Hrvatski Radioamaterski Savez

UKV aktivnosti => Repetitori => Autor teme: 9A3TY u 28. Svibanj 2015, 11:06:20

Naziv: ZD repetitori
Autor: 9A3TY u 28. Svibanj 2015, 11:06:20
Molio bih za info ako itko može dati provjerenu informaciju kakvo je stanje s repetitorima za Ćelavac i Ugljan.

Naime, kolege iz 9A1BST (koji su ga i demontirali i dostavili u HRS) ne znaju u čemu je problem da se novi repetitor za Ugljan vrati na mjesto gdje je i bio dok ne dođe trenutak za preseljenje (koji neće tako skoro). 9A3EO je rekao da će ga on odnijeti gore i montirati ako savez pošalje repetitor u Zadar. Prošlo je već cca. godinu dana od njegovog skidanja s te lokacije. Turistička sezona je počela pa će i upiti stranih operatora na koje ne znamo odgovoriti.

S druge strane, D-Star repetitor namijenjen za postaljvanje na Ćelavac već dulje vrijeme leži na Murteru i nikako da se riješi njegovo postavljanje. Žalosno je i da ljudi iz OiV koji trenutačno rade na sanaciji krova i preseljenju antena na stup nemaju informacije što od naše opreme treba preseliti tj. što je uopće naše i u funkciji. Koliko imam prilike čuti, ako se uskoro nešto ne riješi sav dodatan hardver koji je nabavljen za taj repetitor će biti vraćen dobrim ljudima koji su nam htjeli pomoći pa ćemo ostati na goloj kutiji. Zar smo zaista tako bogati da si to možemo priuštiti?

Čujem i da HRS više nema onako dobar i kvalitetan odnos sa OiV-om. Da li je to moguće?

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.
 
Naziv: Odg: ZD repetitori
Autor: 9A7KXP u 28. Svibanj 2015, 15:07:32
Oiv radi na komercijalnoj bazi.

A odnos je baziran na radioamaterima koji rade u Oiv-u.

Još malo i zaboravi to.

Nazovi Oiv i traži radioklub Oiv i sigurno ga nećeš dobiti.

Imao sam prepiske sa Oiv-om.

Ali odgovora ni za lijek.



73
Naziv: Odg: ZD repetitori
Autor: 9A5TD u 28. Svibanj 2015, 18:54:06
OiV je vec davno poceo uvoditi reda u cijeloj svojoj strukturi i na zalost nas treniranje strogoce je bilo neizbjezno.  Bit ce jos i stoze ali potpuno ih razumijem jer je svatko sarafio sto je htio i gdje je htio, i naravno da svemu dodje kraj. Korak nedostaje do toga da ce svatko tko bude htio nesto raditi na objektima OiV prije dobivanja dozvole za prilaz objektu morati dostaviti dokaze o strucnoj osposobljenosti i koristenju opreme za zastitu na radu....!!
Naziv: Odg: ZD repetitori
Autor: 9A7KXP u 28. Svibanj 2015, 19:39:27
S obzirom da sa OiV moja prepiska nije urodila plodom,,,

sa mobilnim operatorom je,

i oni su:



Tražili ---


ateste za kompletnu ugrađenu opremu i kabele (strani atesti  -  nostrificirani u Hrvatskoj od strane nadležnih institucija)

a) protokol o ispitivanju el. instalacija:
-   funkcionalno ispitivanje elektroinstalacija
-   provjera zaštite od direktnog dodirs dijelova pod naponom
-   provjera zaštite od indirektnog dodira
-   ispitivanje otpora izolacije vodiča i kabela
-  ispitivanje neprekinutosti zaštitnog vodiča, te izjednačenja potencijala o objektu

(to se odnosi na ispravljač 220AC-13,8vDC )

b) izvješće (ZAPISNIK) o pregledu i ispitivanju telekomunikacijske instalacije

(stanica,TNC,kabel,antena)


c) izvještaj o pregledu i mjerenju signala na zajedničkom antenskom sustavu

(da se ne bi smetalo postojećoj opremi)

e) izvješće (ZAPISNIK) o pregledu i ispitivanju instalacije gromobrana.

(Dodavanjem jedne antene,pokvari se otpor uzemljenja)


Eto to se tražilo za eventualno postavljanje APRS digia na Martin bregu.


Ali postavlja ovlašteni njihov izvođač,znači ja se ne pentram na vrh stupa.



Plus najamnina, i normalno 100kwh godišnje struje koliko potroši.


Malo previše za radioamatersku osnovu.

Ali  se može.

Zato ja uvijek kažem: moraš probati prije nego odustaneš.



A osim stručne osposobljenosti,i korištenje opreme za zaštitu na radu, igrati će tu i  komercijalna  komponenta.



73 Hristo 9a7kxp









Naziv: Odg: ZD repetitori
Autor: 9A5TD u 02. Lipanj 2015, 19:53:48
Imao si nesrecu da si naletio na nekog tko uopce ne razumije sto zelis ????  Ovo je standardna procedura kada se trazi KOLOKACIJA i kada se predpostavlja da ce se stavljati konkurentska oprema koja sluzi istoj svrsi. Netko je ili pobrkao loncice ili ti na 'politicki " nacin rekao da odjeb*s...posto ne zele nikoga na objektu.

Sa OIV-m pregovore treba prepustiti HRS-u i Ljilja ce to sigurno srediti ako postoje realni uvijeti za postavljanje opreme. Postoji neka hijerarhija u komuniciranju medju pravnim osobama...

73...
Naziv: Odg: ZD repetitori
Autor: 9A3TY u 04. Lipanj 2015, 18:29:02
Hvala na odgovorima. Nažalost, očekivao sam nešto konkretnije.

Citat: 9A5TD  u 02. Lipanj 2015, 19:53:48
Sa OIV-m pregovore treba prepustiti HRS-u i Ljilja ce to sigurno srediti ako postoje realni uvijeti za postavljanje opreme. Postoji neka hijerarhija u komuniciranju medju pravnim osobama...

U potpunosti se slažem s tim. No do kada čekati? Pa repetitor s Mihovila je već godinu dana "na popravku". Zar njegova već postavljena antena i duplexer kao i priključak na električnu mrežu više nisu na istom mjestu? A možda je problem jer netko nije na vrijeme produljio radio dozvolu za njega kao ni za 9A0VOS 9A0VPO 9A0VVS 9A0VDU 9A0UZG 9A0UGR ?

Nažalost, možemo mi pričati što god hoćemo ali dok se odgovorne osobe ne javljaju napretka neće biti. Ako HRS nema novca za repetitorsku mrežu onda tako treba i reći. Nije sramota biti siromašan.

Inače, moje osobno iskustvo u komunikaciji s OiVom je bilo izvrsno. Bez obzira koliko hijerarhijskih nivoa je upit trebao proći odgovor je stigao brzo.
 
Naziv: Odg: ZD repetitori
Autor: 9A7KXP u 04. Lipanj 2015, 20:28:42
Možemo pričati što hoćemo,moka komunikacija je prvo prije tri godine počela sa HRS-om gdje je kod Ljilje i tadašnjeg ukw menadžera Pilata stala.

Odgovor je bio doslovno:HRS će to sam riješiti i ne treba im pomoć.


Prošlo je 3 godine.

Poslije sam ja samoinicijativno radio i dobivao samo  odbijenice.

Ali ipak ima dobrih ljudi ne-radioamatera sa  kojima sam razvio krasno prijateljstvo i uspomene na ratne dane moga punca koji su počeli sa vrhom Lisina gdje je u početku bio sa PZO a poslije završio u 138 goranskoj brigadi u Lipicama.Lićani znaju povijest Lipica i vrha Kite.

Ali to  i ovako ovdje nije tema.

To mi je bila vodilja.

Sada su neke stvari draga uspomena.

A o hirarhijama,o tome se da pričati.To je piramida sa previše kockica.






