaposlenikom te hotelske kuće.

Jedina svjetla točka u svemu je što će sudionici imati sjajnu priliku da se pohvale nekim od svojih dostignuća u prethodnoj godini i upoznaju jedni druge s nekim ili nečim, neometani od popratnih radioamaterskih sadržaja poput contest sitneži tipa KUP JADRANA.

GG

Naziv: Odg: KUP JADRANA 2025
Autor: 9A8A u 26. Kolovoz 2025, 21:00:55
Pozdrav !

Gogo podržavam te, ovo je zaista nesvakidašnje?
A krenulo je sa 9ACW koji je proglašen 9ADX kontestom?
Što je sljedeće ?

73
Mark
Naziv: Odg: KUP JADRANA 2025
Autor: 9A6ARP u 26. Kolovoz 2025, 21:45:22
Sljedeće je, koliko se Gogo ovdje godinama jada i prigovara stvarno vrijeme da osnuje sindikat radioamatera operatora. To će mu biti jedan od legitimnih načina kako bi pokrenuo bojkot i štrajk. Vidim da mu to dobro ide.
Naziv: Odg: KUP JADRANA 2025
Autor: 9A6KX u 27. Kolovoz 2025, 10:58:25
Citat: 9A6C  u 26. Kolovoz 2025, 09:26:31Tri tjedna prije novog početka eto nam obavijesti na naslovnici. Zbog ICC...

Po mom sudu jako loš potez koji iskazuje premalo poštovanja i prema savezu i prema tom natjecanju koje traje preko 15 godina.

Što je sljedeće, prilagodba našeg contest kalendara iz godine u godinu zavisno od nekih faktora koji čak i nisu unutrašnje naravi, već nečeg što se u ovom slučaju zove ICC, štogod to bilo? Radi susreta na kojem se okuplja manji dio amatera iz Hrvatske i inozemstva, skoro pa privatnog karaktera?

Hoće li nam sutra BOOKING.COM određivati termine natjecanja? Ili AIRBNB?

Prije dvije godine isto to okupljanje održavalo se prvog vikenda u listopadu, da li u slavu IARU UHF natjecanja ili slobodnih hotelskih kreveta, tko će znati...

Za moj ukus jako razočaravajući potez s jako malo samopoštovanja.

Ružno.

Od svih hotela na Jadranu ili Istri ovo je jedini prikladan termin koji vjerojatno nema veze s bilo kojim zaposlenikom te hotelske kuće.

Jedina svjetla točka u svemu je što će sudionici imati sjajnu priliku da se pohvale nekim od svojih dostignuća u prethodnoj godini i upoznaju jedni druge s nekim ili nečim, neometani od popratnih radioamaterskih sadržaja poput contest sitneži tipa KUP JADRANA.

GG



Ne razumijem kome su kritike upućene dali KV komisiji i vodstvu saveza ili nama koji organiziramo ICC ?
Mi datum šećemo prvi ili drugi vikend u listopadu ovisno o logističkim i tehničkim mogućnostima provedbe konferencije, koja je idejno i organizacijski od starta plod 9A1P ekipe, a zbog uspješnosti i promocije 9A i 9A radioamaterizma smo dobili potporu HRS-a ...

Nama iskreno ne smeta ni IARU UHF niti KJ u istom terminu (vikendu) kada i ICC, više mi smetamo KJ u istom terminu jer kada se poklopi vikend sa KJ onda sudionici iz 9A koji dođu na ICC nisu aktivni u KJ, to je odmah desetak stalnih postaja manje, vidim da je netko iz saveza prepoznao problematiku i prilagodio termin, ja ne vidim problem

Citat: 9A8A  u 26. Kolovoz 2025, 21:00:55Pozdrav !

Gogo podržavam te, ovo je zaista nesvakidašnje?
A krenulo je sa 9ACW koji je proglašen 9ADX kontestom?
Što je sljedeće ?

73
Mark


Apropo 9A DX, ako će netko preuzeti ja ću biti sretan, pa se može i naziv i pravila mijenjati, samo bih volio da se održi trend rasta sudionika i broj QSO-a ?


Ajde barem veseli da smo bliže 18.09 danu Hrvatske ratne mornarice  8)

73 Mirko
Naziv: Odg: KUP JADRANA 2025
Autor: 9A6C u 27. Kolovoz 2025, 12:09:27
Mislim da je prilično jasno kome je ovo upućeno, svakako ne na adresu ICC, gdje god ona bila i šta god to značilo.
Promoviranje 9A? Ma hajde.
Promoviranje 9A radioamaterizma - kome, zašto, s kojim ciljem? Nama u 9A takva promocija sigurno ne treba. Kome i zašto promovirati radioamaterizam u 9A, a dolazi iz inozemstva? Objasnit mu da može radit s CEPT dozvolom ili koristit neki od remote gatewaya?  Promovirat turizam u 9A?
Priče za malu djecu, aka floskule.
Sastat će se manje društvo  onih koji si to mogu priuštiti pa jedan drugom tepati ili se diviti, kako god. Od čega u konačnici 9A publika ima malo ili ništa. Odnosno pogledat neki video na YT, ako ga bude. Ili u prijevodu:

 To provide opportunity for contesters to meet, hang out and exchange experiences
 To have fun with our friends & competition from air

Pomicati termin kupa radi toga je za moj ukus bijedno i nedostojno nacionalnog saveza.

A uplitanje Dana HRM ili JRM u ovu priču posve nepotrebno.

Tih nekoliko sudionika ICC susreta mogu birati - ili ICC Ili KJ i nikom ništa. Mnogi od njih godinama nisu radili u KJ ni u drugim kupovima, a sad kad im je najednom palo na pamet treba zaustaviti kuglu zemaljsku?

Zaustavite Zemlju, silazi-im...

Nastavak neću.

GG

PS - a argument od desetak onih koji ne bi radili u kupu radi ICC mi je vrh. Molim spisak pa da provjerimo poslije contesta.
Naziv: Odg: KUP JADRANA 2025
Autor: 9A8A u 27. Kolovoz 2025, 18:28:03
Citat: 9A6KX  u 27. Kolovoz 2025, 10:58:25Apropo 9A DX, ako će netko preuzeti ja ću biti sretan, pa se može i naziv i pravila mijenjati, samo bih volio da se održi trend rasta sudionika i broj QSO-a ?



73 Mirko

Bilo bi tužno i žalosno da natjecanje proširiš sa sa SSB-om i da padne broj sudionika ?  ;D

73
Mark
Naziv: Odg: KUP JADRANA 2025
Autor: 9A6C u 27. Kolovoz 2025, 19:16:47
Pustimo sad SSB i 9A DX, nemojmo u širinu ići. Još samo fali da neko spomene i FT8.

GG
Naziv: Odg: KUP JADRANA 2025
Autor: 9A9EE u 27. Kolovoz 2025, 23:00:13
Ako se krene od navedenog razloga promjene termina, onda se on odmah treba odbaciti. Zašto?
Zato što nešto postaje tradicija nakon više od jedne generacije. U nekim opisnim definicijama je to 30 godina, u nekima je to tek nakon 100 godina.
Dakle, nešto što se održava (koliko god to vrijedno bilo - npr. mnoštvo lokalnih manifestacija ako se uspije ponoviti sljedeće godine koristi taj isti termin) tek po drugi, treći, četvrti, peti... put NIJE TRADICIONALNO, nego to svojim ponavljanjem i ako uspije poboljšanjem u kvaliteti tek može postati tradicionalno.
Nadalje, smatram da je za promjene u takvim stvarima (promjena termina, načina održavanja i sl. onoga što također nije tradicionalno, ali se održava više godina) potreban konsenzus onih koji su do tada više-manje bili u tome prisutni. Uvijek postoji mogućnost pokrenuti nešto novo, bolje, masovnije, dinamičnije...
Dakle, korištenje nekakvih privremenih titula i odgovornosti u organizaciji ne treba koristiti da se pokaže da znam ili predložim bolje, nego da u dogovoru s većinom odradim bolje na korist dotadašnjih korisnika.
U konkretnom slučaju odnosno natjecanju možda se može suziti ta odluka na konsenzus onih koji se javljaju s Jadrana.
Iako osobno mi je ovaj termin prihvatljiviji, te se možda u njemu javim jer rezultati budu gotovi prije ICC koji održan prije par mjeseci ;D
Dakle, na ovaj ili onaj način, ovdje ili ondje tko može treba podržati ono što Istarsko, Jadransko i sl. da bi postalo tradicionalno uz pojedine promjene oblika, termina i sl.
Može i drugačije ???

