Zanima me lokacija izvora šuma na 7 i 3,5. Sa FT-817 bi pokušao pronaći mogući izvor (oko zgrade). Šta bi bilo najlakše izraditi za tu potrebu. Da li bi bio iskoristiv Sony AM Loop u nekom obliku. Hvala.
Pozdrav,
ja sam napravio magnetic loop antenu
http://www.hamradio.hr/index.php?option=com_jfusion&view=plugin&Itemid=709&jfile=index.php&topic=7763.msg64286#msg64286
Vrlo lako sam odredio smjer i locirao izvor smetnje, ali nazalost, izvor smetnje nije uklonjen. Antena ima jako izrazeni null u dijagramu zracenja i on je okomit na ravninu loopa. Taj null je jako ostri i sa velikom tocnoscu mozes odrediti pravac. Sa drugog mjesta odredis drugi pravac i imas otprilike mjesto izvora smetnji.
https://www.youtube.com/watch?v=OUsDzKjyP-U
Mislim to napraviti , ali ne sad za ovu priliku.Trebam nešto jednostavno (po mogućnosti) da se prošetam oko zgrade .
Citat: 9a7bcp u 09. Prosinac 2015, 23:54:05
Mislim to napraviti , ali ne sad za ovu priliku.Trebam nešto jednostavno (po mogućnosti) da se prošetam oko zgrade .
Za širokopojasnu smetnju bi vjerojatno bio dovoljan i neki prijemnik za ARG.
73, Zrinko
Citat:Za širokopojasnu smetnju bi vjerojatno bio dovoljan i neki prijemnik za ARG.
Ja bi FT-817 na rame i pogledao da li je možda u pitanju trafo-stanica . Bilo je par članaka o iskrenjima kod dotrajalih sklopnih uređaja sa jakim smetnjama . Ako je štogod kod stanara onda ništa , jer tu se ne da ništa uradit . Problem je na 3,5 i 7. Cijeli dan , dakle nije javna rasvjeta . Nije ni TV jer je sve isto i u 3-4 ujutru . Nije ništa kod mene doma , isključio sam struju i bez razlike je.
Koliko je sve ludo samo mala ilustracija . FT-817 radi na baterije , iz njega izlazi kratki komad kabela iz antenskog priključka---> na tuner z817. Tuner u tom trenutku nema spojenu antenu. Kad dotaknem masu tunera vrućim krajem kratkog kabela koji izlazi iz Yesua šum 9+++. ???
Citat: 9a7bcp u 10. Prosinac 2015, 13:00:36
Ja bi FT-817 na rame...
Mislim da ti je mala loop antena najbolje rješenje. S obzirom da ti treba samo za prijem, možeš koristiti obični plastični promjenjivi kondenzator iz nekog starog radija i nekoliko namota žice kao petlju. To improviziraš u 15 minuta.
Nešto kao ovo: http://blog.marxy.org/2008/12/80m-receive-loop-antenna-on-crochet.html
(http://blog.marxy.org/2008/12/80m-receive-loop-antenna-on-crochet.html)
Što se tiče samog izvora smetnje, nisam baš neki optimist da to nije iz kučanstva. Zapravo, vrlo vjerojatno se radi o switching napajanju nekog uređaja ili još gore o "ethernet over power line" adapterima za umrežavanje.
73, Zrinko
Citat:Mislim da ti je mala loop antena najbolje rješenje
Mislim da je ovo najbolje. BTW maloprije sam upalio mali Roadstar radio. Stavio na SW 41m i šetao po kući. To je tragedija . Plazma zvrči i kad je OFF. Nema šta ne zuji. Čak i frižider. Štedne žarulje , routeri GSM .Nevezano za osnovnu temu u generalnoj smo elektromagnetskoj oluji po stanovima .