73
Naziv: Odg: ZD repetitori
Autor: 9A6ARP u 05. Lipanj 2015, 07:34:41
Zašto nema repetitora u Zadru.

Prvo došao je repetitor na popravak kojeg je uništio grom ali totalka
Repetitor je generacija jesen zima 1939 tipa motorola, velićine večeg nočnog bakinog ormatića i najmanje 50kg
Repetitor je došao u takvom na oko vanjskom neurednom stanju
Repetitor nije imao važeću dozvolu e sad nastaju problemi
Tko će biti odgovorna osoba
HRS šalje službeni pisani dopis u dva zadarska kluba kako bi obavijestili članove i predložili HRS-u buduće odgovorne osobe za Čelavac i Mihovil te Prominu.
Prošlo više od 6 mjeseci i nema službenog pisanog odgovora niti iz jednog Zadarskog Kluba sa prijedlogom odgovornih osoba.
Zato nema repetitora u Zadru, nema nedovršenih poslova, samo netko nije nešto napravio na vrijeme stoga idite u svoje matične radio klubove
i krenite u akciju.
Naziv: Odg: ZD repetitori
Autor: 9A4QV u 05. Lipanj 2015, 08:56:48
Prijedlog rijesenja:

napisati zapisnik o primljenom repetitoru i tehnickom stanju u kakvom je zaprimljen.
Isti repetitor u otpis zbog neisplativosti popravka.
Kupiti novi repetitor (osiguranim) sredstvima predvidjenim u proracunu Saveza.
Ishodovati potrebne dozvole (HRS).
Imenovati odgovornu osobu iz redova HRS (profesionalnih djelatnika koji jesu na drzavnom proracunu) jer na kraju svega, HRS je vlasnik navedene opreme pa je sukladno tome i odgovoran za istu.
Platiti profesionalnog djelatnika koji ce po pravilima struke isti repetitor montirati na predvidjene lokacije i za isti posao imati garanciju sukladno praksi.
Upaliti repetitor  ;D

QV
Naziv: Odg: ZD repetitori
Autor: 9A6ARP u 05. Lipanj 2015, 09:28:03
otpis napravljen
repetitor čeka
koga?
odgovornu osobu na prijedlog regije na koju se postavlja

Uostalom evo Adam se nudi za rješenje problema, on će sve napraviti po svom naputku, bolje je upučen nego ja.
Naziv: Odg: ZD repetitori
Autor: 9A3TY u 05. Lipanj 2015, 10:01:50
Darko,

iz tvog odgovora baš i ne kužim što nam imputiraš. To što nismo redovno išli na Mihovil čistiti repetitor da ne bude " u takvom na oko vanjskom neurednom stanju" ?
Ili to što sami nismo kupili novi repetitor da ne bude "generacija jesen zima 1939 tipa motorola, velićine večeg nočnog bakinog ormatića i najmanje 50kg" ?

Daj da se već jednom lopta spusti na zemlju i da metodom stare dobre miroljubive aktivne koegzistencije pokušamo odraditi stvari u obostranom interesu.

Kao prvo, što se tiče Mihovila HRS je dobio e-mail od predsjednika RK "Zadar" u kojem ih obavještava da on (9A3EO) prihvaća biti ovlašteni operator za repetitor na Mihovilu.
Isto je potvrdio sam predsjednik HRSa u telefonskom razgovoru sa 9A3EO. Stoga ne vidim razloga da se ne krene dalje s tim.

Dopis koji spominješ nisam vidio. Ne znam da li se u njemu definiraju obveze koje na sebe preuzima ovlašteni operator ali ako je bitno samo udovoljiti zakonskim obvezama tj. imati osobu koja će po potrebi daljinskim upravljanjem uključivati/isključivati repetitor nema problema da stavite mene ako se već nitko iz HRSa ne želi prihvatiti toga. Ako pročitaš stare postove u svezi Ćelavca vidjet ćeš da sam imao dobru volju i stavljao glavu u torbu zbog te repetitorske/digipitorske točke a sve što sam tražio je da HRS osigura propusnicu kako ne bih bio u milosti i nemilosti dežurnog na objektu jer mi se događalo da mi šef područja u Zadru odobri odlazak gore a gore me dočeka dežurni i kaže da je on tamo Bog i batina i da ako nemam propusnicu mogu natrag u Zadar. Naravno da se smilovao pa me pustio ali to nije način kako se radi posao. Tako da ako treba ići gore zbog instalacije, održavanja ili nečeg sl. vrijedi i dalje isto - pribaviti propusnicu.
Osim toga, danas više, nažalost, ne mogu sebi priuštiti financijske troškove odlaska gore (ipak to nije par km udaljenosti) tako da molim i pokriće troškova benzina osim u slučaju da uspijem otići gore sa smjenom (možda ostvarivo samo za kratke posjete dok se izvrši primopredaja). Na Promini nikad nisam bio pa ne znam lokalna pravila igre ali što se mene tiče vrijedi isto kao i za Ćelavac.

BTW, s obzirom da je na Ćelavac trebao ići D-Star repetitor a nitko u Zadru nema takvu vrstu uređaja mislim da bi HRS mogao odraditi i neku subvencioniranu nabavku uređaja.

Treba li ti još nešto ili sada možeš nastaviti dalje s realizacijom?



Naziv: Odg: ZD repetitori
Autor: 9A5CB u 05. Lipanj 2015, 10:33:40
 
   Pozdrav!

   9a3ty &  9a7kxp, mislim da znam u cemu je kvaka.

   Molim , procitajte  ovo:

  http://www.hamradio.hr/index.php?option=com_jfusion&view=plugin&Itemid=709&jfile=index.php&topic=7716.0


  Vasa pitanja su, pretpostavljam, van duha standardnog hrvatskog jezika, kojim, mislim da to netreba ponavljati,
  opce 9A radioamaterski duznosnici.
 
  Kako bi se obicnim RA jezikom reklo, niste na istoj frekvenciji.

  Prema tome, nazad u skolske klupe. A u meduvremenu, ne talasaj.

 

  73. 9a5cb,Zvonimir
Naziv: Odg: ZD repetitori
Autor: 9A6ARP u 05. Lipanj 2015, 10:39:55
Predsednik HRS-a je zna se šta, UKV povjerinik je zna se šta. da si mene kontaktiro znao bi sve.
Činjenice stoje ovako. Bilo je nereda i svakojakih samovoljnjih radnji koje su dovele do toga, sad se traži red i ustroj. Napravljen detaljen prjesjek rpt mreže koji je katastrofalan, samo suradnja i dobra volja pojedinaca ili grupe u regiji mogu dovesti do rezultata. Učite na primjeru Varaždinaca koji su riješili problem Ivančice u potpunosti.  Naknade troškova putovanja kao i dnevnice nisu nikakv problem za izlazak na objekt ali mora postojati pisani trag, uvažava se i mail poslan u HRS, ali samo za zaduženu osobu ispred HRS-a, za navedeni uređaj u iznimnim slučajevima i više njih ako se obrazloži te naglasi obim poslova koji se žele napraviti. Pustimo priče kak je bilo sad ide drugačije i nigdje nema problema. Zasučite rukave ja sam strikno rekao šta tražim. Najava na objekt najmanje 7 dana prije sa opisom rada, koliko osoba ide i vrijeme od kada do kada. Dalje se ne brininite za bogove i batine. Sve mimo toga je pucanj u prazno. Tako nalaže OIV i toga se držimo.
Naziv: Odg: ZD repetitori
Autor: 9A3TY u 05. Lipanj 2015, 12:29:25
Darko oprosti ali ja sam ti samo glupi dipl.ing. elektrotehnike pa stalno očekujem od ljudi da mi konkretno kažu što treba napraviti odnosno da na postavljeno pitanje dobijem konkretan odgovor.

Dakle, na moje pitanje "Treba li ti još nešto ili sada možeš nastaviti dalje s realizacijom?" očekivao sam odgovore tipa : "Da, trebaš napraviti to i to" ili Ne, sada ću ja napraviti to i to ...
Također, na moj komentar "Ne znam da li se u njemu definiraju obveze koje na sebe preuzima ovlašteni operator" očekivao sam da dostaviš link na pdf dokument u kojem su definirane obveze ovlaštenog operatora ili da ga učiniš dostupnim na bilo koji drugi način. Ako pretpostavim da je šutnja odobravanje pa je jedina obveza ona zakonska koju sam spomenuo poslije mi možeš reći onu slavnu da je pretpostavka majka svi zaj...

Ja nemam problema s poštivanjem procedure ni sa najavom unaprijed 7 dana. Ako je normalno da repetitor stane i onda se 7 dana ne smije ići gore vidjeti u čemu je problem - ok. Sada repetitori ne rade godinama pa 7 dana ne igra neku veliku ulogu. Ionako se pomalo razvija RMZO, ZARES, ...  mreža pa će i ovi HRSovi repetitori imati sve manju ulogu. No, kako najaviti npr. instalaciju DStar repetitora koji strpljivo čeka na Murteru kad nemam info da li je riješena radio dozvola, internet priključak na Ćelavcu, .... Pa valjda najprije to ti trebaš odraditi?

I da zaključim : dobre volje ima, nekolicina nas "staraca" je još tu za "dati ruku" pa ako HRS ima želju i volju riješiti ove probleme bit će nešto od toga.
Naziv: Odg: ZD repetitori
Autor: 9A6SJZ u 05. Lipanj 2015, 13:03:11
Darko pozdrav!
Mi neki s kontinenta valja ćemo malo skoknuti do mora, ja konkretno do Senja, pa me zanima kakva je situacija s R7. Ima li kakve šanse da radi bar ovo ljeto. Zahvaljujem.
73 Zlatko
Naziv: Odg: ZD repetitori
Autor: 9A4QV u 05. Lipanj 2015, 13:13:17
Citat: 9a3ty  u 05. Lipanj 2015, 12:29:25

Također, na moj komentar "Ne znam da li se u njemu definiraju obveze koje na sebe preuzima ovlašteni operator" očekivao sam da dostaviš link na pdf dokument u kojem su definirane obveze ovlaštenog operatora ili da ga učiniš dostupnim na bilo koji drugi način. Ako pretpostavim da je šutnja odobravanje pa je jedina obveza ona zakonska koju sam spomenuo poslije mi možeš reći onu slavnu da je pretpostavka majka svi zaj...