73,

. .
Naziv: Odg: KUP JADRANA 2025
Autor: 9A6C u 28. Kolovoz 2025, 05:26:04
KUP JADRANA nije baš od jučer.
Prvi put ga je organizirao RK MARJAN, ex YU2CBM, mislim 1972 godine. Format je bio malo neobičan, trajao je više dana i radilo se puno veza, a na kraju je palo i nekoliko zvučnih diskvalifikacija. Bio je prigodan i na tom je stalo.
Po drugi put je oživljen početkom 80-tih kad je osnovan Savez radio klubova ZO Split (štono rijet Dalmacije...).
Treća sreća, pa je uskrsnuo prije cca 20 godina i pomalo sticao i gubio poklonike i sudionike.
Ne jednom, a zapravo nakon svakog od naših kupova čuli smo primjedbe o tome kako je početak natjecanja iz nekog razloga loš, jer favorizira pojedine regije, ali na tome je i ostalo. Vjerojatno zato što je i tu sreća bila promjenjiva kao i ćudljivo prostiranje na prijelazu dana u noć.
I zato mi je na kraju posve neprihvatljivo da se ovakva promjena uvodi da bi se ugodilo nekolicini mogućih sudionika čiji broj i identitet ne znamo. Kroz godine broj sudionika je varirao iz različitih razloga pa je tako moglo biti i ove godine zbog nečeg što se zove ICC.
Čudi me da taj ICC pred koju godinu nije zatražio od IARU da pomakne termin UHF natjecanja...ali umjesto toga napravili su pravi potez i omogućili većem broju prisutnih da se pojave u tom contestu i razvesele mnoge od nas pa i mene.
Mogli su isto tako uraditi i ove godine pa isto prirediti i za KJ da se malo odmaknemo od pozivnih oznaka i množitelja iz baze podataka contest loggera i uključimo mozak.
Ali ne, razina svijesti o vlastitoj važnosti prevladala je i došla na svoje ovom besmislenom i nerazumnom odlukom.

Šta reći, alea iacta est ili u prijevodu izija vuk tovara.

I onima na iCC i onima u KJ želim isto: meet, hang out and have fun...

A ko za vraga ni mene neće biti, jer taj dan imam drugog posla.

Šta se može.

GG


 
Naziv: Odg: KUP JADRANA 2025
Autor: 9A6M u 28. Kolovoz 2025, 12:11:35
Program DXLog.net za rad u natjecanjima u organizaciji HRS-a možete koristiti za vođenje
natjecateljskih dnevnika. Ovaj program ima mogućnost unošenja veza i poslije natjecanja
tako da sada vrlo lako možete kreirati potrebni Cabrillo format. Može se koristiti program
N1MM i N1MMplus , potrebno je sa stranice na kojoj se nalaze program, skinuti hzk.udc i
hzk.sec fileove.
Za ovo natjecanje postoji i modul za program Writelog koji je moguće skinuti
na istoj web adresi.
Rok za slanje dnevnika je drugi ponedjeljak po održanom natjecanju (29.09.2025)

Pretpostavljam da je kod  copy/paste došlo do greške.Umjesto hzk odaberite KJ.
73,9a6m
Naziv: Odg: KUP JADRANA 2025
Autor: 9A6C u 28. Kolovoz 2025, 13:50:03
Odlična informacija.

Ja sam malo pogledao prošlogodišnje rezultate na https://www.hamradio.hr/hfrobot/index.php?What=p&CID=2024-10-12 i nikako da zbrojim tih deset koji bi zbog ICC propustili KJ.

GG

Naziv: Odg: KUP JADRANA 2025
Autor: 9A3SM u 29. Kolovoz 2025, 07:24:02
Citat: 9A6C  u 28. Kolovoz 2025, 13:50:03Odlična informacija.

Ja sam malo pogledao prošlogodišnje rezultate na https://www.hamradio.hr/hfrobot/index.php?What=p&CID=2024-10-12 i nikako da zbrojim tih deset koji bi zbog ICC propustili KJ.

GG



Gogo, čemu zbrajanje i provjeravanje .. kratko i jasno KOGA NEMA BEZ NJEGA SE MOŽE .. točka ..
Svi smo mi dovoljno stari da znamo stara narodna kaže JEDNOM GUZICOM NE MOŽEŠ NA 2 STOLICE  prema tome i ovo tko želi kontest radi kontest tko ide na ICC druženje sretno .. promjene datuma zbog pojedinaca ( pa i tih 10tak ) bez veze .. no tko nas pita druge veličine o tome odlučuju ... 
Sretno i jednima i drugima,
VY 73 de  Mato - 9A3SM
Naziv: Odg: KUP JADRANA 2025
Autor: 9A6C u 29. Kolovoz 2025, 09:11:06
Na istom smo tragu. Moj prethodni post je bio samo kao ilustracija i u prilog mom i tvom razmišljanju da zbog par ljudi ne treba praviti tektonske pomake, jer ja ih na ovom linku nikako ne mogu zbrojiti navodnih desetak koje spominje Mirko.
Podilaženje nekolicini pojedinaca pa ma kako oni dobri operatori bili nedostojno je nacionalnog saveza i to je bit mog istupa.
A da ne spomenem kao jedan dio njih radi s klupske postaje pod svojim znakom pa se stvar lako riješi - valjda u tom klubu ima još netko tko zna upaliti stanicu. U bit je svejedno kojih će 70 ili 90 znakova raditi u contestu. Ili je broj ključeva PPS ograničen, tko zna.

A da su bili frajeri, mogli su tamo negdje dignuti kakav dipol za 80m i napraviti galamu na opsegu pod nekoliko znakova kako su uradili prije 2 godine na 432.

Očito dipol ne spada pod točku "have a good time" i eto.

GG

Naziv: Odg: KUP JADRANA 2025
Autor: 9A1UN u 29. Kolovoz 2025, 10:14:13
Gogo, da si postaviš pitanje da li je termin mjenjan zbog ICCa ili je termin mjenjan zbog kupa Jadrana?
Naime već kad provlačiš prošlogodišnje rezultate, u 5 od 8 kategorija prvoplasirani su redovni posjetioci ICCa.
18 od 40 znakova u rezultatima su lani bili na ICC.

Obzirom na općenito mali broj učesnika u KJ, nije li vrijeme za neku promjenu?
Pošto se radi o Kupu Jadrana, a ne kupu skijališta, da li je logičnije da termin bude u vremenu kad je toplije,
kad ima veće aktivnosti sa Jadrana, kad se može ići u portable (na otoke) i dan je duži?

Izgleda da je za tebe bitnije protiviti se bilo kakvim promjenama i držati se tvrdo pravila iako nisu produktivna?
Zanimljiv mi je i tvoj odgovor na moj poziv na Istra Open Contest. Neću te citirati ali ostavljam ti da možeš prokomentirat...

73 Davor (Dave) 9A1UN



Naziv: Odg: KUP JADRANA 2025
Autor: 9A6C u 29. Kolovoz 2025, 10:56:37
Jadran postoji i živi 365 dana u godini, a ne samo u toplim ljetnim mjesecima. Slijedom te logike smo ga trebali uvaliti usred ljeta da bude još jadranskiji.

O problemu termina i početaka puno se puta govorilo na opsegu, ali se ne sjećam bilo kakve javne ili argumentirane rasprave na tu temu.

I sve skupa svodi se na ovo:

Razlog promjene termina je održavanje ICC-a (Istra Contest Conference) u Poreču, koja je već sada postala tradicionalna početkom listopada. Kako kolege iz Poreča nisu u mogućnosti mijenjati termin održavanja konferencije jer su ovisni o brojnim ,,vanjskim" čimbenicima (ponajviše o hotelijerima), a uzevši u obzir vrlo gust raspored u Contest kalendaru, spomenuti termin je najbolja opcija.

