Hrvatski Radioamaterski Savez

UKV aktivnosti => Repetitori => Autor teme: 9A7GBF u 29. Svibanj 2014, 21:40:59

Naziv: SUB.TON NA HRS REPETITORIMA
Autor: 9A7GBF u 29. Svibanj 2014, 21:40:59
Kako Talijani rade s velikom izlaznom snagom, te pokriju Hrvatske repetitore, nužno je se zaštititi sub.tonom. Dobar primjer su repetitori na Učkoj, gdje se na 439.025 i 145.700 radi na sub.tonu 173.8, jer se tu nije mogao naći slobodan kanal. Pretpostavljam da je slično i s Mađarima u Slavoniji. U saznanju sam da je sub.ton u EU obvezna praksa, te da u mnoštvu repetitora i jezika je to nužno. Molio bih HRS da se dogovori o jedinstvenom sub.tonu za sve RH repetitore zbog praktičnosti repetitorskog rada. Naime, mnogo je varijabli za rad na repetitorima:

1-lokacija
2-frekvencija
3-sub.ton
4-Nod.

, što otežava rad, pogotovo ako se navedene varijable mijenjaju s vremenom, te zbog neinformiranosti se niti nemože detektirati repetitor, što više ako nema duži dilej.


Sve su ovo razlozi za uvođenje sub.tona jedinstvenog za naše govorno područje.

Molim konstruktivnu raspravu, prijedloge i podršku.
Naziv: Odg: SUB.TON NA HRS REPETITORIMA
Autor: 9A5TD u 29. Svibanj 2014, 21:56:21
Mislim da ce to biti 173.8 Hz za podrucje cijele RH i sve VHF/UHF reptetitore, govrimo o ULAZNOM tonu. Izlazni ton nece biti jednak ulaznom ali o tome kasnije. Devijacija za CTCSS je kod tvornickih uredjaja vec podesena a kod samogradnje treba voditi racuna da ne bude prejaka jer harmonici ulaze u prpusno cujno podrucje..
Naziv: Odg: SUB.TON NA HRS REPETITORIMA
Autor: 9A1IW u 29. Svibanj 2014, 22:42:44
Po meni ne treba bespoštedno inzistirati na subtonu, tj. ako nema smetnji, ne treba ga koristiti. Još je puno stanica u upotrebi koje nemaju tu opciju, da ne spominjem kompliciranje kod upotrebe repetitora.

Naravno, na onim frekvencijama na kojima se javljaju problemi, subton je dobrodošao.
Naziv: Odg: SUB.TON NA HRS REPETITORIMA
Autor: 9A7DCK u 30. Svibanj 2014, 17:29:03
Zanimljivo, znači pristup repetitorskom radu imat će samo oni koji imaju uređaje sa tim opcijama, a oni koji nemaju neće moći raditi preko repetitora.
Zanimljivo bi bilo tumačenje ovakvih postupaka sa strane zakona.
Naziv: Odg: SUB.TON NA HRS REPETITORIMA
Autor: 9A5TD u 30. Svibanj 2014, 22:56:29
Citat: 9a7dck  u 30. Svibanj 2014, 17:29:03
Zanimljivo, znači pristup repetitorskom radu imat će samo oni koji imaju uređaje sa tim opcijama, a oni koji nemaju neće moći raditi preko repetitora.
Zanimljivo bi bilo tumačenje ovakvih postupaka sa strane zakona.

*7DCK prije nego napisem ono sto mislim samo da te pitam jednu sitnicu? HRT pretplatu placas svaki mjesec, da li si trazio tumacenje zakona kada je HRT presao na DVBT ili si SUTKE (njrgajuci sam sebi u  bradu) kupio kompatibilni prijemnik. Kad sazvaces odgovor onda probaj ponovo postaviti pitanje na tu temu.

Ne moze svijet stati zato jer se pojedinci opiru promjenama, velik broj radioamatera ima u dometu nekoliko repetitora na istom kanalu, na zalost ima i pojedinaca koji mozda jedva mogu koristiti i jedan repetitor ali CILJ je ICI NA BOLJE !!
Naziv: Odg: SUB.TON NA HRS REPETITORIMA
Autor: 9A1IW u 30. Svibanj 2014, 23:01:32
Citat: 9A5TD  u 30. Svibanj 2014, 22:56:29
Ne moze svijet stati zato jer se pojedinci opiru promjenama, velik broj radioamatera ima u dometu nekoliko repetitora na istom kanalu, na zalost ima i pojedinaca koji mozda jedva mogu koristiti i jedan repetitor ali CILJ je ICI NA BOLJE !!

To nitko ne osporava, bit je da se subton uvede na onom repetitoru na kojem je to potrebno. Čemu isključivost?

BTW, koliko se sjećam, svojevremeno su se dijelile subvencije za DVB-T prijemnik. Hoće li HRS dijeliti kakve subvencije za kupovinu npr. TM-D710, trebao bi mi jedan?  ;)
Naziv: Odg: SUB.TON NA HRS REPETITORIMA
Autor: 9A6ARP u 30. Svibanj 2014, 23:51:42
U pripremi je odluka da se koristi jedinstven subton za cijelu RH. Koji neće biti obavezan za sve rpt . Zašto? Zato da ne dolazi do ove zbrke koja se javlja na forumu,, sviđalo se to nekome ili ne. Sub ton nije obaveza za sve rpt nego samo za one koji imaju problema sa preklapanjem ostalih rpt te se ometa normalan rad,, znaći tamo gdje nema problema sysop ga neče stavljati ,, time se spriječava samovolja odabira subtona i šarenilo istih na rh teritoriju.
Naziv: Odg: SUB.TON NA HRS REPETITORIMA
Autor: 9A7PJT u 31. Svibanj 2014, 08:51:15
 A tko ce to odrediti/procijeniti da  negdje  dolazi do preklapanja?
I zasto jedinstveni SUB TON za cijelu 9A , .  .   jeli mozda da se strucne  sluzbe  nemuce upisivati
isti u nekim buducim ,azurirarnim kartama Rep. ?