Ivo, to ti se u dozvoli a i zakonskim aktima zove odgovorna osoba.
I ja bih volio vidjeti taj dokument koji definira obveze odgovorne osobe ali mislim da to nećeš vidjeti jer to ne postoji. Najednostavnje objašnjeno:

odgovorna osoba = naguzi se  ;D

Pa onda ono što kaže UKV menadžer, poslije se ti ne  brini za bogove ni za batine.. jer onda ti je svejetno tko ce ti ga uvaliti   :o

Pa sad zašto da ga uvale savezu, kad mogu npr. tebi.
Ako procitas Pravilnik o RiTT sve ce ti biti jasno. Oni se kače samo na odgovornu osobu a ne na vlasnika opreme...

http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2012_02_25_645.html

QV
Naziv: Odg: ZD repetitori
Autor: 9A1IW u 06. Lipanj 2015, 23:43:53
Kolega 4QV je odlicno napisao princip po kojem se moze brzo i efikasno rijesiti svaki problem sa repetitorima. Naravno, to HRS niti zeli, niti hoce, niti moze, niti zna organizirati. I to je OK, tako mora biti, jer ste vi to izglasali.
Naziv: Odg: ZD repetitori
Autor: 9A6ARP u 07. Lipanj 2015, 07:15:06
odgovor za 9a6sjz

Zlatko pozdrav,

Repetitor na Zavižanu RV62 je u realizaciji, samo se čeka da odgovorna osoba prikupi sve elemente i kreće na lokaciju. Uskoro će biti u funkciji stoga prati HRS forum gdje će biti objavljeno kada će rpt proraditi.
Naziv: Odg: ZD repetitori
Autor: 9A6SJZ u 07. Lipanj 2015, 09:11:16
Zahvaljujem!!!!!
Naravno da ću pozorno pratiti sve na forumu. Super odlično. :D
73 Zlatko
Naziv: ZD repetitori
Autor: 9A6ARP u 10. Lipanj 2015, 17:03:18
Molim predstavnike iz Zadra i okolice da mi se jave  na Jrunu u subotu jer repetitor za Zadar čeka spakiran te se još uvijek čeka tko će biti odgovorna osoba za isti. Što se prije javite prije će proraditi a ujedno još moramo izraditi dozvolu za rpt i riješti preuzimanje sa zadužnicom. Osobno sam ga spakirao u kutiju danas. Vidimo se u subotu na Jarunu, štand HRS-a. Ujedno možete i uživo vidjeti koji RPT dolazi za Zadar.

Predsjednik povjerenstva za UKV osobno.
Naziv: Odg: ZD repetitori
Autor: 9A5TD u 11. Lipanj 2015, 11:48:37
Citat: 9a6sjz  u 05. Lipanj 2015, 13:03:11
....R7. Ima li kakve šanse da radi bar ovo ljeto. Zahvaljujem.
73 Zlatko

Na Velebit ce se ici u narednih 10 dana i to vrlo vjerovatno dva puta, prvi puta radi uzimanja mjera za HARDWARE koji treba zasarafiti a drugi radi montaze nove opreme...Javit cu par dana prije jer bih rado izmjerio neke signale iz raznih smijerova posto ce trebati odabrati najbolje mjesto za ant.sustav. U svakom slucaju svaka moguca komunikacija je dobro dosla..
Naziv: Odg: ZD repetitori
Autor: 9A6SJZ u 11. Lipanj 2015, 14:41:56
Pozdrav!
Javi par dana prije da rezerviram vrijeme i okrenem antenu tom smjeru. Sa zadovoljstvom ću pomoći koliko će biti moguće obzirom na moj QTH (jn85fv) hi...... Da sam u Senju rado bi ti se i fizički pridružio, ali na  toj lokaciji  ću biti tamo negdje od 10.7. pa do 20.7. 2015.
73 Zlatko
Naziv: Odg: ZD repetitori
Autor: 9A5TD u 11. Lipanj 2015, 16:43:02
Svaka asistencija u komunikaciji je dobro dosla jer je lokacija dosta zajeb....na i prilicno fizicki limitirana. Na oba foruma cu dati informacije pa cemo biti u kontaku tiekom putovanja. Mobilna stanica ce biti programirana isto kao i repetitor tako da imamo realnu sliku stanja.

Iskreno mi je zao sto to nisam rijesio i prije ali posto je u pitanju dosta problema od samog pristupa objektu, pristupa kljucu koji se nalazi u Gospicu...itd...jednostavno je tako kako je...nadajmo se da ce ipak sve dobro zavrsiti za 9A...
Naziv: Odg: ZD repetitori
Autor: 9A6ARP u 15. Lipanj 2015, 09:24:54
Repetitor za Zadar i okolicu preuzet na Jarunu u subotu. Hvala predstavnicima Zadra te što bržem postavljanju repetitora  za to područje. Apeliram na zaduženu osobu da što hitnije obavijesti na forumu sve kako bi se znalo kada će proraditi repetitor.
Naziv: Odg: ZD repetitori
Autor: 9A6ARP u 18. Lipanj 2015, 22:02:13
9A0VZD od danas u pogonu. Ima samo jedan problem koji se mora rješti na lokaciji. Postoji jedna telemetriska postaja koja emitira na 145,070 Mhz otprilike, te unosi gušenje na prijemu repetitora. U postupku je riješavanje problema tako da sa malo večom snagom može koristiti naš repetitor RV54 (145.675).
Naziv: Odg: ZD repetitori
Autor: 9A3TY u 20. Lipanj 2015, 10:11:36
Darko, za tvoju informaciju kažu mi kolege da je isto ovako radio i stari repetitor (onaj kojeg je udario grom).

Nadam se da je poznat vlasnik te telemetrijske postaje koja sa svojih 10mW onemogućava rad našeg repetitora pa da ćete biti u mogućnosti dogovoriti da se pomakne malo dalje od frekvencija bliskih našoj ulaznoj. Čudno da to nije odmah iskoordinirano u trenutku postavljanja te postaje. Izgleda da nije HRS jedini koji je postavljao opremu bez konkretnog dogovaranja i usklađivanja.

Repetitor je u ovakvom stanju neuporabljiv tj. nepotreban jer oni koji ga mogu otvoriti i proći kroz njega mogu se međusobno čuti i u direktu.
Naziv: Odg: ZD repetitori
Autor: 9A5TD u 27. Lipanj 2015, 09:00:05
Citat: 9A6ARP  u 18. Lipanj 2015, 22:02:13
.... Postoji jedna telemetriska postaja koja emitira na 145,070 Mhz otprilike, te unosi gušenje na prijemu repetitora. ...

Darko, takva telemetrijska postaja NE SMIJE postojati. U podrucju od 144-146 MHz prema Band-planu RH NIKAKVA oprema osim radio-amaterskih uredjaja ne moze se koristiti, pogotovu ne u komercijalne svrhe !

Tko kod da je bio na montazi mogao ju je slobodno skinuti i cekati da se javi vlasnik sa vazecom dozvolom za rad, bs me zanima tko bi to bio ???
Naziv: Odg: ZD repetitori
Autor: 9A3TY u 27. Lipanj 2015, 09:32:04
Citat: 9A5TD  u 27. Lipanj 2015, 09:00:05
Darko, takva telemetrijska postaja NE SMIJE postojati. U podrucju od 144-146 MHz prema Band-planu RH NIKAKVA oprema

I ja sam mislio tako. Međutim u tablici namjene RF spektra ipak se nalaze i SRD uređaji pod općom dozvolom. http://tablice.hakom.hr:8280/pdf?lang=hr (http://tablice.hakom.hr:8280/pdf?lang=hr) (stranica 21 : 144-146 MHz)

Ipak, kako su mi kolege koje su bile gore rekle, pretpostavljaju da je uređaj spojen na jednu yagi antenu u neposrednoj blizini antene našeg repetitora, što bi vjerojatno dovelo do toga da više ne zadovoljava zakonske uvjete tj. postavljena ograničenja.
U svakom slučaju, repetitor sada stoji gore, svako malo ide na predaju i neupotrebljiv je.
Koliko čujem Darko je savjetovao da pokušaju saznati čija je to oprema pa da se s njima pokušaju dogovoriti.
Ne bih se složio da je to pravi put ali to je ipak samo moje mišljenje. Vrijeme će pokazati.

Naziv: Odg: ZD repetitori
Autor: 9A4OE u 27. Lipanj 2015, 11:02:10
Citat: 9a3ty  u 27. Lipanj 2015, 09:32:04
Citat: 9A5TD  u 27. Lipanj 2015, 09:00:05
Darko, takva telemetrijska postaja NE SMIJE postojati. U podrucju od 144-146 MHz prema Band-planu RH NIKAKVA oprema

u tablici namjene RF spektra ipak se nalaze i SRD uređaji pod općom dozvolom.