I samo da budem jasan, moj prvotni prijedlog u vezi pokretanja KJ prije cca 20 godina bio je da se održava otprilike u ovom terminu i poveže s Danom HRM, a s ciljem da se taj datum nekako obilježi i s naše strane, a možda ostvari i nekakva podrška sa strane u tom smislu. Ideja je odbačena, pravila napisana kako jesu i sve u redu. Isto vrijedi i za Zimski kup koji sam predložio pod jednim drugim imenom. Nije da mora sve biti po mome,

Opet, koliko god bio kakav jesam, rekao bih da nisu pravila naših kupova problem, a to se pokazalo u prethodna dva. Uostalom 2019 godine je bilo 80 dnevnka u plasmanu po starim pravilima.

Dozvoljavam da me se može doživljati ovako i onako ili čak svakako, ali u ovom slučaju bio sam čini mi se dovoljno jasan.

Pa ne bi više.

GL

GG
Naziv: Odg: KUP JADRANA 2025
Autor: 9A1UN u 29. Kolovoz 2025, 11:22:44
Da ja kao Zagorac neznam kako živi Jadran...
Impliciraš da je na zahtjev ICCa mjenjan termin što nije točno.

Neću dalje, nema smisla.

Čujemo se u IARU VHF

73 9A1UN
Naziv: Odg: KUP JADRANA 2025
Autor: 9A6C u 29. Kolovoz 2025, 12:16:40
Ništa ja ne impliciram, sve lijepo piše na našem webu i na ICC webu. Ali da ponovim:

Razlog promjene termina je održavanje ICC-a (Istra Contest Conference) u Poreču, koja je već sada postala tradicionalna početkom listopada.

Ni riječi o prostiranju i dužini dana.

O tome koliko je uobičajeno mijenjati pravila natjecanja pred samo natjecanje, no comment.

Koliko god bio drven i zaostao i sam sam predložio promjene u pravilima AA VHF natjecanja i onaj dio koji je usvojen primijenit će se naredne godine, što mi se čini logičnim slijedom.

Naravno, otvoreno je pitanje da li će se termin opet promijeniti u skladu s dostupnim hotelskim smještajem, ali o tom po tom.

Eto, ne bi ni ja više pa se bilježim sa štovanjem.


GG
Naziv: Odg: KUP JADRANA 2025
Autor: 9A6KX u 29. Kolovoz 2025, 15:29:43
Čitam, i u oko mi zapele ove brojke koje iznosite?
Ne znam kojom je metodologijom brojano i iz kojih izvora, ali uzevši sudionike ICC od 2022 do 2024, i rezultate 80M 9A natjecanja tijekom 2022 do 2024, dobivamo presjek koji je koliko toliko realan (označeno zelenom bojom na slici)

Treba naravno uzeti u obzir da neki sudjeluju pod klubskim oznakama ili kao dio ekipa više operatora te pogledati također pristigle checklog i zaviriti malo u pristigle logove tj u održane veze da bi pronašli neke koji nikako ne šalju log...
Također treba posjedovati informacije o promjenama pozivnih oznaka tijekom te tri godine.

Evo Dave i Gorane, ako prihvatite metodologiju, nadam se da sam vam pomogao da izbrojite i usuglasite se oko brojke, pa možete o tome kako Jadran diše, samo nemojte završiti na ribičiji, postoji forum i savez ribolovaca  8)

Ali dosad se nitko nije zapitao (ili nije istupio javno), i meni je tek sada sinulo:

- hoće li postojeći logeri raditi s novim datumima (periodi, period autoswitch i dr)

- kako otići na ARG u Čakovec i Mursko Središće 20. i 21. rujna i vratiti se na vrijeme u geografski udaljeni dio 9A za sudjelovati u natjecanju ? Hoće li naš Stipe sada pomicati ARG ?

73 Mirko

Naziv: Odg: KUP JADRANA 2025
Autor: 9A1UN u 29. Kolovoz 2025, 17:19:14
Koki, samo za tebe IMG-e9077df2973a6d310d56a27ed3e1f849-V.jpg

Naziv: Odg: KUP JADRANA 2025
Autor: 9A3XV u 29. Kolovoz 2025, 23:36:05
Lipi moji,

nazvala me ptičica i obavijestila o ovoj zamamljivoj prepisci ovdje, nisam pratio. Ja, kao jedan koji je glasao za ovu odluku, a pritom ovdje pišem u svoje osobno ime (iako vjerujem da će se i ostali članovi KV povjerenstva složiti, kao i pridsidnik) imam potrebu obratiti se svekolikoj hrvatskoj radioamaterskoj javnosti. :)

Naime, nije tu bilo nikakve zle krvi niti loše namjere. (Znam Gogo da je put do pakla posut dobrim namjerama). Mi smo samo ljudi, pa smo onako po svom osjećaju bez velikih analiza, a na osnovu našeg dojma s prethodnih ICC-a i KJ (o tome se diskutiralo na marginama) zaključili da bi bilo dobro razdvojiti ova dva događaja. Nismo vodili neke osobite brige, znali smo da je ICC "zacementiran" vanjskim parametrima (turističkim), ali po našoj ocjeni značajan, pa smo odlučili prema osjećaju (bar s moje strane), a čini mi se da Mirkove brojke potvrđuju taj osjećaj i da ipak nismo pogriješili te da smo omogućili da jedan dobar dio sudionika može mirno biti na oba događaja. Nekako od početka u ovaj mandat želimo ugraditi dušu, osjećaj, ali i odlučiti jer sve je bolje nego ne donositi odluke.

Doduše Gogo, a i ostali kritičari, nisam baš upakirao u čemu je tu osnovni problem. Koje smo mi to osjećaje povrijedili da zaslužuju ovoliku reakciju. Ako mi to možete malo podrobnije objasniti? Je li to osjećaj o tome koji je od ova dva događaja važniji ili što? Je li KJ toliko tradicionalan da je njegov termin uklesan u kamen i nipošto se ne smije mijenjati? Zašto je to toliko važno?

Pročitali smo i razmotrit ćemo prigovore pa ćemo ponovno odlučiti. Zasad mislim da će ostati ovako. Ne vjerujem da ćemo o ovome raditi anketu. Mi smo ovlašteni za ovakve odluke i stojimo iza njih. Moje je mišljenje da smo onog časa kad smo uzeli mandate iste stavili na bubanj, nadam se ne ruskog ruleta. Pa okrenite bubanj. :)

No nema potrebe za zlom krvi, nema kuloara ni usijanih glava, nema stranih regionalnih utjecaja iz nebitne istarske prčije i ne znam već koje su fraze korištene (znam da nije ovako rečeno, to je moja slobodna interpretacija, ne da mi se tražiti citate). Idemo dalje u ljubavi kao i dosad. Ako je moguće?