                                                                                                                                          73 PJT
Naziv: Odg: SUB.TON NA HRS REPETITORIMA
Autor: 9A7GBF u 31. Svibanj 2014, 09:23:20
Poštovani radioamateri, Kako nebih izigravali demokratsku anarhiju, koje je i previše u RH, u saznanju sam kako je središnjica HRS-a odlučila na sve repetitore (bez iznimke) staviti sub ton 173.8.
Naziv: Odg: SUB.TON NA HRS REPETITORIMA
Autor: 9A7PJT u 31. Svibanj 2014, 09:39:26
  Eto ti  ga na , . ..  kad  sredisnjica odluci nema vise pisi cu/kakit cu  ;D !

Idem  odma  na sve FM uredaje stavit SUB TON 173.8  da budem spreman ::) kad se to dogodi.
Samo jedna stvar za kraj koja  mi nije jasna  - kako to da VHF Manager  nema "saznanja" o ovoj, vaznoj odluci ??? ? !

Cudno ili neko buba bez veze . . ...

                                                                                                                                        73 PJT
Naziv: Odg: SUB.TON NA HRS REPETITORIMA
Autor: 9A5TD u 31. Svibanj 2014, 10:23:49
Toni !

Daj mi reci sto tebe zapravo muci ???

Koji je tvoj proiblem i zasto kocis uzbrdo.

Bilo je problema i dugo vremena su bili ruke vezane da se nesto napravi, sada kada se napravio neki plan koji se pokusava realizirati teskom mukom opet sljedi njurganje od pojedinaca.

Demokracija je ozbiljna bolest i ima velike posljedice ako se krivo shvati.

Zasto mislis  da ideja sa "jedinstvenim" sub-tonom nije dobra na podrucju RH ???
Naziv: Odg: SUB.TON NA HRS REPETITORIMA
Autor: 9A1IW u 31. Svibanj 2014, 10:26:11
Citat: 9A6ARP  u 30. Svibanj 2014, 23:51:42
Zato da ne dolazi do ove zbrke koja se javlja na forumu

Kakve zbrke? Ja ne vidim zbrku. Diskutiramo o subtonu, sve stima.

Jedinstveni subton je OK, jedino logicno. Cemu komplicirati?
Naravno, na mjestima na kojima je potreban...
Naziv: Odg: SUB.TON NA HRS REPETITORIMA
Autor: 9A3TY u 31. Svibanj 2014, 13:36:29
Citat: 9A7GBF  u 31. Svibanj 2014, 09:23:20
Poštovani radioamateri, Kako nebih izigravali demokratsku anarhiju, koje je i previše u RH, u saznanju sam kako je središnjica HRS-a odlučila na sve repetitore (bez iznimke) staviti sub ton 173.8.

Jedini logičan potez kod ovako lošeg stanja mreže. Ako nitko ne bude mogao otvoriti repetitor (jer svi imaju stare uređaje) onda se neće moći ni buniti zašto nešto ne radi, i voila, sve smo pomeli pod tepih.  ;D

Živi mi i sretni bili!
Naziv: Odg: SUB.TON NA HRS REPETITORIMA
Autor: 9A7DCK u 31. Svibanj 2014, 15:53:14
Citat: 9A5TD  u 30. Svibanj 2014, 22:56:29

*7DCK prije nego napisem ono sto mislim samo da te pitam jednu sitnicu? HRT pretplatu placas svaki mjesec, da li si trazio tumacenje zakona kada je HRT presao na DVBT ili si SUTKE (njrgajuci sam sebi u  bradu) kupio kompatibilni prijemnik. Kad sazvaces odgovor onda probaj ponovo postaviti pitanje na tu temu.

Mada se miješaju kruške i jabuke odgovorit ću ti, mada je i Boris već rekao.
HRT kada je uvodio DVB-T dao je bon za subevncioniranu kupnju DVB-T prijemnika.
I ne nisam tražio tumačenje zakona u slučaju HRT, no ako ću smatrati potrebnim u ovom ću slučaju svakako tražiti tumačenje od svih mjerodavnih institucija.
I dozvolit ćeš da ti kažem da nisam konj da bi si kako si napisao njrgao u bradu.
Nadam se da će ova etiketiranja zamijetiti i nadležni na forumu.

Citat: 9A5TD  u 30. Svibanj 2014, 22:56:29
Ne moze svijet stati zato jer se pojedinci opiru promjenama, velik broj radioamatera ima u dometu nekoliko repetitora na istom kanalu, na zalost ima i pojedinaca koji mozda jedva mogu koristiti i jedan repetitor ali CILJ je ICI NA BOLJE !!

Naravno da kada netko nešto kaže suprotno pojedincima i njihovim idejama odmah bude etiketiran kao pojedinac koji se opire promjenama.
Naziv: Odg: SUB.TON NA HRS REPETITORIMA
Autor: 9A7KXP u 31. Svibanj 2014, 17:52:09
Citat: 9A5TD  u 31. Svibanj 2014, 10:23:49



Zasto mislis  da ideja sa "jedinstvenim" sub-tonom nije dobra na podrucju RH ???

Mi ćemo iz svega napraviti tešku filozofiju.

Subton je potreban i to će se vidjeti vrlo brzo.