Netko je propustio reagirati 2011 kad se je taj dio mijenjao

"Javna rasprava
Prijedlog izmjena Tablice namjene radiofrekvencijskog spektra
Objašnjenje izmjena
 30 MHz – 12,4 GHz – uvedena je primjena ,,SRD za radiodeterminacijske primjene" kako
bi se omogućio rad ultraširokopojasnih (UWB) ,,Radara za istraživanje tla i zidova".

U svrhu ovog tehničkog propisa, uređaj kratkog dometa (SRD) znači radioodašiljače koji pružaju jednosmjernu ili dvosmjernu komunikaciju i koji odašilju preko kratke udaljenosti pri maloj snazi.

U svrhu ovog tehničkog propisa, bez smetnji i bez zaštite znači da se nijednoj radiokomunikacijskoj usluzi ne smiju uzrokovati štetne smetnje i da se ne smije zatražiti zaštita tih uređaja od štetnih smetnji koje potječu iz radiokomunikacijskih usluga."

Kad se pogleda preporuka ERC/REC 70-03 maksimalna snaga zračenja tih uređaja je izražena u ERP ( sa yagi antenom sigurno prelazi dopušteni limit) istodobno prema istoj preporuci srd se nebi smio nalaziti unutar dijela RF spektra 138.450 MHz do 169.400 MHz.
Kako uzrokuje smetnje u dijelu RF spektra namijenjenom u osnvi amaterskoj službi ima razloga da se uputi dopis nadležnima bez obzira na prikrivena poznanstva sa vlasnicima, interes amaterske službe je iznad osobnih.

Jedna ne manje važna stvar,
od strane HAKOM-a nije izdana niti jedna opća dozvola za rad SRD unutar 2 metarskog banda tako da je postavljena na "divlje".

Pitanje je samo tko će pokrenuti predstavku prema HAKOM-u?
Naziv: Odg: ZD repetitori
Autor: 9A5TD u 27. Lipanj 2015, 12:29:34
Mene vise zanima CEMU SLUZI i KOME pripada navedena stanica u tom podrucju ?
Naziv: Odg: ZD repetitori
Autor: 9A3TY u 27. Lipanj 2015, 15:38:04
Citat: 9A5TD  u 27. Lipanj 2015, 12:29:34
Mene vise zanima CEMU SLUZI i KOME pripada navedena stanica u tom podrucju ?

Ponesi mjernu opremu i skokni do Zadra. Ja platim piće i trajekt pa idemo u istraživanje  ;D

Mislim da HRS (tj. Darko) za sada neće pokrenuti ništa jer još nema valjanu dozvolu za rad tog repetitora.

Citat: 9a4oe  u 27. Lipanj 2015, 11:02:10
Jedna ne manje važna stvar,
od strane HAKOM-a nije izdana niti jedna opća dozvola za rad SRD unutar 2 metarskog banda tako da je postavljena na "divlje".

Nažalost, to nije točno. Ima jedna : http://www.hakom.hr/UserDocsImages/op%C4%87e%20dozvole%20prosinac%202009.g/Opca_dozvola_133.pdf (http://www.hakom.hr/UserDocsImages/op%C4%87e%20dozvole%20prosinac%202009.g/Opca_dozvola_133.pdf)

Naziv: Odg: ZD repetitori
Autor: 9A5TD u 27. Lipanj 2015, 16:12:38
Nemoj molim te...Mihovil mi je bolna tocka po svim pitanjima....!!!

Nitko sluzbeno " ne zna nista " sto je cije, kome pripada, kada je montirano i zasto je to tamo....

Lokacija je MRAK, vec 20g se najavljuje seljenje radi zastite kulturnih spomenika i slicnih prica ali svaki puta vidim neku antenu viska a nikako manjka. Uzemljenja nigdje, kablovi po zraku, i cca barem 40% hardwarea ne sluzi vise nicemu ali je i dalje uredno tamo zasarafljeno....

U svakom slucaju treba naci vlasnika i objasniti mu situaciju jer inace nista od tog repetitora.
Naziv: Odg: ZD repetitori
Autor: 9A4OE u 28. Lipanj 2015, 09:36:19
Citat: 9a3ty  u 27. Lipanj 2015, 15:38:04

Nažalost, .... Ima jedna : http://www.hakom.hr/UserDocsImages/op%C4%87e%20dozvole%20prosinac%202009.g/Opca_dozvola_133.pdf (http://www.hakom.hr/UserDocsImages/op%C4%87e%20dozvole%20prosinac%202009.g/Opca_dozvola_133.pdf)

To što prouzrokuje smetnje sigurno nije Ground Probing Radar (GPR) ili Wall Probing Radar (WPR) na što se odnosi ta dozvola. Po konstrukciji tih radara prijemna i predajna antena su fizički jedna pored druge i ne šalju podatke na neku udaljenu lokaciju. Zbog prirode RF-a slika nebi dala realno stanje
Da se radi o tim radarima smetnje bi bile puno šire, a ne samo na tom jednom uskom dijelu.

U kom smjeru je okrenuta ta jagica?
Koja je veličina te antene?
Lokalni poznavaoci lokacije sa dosta velikom sigurnošću mogu pretpostaviti  što, tko se nalazi u tom smjeru.

Može li netko snimiti taj signal?
Naziv: Odg: ZD repetitori
Autor: 9A7BCP u 28. Lipanj 2015, 11:02:47
Pozdrav, nije mi jasno zbog čega se nakon:
1) Uredne dozvole
2) A s tim zakupljenog i plaćenog dijela RF spektra
3) Tehnički dobro odrađene montaže uz ispravnu opremu
Ne zove Hakom da omogući naš rad i makne sve smetače. To je njihov posao i to će oni sigurno napraviti . Posao HRS je Ad 1) i prijava štetne smetnje . Moja iskustva sa HAKOMOM , b-netom  i centralnim TV pojačalom zgrade jest da su "Fast and Furious".
Naziv: Odg: ZD repetitori
Autor: 9A6ARP u 28. Lipanj 2015, 11:11:41
Prvo nije vajlalo jer niste imali RPT sad ga imate i opet vam ne valja,, daj malo ohladite. Ako sam reko da se treba prvo utvrditi čiji je uređaj na toj frekvenciji onda se treba napravi i proba dogovoriti. Dozvola je u tijeku izrade i svaki tren će doć do Zadra službeno zadeženoj osobi. Navedenoj u dozvoli za taj RPT. Ako se ne nađe vlasnik telemetrijskog uređaja nakon izdavanja dozvole za rad, HRS će poduzeti korake za prijavu smetnje na toj lokaciji kod nadležnog HAKOM-a. Stoga pustite da se to odradi kako treba , jer samo stvarate pomutnju. Ujedno molim za malo strpljenja jer nas administracija usporava.
Naziv: Odg: ZD repetitori
Autor: 9A1IW u 28. Lipanj 2015, 13:10:45
Eto, svaka (zanimljiva) diskusija ove vrste završi uvredljivim tonom uvređenog menadžera. Čemu to?
Naziv: Odg: ZD repetitori
Autor: 9A4OE u 28. Lipanj 2015, 15:39:17
Citat: 9A6ARP  u 28. Lipanj 2015, 11:11:41
Ako sam reko da se treba prvo utvrditi čiji je uređaj na toj frekvenciji onda se treba napravi i proba dogovoriti.
...
stvarate pomutnju

1. netko koristi dio RF spektra namijenjen amaterskoj službi bez dozvole
2. netko koristi dio RF spektra namijenjen amaterskoj službi bez valjanog znaka identifikacije
3. netko koristi dio RF spektra namijenjen amaterskoj službi vrstom rada koja nije namijenjena u amaterske svrhe, da je drugačije netko bi dekodirao signal
4. netko koristi dio RF spektra namijenjen amaterskoj službi u ne amaterske svrhe
Što se tu ima dogovarati sa nekim.
Dogovor, na koji način, da mu (im) se ponudi (predloži) neki drugi dio 2 m banda
ovo više sliči na pokušaj trgovanja sa RF spektrom namijenjenom amaterskoj službi
neki drugi interesi su u pitanju ipak se zna namjena i vlasnik, između redova

Hakom je tu jedini relevantan sugovornik to im je jedna od osnovnih zadaća
Naziv: Odg: ZD repetitori
Autor: 9A7PHR u 28. Lipanj 2015, 22:41:32
Tak je bilo uZagrebu budete imali zagrebačku nulu krepala za 3 tjedna i sad je više niko ne spominje, isto to sa zagrebačkom šesticom potpuno neupotrebljiva na njoj radi B-net tv i to se rješava tak su pojedinci govorili i uvjeravali i prošla godina dana i po starom  već svima poznatom scenariju ništa totalno neupotrebljiva.

Stvarno imamo sposobnog UKV menađera svaka čast njemu i onima koji su ga izabrali!


Naziv: Odg: ZD repetitori
Autor: 9A7PJT u 28. Lipanj 2015, 23:13:25
 A dodite kod nas  , .kod nas   SVE  radi , . . radi tako dobro  da pari da smo u  . . .Rimu  ;D , . .nemos zivit od Taljana. .  ali to smo mi krivi , nesposobni , lini  . .  nemozemo se dogovorit za SUB-TON  , . 