73
Sale, 9A3XV

Naziv: Odg: KUP JADRANA 2025
Autor: 9A4DU u 31. Kolovoz 2025, 10:31:31
Ja mislim da se treba postovati tradicija. Prije su se termini natjecanja postovali i trebalo bi se postovati i dalje. Bolje da selo umre nego tradicija.
Postujem ICC i bilo bi dobro da ICC postuje tradiciju jer ne mora ICC imati drugu subotu u listopadu kada je tradicionalno Kup Jadrana. Kako su i sami rekli pocetak listopada moze biti i prva subota a mozda i treca ili cetvrta.
Ovako se stvorila zla krv a nema potrebe za tim.
Gdje je nestao ham spirit?
To bi bilo isto kao da ja organiziram festival slavonske crne svinje u Djakovu za vrijeme Djakoveckih vezova. A volim kulen i pancetu i vjerujem da bi bio festival posjecen. A opet nemam pravo rusiti tradiciju Djakoveckih vezova.
Cak ako je i ICC izabrao krivi termin zasto mijenjati termin Kup Jadrana?
Prosle godine je bila prva subota. Ove godine druga a sto ako bude misljenja da bude treca subota?
Vjerujem da nije bila namjera ICC-a ukrasti termin Kupa Jadrana.
Ako je 53 godine bio u istom terminu neka i ostane!
Lijepi pozdrav s mora (jos malo pa po Jadranu)
73
Ante
9A4DU/MM
Naziv: Odg: KUP JADRANA 2025
Autor: 9A3SM u 31. Kolovoz 2025, 16:27:41
Sale,
Čitajući ove tvoje napise nešto mi je teško zapelo za oko što sam čuo i od prethodne "vlasti i vlastodržaca" jednostavnim riječima " MI TO MOŽEMO JER SMO VLAST " .. tvoja izjava da vi to možete i tako će ostati je malo "S VISOKA" i jednostavno po meni arogantno u najmanju ili najblažu riječ prevedeno ...
Kada bi sve vlasti i vlastodršci shvatili i prihvatili tko je tu za koga onda bi vi trebali znati da ste vi postavljeni radi nas a ne obrnuto i da bi trebali uvažiti mišljenje i riječi sa terena ... nije dovoljno reći MI SMO ODLUČILI I TAKO ĆE BITI ... to nitko ne osporava jer tako i radite ... uvijek je interesantno pratiti promjene vlasti na svim razinama države,saveza i bilo kojih organizacija da dolaskom novih ljudi nastupaju promjene i novi život jer prethodni nije dobar i ne valja .. u ovom slučaju čitajući ovdje i slušajući sa strane ljude koji se natječu u KJ pitanje je zašto mijenajti nešto što je davno odredjeno nekim terminima i na što se ljudi naviknu .. tko su ti nezamjenjivi zbog kojih se treba termin mijenjati jer "ONI" ne mogu učestvovati zbog ovoga ili onoga .. valjda sami ( oni koji žele i rade u natjecanjima ) odredjujemo svoj prioritet da svojim učestvovanjem nečemu se odričemo druge manifestacije jer ne možeš jednom guzicom sjediti na 2 stolice ... ICC je odredjen zbog odredjenih uvjeta i njega tako treba prihvatiti ali mijenjati datum kontesta radi " druženja " je po meni neozbiljno no već sa nekim postupcima sadašnje vlasti ništa me ne može iznenaditi ... ako kažeš da termin nije uklesan u kamen i može se mijenjati onda pitam ja tebe da li bi se mijenjao novi termin KJ jer u njemu neće moći učestvovati nekoliko posjetitelja ICC .. sigurno neće i to je ok .. ali to je tako jer nas nekoliko koji to pratimo i o tome pričamo smo mali uzorak da utječe na vaše odluke jer VI TAKO ODLUČITE I TAKO bude a vi koji plaćate članarinu svom savezu i koje VI predstavljate se i tako ne pitate za ništa osim kada treba dići ZELENI KARTON da vas se proglasi svetim ...
Novi menadžeri ( direktori )
- nova pravila kontesta i nagradjivanja
- promjena naziva kontesta i termina
- ukidanje nagrada za 2. i 3. mjesto jer za vas ta mjesta ne postoje pošto se nagradjuje SAMO PRVOPLASIRANI ... drugi su dobro došli za masovnost ali ne postoje .. cijeli svijet sporta i natjecanja poznaje nagrade za PRVA 3 MJESTA no za vas to ne postoji ... KV,UKV samo za prvoplasirane ... štednja na kome?
Kako ti kažeš da govoriš u svoje ime tako i ja sve ovo pišem u svoje ime jer ne učestvujem u natjecanju i mogu realno reći što mislim ...
Sretno, kontesterima u KJ kao i učesnicima ICC
Karavane, kontesti i vlasti dolaze i prolaze i tako ih se i pamti
VY 73 de Mato - 9A3SM
Naziv: Odg: KUP JADRANA 2025
Autor: 9A5SP u 01. Rujan 2025, 13:10:52
Citat: 9A6KX  u 29. Kolovoz 2025, 15:29:43- kako otići na ARG u Čakovec i Mursko Središće 20. i 21. rujna i vratiti se na vrijeme u geografski udaljeni dio 9A za sudjelovati u natjecanju ? Hoće li naš Stipe sada pomicati ARG ?

ARG se neće pomicati (u razgovorima sam s nekih kontesterima da vidimo mogu li stići doma na vrijeme ili će preskočiti ARG utrke), i smatram da su ovakve promjene, ako nisu unaprijed najavljene - a ovo je mjesec dana prije contesta -  neozbiljne.

Koliko god neki ne voljeli ARG (i ovim komentarom ispada kako manjina tlači većinu), među trkačima ima radioamatera koji redovito odrađuju konteste. Početkom godine muku mučim složiti ARG kalendar koji ne pogađa UKV i KV konteste i druga veća radioamaterska događanja - ne uspijevam uvijek, prošle godine smo dvodnevni događaj u listopadu stisnuli u jedan dan baš da neki od ARG trkača mogu i odraditi kup Jadrana, a bome ni kasna najava termina UKV susreta/HRS-ove skupštine me nije razveselila.

I što se dogodi ove godine - HRS-ova konferencija koja je ispala iz vedra neba je zgazila jedan termin, pa smo ajde .. pomaknuli ARG utrku. Sada kup Jadrana gazi drugu.

Slobodno raspravljajte o terminima, tradiciji, razlozima pomaka i ostalom ali - neozbiljno je u kratkom vremenu mjenjati termine ako se želi ići u poboljšanje pod egidom "ovo ne valja ajmo probati nešto drugo" - ljudi planiraju život (npr. radne subote) prema dogovorenim terminima ...

Ilitiga - ako se zna da je ICC prvi ili drugi vikend listopada, onda se moglo natuknuti u raspisu Kupa Jadrana da će se termin promijeniti u budućnosti, a ne micati na silu.

U svakom slučaju hvala Mirko što si nas se sjetio, snaći ćemo se..

Stipe 9A5SP
Naziv: Odg: KUP JADRANA 2025
Autor: 9A4QV u 01. Rujan 2025, 22:56:03
Citat: 9A3SM  u 31. Kolovoz 2025, 16:27:41Sale,
Čitajući ove tvoje napise nešto mi je teško zapelo za oko što sam čuo i od prethodne "vlasti i vlastodržaca" jednostavnim riječima " MI TO MOŽEMO JER SMO VLAST " .. tvoja izjava da vi to možete i tako će ostati je malo "S VISOKA" i jednostavno po meni arogantno u najmanju ili najblažu riječ prevedeno ...

VY 73 de Mato - 9A3SM


Mato, evo čitam nekoliko puta što je Sale napisao i ovo što mu ti "trpaš" u usta.
Tvoje poimanje njegovog posta je tvoje i nemam ga potrebe komentirati, ali imam potrebu komentirati netočno citiranje Saletovog posta s tvoje strane.
Mislim da to nije primjereno.

QV
Naziv: Odg: KUP JADRANA 2025
Autor: 9A4DU u 02. Rujan 2025, 00:11:36
Citat: 9A3XV  u 29. Kolovoz 2025, 23:36:05Doduše Gogo, a i ostali kritičari, nisam baš upakirao u čemu je tu osnovni problem. Koje smo mi to osjećaje povrijedili da zaslužuju ovoliku reakciju. Ako mi to možete malo podrobnije objasniti? Je li to osjećaj o tome koji je od ova dva događaja važniji ili što? Je li KJ toliko tradicionalan da je njegov termin uklesan u kamen i nipošto se ne smije mijenjati? Zašto je to toliko važno?