Moj primjer:
Lokacija Dugo Selo,kružna antena.
Nulu sam otvarao sa 5w Moslavačku(sada se preselila),Karlovačku,Banjalučku i neku austrijsku.
Jedinicu Ivanščicu i Nanos,
Četvorku Bihačku,Učku,Mrzlicu i još jednu E7.U međuvremenu je Mrzlica prešla na subtonn 123,a Učka na 173,8,ali svejedno uvijek aktiviram Bihačku.
Na petici je Kozara i Pohorje.
Na šestici Sljeme zvano Krčenje tu definitivno ne treba subton.
Na sedmici sam aktivirao i Velebit i Ljubljanski Krim
Na sedam A Novi Marof i Psunj.

Eto,sigurno ima primjera po RH koji idu u korist subtona,a pogotovo Učka koja je raketirana od kolega iz Italije koji sigurno ne rade sa  5w.





73 Hristo 9a7kxp
Naziv: Odg: SUB.TON NA HRS REPETITORIMA
Autor: 9A1IW u 31. Svibanj 2014, 18:28:22
Citat: 9A7KXP  u 31. Svibanj 2014, 17:52:09
Na šestici Sljeme zvano Krčenje tu definitivno ne treba subton.

Ni ne znaš koliko si me nasmijao.  ;D
Naziv: Odg: SUB.TON NA HRS REPETITORIMA
Autor: 9A7PJT u 02. Lipanj 2014, 12:59:41
 Takoder, ozbiljno bi se zapitao kako ovakav post koji nema ama bas nikakve veze s temom moze "prezivjeti" ovoliko  dugo   ??? ?  -  HELLOU - tema  je SUB.TON -
Namjesto da nam se  Manager  bavi  npr. azuriranjem liste/karte  Repetitora  i drugih   obveza za koje je zaduzen  isti  postaje weekend obavjestajac ?

Da se vratimo na temu , . . .zasto mora bit jedan  SUB TON za cijelu 9A  ?  Jeli  ljenost i potpuna nezainteresiranost  onih koji odlucuju  uzrok  da se  svakom Rep. nemoze dati "svoj" S. TON ?
Ja nevidim drugi razlog . . .


                                                                                                                                                73 PJT
Naziv: Odg: SUB.TON NA HRS REPETITORIMA
Autor: 9A5TD u 02. Lipanj 2014, 13:59:18
Citat: 9a7dck  u 31. Svibanj 2014, 15:53:14

...... u ovom ću slučaju svakako tražiti tumačenje od svih mjerodavnih institucija.
I dozvolit ćeš da ti kažem da nisam konj da bi si kako si napisao njrgao u bradu.
Nadam se da će ova etiketiranja zamijetiti i nadležni na forumu.
--------------------------------------------------------------------------------
Naravno da kada netko nešto kaže suprotno pojedincima i njihovim idejama odmah bude etiketiran kao pojedinac koji se opire promjenama.

Cuj decko...*7dck..

Stvano ne znam koji je tvoj problem i uopce me ne zanima, no odgovorit cu ti na ono sto treba.

1. Jedina mjerodavna institucija u HR po ovom pitanju je nas maticni savez HRS. Organizacija mreze i nacin rada propisan je pravilnicima HRS-a koji se se takodjer moraju obnavljati s vremena na vrijeme.

2. Onaj izraz "njrgao: je Tipfeler od NJURGATI, no mislio sam da ces to skapirati.

3. Svatko moze reci svoje misljenje i vise ljudi vise zna, no zalosno je da ima pojedinaca koji uvijek lupaju jedno te isto i bitno im je da kazu nesto suprotno od ideje koju je netko predlozio bez ikakvih argumenata.

ZA *7pjt

5. Volim kada je netko nadobudan pa te molim da sada i odmah das logicno objasnjenje ZASTO inzistiras da svaki rep. ima svoj subton?  Ti si prvi koji ih neces sve zapamtiti pa bih te bas volio vidjeti u voznji od Dubrvonika do Osijeka kako pokusavas izvrtiti 38 kombinacija subtonova dok otvoris pojedini repetitor.

6. Kao sto sam rekao izlazni sub-ton nece odgovarti ulaznom tako da zaboravis skaniranje ?

Ako ovo do sada nije bilo razumljivo onda mogu samo poceti crtati !!   

Naziv: Odg: SUB.TON NA HRS REPETITORIMA
Autor: 9A7DCK u 02. Lipanj 2014, 14:57:52
Citat: 9A5TD  u 02. Lipanj 2014, 13:59:18

Cuj decko...*7dck..

<cut>

Da nije mog citata stvarno ne bi znao obraćaš li se meni ili kome drugom tko ima 7dck. Teško je napisat 9A :)
Nemam se namjere s tobom, koji nemaš ni dozvolu reguliranu preko HAKOM-a, nakon ovog posta dalje raspravljati ovdje.
Kao što sam već rekao očito vama pojedincima jedino ide dobro etiketiranje i česta vam je rečenica "Neznam koji je tvoj problem..."
Ja nemam problema.

Sada je najlakše okrivit tipfeler, a onda je valjda tifeler kriv i za ona velika slova. Je, je ako ćemo se lagat, no neka ti bude.

Što se tiče sub tona na repetitorima, može HRS uređivat veze prema pravilnicima koji naravno moraju biti u skladu sa drugim Zakonima.
Gdje ima napisano da HRS ima pravo selektivno odredit tko smije/može, a tko ne radit preko repetitora ako za to ima valjanu dozvolu tj. položen RA ispit ? Stavljanjem sub tona svakako se radi selekcija tj. ograničavanja prava.

GL


Naziv: Odg: SUB.TON NA HRS REPETITORIMA
Autor: 9A5TD u 02. Lipanj 2014, 17:09:46
>Nemam se namjere s tobom, koji nemaš ni dozvolu reguliranu preko HAKOM-a, nakon ovog posta dalje >raspravljati ovdje.