                                                                                                                                  73 PJT
Naziv: Odg: ZD repetitori
Autor: 9A7PHR u 29. Lipanj 2015, 00:12:09
Kad imamo sposobnu ekipu !
Naziv: Odg: ZD repetitori
Autor: 9A3TY u 29. Lipanj 2015, 01:19:06
Citat: 9A6ARP  u 28. Lipanj 2015, 11:11:41
Prvo nije vajlalo jer niste imali RPT sad ga imate i opet vam ne valja,, daj malo ohladite.

Čuj Darkec, i zrak i more su poprilično zakuhali pa je teško ohladiti a ovakve tvoje poruke samo dolijevaju ulje na vatru.
Pa nismo mi mala djeca koja potežu roditelje u dućanu da im kupe lizalicu ili neku igračku niti bezrazložno i neutemeljeno nešto tražimo od svog saveza i svog ukv managera.
Imali smo repetitor na Ćelavcu, sad ga nemamo. Imali smo repetitor na Mihovilu sad ga nemamo (iako ti tvrdiš drugačije). Sam si potvrdio moj komentar da ništa nećeš poduzeti dok ne dođe dozvola. Kakvo je to stvaranje pomutnje? Usput, da li ti i s autom kreneš na cestu prije nego li si dobio vozačku i prometnu?
Dečki su već dva puta bili gore, bezuspješno. Niti su opremljeni za takva mjerenja niti se može očekivati od njih da su osposobljeni za takve stvari. To nije nešto što se radi u kućnoj radinosti. Pri HRS-u postoji ekipa za nadzor radioamaterskih frekvencija. Zašto se oni ne pojave na terenu i ustanove činjenično stanje? Ako je po novome svugdje problem na starim lokacijama zašto se ne radi na iznalaženju novih lokacija? Ili lijepo priznajte da niste sposobni napraviti funkcionalnu repetitorsku mrežu pa da znamo na čemu smo.

Pričao si o uvođenju reda, kako si napravio posjete lokacijama, popisivao opremu, utvrdio što radi, što ne radi, koja oprema ima dozvole koja nema. To je bilo tako davno da su neki u međuvremenu i posijedili no i danas iskaču kosturi iz ormara. Zašto još uvijek imamo repetitore koji nemaju dozvolu? Ako je problem s odgovornim osobama zašto ne napišeš svoje ime na tim dozvolama? Čega se plašiš? Ti, za razliku od nas koji od tebe tražimo konkretne dokumente, valjda dobro znaš što to nosi za sobom. Zašto na konkretna pitanja ne daješ odgovore nego nas napadaš? Napad je najbolja obrana? Pa ima još strategija. Budi maštovitiji.

Tražiš "malo strpljenja". Ako mi nismo bili strpljivi onda ne znam tko je. Pa repetitor je skinut s Mihovila prije godinu dana. Pretpostavljam da "malo" tebi znači jedno a meni drugo.

"Šum" na forumu lako je utišati. Samo kvalitetno odradi svoj posao i redovno izvješćuj pa će sve biti u redu.
Naravno, najprije se trebamo usaglasiti oko togo što znači "kvalitetno odraditi svoj posao" da ne bi bilo nesporazuma kao i u slučaju "malo strpljenja"  ;D

P.S. Za početak bi mogao početi redovno ažurirati http://www.hrvhf.net/index.php/repetitori (http://www.hrvhf.net/index.php/repetitori)
pa kad se zna da repetitor na Mihovilu ne radi da ne stoji status OK. Ovo nije prvi put da pišem o tome. Pretpostavljam da nema smisla da te pitam koji je razlog što se ta tablica ne ažurira promptno. Pa nije to kvantna fizika. To i mala djeca u osnovnoj školi već znaju raditi. Samo se treba htjeti.
Naziv: Odg: ZD repetitori
Autor: 9A4QV u 29. Lipanj 2015, 01:56:56
 ;D ;D ;D
Ovo mi je bolje nego "Lud, zbunjen, normalan"

Iznijeti su par zakljucaka na osnovu vasih zapazanja o radu repetitora, pa ako tko zeli neka poslusa i proba izvuci neke koristi od toga.

1. Veoma mala vjerovatnost postoji da netko emitira telemetriju na 145Mhz amaterskom podrucju

2. Jos je manja vjerovatnost da taj netko koristi profi opremu koja ima samo 10mW (kao sto je Ivo naveo). Uostalom otkuda znate da je 10mW, ako to znate onda znate i koja je to oprema.

3. Ali uzmimo za primjer da i ta mogucnost ipak posti, dakle da netko emitira na 145MHz, jer kako kaze 5TD, to je lokacija na kojoj "svi piju a nitko ne placa" :-) onda ne postoji ni teoretska mogucnost da ce netko udaljen proci preko smetnje koristeci i vecu snagu ako na lokaciji repetitora emitira neka postaja na ulaznoj frekvenciji.

4. Sad se vi pitate a sto to onda smeta ako ne signal na ulaznoj frekvenciji. Pa vjerovatno smeta produkt signala koje se generiraju na lokaciji repetitora i stvaraju probleme. Dakle problem ne mora biti na drugoj strani, nego upravo na nasoj. Ako je antena repetitora jako blizu druge antene (kao sto se navodi), onda je to realna opcija.

5. Kako to utvrditi bez adekvatne mjerne opreme ?
Monitorirati frekvenciju repetitora i "smetnju" koja upada
Sa jeftinim DVB-t donglom u SDR nacinu rada monitorirati 70cm podrucje u rasponu spektra od po 3MHz. Vidjeti da li se ta smetnja pojavljuje istovremeno kao i neki signal na 70cm podrucju.
Podrucje skaniranja na 70cm bi trebalo biti od 420 pa do 450Mhz.

6. Velika vjerovatnost je da je "smetnja" koju imate produkt telemetrijskog signala na 70cm bandu (recimo vodovoda ili slicnih sluzbi) i recimo policijske tetre ili radio difuzije ....

7. Slicnu situaciju imam i ja na jednoj lokaciji gdje se telemtrija vodovoda sa 70cm cuje na 2m amaterskom podrucju....

QV
Naziv: Odg: ZD repetitori
Autor: 9A5TD u 01. Srpanj 2015, 18:57:32
Citat: 9a4qv  u 29. Lipanj 2015, 01:56:56
6. Velika vjerovatnost je da je "smetnja" koju imate produkt telemetrijskog signala na 70cm bandu (recimo vodovoda ili slicnih sluzbi) i recimo policijske tetre ili radio difuzije ....

Na zalost kladio bih se na nevidjeno da je vrlo vjerovatno situcaija ovakva kako predpostavlja 4QV, da li je netko slikao ili barem izmjerio fizicki velicinu te Yagice kada ste bili na Mihovilu ??

II.

Mozda sam krivo informiran pa bih da provjerim ?  Da li je sada taj repetitor montiran BEZ duplexera na 2 antene ili je ta informacija pogresna ?



Naziv: Odg: ZD repetitori
Autor: 9A3TY u 13. Srpanj 2015, 19:09:47
Jedno jednostavno pitanje za odgovorne u HRS-u:

S obzirom da je za D-Star repetitor koji bi trebao ići na Ćelavac izdana dozvola s pozivnom oznakom 9A0DZD (još 29.10.2014.) a repetitor je spreman za montažu može li se dogovoriti njegovo postavljanje s OiVom ili ne?

Naziv: Odg: ZD repetitori
Autor: 9A3TY u 21. Srpanj 2015, 09:34:38
Citat: 9A6ARP  u 21. Svibanj 2014, 10:47:25
Još jednom da ponovim za one koji su neobavješteni:

Na provokacije prepucavanja i sarkazam odgovoram isto tako, morate shvatiti da sam nasljedio kaos i pokušavam ga sa svima vama riješiti na što moguću prihvatljivu minimalnu mjeru. Vrata su svima otvorena za sve prijedloge i nedostake koje primjetite. Samo morate promtno reagirati jer nitko od nas nemože biti istovremeno na svim lokacijama. Citiro bi bi jednu rečenicu koju ima moj dragi prijetelj na svom profilu: Hitno ne postoji , to su izmislili oni koji kasne..
Imate moj mail na dnu svake poruke kao i HRS mail na koji možete prosljediti sve kritike, bile one pozitivne ili negativne kao i poboljšanja i nepravilnosti koje će biti meni prosljeđene, I za kraj iskoristite priliku da Vam pomognem u riješavanju nedostataka u radioamaterizmu za UKV. Svi koji su se javili do sada problem je riješen ili se riješava u postupku te iskoristite svojih 100kn što dajete svake godine. Dobit ćete na svaki upit odgovore i nadam se riješenje.

Eto Darko, ja postavih jednostavan upit ovdje i poslah ga i na tvoj e-mail ali ne dobih ni odgovor ni rješenje.
Ima li to veze s nekakvih 500 EURa naknade OiVu koji se spominju po kuloarima? Mislim, očito je da s odgovornim operatorom nema veze jer dozvola postoji a ni s opremom jer ista strpljivo čeka.