Pročitali smo i razmotrit ćemo prigovore pa ćemo ponovno odlučiti. Zasad mislim da će ostati ovako. Ne vjerujem da ćemo o ovome raditi anketu. Mi smo ovlašteni za ovakve odluke i stojimo iza njih. Moje je mišljenje da smo onog časa kad smo uzeli mandate iste stavili na bubanj, nadam se ne ruskog ruleta. Pa okrenite bubanj. :)

Citam i ja nekoliko puta sto je Sale napisao. Ipak je malo S VISOKA.
Naziv: Odg: KUP JADRANA 2025
Autor: 9A6C u 02. Rujan 2025, 07:23:41
Citat: 9A3XV  u 29. Kolovoz 2025, 23:36:05Doduše Gogo, a i ostali kritičari, nisam baš upakirao u čemu je tu osnovni problem. Koje smo mi to osjećaje povrijedili da zaslužuju ovoliku reakciju. Ako mi to možete malo podrobnije objasniti? Je li to osjećaj o tome koji je od ova dva događaja važniji ili što? Je li KJ toliko tradicionalan da je njegov termin uklesan u kamen i nipošto se ne smije mijenjati? Zašto je to toliko važno?



73
Sale, 9A3XV



Jesam rekao da neću, ali oću, I jesam rekao zašto, ali ipak da ponovim.
Nemam ništa protiv ICC, ma što to bilo. Ali ima protiv načina kako se HRS postavio u ovom slučaju.
Nebitno sad što je prvi KJ organiziran još 1972 (trajao 10 dana!), govorimo o natjecanju koje organizira krovna radioamaterska udruga u Hrvatskoj. I moj osnovni, iako možda nekom neprihvatljiv format upakiran, prigovor je usmjeren na obrazloženje da takav Savez mijenja svoj program zbog nečeg kao ICC.
Primjedbe na  pojedine dijelove Pravila natjecanja traju odavno, jer se nekom uvijek čini da je tuđa trava zelenija.
Sad smo došli do toga da se kalendar natjecanja mijenja par tjedan prije početka iz samo jednog navedenog razloga.
Prvo što mi padne na pamet je da li će i Zimski kup doživjeti istu sudbinu zbog tzv. hrvatskog skijaškog tjedna? Ili neko drugo natjecanje?

Pa da karikiram do kraja - čudi me da se nitko nije sjetio pomaknuti Uskrs ove godine zbog Activity contesta :D

Što se tiče kola sreće - izabrani ste da nešto radite i uradite. Javno djelovanje ima svoju lošu stranu - javnu kritiku. Ako to niste u stanju podnijeti, slobodno sami okrenite kolo sreće. Ili za promjenu pokušajte shvatiti u čemu je stvar pa ponuditi rješenje i donijeti zaključak. I ponašati se kao da vam je HRS na prvom mjestu.

Kao i u životu, svaka akcija ima i reakciju, i sve se može popraviti ako ima volje. I na razbijenoj vazi vidjet će se pukotine, kao sjećanje i vječno upozorenje da s nekim stvarima treba postupati obazrivo, brižno i s poštovanjem.

Ali i s ljudima.


GG

PS - Kad se već spominje, rezultati prvog KJ iz 1972 mogu se naći u časopisu RADIOAMATER 1/1973, a taj opet na slovhf.net.

Naziv: Odg: KUP JADRANA 2025
Autor: 9A3TY u 02. Rujan 2025, 15:26:15
Citat: 9A6KX  u 29. Kolovoz 2025, 15:29:43Čitam, i u oko mi zapele ove brojke koje iznosite?
Ne znam kojom je metodologijom brojano i iz kojih izvora, ali uzevši sudionike ICC od 2022 do 2024, i rezultate 80M 9A natjecanja tijekom 2022 do 2024, dobivamo presjek koji je koliko toliko realan (označeno zelenom bojom na slici)

Uh, ima vas više nego zastupnika na skupštini HRS-a.

Nego, ne kužim gdje je problem. Pa ionako toliko gurate remote rad da su svi oni mogli odraditi ta dva sata u natjecanju ako im osigurate brzi internet. Valjda ste u ovih par godina to uspijeli riješiti ?!?
Naziv: Odg: KUP JADRANA 2025
Autor: 9A3XV u 02. Rujan 2025, 18:03:17
Isprike ako sam koga povrjedio, nije bila namjera!

Over and clear!
73, Sale 9A3XV

Naziv: Odg: KUP JADRANA 2025
Autor: 9A9EE u 13. Rujan 2025, 16:02:49
Svakako ide pod naslov, iako bi se možda mogla otvoriti podtema...
Ako dođem na Jadran, kako ću znati u koje područje sam zašao? Tražim brodice pa kojih oznaka ima najviše, ili?
Chat GPT mi nije dao ni popis ni odgovor...
Popis koji je u prilogu pravila ne podudara se sa nekim lučkim upravama županijskog značaja, a ako bih posjetio jedno ciljano mjesto, našao sam da ono ima svoju lučku kapetaniju (čak i orto kartu) ali ona pogotovo nije na popisu jer nije županijske razine... također ne znam pod koju višeg ranga bi došla da se daje takva oznaka... (gleda se po udaljenosti, ili)
Onima koji žive na Jadranu možda sve jasno, ali meni nije...

73 s kopna (daleko i od kontinentalnih lučkih kapetanija)

. .

P.S. O pojašnjenju i vremenskim prilikama ovisit će ići ili ne ići...
Naziv: Odg: KUP JADRANA 2025
Autor: 9A6C u 13. Rujan 2025, 18:52:06
Ako se dobro sjećam, lučke uprave nemaju puno veze s lučkim oznakama - one su vezane uz lučke kapetanije i ispostave. Djelokrug poslova i obaveza im je posve različit.

Dilemu je najlakše riješiti kad budeš znao odakle ćeš se javiti, a u slučaju nedoumice umjesto AI, UI, CHATgpt, GROK i sličnih kratica konzultiraj odgovorne osobe HRS koje su nadležne za ovo natjecanje i mir u kući.

Ova dilema je u nekoliko navrata bila spominjana na forumu, ali bez konačnog rješenja, jer je sustav koji generira množitelje iz KJ nedovoljno kompatibilan ili primjenjiv u situacijama s kojima se susrećemo.

Kako bi rekao HUGO - izaberi jedan broj, sigurno ćeš pogriješiti :D

Sretno

GG
Naziv: Odg: KUP JADRANA 2025
Autor: 9A4DU u 14. Rujan 2025, 11:01:38
Upis brodice obavlja lučka kapetanija, odnosno ispostava lučke kapetanije nadležna za upis u upisnik brodova.«.
Prilog 2. - Oznake luka upisa
(članak 73. Pravilnika)
Bakar   BA
Baška   BŠ
Biograd n/M   BG
Bol   BO
Božava   BŽ
Cavtat   CT
Cres   CS
Crikvenica   CK
Dubrovnik   DB
Hvar   HV
Ist   IT
Jablanac   JB
Jelsa   JL
Karlobag   KB
Kaštela   KŠ
Komiža   KŽ
Korčula   KO
Kraljevica   KR
Krk   KK
Lopar   LO
Mali Lošinj   ML
Malinska   MK
Makarska   MA
Maslenica   MC
Metković   MT
Milna   MN
Mošćenička Draga   MD
Murter   MU
Nerezine   NE
Novalja   NV
Novi Vinodolski   NO
Novigrad (Zadar)   NG
Novigrad (Pula)   ND
Omiš   OŠ
Omišalj   OM
Opatija   OP
Orebić   OR
Pag   PG
Ploče   PL
Poreč   PO
Preko   PR
Primošten   PŠ
Privlaka   PV
Pula   PU
Punat   PN
Rab   RB
Rabac   RC
Raša-Trget   RŠ
Rijeka   RK
Rogač   RO
Rogoznica   RG
Rovinj   RV
Sali   SA
Senj   SE
Silba   SL
Slano   SO
Sobra   SR
Split   ST
Stari Grad (Split)   SG
Starigrad (Zadar)   SD
Ston   SN
Sućuraj   SĆ
Sumartin   SM
Supetar   SU
Susak   SS
Sveti Juraj   SJ
Šibenik   ŠB
Šilo   ŠL
Tisno   TI
Trogir   TG
Trapanj   TP
Trstenik   TT
Ubli-Lastovo   UB
Umag   UM
Unije   UN
Vela Luka   VL
Vis   VS
Vodice   VD
Zadar   ZD