Ne brini se ti za moje dozvole, samo ti gledaj da tvoja bude u regulama.

>Kao što sam već rekao očito vama pojedincima jedino ide dobro etiketiranje i česta vam je rečenica

Sto ti znaci etiketiranje ?  Niti sam ti rekao da si glup, niti da si konj? Pokusavam ti objasniti neke stvari koje ocito ne znas.


>Što se tiče sub tona na repetitorima, može HRS uređivat veze prema pravilnicima koji naravno moraju >biti u skladu sa drugim Zakonima.

Volim ove koji se hvataju zakona a garantiram da nikada nisi procito bilo koji dio zakona ili pravilnika o telekomunikacijama na koje se zelis pozvati.

>Gdje ima napisano da HRS ima pravo selektivno odredit tko smije/može, a tko ne radit preko >repetitora ako za to ima valjanu dozvolu tj. položen RA ispit ? Stavljanjem sub tona svakako se radi >selekcija tj. ograničavanja prava.

Zanimljiva teorija, znaci stavljanje sub-tona je ogranicavanje prava. A sto mislis ako u sljedecom RA pravilniku bude pisalo da se svaka RP koja nema mogucnosti CTCSS/DCSA/ itd. smatra neispravnom za koristenje u HAM svrhe ?

Da sub-ton nije potreba ne bi stanice serijski bile opremljenje sa tom opcijom. U danasnje vrijeme to je POTREBA a ne neciji HIR. Tim koji je donesao tu odluku ima svoje razologe i opravdanje, rad u priobalju bio bi nemoguc be te opcije.


CTCSS dolazi na sve Rep. u HR i tu vise nema potrebe za raspravom. U slucaju bilo kakve potrebe  Sysop moze otvoriti repetitor daljinskim komandama, te omoguciti potpuno otvoren rad u slucaju da neke posebne situacije to zahtijevaju.



Naziv: Odg: SUB.TON NA HRS REPETITORIMA
Autor: 9A3TY u 02. Lipanj 2014, 17:29:09
Citat: 9A5TD  u 02. Lipanj 2014, 13:59:18
3. Svatko moze reci svoje misljenje i vise ljudi vise zna, no zalosno je da ima pojedinaca koji uvijek lupaju jedno te isto i bitno im je da kazu nesto suprotno od ideje koju je netko predlozio bez ikakvih argumenata.

Nadam se da te ovo što ću napisati neće prejako lupiti  ;D


Citat: 9A5TD  u 02. Lipanj 2014, 13:59:18
5. Volim kada je netko nadobudan pa te molim da sada i odmah das logicno objasnjenje ZASTO inzistiras da svaki rep. ima svoj subton?  Ti si prvi koji ih neces sve zapamtiti pa bih te bas volio vidjeti u voznji od Dubrvonika do Osijeka kako pokusavas izvrtiti 38 kombinacija subtonova dok otvoris pojedini repetitor.

Ako svi repetitori imaju isti subton to je (skoro) kao da niti jedan nema subton.
I dalje imaš situaciju da netko, tko je do sada iz ovog ili onog razloga otvarao dva ili više repetitora u istom trenutku, će to i dalje raditi ako će oni imati isti subton.
Ako talijani ili drugi susjedi imaju neki repetitor na istoj frekvenciji s istim subtonom onda nisi napravio ništa. Pa valjda se o tome treba voditi računa.

Što se tiče pamćenja subtona - pa zar nije krajnje jednostavno da u sklopu identifikatora koji emitira repetitor bude i informacija o subtonu?

Citat: 9A5TD  u 02. Lipanj 2014, 13:59:18
6. Kao sto sam rekao izlazni sub-ton nece odgovarti ulaznom tako da zaboravis skaniranje ?

Čemu bi to trebalo služiti?

Naziv: Odg: SUB.TON NA HRS REPETITORIMA
Autor: 9A5TD u 02. Lipanj 2014, 21:05:34
Ok, idemo redom one by one.....

Ako svi repetitori imaju isti subton to je (skoro) kao da niti jedan nema subton.
I dalje imaš situaciju da netko, tko je do sada iz ovog ili onog razloga otvarao dva ili više repetitora u istom trenutku, će to i dalje raditi ako će oni imati isti subton.

1. Za koliko repetitora na podrucju HR znas da se trenutno preklapaju po rasporedu kanala ?

Ako talijani ili drugi susjedi imaju neki repetitor na istoj frekvenciji s istim subtonom onda nisi napravio ništa. Pa valjda se o tome treba voditi računa.

2. Pa zar netko misli da se do te ideje doslo tako sto se netko ujutro probudio i rekao od sutra cemo staviti S.T. XZY frekvencije.


Što se tiče pamćenja subtona - pa zar nije krajnje jednostavno da u sklopu identifikatora koji emitira repetitor bude i informacija o subtonu?

Odlicno, znaci cekat ces 15 minuta da javi CW ID koji je u pravilu namjesten na cca 100 do 120 znakova/min uz predpostavku da 8 od 10 radioamatera koji se javljaju na FM-u ne znaju CW !

Čemu bi to trebalo služiti?

Sve u svoje vrijeme, ali ima zanimljivu namjenu ako bude sazivio sistem u cijelosti.


[/quote]
Naziv: Odg: SUB.TON NA HRS REPETITORIMA
Autor: 9A1IW u 02. Lipanj 2014, 22:36:33
Citat: 9A5TD  u 02. Lipanj 2014, 21:05:34
Odlicno, znaci cekat ces 15 minuta da javi CW ID koji je u pravilu namjesten na cca 100 do 120 znakova/min uz predpostavku da 8 od 10 radioamatera koji se javljaju na FM-u ne znaju CW !