BTW - http://www.hrvhf.net/index.php/repetitori još uvijek nije ažurirana, 9A0VVS i dalje radi bez dozvole , ...

Naziv: Odg: ZD repetitori
Autor: 9A5TD u 23. Srpanj 2015, 12:16:50
Citat: 9a3ty  u 21. Srpanj 2015, 09:34:38
Ima li to veze s nekakvih 500 EURa naknade OiVu koji se spominju po kuloarima?

Krajnje je vrijeme da se ostavimo tih " KULOARA i prica tog tipa" Ako nest znas onda lupi ime i prezime pa kome dobro kome krivo...ispada da svi sve znaju a kada treba onda nitko nista ne zna...

D-star se nadogradjuje na EU-kompatibilnu platformu pa mozda radi toga ide malo sporije
Naziv: Odg: ZD repetitori
Autor: 9A3TY u 23. Srpanj 2015, 19:18:46
Kako stvari stoje ostavit ću se ja svega ovoga a ne samo kuloara. Pa kad netko ne želi prihvatiti pruženu ruku za pomoć nek mu služi na čast i diku.

S obzirom da je Darko rekao da je problem što nema odgovorne osobe a ustanovljeno je da postoji dozvola a za nju je morala postojati i odgovorna osoba a osoba kod koje je repetitor tvrdi da je sve spremno već poduže vrijeme i da se čeka samo zeleno svjetlo za montažu na Ćelavcu postavio sam pitanje na koje (opet) izgleda neću dobiti odgovor.

EU kompatibilna platforma se može nadograđivati i na daljinu a s ovim repetitorom to nije problem jer je već unaprijed pripremljen za to.

Ne znam da li je tebi i ostallima normalna ova informativna blokada ali meni nije.
Naziv: Odg: ZD repetitori
Autor: 9A3TY u 26. Srpanj 2015, 18:29:43
Treća sreća?

Fatal error: Allowed memory size of 94371840 bytes exhausted (tried to allocate 13056 bytes) in /home/hamradi1/public_html/forum/Sources/Subs-Graphics.php on line 412

Naziv: Odg: ZD repetitori
Autor: 9A3TY u 26. Srpanj 2015, 18:33:54
Kažu da treba na servis ...

Tko se slaže a tko ne?  ;D

P.S. Ima još slika ali stalno dobijam error prilikom uploada iako je sve u potrebnim okvirima dimenzija.
Webmaster baci pogled na error logove ....
Naziv: Odg: ZD repetitori
Autor: 9A4QV u 26. Srpanj 2015, 19:49:54
To su prijemne kante duplexera, -6dB IL bas i nije neki uspjeh.
Ajde da vidimo sad i predajne kante ?

QV
Naziv: Odg: ZD repetitori
Autor: 9A3TY u 27. Srpanj 2015, 09:27:26
Adame, legendo, bija bi ja poslao sve slike ali web server me ne voli pa mi ne da.
Probat ću opet. Možda je danas poija manje memorije.

BTW, nije sve kao što se čini. Osim slika fali još i malo pojašnjenja.
Insertion loss nije tako loš. Naime, uz kratko spojen ulaz-izlaz instrumenta imam 2,5-3 db gušenja tako da je problem ili u primitivnim kablovima koje imam ili u kalibraciji uređaja. Njegovu internu samokalibraciju sam propustio prije ovih mjerenja.
Da imam nešto bolje na raspolaganju .... ali kad Damir nije htio skoknuti na piće u Zadar  ;D ovo je maksimum što ja mogu.
Naziv: Odg: ZD repetitori
Autor: 9A3TY u 27. Srpanj 2015, 09:31:24
Ne znam gdje mu je otišlo 93 MB ali opet nema niti 20kB za mene  :-\


Fatal error: Allowed memory size of 94371840 bytes exhausted (tried to allocate 13056 bytes) in /home/hamradi1/public_html/forum/Sources/Subs-Graphics.php on line 412
Naziv: Odg: ZD repetitori
Autor: 9A3TY u 27. Srpanj 2015, 09:46:21
Ne ide pa ne ide.
Nemam više volje pokušavati. Otišao web server na kvasinu (kao i HRS  ;D )

Evo, na brzinu sam složio par slika na http://www.9a3ty.com/r3/ (http://www.9a3ty.com/r3/)

Naziv: Odg: ZD repetitori
Autor: 9A5TD u 28. Srpanj 2015, 12:54:18
R-2600 je ok za duplexere koji imaju shift od 4 MHz pa na vise, kod ovih sa 600 KHz dinamika ti zadaje glavobolje pa sve ide dosta sporije.  -3dB sa kratko spojenim kablovima definitivno NE mozes prihvatiti kada ides podesavati duplexer, gubitak 2 komada RG-214 ili Teflona cca 300 cm sa normalnim konektorima na 150 Mhz moze biti max 01 do 0.2 dB !!

Drugi problem je sto R-2600 ima samo internu kalibraciju tako da ne mozes ukalkulirati kablove koji ti sluze za spajanje "DUT" pa se neke greske moraju predvidjeti.

Sa ovakvim setupom tesko je znati kakvo ti je zapravo prilagodjenje na 50-Ohma u cijelom tom postupku podesavanja, "neka logika"  onako na brzaka bi rekla sto je manji IL prilagodjenje je bolje,, to je istina ali samo ako u cijelom postupku koristis attenuatore na ulazu i izlazu pa time na neki nacin eliminiras greske u spojnim kablovima.

Bez obzira na sve, drugi puta kada ides na lokaciju spojis test-set na izlaz duplexera i nakon sto si ga koliko toliko dodjerao u red po TX i po RX strani napravi mjerenja u DUPLEX modu da vidis sto se desava, ako je sve OK trebao bi imati cca -120 dBm osjetljivost uz cca 15W TX-snage ( ako je rep. namjesten na cca 20W ).

Ovisno o kvaliteti antene koju spajas na kraj cijelog tog sustava parametri ce ili ostati isti ili ce krenuti LOV na vjestice, za BP/BR duplexere i 600 KHz shift prilagodjenje antene  ( RL ) NE BI SMIJELO biti losije od 25 dB-a, ako je SWR na TX-freki veci od 1:1.3 moras biti sprmeman da zanje komore tj.  RX i TX rezonatore duplexera prema anteni prilagodis situaciji....   
Naziv: Odg: ZD repetitori
Autor: 9A4QV u 28. Srpanj 2015, 13:43:18
Ne znam da li je kod mene problem, ali ja vidim samo prve tri slike na stranici  ???

QV

Edit, sad sve vidim sve OK
Naziv: Odg: ZD repetitori
Autor: 9A3TY u 28. Srpanj 2015, 13:48:03
Damire, hvala na korisnim informacijama i savjetima.
Nažalost što se mene osobno tiče izgleda da će tu biti kraj.
Direktiva je da se duplexer pošalje u Zagreb.
Imao sam dobru volju pokušati pomoći u skladu s mojim ograničenim mogućnostima ali to nije prihvaćeno.
Bila je to i dobra prilika da svi ovdje u Zadru nešto naučimo ali što se može.
Neke stvari je teško prihvatiti ali život je kratak i trebamo naučiti što prije povlačiti se iz bitaka koje (očito) ne možemo dobiti. Mislio sam da je to sramota i krivi put ali pomalo mijenjam mišljenje. U ovom hobiju sam od četvrtog razreda osnovne škole i nekada mi je predstavljao veliko zadovoljstvo. Nažalost, zbog ovakvih odnosa u HRSu to zadovoljstvo je potisnuto nezadovoljstvom zbog razvoja situacije i međuljudskih odnosa. Nekada sam prijateljima pričao o radioamaterima kao o nadljudima a sad me sramota uopće spomenuti da sam radioamater.
Da sam na Darkovom mjestu pod hitno bih dao ostavku na mjesto UKV managera i pokrio se ušima (dovoljno su mi velike  ;D ). Ali svako je gospodar svoje sudbine.

U svakom slučaju još jednom veliko hvala svima koji su se proaktivno uključili u ovu temu.

Naziv: Odg: ZD repetitori
Autor: 9A4QV u 28. Srpanj 2015, 13:59:56
Ivo pozdrav,

evo pogledao sam malo fotke i dokumentaciju duplexera.
Iako to nije pravi instrument za podesavanje duplexera dovoljno je dobar da se moze ustanoviti neki kvar ili nedovoljno dobro podesen duplexer.
Po meni, (mada ja nisam nikakvo mjerilo  8)) duplexer koji imate je sasvim dobar i bolje rezultate vjerovatno se nece moci izvući. Vidim da je gušenje predajne strane za pola dB do db bolje ali to ne znaci nista jer instrument nije kalibriran tako da ja stvarno iz ovih fotki ne bih rekao da je problem u duplexeru. Naprotiv, ta serija duplexera je jako dobra s obzirom na samo dvije kante po grani.