Uglavnom najbolje je doci na otok i vidjeti koje oznake imaju barke/brodice/plovila lokalci. Sto veci broj oznaka manja vjerovatnoca za pogrijesiti.
P.S. ne vrijedi za marine jer u njima ima plovila od svukuda :)
Naziv: Odg: KUP JADRANA 2025
Autor: 9A9EE u 14. Rujan 2025, 12:53:57
Citat: 9A4DU  u 14. Rujan 2025, 11:01:38Upis brodice obavlja lučka kapetanija, odnosno ispostava lučke kapetanije nadležna za upis u upisnik brodova.«.
Prilog 2. - Oznake luka upisa
(članak 73. Pravilnika)
Bakar    BA
Baška    BŠ
Biograd n/M    BG
Bol    BO
Božava    BŽ
Cavtat    CT
Cres    CS
Crikvenica    CK
Dubrovnik    DB
Hvar    HV
Ist    IT
Jablanac    JB
Jelsa    JL
Karlobag    KB
Kaštela    KŠ
Komiža    KŽ
Korčula    KO
Kraljevica    KR
Krk    KK
Lopar    LO
Mali Lošinj    ML
Malinska    MK
Makarska    MA
Maslenica    MC
Metković    MT
Milna    MN
Mošćenička Draga    MD
Murter    MU
Nerezine    NE
Novalja    NV
Novi Vinodolski    NO
Novigrad (Zadar)    NG
Novigrad (Pula)    ND
Omiš    OŠ
Omišalj    OM
Opatija    OP
Orebić    OR
Pag    PG
Ploče    PL
Poreč    PO
Preko    PR
Primošten    PŠ
Privlaka    PV
Pula    PU
Punat    PN
Rab    RB
Rabac    RC
Raša-Trget    RŠ
Rijeka    RK
Rogač    RO
Rogoznica    RG
Rovinj    RV
Sali    SA
Senj    SE
Silba    SL
Slano    SO
Sobra    SR
Split    ST
Stari Grad (Split)    SG
Starigrad (Zadar)    SD
Ston    SN
Sućuraj    SĆ
Sumartin    SM
Supetar    SU
Susak    SS
Sveti Juraj    SJ
Šibenik    ŠB
Šilo    ŠL
Tisno    TI
Trogir    TG
Trapanj    TP
Trstenik    TT
Ubli-Lastovo    UB
Umag    UM
Unije    UN
Vela Luka    VL
Vis    VS
Vodice    VD
Zadar    ZD


Uglavnom najbolje je doci na otok i vidjeti koje oznake imaju barke/brodice/plovila lokalci. Sto veci broj oznaka manja vjerovatnoca za pogrijesiti.
P.S. ne vrijedi za marine jer u njima ima plovila od svukuda :)
Hvala na konkretnom odgovoru.

Iako nisam ciljao (nego na jedno mjesto na Krku), ali kao jedna od najbližih točaka kamo možda valja otići, je ona popisu iz Pravilnika, a valjda bude i na popisu u natjecanju Maslenica  MC.

73 i pratimo prognozu

. .
Naziv: Odg: KUP JADRANA 2025
Autor: 9A6C u 14. Rujan 2025, 13:51:53
Budeš li @MC, svi će te jako voljeti👍

GL
Naziv: Odg: KUP JADRANA 2025
Autor: 9A5N u 14. Rujan 2025, 22:54:56
9A9EE,

Moj ti je prijateljski savjet da, prije sudjelovanja u nekom natjecanju, prvo pažljivo pročitaš pravila natjecanja.

U svakom mjestu na obali/otoku svaki će ti lokalac znati reći kojoj luci upisa mjesto pripada.

Ako želiš biti tražen u kontestu, predlažem ti da radiš s oznakom UB ili UN.
Naziv: Odg: KUP JADRANA 2025
Autor: 9A3PM u 15. Rujan 2025, 20:51:49
Ljudi moji šta je ovo!?
Temeljem kalendara planirao sam ići na Silbu i raditi KJ kao portabl stanica.
Koja je ovo drskost i bezobrazluk, tradicionalno hrvatsko natjecanje izbaciti iz termina
zbog jednog privatnog događanja ( ali elitističkog) i to neposredno pred natjecanje.
Zar manageri ne razgovaraju, pa 3. nedjelja u svakom mjesecu je 9A Activity a u rujnu i ARG.
Manageru, imaš petlju svaka čast tebi i ekipi, ovako se ruši sustav i prelazi u apsolutizam.
Sigurno neću raditi KJ pod ovakvim uvjetima a vama sretno u KJ i na privatnom okupljanju.
 73 de Branko, 9a3pm
Naziv: Odg: KUP JADRANA 2025
Autor: 9A4DU u 15. Rujan 2025, 21:21:49
Branko, u potpunosti se slazem.
Drsko i bezobrazno. I ja sam se mislio aktivirat u KJ u originalnom terminu a sad i da hocu ne mogu.
Tako se odnosit prema tradicionalnom hrvatskom natjecanju? Prebacit termin niti mjesec dana prije samog natjecanja.
Ako se ikad vrati u originalni termin onda cu mozda i aktivirati portabl SR ili CT
A dotad idem u ARG-ase.

73 de 9A4DU, Ante
Naziv: Odg: KUP JADRANA 2025
Autor: 9A4M u 17. Rujan 2025, 07:35:49
Bez namjere da ikome posebno repliciram na ovdje izrečene stavove i mišljenja, osjećam potrebu da kao odgovorna osoba Saveza izrazim vlastitu opću impresiju o ovoj temi.

HRS kao nacionalni savez radioamaterskih udruga potiče i promiče razvoj zajedničkih potreba i interesa svojih članica, a napose skrbi o razvoju radio komunikacijskih tehnika.
Kao takav, dakako podupire rad svih svojih članica koje ostvaruju temeljne interese, pa tako i različite organizacije događanja koje se održavaju kroz godinu, kao što su: ICC, ZRF, Hamfest Osijek... kao i svakog drugog koje doprinosi općem napretku hrvatskog radioamaterizma.

Među osnovnim ciljevima rada Saveza izdvaja se razvoj, poticanje i promidžba radijskih komunikacijskih tehnika u Hrvatskoj, a naročito među mladima, zatim njegovanje radioamaterskog duha i vrijednosti radioamaterizma, poticanje dobre volje i prijateljstva među građanima svih država svijeta neovisno o njihovim političkim, rasnim, nacionalnim i vjerskim pripadnostima ili bilo kakvim drugim svjetonazorskim razlikama, kao i njegovanje domoljublja, razumijevanja i snošljivosti među ljudima.

ICC je svijetao primjer radioamaterskog skupa koji su održava u Hrvatskoj. HRS ga je prepoznao kao pozitivnu težnju da se, na jedinstvenom i lako dostupnom mjestu, prenesu znanja, vještine i iskustva rada u natjecanjima ili DXpedicijama. Nitko tamo nikome ne broji krvna zrnca, niti zaviruje u lisnicu pa su po mom mišljenju konstatacije o tobože nekom "elitističkom" okupljanju neprimjerene. Platforma je to fokusirana na tehnološki napredak contestinga kao i neposrednu komunikaciju svih onih koji taj vid bavljenja ovim našim hobijem vole i njeguju. Svima koji to žele dolazak i sudjelovanje je omogućeno pod jednakim uvjetima.

Razgovora o promjeni termina natjecanja bilo je i ranije. Posljednji put koliko je meni poznato o tome se debatiralo na HRS konferenciji ove godine na Sljemenu. "Osluškivala" su se različita mišljenja i pokušalo naći optimalno rješenje koje bi moglo biti prihvatljivo svima, a opet da se omogući sudjelovanje u čim je moguće više aktivnosti. Alen 9a3ma, kao odgovorna osoba za ovo natjecanje, pokušao je sve te stavove i mišljenje vagnuti i pretočiti u štivo pravila natjecanja (HVALA Alene za uloženi trud) za koja je tržio i dobio suglasnost "nadležne vertikale" u tijelima upravljanja HRS-a.
Nikome se tu nije posebno pogodovalo, niti je ekipa iz Radiokluba Poreč 9a1p to tražila, nego se u najboljoj vjeri da će se omogućiti što masovnije sudjelovanje na ovim komplementarnim događanjima pristupilo promjeni termina Kupa Jadrana. Taj termin "nije u kamen zapisan" i može se mijenjati i prilagođavati. S druge strane termin ICC-a je radi dostupnosti infrastrukture (smještaj, konferencijske dvorane, cijene...) za njeno održavanje vrlo teško pomicati. Slijedom navedenog napravilo se jedino što smo smatrali da je bilo racionalno, a to je pomaknuti termin održavanja Kupa Jadrana par tjedana unaprijed.