Pa moze i neki seksi glas odraditi "voice" informiranje...npr. Drele ;)
Naziv: Odg: SUB.TON NA HRS REPETITORIMA
Autor: 9a6c u 03. Lipanj 2014, 07:41:46
Radioamateri su po nekim antiknim i romantičarskim definicijama ljudi koje zanimaju tehnika i komunikacije i koji te horizonte šire na oba fronta.
To po sebi podrazumijeva i nekakav tehnološki napredak, a to na žalost, manje ili više košta.

Sjećam se prijelaza s AM na SSB koji se odvijao na VHF opsegu - Mislim da je to u ono vrijeme bilo daleko skuplje nego slučaj subtona danas...I nema više AM...Prijelaz na kratkom valu dogodio se desetak godina ranije...

Ili paprini dnevnici u natjecanjima 8)

Kako ono poslovica veli - il' se skloni, il' mi se pokloni...
Naziv: Odg: SUB.TON NA HRS REPETITORIMA
Autor: 9A3TY u 03. Lipanj 2014, 12:32:24
Citat: 9A5TD  u 02. Lipanj 2014, 21:05:34
Sve u svoje vrijeme, ali ima zanimljivu namjenu ako bude sazivio sistem u cijelosti.

Upravo zbog ovakvog načina (ne)komunikacije s članstvom i imamo kako ti kažeš "lupetanje" i stvaranje teorija zavjere. Pa zar je stvarno teško reći o čemu se radi? Ajme majko do čega smo došli.

Citat: 9A5TD  u 02. Lipanj 2014, 21:05:34
1. Za koliko repetitora na podrucju HR znas da se trenutno preklapaju po rasporedu kanala ?[/color]

Ako se ne preklapaju čemu onda uvođenje subtona? Daj, nemojmo sada ovo svesti na bezvezno prepucavanje umjesto na konstruktivnu diskusiju. Pa svima je jasno da nisu u pitanju samo domaći repetitori. Ovih par što rade ne smetaju jedan drugome  ;D
Dobro znaš što sam htio reći. A kako će uvođenje jedinstvenog subtona riješiti problem kad domaći operator želi raditi samo preko domaćeg repetitora a otvara ih nekoliko u susjednim zemljama koje još nisu uvele subton? Ako se ne varam čuli smo takav konkretan primjer ovdje na forumu. Naravno da neće. Neko će reći pa gdje je tu problem za nas. Ako ne želimo mi biti nekome drugome "talijani" onda bi trebali voditi računa o cjelokupnom rješenju. Gledati "big picture".
Neće subton riješiti ni jake signale tuđih repetitora koji će i dalje ometati prijem naših.

Citat: 9A5TD  u 02. Lipanj 2014, 21:05:34
2. Pa zar netko misli da se do te ideje doslo tako sto se netko ujutro probudio i rekao od sutra cemo staviti S.T. XZY frekvencije.

Nema ništa loše u tome da ljudima u snu padaju na pamet raznorazne stvari. Ponešto bude i dobro.

Citat: 9A5TD  u 02. Lipanj 2014, 21:05:34
Odlicno, znaci cekat ces 15 minuta da javi CW ID koji je u pravilu namjesten na cca 100 do 120 znakova/min uz predpostavku da 8 od 10 radioamatera koji se javljaju na FM-u ne znaju CW !

Dakle, ti pretpostavljaš da svi repetitori moraju imati cw id, da se moraju tako rijetko javljati, itd. Znaš što kažu za pretpostavke.  ;D Zar nikad nisi čuo glasovne identifikatore?
Osim toga zar nikad nisi čuo za memorije na uređaju. Nije baš da onaj tko često putuje diljem lijepe naše neće upisati u memoriju podatke. A tko će pamtiti frekvencije? Po tvojoj logici bi onda svi repetitori trebali biti na istoj frekvenciji da je lakše pamtiti. Jer kako je počelo s promjenama simpleksnih kanala u repetitorske, pa alfe, bete, i čudne oznake kojih nema nigdje unaprijed upisanih u uređajima, teško će bez IQa 180 biti moguće uopće javiti se nekome preko repetitora  ;D

Da se sve lijepo izanalizirati i dogovoriti. Naravno ako postoji volja za miroljubivu aktivnu koegzistenciju. A ako se ne varam to i je u duhu radioamaterizma, zar ne?! Ali ispada da je lakše grupašenje, skrivanje podataka od članstva kojem je sve to namjenjeno, tjeranje "po svom" jer svi su najpametniji pa oni drugi nemaju što govoriti, .... Tužno.

Nek vas prati mir i dobro!
Naziv: SUB.TON NA HRS REPETITORIMA
Autor: 9A3EJJ u 03. Lipanj 2014, 13:03:59
Subtonovi su stvarnost i potreba.

Mene jedino smeta da ne postoji ažurno vođenje stanja repetitora te ostale pojedinosti tipa SUBTON negdje na međumrežju.

Ja imam uređaj koji nema tvornički CTCSS pa sam uzeo lemilicu u ruke i sad ima subton koji se generira na android telefonu i preko slušalica ide na moj ICOM i daje mu subton, znači ima rješenja i to jeftinih.

Bilo bi dobro da ima i glasovna obavijest na repetitorima osim CW-a ako je moguće.

Za mene koji sam dosta u automobilu repetitori su odlična stvar za ne zaspati za volanom, katkad slušajući katkad pričajući jer imam samo 5W na izlazu pa je katkad to premalo.