A vjerovatno negdje na nekoj čuki fali duplexer, možda uskoro osvane na nekoj drugoj lokaciji  ;D

Šteta za posao, sad znaš kako je nama koji smo se xx puta penjali po čukama i vidjeli svakakve moguće situacije. Međutim, uvijek te nešto novo može iznenanditi, jer kako kažu, ljudska glupost je neograničena  ;D

pozz
QV
Naziv: Odg: ZD repetitori
Autor: 9A5TD u 28. Srpanj 2015, 16:57:47
Citat: 9a3ty  u 28. Srpanj 2015, 13:48:03
Damire, hvala na korisnim informacijama i savjetima.
Nažalost što se mene osobno tiče izgleda da će tu biti kraj.
Direktiva je da se duplexer pošalje u Zagreb.

DIREKTIVE su trebale umrijeti jos 1990g a svi znamo radi cega !!! Zamisli da si imao ovaj instrument 90-h godina kada je kostao preko 25K U$ znaci sve je bolje nego nista, iako nije najoptimalniji za tu svrhu i ja ga cesto nosim sa sobom cisto iz prakticnih razloga, diagnostika je osnova svakog posla i za to je vise nego dovoljan.

Ono ste meni nedostaje u ovom tvom trudu je podatak: 

1. Kada si spojio Rep. na T-set preko DPX-a kako se ponasao? Kolika je osjetiljviost i koja snaga je ocitana na instrumentu. Ne zanima me ocitanje na Birdu nego ono sto je ocitao R2600 ???

2. Koliki je SINAD kada se mijeri samo RX ali BEZ TX-a i koliko se promijeni kada REP pustis u predaju ??

3. Ovaj tip tuplexera je jedan od najboljih na trzistu, napravljen je po cisto VULGARIS sistemu i sa 2+2 rezonatora u pravilu ima vise od 90 dB gusenja uz IL manji od -1.2 dB-a

4. Kada se NOTCHEVI podese na -/+ 600 KHz treba ti cca 15-minuta za kompletno podesavanje. ( naravno uz predpostavku da nitko nije dirao COUPLING rotirajuci petlje po sistemu PI x OKO )

5. Slaba tocka ovih DPX-a je jedino u spojnim kablovima od rezonatora do rezonatora ali posto se to NE DIRA unaprijed iskljucujem taj problem.

6. UDAR groma u antenu na ovom tipu DPX-a NE moze napraviti nista posto je varijabilni kapacitet napravljen pomocu polimerskog uloska koji se uvlaci-izvlaci bocno na svakom rezonatoru.

7. Slanje DPX-a u ZG nece nista promjeniti ukoliko se ne pojavi veliki faktor srece X !  Zato jer bez obzira da li DPX ide u Istru, ZG, Split ili Osijek tada treba ici u kompletu sa svim spojnim kablovima i repetitorom.

Posto je teorija jedno a praksa nesto drugo gotovo uvijek NE mozemo racunati na prilagodjenje od TOCNIH 50 OHMA, zapravo u LAB . uvijetima je to sve OK i sve stima od ulaza, terminacija i instrumenata. Kada u takvim uvjetima podesim neki DPX i posaljem ga tebi na lokaciju a ti ga spojis sa nekim X-Y kablovima prema REP-u, koji su mozda 50, mozda 47  a mozda 60 Ohma pocinje pravo veselje kojem nema kraja, pa zabava potraje do kasno u noc :-)

Napisi malo vise informacija o testiranju pod tockama 1 i 2 pa cemo biti puno pametniji?

I naravno nisi napisao KOJA JE ANTENA NA tom REP-u ?

73





 
Naziv: Odg: ZD repetitori
Autor: 9A5TD u 02. Rujan 2015, 12:16:35
..TY

Jos cekam odgovore na ovo sto smo poceli,  vise ljudi vise zna pa te molim da nadopunis te informacije...
Naziv: Odg: ZD repetitori
Autor: 9A3TY u 03. Rujan 2015, 11:03:01
Citat: 9A5TD  u 02. Rujan 2015, 12:16:35
..TY

Jos cekam odgovore na ovo sto smo poceli,  vise ljudi vise zna pa te molim da nadopunis te informacije...

Nažalost, s obzirom da je UKV manager zabranio ljudima koji su bili na terenu da daju ikakve informacije u javnost poštivat ću tu zabranu.

Citat: 9A5TD  u 28. Srpanj 2015, 16:57:47
3. Ovaj tip tuplexera je jedan od najboljih na trzistu, napravljen je po cisto VULGARIS sistemu i sa 2+2 rezonatora u pravilu ima vise od 90 dB gusenja uz IL manji od -1.2 dB-a

Prema specifikaciji proizvođača riječ je o 1.5 dB.
Jedan kojeg sam imao prilike mjeriti (ne smijem reći koji) imao je 2.25 dB uz konektore koji se raspadaju kad ih krivo pogledaš.


Za sve ostale informacije moram te uputiti da odgovore potražiš u HRS-u.   ;D

S obzirom da po regulativi osim HRSa i klubovi mogu postavljati repetitore vjerojatno ćemo svoje potrebe riješiti vlastitim snagama ako ikada riješimo pitanje klupskog prostora a HRS nek se i dalje sramoti.

Naziv: Odg: ZD repetitori
Autor: 9A5TD u 03. Rujan 2015, 22:33:10
Ovo se pretvara u zaje.....u  pa ne vidim smisao cijele price....!!

Prije ili kasnije SVE tajne postanu javne, a ne vidim bas neki TOP SECRET radi kojeg bi se ..ARP blamirao pred javnosti i uvodio cenzuru,, niti ima takve ovlasti...

Moje misljenje je netko od Vas nesto mulja ili nije postupio po dogovoru, mozda se i varam ali to se desava vrlo rijetko.

No ako bude srece uskoro cu morati malo protresti jedan ZD radio koji se nalazi na tom objeku pa cu snimiti situaciju u krupnom planu.
Naziv: Odg: ZD repetitori
Autor: 9A3TY u 04. Rujan 2015, 11:39:23
Kako izgleda antenski priključak uvjeri se sam - pogledaj slike.

Što se tiče rekla kazala, ako mene muljaju muljam i ja tebe ali ne znam kome od nas je u interesu muljati bilo što.
Cilj je samo da se repetitor dovede u funkcionalno stanje.
Mi smo amateri i ne zarađujemo od ovih radova. Riječ je o dobroj volji, ulaganju truda i slobodnog vremena.

Kako ne bi bilo više rekla-kazala uputio sam danas službeni upit HRS-u u svezi oba repetitora. Bumo videli kaj će odgovoriti.
Naziv: Odg: ZD repetitori
Autor: 9A5TD u 04. Rujan 2015, 14:13:24
Jooooooooooooooj...majko !

Reci mi da li je ta oprema jos uvijek tamo u desnom kutu gdje se nalazi odasiljac  2Kw FM ?
Naziv: Odg: ZD repetitori
Autor: 9A3TY u 04. Rujan 2015, 18:01:14
Duplexer je skinut po nalogu UKV managera i nalazi se u Zadru.
Naziv: Odg: ZD repetitori
Autor: 9A5TD u 08. Rujan 2015, 11:59:53
OK, sada je sve jasno....

Repetitor ( pokusava ) raditi bez duplexera na toj lokaciji, vrlo vjerovatno preko dvije antene....???

Sa obzirom na polja koja se tamo nalaze steta je truda i vremena dok se to ne rijesi.

Naziv: Odg: ZD repetitori
Autor: 9A5TD u 14. Studeni 2015, 15:52:21
Nasao sam slike sa Mihovila iz 2011

;D

Radili smo nesto za FM i ovo je slikano onako cisto za arhivu....ne znam kako je sada stanje ???
Naziv: Odg: ZD repetitori
Autor: 9A5TD u 14. Studeni 2015, 16:01:48
Samo pogled na sumu FM-a na toj lokaciji i to bez vanjske antene...
Naziv: Odg: ZD repetitori
Autor: 9A6ARP u 13. Siječanj 2016, 06:58:26
Cijenjeni i uvaženi 9A3TY, dobili ste  prošle godine na hamfestu ZARS-a, novi RPT Yeasu za Zadar, imate odgovornu osobu koja ga je preuzela, do  dana današnjeg mi se odgovorna osoba nije javila. Znam da ima problema jer je bila loša priprema a vi kao neki stručnjak i akademski školovan čovijek neznate riješiti problem . Jako mi je žao ako od mene očekujete da dođem u Zadar i složim vam novi rpt koji ste dobili ili neznate čemu služi UKV menager, čak ni duplekser neznate podesiti da funkcionira u minimalnom stanju. Dok se odgovorna osoba ne oćituje što treba ne mogu ništa poduzeti. RPT se na nabrzaka preuzeo i dobio dozvolu, došlo je do smetnje na ulaznoj frekvencij. Moj prijedlog je da se odabere druga frekvencija kako bi se mogao podeseti duplekser za taj repetitor.. Neće funkcionirati tako dugo dok ne dobijem bilo kakav pisani zahtjev ili prijedlog kako bi repetitor stavili u funkciju. Stoga ne širi krive informacije nego se uhvatite posla. Nema ništa na ljepe oći i dogovora preko telefona da je obećano ovo i ono. Mora postojati pisani trag kako bi se sredstva odobrila. Prošlo je vrijeme obećanja i radnji ispod stola, ako nema suradnje sa terena nema niš od posla. Stoga prilagodite se novim naćinom komunikacije a ne vrijeđanjima, neću tolerirati nećiju nemarnost neznanje i nezainteresiranost na svoju štetu. Duplekser je u HRS-u i čeka se odgovorna osoba da se javi, što se prije javi prije će rpt proraditi kako treba.
Naziv: Odg: ZD repetitori
Autor: 9A3IV u 13. Siječanj 2016, 16:22:45
Darko, postavljaš stvari krivo. TI SI UKV MANAGER. To ne znači da ležiš i spavaš nego da aktivno radiš. Ako se odgovorna osoba ne javlja javi se ti njoj. Ako se nezna tko je odgovorna osoba pronađi ju. Ako se zna tko je ali ništa ne radi promijeni ju.