Što smo time dobili?
- Stvorili smo uvjete 9A HAM zajednici masovnije sudjelovanje u događanjima u organizaciji HRS-a, kao i u onima koji imaju potporu HRS-a;
- Novi termin je pogodniji budući da su dani u rujnu ipak ponešto duži i pogodniji za moguće odlaske u "ekspedicije" i portable rad. Dakako, vjerojatnost za lijepo i toplo vrijeme je također veća u rujnu;
- Djelomično smo ujednačili vremenske razmake između HRS KV kupova (travanj - rujan, rujan - siječanj).

Slijedom svega navedenog, smatram da stvarno nema potrebe za "zlu krv". Ionako nas je malo ostalo.  ;) 

Sve vas pozivam da u što većem broju i sukladno vlastitim mogućnostima i afinitetima sudjelujete u aktivnostima koje doprinose razvoju i unaprjeđenju radioamaterske djelatnosti u našoj zemlji. 

73
Mate 9A4M
Naziv: Odg: KUP JADRANA 2025
Autor: 9A3PM u 17. Rujan 2025, 09:05:09
Mate,
moram ti samo reći kao najodgovornijem čovjeku u HRS-u, a i manageru velike firme, Godišnji PLAN je svetinja.
Ovim ad hock rješenjem se za račun ICC-a nagazilo i 9A Activity i ARG.
Da je temeljem promišljanja na Sljemenu pripremljen plan za iduću godinu i objavljen 30. prosinca, ne bih riječi rekao, ovako ne mogu vašu odluku i objašnjenje prihvatiti kao racionalnu jer i 9A Activity promiče radioamaterizam i ARG također, te se nadam da su važni HRS-u. Radioamaterizam je, koliko ja znam, puno širi i važniji od contestiranja.
Osim toga mislim da svi manageri moraju sjesti za stol i zajedno raditi HRS-ov kalendar, jer ima nas dosta koji se bavimo sa više aktivnost, kao i ti sam.

73 de Branko, 9a3pm
Naziv: Odg: KUP JADRANA 2025
Autor: 9A6C u 17. Rujan 2025, 09:44:50
Uvažavajući sve izrečeno, nameće mi se logično pitanje: da li će se naredne ili neke druge godine opet pomaknuti termin KUPA JADRANA, ako jedini dostupan termin za tzv. ICC bude ovaj sadašnji termin KJ?
Ne znam koliko se puta do sad dogodio taj tzv. ICC, mislim dva, i svaki put u drugom terminu. Jednom u terminu IARU UHF natjecanja, za drugi put ne znam.
Slažem se s Brankom, a i praksa je takva da se promjene ne donose u tekućoj godini neposredno pred termin. Nekako mi ne izgleda pristojno.

Svaka čas vertikali HRS-a, ali ovo je loša odluka i loša poruka. KJ pomaknemo, a ARG i Activity pregazimo... ICC uber alles?

Na stranu svjetonazori i lisnica, ma šta u njoj i koliko bilo. A nije ni pitanje elitizma, jer to ne vidim.

Samo da ponovim - KJ traje samo 2 sata i za moj staromodni ukus puno bi bolje bilo uraditi ono što je Mate prije cca 10 godina uradio na Babinom brdu - u KUPU HRS radilo je desetak postaja QRP kalibra unutar 5000 kvadrata. A bilo je tu i frajera koji i danas odnose prva mjesta u svjetskim natjecanjima. Vrhunska zabava!

Je, treba se malo oko toga i potrudit, ali...

Ma i jedan dipol na kojem bi se izredalo desetak ljudi pod svojim znakom unijelo bi dovoljno živosti i zbrke i od ovog kontesta napravilo prvorazrednu predstavu za pamćenje.

Ali eto.

GG
Naziv: Odg: KUP JADRANA 2025
Autor: 9A6ARP u 17. Rujan 2025, 10:13:52


Hvala na iscrpnom pojašnjenju stavova Saveza vezano uz organizaciju i podršku različitim radioamaterskim događanjima, kao i na trudu koji je uložen u pripremu pravila natjecanja i promjene termina Kupa Jadrana.

Međutim, želio bih istaknuti nekoliko važnih točaka koje i dalje ostaju neodgovorene i koje, smatram, zaslužuju dodatnu pažnju:

Zašto šira zajednica nije ranije i konkretnije uključena u donošenje odluke o pomicanju termina Kupa Jadrana? Ako se već znalo da postoji kolizija s ICC-om, nije li bilo korektno uključiti i ostale aktivne sudionike u raspravu, umjesto da se naknadno objašnjava zašto je nešto već odlučeno?

Zašto se dojam o "elitizmu" proglašava neprimjerenim, umjesto da se razmotri odakle takva percepcija dolazi? Nitko ne govori o "krvnim zrncima", ali činjenica je da neki događaji dobivaju znatno više pažnje, promocije i logističke podrške, što može ostaviti dojam neravnoteže.

Hoće li u budućnosti Savez provoditi formalne konzultacije i javne rasprave prije donošenja ovakvih odluka? Vjerujem da bi to bio konkretan korak prema transparentnijem i ravnopravnijem odlučivanju.

Cijenim sve napore koji se ulažu u razvoj radioamaterske scene u Hrvatskoj, ali jednako tako smatram da članstvo ima pravo postavljati pitanja i očekivati uključivanje u procese koji se tiču svih nas. Upravo zbog toga, ovakva rasprava ne bi smjela biti doživljena kao napad, nego kao dio zdravog dijaloga.

S obzirom da ste sami naveli kako termin nije "u kamen zapisan", vjerujem da će se u budućnosti više pažnje posvetiti i uključivosti samog procesa.

Hvala još jednom i srdačan pozdrav,
73!
Naziv: Odg: KUP JADRANA 2025
Autor: 9A3SM u 17. Rujan 2025, 11:23:26
Ime,
Ova tvoja ( opšća impresija ) je kao da slušam Turudića ovih dana ... široko i "zaobilazi" ono što narod misli i pita  ...
Ne moram ja ništa više dodati iako bi mogao ali dosta su TI/VAMA , HRS VERTIKALI ( kako reče Gogo ) rekli i Ante-4DU, Branko-3PM, Darko-6ARP i Gogo-6C .Ne moram reći da se s njima slažem no to su naša vidjenja za koje je vama i tako svejedno. 
Vertikala umjesto da se trudi ići prema gore sve više i više ide kontra tj prema dolje.. živi bili pa vidili ..
VY 73 de Mato - 9A3SM
Naziv: Odg: KUP JADRANA 2025
Autor: 9A3TY u 17. Rujan 2025, 17:07:13
Ponavljanje je majka znanja :

Citat : Razlog promjene termina je održavanje ICC-a (Istra Contest Conference) u Poreču, koja je već sada postala tradicionalna početkom listopada.

Nažalost, žao mi je što to moram reći ali navođenje ciljeva HRS-a, duljeg dana, ujednačavanja vremenskih razmaka su samo pokušaj saniranja štete koja je nastala jer HRS nema stručnjaka za public relations a.k.a. PR pa vam je promaklo promišljanje o tome kako će radioamaterska raja doživjeti gore navedeni citat. Ili kako se u drugim situacijama kaže "nije sramota biti lopov nego je sramota ako te uhvate" a uhvaćeni ste ! ;D

Citat : Elitizam je naziv koji se koristi za ideologije, pokrete i praksu temeljenu na uvjerenju da odlučivanje, upravljanje ili vlast u nekom društvu, organizaciji ili državi mora biti ograničeno isključivo na pripadnike njegove elite, odnosno pojedince koji se od njenih "običnih" pripadnika ističu po porijeklu, materijalnom bogatstvu, obrazovanju, fizičkim ili mentalnim sposobnostima.