73 9A3EJJ
Naziv: Odg: SUB.TON NA HRS REPETITORIMA
Autor: 9A5TD u 03. Lipanj 2014, 14:15:38
Citat: 9a3ty  u 03. Lipanj 2014, 12:32:24
Upravo zbog ovakvog načina (ne)komunikacije s članstvom i imamo kako ti kažeš "lupetanje" i stvaranje teorija zavjere. Pa zar je stvarno teško reći o čemu se radi? Ajme majko do čega smo došli.

Ne radi se o nikakvim teorijama zavijere nego jednostavno se kod nas sve uspijeva zloupotrijebiti ili iskoristiti kao teme za napad. Osim toga prosjecan korisnik treba znati samo ono sto mu je za sada bitno za ispravan rad i koristenje opreme.


Citat:
Dobro znaš što sam htio reći. A kako će uvođenje jedinstvenog subtona riješiti problem kad domaći operator želi raditi samo preko domaćeg repetitora a otvara ih nekoliko u susjednim zemljama koje još nisu uvele subton? Ako se ne varam čuli smo takav konkretan primjer ovdje na forumu. Naravno da neće. Neko će reći pa gdje je tu problem za nas. Ako ne želimo mi biti nekome drugome "talijani" onda bi trebali voditi računa o cjelokupnom rješenju. Gledati "big picture".Neće subton riješiti ni jake signale tuđih repetitora koji će i dalje ometati prijem naših.

1. Prvo i osnovno je da mi napravimo reda u svom dvoristu i da nase repetitore ne ometaju strani operatori koji rade sa vecim snagama ili sa visokih kota. To sto drugi sebe nisu zastitili NIJE NAS problem

2. Repetitori ne ometaju jedan drugog tako da ne kuzim sto zelis reci.

3. 99% zapadnih zemalja ima subton na repetitorima, nema ih Bosna, Srbija itd....

Citat:
Dakle, ti pretpostavljaš da svi repetitori moraju imati cw id, da se moraju tako rijetko javljati, itd. Znaš što kažu za pretpostavke.  ;D Zar nikad nisi čuo glasovne identifikatore?

Ja nikada nista ne predpostavljam, ili znam ili ne znam!  Repetitori MORAJU imati ID po zakonu, CW ili Vocie je opcionalno, no posto tehnicki dobro poznam opremu koja je montirano po svim cukama u HR znam isto tako da neki REP. jos uvijek nemaju ni CW ID a kamoli Vocie ID. A ince Voice ID-sam gradio jos 90-h doina kada je cijena memorijskog cipa za 15-sec sa jos nekim jdanim AD converterom i kontrolerom bila u ragu prosjecne place u HR !

Citat:
Osim toga zar nikad nisi čuo za memorije na uređaju. Nije baš da onaj tko često putuje diljem lijepe naše neće upisati u memoriju podatke. A tko će pamtiti frekvencije? Po tvojoj logici bi onda svi repetitori trebali biti na istoj frekvenciji da je lakše pamtiti.

Tu se nema sto pamtiti to su informacije koje treba znati. Raspored kanala na 2m i 70cm nije atomska fizika.

Citat:Jer kako je počelo s promjenama simpleksnih kanala u repetitorske, pa alfe, bete,

Molim konkretan primjer, to sto spominjes nije legalno i nema dozvolu i takvu opremu treba demontirati.

[/quote]
Naziv: Odg: SUB.TON NA HRS REPETITORIMA
Autor: 9A3TY u 03. Lipanj 2014, 14:45:16
Citat: 9A5TD  u 03. Lipanj 2014, 14:15:38
Ne radi se o nikakvim teorijama zavijere nego jednostavno se kod nas sve uspijeva zloupotrijebiti ili iskoristiti kao teme za napad. Osim toga prosjecan korisnik treba znati samo ono sto mu je za sada bitno za ispravan rad i koristenje opreme.

Radioamater nije "prosječan korisnik" (mobitela op.a.). Radioamater uvijek želi znati više, naučiti nešto novo, isprobati nešto novo,... i zato se ne slažem s tvojom podjelom na one koji će imati dostupa do svih informacija i na one koji ne spadaju u "need-to-know" povlaštenu kastu.

Citat: 9A5TD  u 03. Lipanj 2014, 14:15:38
1. Prvo i osnovno je da mi napravimo reda u svom dvoristu i da nase repetitore ne ometaju strani operatori koji rade sa vecim snagama ili sa visokih kota. To sto drugi sebe nisu zastitili NIJE NAS problem

Da se razumijemo. Ja sam za uvođenje subtona ali samo tamo gdje je to zaista neophodno i učinkovito.
No, on neće bitno promijeniti situaciju sa stranim operatorima koji rade s većim snagama ili s visokih kota.
Naime, kad domaći operator otvori repetitor svojim subtonom isti će na svom ulazu i dalje primati signal od stranog operatora i prosljeđivati ga smiksanog sa signalom domaćeg operatora i dobit ćeš kakofoniju.

Citat: 9A5TD  u 03. Lipanj 2014, 14:15:38
2. Repetitori ne ometaju jedan drugog tako da ne kuzim sto zelis reci.

Hmmm, točno je da TX jednog repetitora ne smeta RXu drugog udaljenog repetitora ali dva repetitora koji imaju TX na istoj frekvenciji a krajnji korisnik dobro čuje i jednog i drugog smetaju korisniku pri normalnoj uporabi jednog repetitora.
Nadam se da sam sada bio jasniji.
 
Citat: 9A5TD  u 03. Lipanj 2014, 14:15:38
3. 99% zapadnih zemalja ima subton na repetitorima, nema ih Bosna, Srbija itd....

Ovo me podsjeća na reklame za antibakterijske proizvode. Svi uništavaju 99% bakterija. Niti jedan jedini 100%. Baš interesantno, zar ne? Zar je nama bitno što Danska, Švedska, Norveška imaju 100% subtonove na repetitorima?