UKV menađer ne spava. On se aktivno bavi problematikom i gura stvari

73 Damir
Naziv: Odg: ZD repetitori
Autor: 9A3TY u 14. Siječanj 2016, 11:25:40
Darko,

moram priznati da sve slabije razumijem što ti pišeš.
Ajmo krenuti od osnovnih stvari.
Cilj mojih kontinuiranih pritužbi je samo jedan - da što više repetitora bude u funkciji i da stvari što bolje štimaju.
Koji je tvoj cilj?
Po svemu što pišeš očito neki drugačiji.

Ja stojim iza svake svoje riječi i mogu svaku izjavu potkrijepiti dokazima. Možeš li i ti?

Kažeš da se čeka da ti se javi odgovorna osoba. Pa zar ti nije ta odgovorna osoba na tvoj zahtjev donijela duplexer u Zagreb? Niste se tada mogli dogovoriti oko togo što ćete poduzeti?
Kažeš da si predložio da se promijeni frekvencija repetitora. Pa u čijoj je nadležnosti ta odluka? Odgovornog operatora? Mislim da si malo poprkao lončiće.
I s kojom opremom misliš da bi odgovorni operator trebao obaviti mjerenja na terenu i donijeti zaključak na kojoj frekvenciji bi ti moglo raditi ok? Da li treba angažirati babu vračaru za donošenje takve odluke?

Ja se svog akademskog statusa ne sramim. Čisto za tvoju informaciju, jer očito ne znaš, tijekom svog studiranja niti jednom u nastavnom programu nisam imao dodira sa spektralnim analizatorom. Naime, na FER-u (u moje doba ETF-u) postoje i drugi smjerovi a ne samo radio komunikacije. Ja sam završio jedan od tih drugih smjerova.
No, kao radioamater rado volim naučiti nove stvari a i pružiti ruku, ako je tko voljan prihvatiti. Zato sam i pokušao pomoći oko problema na Mihovilu.

Pričaš o zahtjevima, sredstvima, radu ispod stola. Ako itko radi sa sredstvima onda si to ti. Ja nikada (u davna doba kad sam bio uključen u radove) nisam dobio ni lipe za odlaske na Ćelavac i Mihovil. Dapače, išao sam sa svojim vozilom o svom trošku. I zato nemoj pričati priču i pokušavati ovaj problem prikazati drugačije nego što on jest.

Ja nisam već godinama bio na Mihovilu niti me itko kontaktirao u svezi pomaganja oko rješavanja ovog problema i zato mi nemaš što predbacivati. Ali ja tebi imam, jer ti si UKV manager. I ja sam nezadovoljan tvojim radom. I nisam u tome jedini - pokazala je to demokratska anketa na ovom forumu. Čovjek bi nakon nje očekivao da ćeš malo stati na balun i razmisliti pa svoje ponašanje promijeniti a aktivnost povećati. Ali ne, to je za tebe ostalo samo jedno mrtvo slovo na papiru. Psi laju a karavane prolaze, zar ne?


Ne zavaravaj se. Loptica je prebačena na tvoju stranu i čeka se samo na tebe.
Odgovorni operator s rješavanjem ovog problema (a i ostalih koji su se nagomilali) nema apsolutno ništa osim da odradi ono što mu HRS preko tebe naloži.

U nadi da neće proći još nekoliko godina dok se pomaknemo s nulte točke srdačno te pozdravljam.
Naziv: Odg: ZD repetitori
Autor: 9A6ARP u 15. Siječanj 2016, 15:29:02
Očito nisi vidio novu dozvolu   koju je dobio Zadarski RPT, stoga ni ne razumiješ što pišem.
Više si bio onda oko fakulteta nego na fakaltutu pa ne razumiješ kad moraš još učiti.
Sjetimo se osamdesetih RPT na Ćelavcu, ako me sječanje ne vara bila je po starom označavanju dvica.
Više nije radila nego što je bila uključena, ako je to tvoje djelo rada onda ti hvala što je sad na Svetoj Geri dvica a ne na Čelavcu. Osamdesetih sam napravio možda jednu vezu preko tog repetitora te je i to upitno jer je više bila off.
Imaš odgovornu osobu i s njom komuniciraj, ne preskaći lanac odgovornosti. Sve je spremno za taj RPT samo se treba javiti odgovorna osoba sa dozvole a to nisi ti.
Naziv: Odg: ZD repetitori
Autor: 9A3TY u 16. Siječanj 2016, 13:13:18
Darko,
mislim da je svima više nego očito da na konkretno postavljena pitanje i upućene primjedbe niti daješ odgovore niti postupaš u skladu sa svojom managerskom pozicijom.
Žao mi je što, poput naših političara, znaš samo napadati i vrijeđati ali ne nudiš nikakva rješenja problema.
Dapače, po tebi problema niti nema.

Naravno da ne razumijem što pišeš. Ne znam da li postoji osoba koja je u stanju to uopće razumijeti.
Npr. kako sam mogao vidjeti novu dozvolu. Da li si je negdje javno objavio?
I kakve to uopće ima veze sa činjenicom da repetitor ne radi dvije i po godine?

Da li sam ja bio više oko ili na fakultetu je za ovaj problem također nebitno. To što sam ja dipl.ing. elektrotehnike ne znači da moram odmah biti stručnjak za projektiranje radio-komunikacijskih sustava. Da sam završio samo četiri razreda osnovne škole valjda bi rekao da se to uči u drugom razredu. Pa valjda i kao neuki član članice HRS-a smijem postavljati pitanja i tražiti odgovore ?!?

Mislim da je stari repetitor na Ćelavcu ipak bio na Ćelavcu i radio a ne bio na Murteru ili u Zagrebu i ne-radio kao ovi moderni kojima ti upravljaš.
Možeš ti sada pisati što hoćeš ali činjenice nitko ne može promijeniti. Da si napravio bolju antenu možda bi i tebe poslužio taj repetitor. Ljudi su preko njega išli s poprilično velikog teritorija. Nije da se hvalim. Nit sam ga ja lemio nit sam ga ja postavljao. Nažalost, s ovim današnjim nrepetitorima na Mihovilu i "na Ćelavcu" nikakva antena ne pomaže.

Lanac odgovornosti? Nemoj me zasmijavati. Kakav lanac i kakva odgovornost. Da imaš ikakvu odgovornost ti bi probleme porješavao ako si u stanju a ako nisi onda bi se lijepo zahvalio na ukazanoj časti i pokupio se.
A da je netko drugi predsjednik onda bi ti se on zahvalio i dao ti poticaj straga da brže stigneš kući.

Žao mi je i što je s dnevnog reda IO između trećeg i četvrtog sastanka nekim čudom nestala točka Održavanje infrastrukture (realizacija, problemi, prijedlozi) ali i to je dobar pokazatelj stanja i "brige" o toj važnoj stvari.

S obzirom da ne namjeravaš raditi na rješenju problema već se samo primitivno prepucavati neću se više upuštati s tobom u diskusiju. Ako budem u prilici obratit ću se Skupštini HRS-a i tu će biti kraj.

P.S. Onoga tko te postavio za predsjednika inventurne komisije (a ti ne znaš ni gdje ti se nalazi repetitor) bi također trebalo priupitati za zdravlje ...


Naziv: Odg: ZD repetitori
Autor: 9A3OW u 17. Siječanj 2016, 17:08:49
Krivi ljudi na krivom mjestu i zbog toga se javljaju samo problemi, a nema rješavanja problema.
Zar se i repetitorska mreža treba ostaviti na nemilost i vremenu propadanja.

Naziv: Odg: ZD repetitori
Autor: 9A6ARP u 17. Siječanj 2016, 20:39:15
Nažalos je tako, dokle god neće biti odgovornosti osuđeno je na propast.
Naziv: Odg: ZD repetitori
Autor: 9A5TD u 23. Siječanj 2016, 19:24:59
Ako je suditi po ovome onda je stanje zapravo vise nego dobro, jer ispada da jedini problem rep.mreze u Hr predstavlja ovaj Rep o kojem se toliko prica..... KAda malo zatopli valjda ce se naci malo vremena za baciti oko i na taj jeb....Mihovil ?  TY ce dogovoriti dobru janjetinu a 6ARP sve ostalo.... Moze ?