Zašto je svima prva stvar koja padne na pamet kad se spomene elitizam - lova ?!?
Pa dečki su sigurno (osim boljeg financijskog stanja) i bolje obrazovani i boljih fizičkih i mentalnih sposobnosti od velike većine ostalih članova članica HRS-a. Kako bi inače mogli ostvarivati vrhunske rezultate u  natjecanjima? Svaka čast dečki. Samo tako naprijed i ne sramite se svog elitizma.
 
No, nije potrebno "zavirivati u lisnicu" da se vidi o čemu se priča. Dovoljno je na internetu pronaći opremu koja se spominje u predavanjima pa zbrojiti cijene svakog pojedinačnog dijela setupa. Za veliku većinu kako članica HRS-a tako i članova članica HRS-a svaka pojedinačna stavka je jednostavno nedostupna. Dakle, o kojem općem napretku hrvatskog radioamaterizma je tu riječ ?!?

Nije li možda puuuuuuno interesantnije za opći napredak hrvatskog radioamaterizma davati savjete o small-pistol setupovima? Kako izvući maksimum iz uvjeta u kojima radi velika većina kako početnika tako i dugogodišnjih natjecatelja?

Ruku na srce, ICC je ipak "samo" druženje jedne male grupe radioamatera (zvali je mi elitnom ili ne) i ponekih pojedinaca koji ne prestaju sanjati o vlastitom big-gun setup-u koji će imati isto kao što će i dobiti EuroJackpot. Da druženje uz jelo i piće ne spominjemo. To je ipak najbitniji dio radioamaterizma u svakoj sredini ;D

Usput, ponavljam se ali ... kad HRS već sufinancira događanje zašto se barem ne osigura da članovi članica mogu naknadno online odgledati predavanja? Nije li to u općem interesu? Inicijalno se obećavalo da će biti dostupni video zapisi ali godine prolaze, "tradicija" nastaje (pardon, već je nastala koliko čujem, valjda po ubrzanom postupku ;D ) ali online za široke narodne mase - ćorak ?!?

I da zaključim - da li će ova promjena termina dovesti do napretka? Do većeg užitka u natjecanju? Do bolje "cjeloživotne edukacije"? Ne vjerujem. Samo je stvorena nova mrlja na HRSovim natjecanjima kao i novi prijepor.

Onima koji će sudjelovati u Kupu Jadrana želim što više uživanja u natjecanju i što bolji rezultat.
Sretno !
 
Naziv: Odg: KUP JADRANA 2025
Autor: 9A3J u 17. Rujan 2025, 17:22:52
Pozdrav svima,

evo samo da javim da ćemo mi iz Ludbrega sudjelovati u natjecanju sa nekoliko pozivnih oznaka unatoč promjeni termina. Koliko se ja sjećam materijali sa ICC su dostupni na youtube (utipkati istra contest conference) i dostupni su i nama koji nismo u mogućnosti nazočiti tom eventu (kakvim god ga okarakterizirali).
Po meni, malo se previše buke radi više radi same buke nego radi nekog konkretnog cilja ali to je samo moje mišljenje.

Nadam se uraditi puno stanica od doli unatoč najavljenim bojkotima
73 i dobar contest
Saša, 9A3J
Naziv: Odg: KUP JADRANA 2025
Autor: 9A3PM u 17. Rujan 2025, 18:25:29
Saša,
prema KALENDARU, ja sam planirao ići i raditi KJ sa otoka Silbe
međutim, zbog lokalnih a ne HRS-ovih, događanja termin je prebačen i to točno u
termin 9A Activity i ARG i Međimurju. Očito bez ikakvih konzultacija sa ostalim managerima
u HRS-u.
Konkretno ja sam nekakve aktivnosti poduzeo kako bih otišao na Silbu u tom terminu (i sve propade)
u ovom terminu plan mi je ARG u Međimurje.
Pošto sam legalista i vjerovao sam u HRS, šta sada?
Kome da vjerujem? Prema kome ili čemu da planiram svoje aktivnosti u idućoj godini?
Evo pa mi konkretno odgovori.
73 de Branko, 9a3pm
Naziv: Odg: KUP JADRANA 2025
Autor: 9A6C u 17. Rujan 2025, 19:24:42
Ako mogu zamoliti, odmaknimo se malo do tzv. elitizma i koliko vrijedi nečija oprema, moj motiv sadržan je u prvom postu ove teme i referira se na objavu s naše web strane.
Bez implikacija, insinuacija i tome slično.
A najmanje s ciljem da se odustane od rada u KJ.

GG
Naziv: Odg: KUP JADRANA 2025
Autor: 9A4DU u 17. Rujan 2025, 22:42:42
 ???
Mene cudi kako se ICC nije ogradio o ovoj odluci promjene termina KJ?
Ipak u nazivu imaju rijec Contest.
Ovo sve vise slici na rubriku vjerovali ili ne.
Bi li W3LPL organizirao ikakvi meeting i onda da se radi tog meetinga mjenja TERMIN CQ WW ili bilo koji TERMIN Contesta?
Slazem se da nas je sve manje i manje i nije mi lako procitati info o SK.
Ali ako se ovako nastavlja onda ce nas stvarno biti sve manje i manje.
U kamenu su zapisani 10 zapovijedi. Ne treba nam zapisivati ista u kamen.\Dovoljno je postovat tradiciju i orginalni termin.\
Lijep pozdrav
Ante
Naziv: Odg: KUP JADRANA 2025
Autor: 9A4QV u 17. Rujan 2025, 23:00:01
Pozdrav,

Vidim da su se počela "prebrojavati krvna zrnca" ilitiga po radioamaterski "prebrojavati broj tranzistora" u radio postaji kako bi se utvrdilo tko je elitista a tko underdog  ;D  Može li mi netko reći kriterij, koliko tranzistora treba imati radio uređaj da bi ušao u kategoriju elitista?

Kako stvari stoje, u Kupu Jadrana pojaviti će se samo elitisti. Ovi underdog će se suzdržati od općenja na radioamaterskim vrekvencijama u periodu trajanja natjecanja. Po tome bi se logično dalo zaključiti, ako se u nekom natjecanju pojavljuju pretežito elitisti, onda je istovjetno natjecanje elitno natjecanje!

Eto, svako zlo za neko dobro, dobiti ćemo ni krivi ni zadužni elitno natjecanje! U samo godinu dana, iz kategorije Hrkljuša, Kup jadrana promoviran je u elitno natjecanje. Za ostale će se organizirati "Lavor kup" vezano za narodnu: Tko ima para kupa se u moru a tko nema - u lavoru.

Za lavor spremni...

QV
 ;D  ;D  ;D
Naziv: Odg: KUP JADRANA 2025
Autor: 9A6C u 18. Rujan 2025, 07:30:13
E moj narode ;D

Nemojte se ljutiti, ali ja ću polako staviti ključ u bravu po ovom pitanju - moje ustavno pravo po tumačenju HRS.

Mislim da smo rekli sve što smo imali, argumenti i non-argumenti su jasno izraženi. pretvarati ovu temu u misaonu igraonicu očito je neodoljivo i možda je bolje potegnuti ručnu kočnicu.

Da se opet citiram - ovo nije poziv na nikakav bojkot ovog meni osobno jako milog natjecanja. Osobno nisam uvjeren da je kalendarski poremećaj vezan za ovo natjecanje pravi potez jer je datum pomaknut, ali i početak pa će opet biti isto, samo malo drugačije. Za sada skoro pa nepostojeće IOCA/KJ ekspedicije vjerojatno će ostati na istome - tj blizu nule, u prijevodu: ima vremena za otići i  puno manje za spakirati se  i pravac kući. Osim ako nije u pitanju redovna linija.

Stara hrvatska izreka kaže da je politika umijeće mogućeg, ali i da je u politici važno i ostavljanje dojma, bez obzira na sadržaj.

A s direktorom KJ ću se osobno obračunati - peka, gradele ii crni rižot pa neka bolji pobijedi :P

Game over

Hvala na pažnji,

GG