Citat: 9A5TD  u 03. Lipanj 2014, 14:15:38
Tu se nema sto pamtiti to su informacije koje treba znati. Raspored kanala na 2m i 70cm nije atomska fizika.

Valjda nešto nije u redu sa mojim mozgom. Nikako da zapamtim frekvencije RU692. A to je "prosto ko pasulj" i nije atomska fizika.  :(

Citat: 9A5TD  u 03. Lipanj 2014, 14:15:38
Jer kako je počelo s promjenama simpleksnih kanala u repetitorske, pa alfe, bete,
Molim konkretan primjer, to sto spominjes nije legalno i nema dozvolu i takvu opremu treba demontirati.

Bilo je priče tu na forumu i sve je bilo legalno. Kad pronađem topic poslat ću ti.


Naziv: Odg: SUB.TON NA HRS REPETITORIMA
Autor: 9A7GBF u 03. Lipanj 2014, 17:14:55
Da, stvarno, Koji su to UHF repetitorski opsezi RU273?

RU je opseg od 10 kanala (od RU0 do RU9) s frekvencijama od TX:433.000MHz do RX:434.825MHz.

Zašto se koristi 439MHz?
Naziv: Odg: SUB.TON NA HRS REPETITORIMA
Autor: 9A3IV u 03. Lipanj 2014, 17:16:38
kako će se riješiti subton, nije do mene. Ja sam za to da svaki repetitor ima svoj subton. Za one koji nemogu pamtiti još uvijek postoji komad papira i olovka ili pisač koji će to ispisati. Ili za one tehnički navudrene, koji imaju mobitele, pametne čak, može i spisak u pdf formatu. Jedino što se onda VHF/UHF/SHF/EHF manager mora pobrinuti ta tabela na HRS-ovoj stranici bude uvijek točna. Sve riješeno.

Ono što mi ne ide u glavu, što će mi izlazni subton? 
Naziv: Odg: SUB.TON NA HRS REPETITORIMA
Autor: 9A5TD u 03. Lipanj 2014, 17:42:15
Citat: 9A7GBF  u 03. Lipanj 2014, 17:14:55
Da, stvarno, Koji su to UHF repetitorski opsezi RU273?

RU je opseg od 10 kanala (od RU0 do RU9) s frekvencijama od TX:433.000MHz do RX:434.825MHz.

Zašto se koristi 439MHz?

A. Kako mislis 10-kanala u 1.825 MHz  ( to bi bilo tocno 78 kanala uz 25 ili 146 kanala uz raster 12.5 KHz)

B. Na zalost susjedi preko mora imaju "malo cudan raspored" pa tako imas shift na 70cm od 7.6, 5 MHz i 1.6 MHz vrlo je cesta situacija da njihove izlane frekvencije repetitora padaju na nase ulaze. Ucka se radi toga vec 3 puta morala micati i sada su nam opet na polukanalu tako da smetaju slabijim signalima.
Naziv: Odg: SUB.TON NA HRS REPETITORIMA
Autor: 9A3TY u 04. Lipanj 2014, 01:07:18
Citat: 9A3IV  u 03. Lipanj 2014, 17:16:38
Ono što mi ne ide u glavu, što će mi izlazni subton?

Pa jednostavno, za ono za što je izvorno i osmišljen. Recimo da čuješ dva signala RV56 (znaš o kojoj frekvenciji pričam, zar ne? Kažu da nije atomska fizika to preračunati u stari dobri R4  ;D ). Našu i talijansku. Ali tebe ne interesira što oni ćavrljaju po cijeli dan na njihovom već te interesira samo ono što se čuje preko našega, tako da imaš tišinu cijeli dan. Lijepo uključiš na svom prijemniku subton tako da ga aktivira samo izlazni subton sa repetitora kojeg želiš slušati. A oni koji nemaju na svom uređaju subtonove nek slušaju talijane cijeli dan. Jupi !!!!

Drugi razlog može biti npr. ulinkavanje više repetitora.

Naziv: Odg: SUB.TON NA HRS REPETITORIMA
Autor: 9A5TD u 04. Lipanj 2014, 08:37:03
Citat: 9a3ty  u 04. Lipanj 2014, 01:07:18
. Recimo da čuješ dva signala RV56 (znaš o kojoj frekvenciji pričam, zar ne? Kažu da nije atomska fizika to preračunati u stari dobri R4  ;D ).

STo si zapeo za tehnicke oznake repetitora ??

Band je podjeljen u 160 kanala, znaci svaki MHz = 80 kanala

145.000 + ( 56*12500 ) = 145.700.000 Hz

Naziv: Odg: SUB.TON NA HRS REPETITORIMA
Autor: 9A7GBF u 04. Lipanj 2014, 10:10:47
Referiram se na podjelu UHF kanala iz 1993, gdje je raster 25KHz, te ima 10 repetitorskih (RU0-RU9) kanala i 8 simpleksnih (SU16-SU23) kanala. Semidupleks odstupanje je 7.600MHz.

RU0 433.000MHz  -  RU9 433.225MHz

SU16 433.400MHz - SU23 433.575MHz

Znam da je danas raster 12.5KHz, te time ima dvostruko više kanala.

Zašto se koriste frekvencije od 439MHz?  Koji je to opseg i koji su to kanali?
Naziv: Odg: SUB.TON NA HRS REPETITORIMA
Autor: 9A4OE u 04. Lipanj 2014, 10:37:17
Citat: 9A7GBF  u 04. Lipanj 2014, 10:10:47
Referiram se na podjelu UHF kanala iz 1993,

Pošto se živi u kamenim vremenima da se malo osvježi znanje, pročitati (http://www.iaru-r1.org/index.php?option=com_remository&Itemid=173&func=startdown&id=485)

Citat: 9A7GBF  u 04. Lipanj 2014, 10:10:47
Zašto se koriste frekvencije od 439MHz?  Koji je to opseg i koji su to kanali?
Isto važi i za ovo, pročitati (http://www.hrvhf.net/index.php/ukv-band-plan)


Ovo odskače iz teme
Naziv: Odg: SUB.TON NA HRS REPETITORIMA
Autor: 9A7KXP u 04. Lipanj 2014, 10:44:02
Citat: 9a3ty  u 04. Lipanj 2014, 01:07:18
Citat: 9A3IV  u 03. Lipanj 2014, 17:16:38
Ono što mi ne ide u glavu, što će mi izlazni subton?

Kažu da nije atomska fizika to preračunati u stari dobri R4  ;D ). Našu i talijansku. Ali tebe ne interesira što oni ćavrljaju po cijeli dan na njihovom već te interesira samo ono što se čuje preko našega, tako da imaš tišinu cijeli dan. Lijepo uključiš na svom prijemniku subton tako da ga aktivira samo izlazni subton sa repetitora kojeg želiš slušati. A oni koji nemaju na svom uređaju subtonove nek slušaju talijane cijeli dan. Jupi !!!!

Stvarno,nije baš neki doživljaj slušati Talijane a pogotovo na Učki.
Prije dvije godine;
išao sam sa Krk-a (Punata)prema Gorskom Kotaru.
Pričaju dva Talijana.
I Pričaju i pričaju.
Ja se vozim oni pričaju, ;D
Najbolji dio je bio most Krk-Gornje Jelenje.
Talijan 1 je pričao od mosta skroz do Jelenja ,onda je krenuo drugi,taj do Delnica nije stao,
U Delnicama sam se posvađao sa ženom koja više nije to mogla slušati,i koja je rekla da sam lud isto kao ti Talijani.
I na kraju kada sam došao u Ravnu Goru,ugasio sam auto,i ostavio njih da pričaju.

I bio sam sretan kao malo dijete što to ne moram slušati u Zagrebu.


Što se tiće subtona,recimo na Učki definitivno treba.
Sjećam se dok sam radio u Puli u njega je ulazila Bihačka četvorka.

Činjenica je da ja i sa subtonom  otvorim ometajuću Bihačku četvorku,ali je činjenica da su Slovenci uvidjeli problematiku i svoju četvorku zatvorili sa subtonom 123 i metnuli glasovnu indentifikaciju.
Tako su spriječili da netko izvan države slučajno okida njhovu Mrzlicu.
Eto kolege iz E7 su se raspričavali,i u tom pričanju kolegama iz S5 je pukao film i oni su metnuli st123.
Sada je mir.
Istina kolege iz E7 sada manje pričaju,ali sada je st na Mrzlici,i mir.
.

Eto,očito kolege iz S5 se mogu nešto dogovoriti.

Za razliku od nas.


73 Hristo 9a7kxp
Naziv: Odg: SUB.TON NA HRS REPETITORIMA
Autor: 9A5TD u 04. Lipanj 2014, 15:08:57
Citat: 9A7KXP  u 04. Lipanj 2014, 10:44:02
Eto,očito kolege iz S5 se mogu nešto dogovoriti.
Za razliku od nas.
73 Hristo 9a7kxp

Poznavajuci tu problamatiku zastupam NE-Demokraciju. Strucni time neka napravi svoje i kraj price, kada sve bude gotovo onda se primaju zalbe i kritike, ukoliko se krene sa raspravama nikada kraja a bogme ni pocetka .....
Naziv: Odg: SUB.TON NA HRS REPETITORIMA
Autor: 9A1IW u 04. Lipanj 2014, 15:27:25
Ja vise ne vidim teme za raspravu. Subton ce biti, bit ce standardan, naravno na onim mjestima na kojima je potreban. Ako ga ne bude - nema ga, jer nije potreban. :-)
Sve naknadne aktivnosti ce biti rijesene u letu.

Sve smo rijesili. Jedini problem je na sta ce se postavljati, buduci da imamo 2 i 1/2 aktivnih repetitora  :D , neki postojeci sume da te zaboli mozak nakon pola sata slusanja, pa su tu i orgije stiskaca, DSTAR nije umrezen ili uopce ne radi, itd...
Naziv: Odg: SUB.TON NA HRS REPETITORIMA
Autor: 9A7PJT u 07. Lipanj 2014, 13:58:47
 Rasprava je otisla nekim drugim putem ,.   . bez veze  ,  a  to se i moglo  ocekivati kada  i sam autor ne razumije  puno toga vezano uz Rep.

Ostaje utisak  da je nekima proradila  stara CB krv , pa  namisto uvijek im voljenoga jednog i jedinoga  "ROGER BEPP-a"  pokusavaju  nam  uvaliti  jedinstveni SUB TON  koji ce  RA pucanstvo lako zapamtiti. 
I da   sve to  bez rasprave jer  ista   nema  smisla  kad  su guru-i  dali najbolje moguce rjesenje . . .





                                                                                                                                                              73 PJT
Naziv: Odg: SUB.TON NA HRS REPETITORIMA
Autor: 9A6ST u 07. Lipanj 2014, 14:50:51
Tonko nema to veze s CB-om, ne mozemo za sve sto nije dobro ili bi trebalo biti bolje traziti joker zovi CB ... BTW osobno sam jednom probao "roger-beep" .. a da radi i zaboravio na tu funkciju kao i 99% CB kolega iz 80-tih godina ...
Naziv: Odg: SUB.TON NA HRS REPETITORIMA
Autor: 9A5TD u 08. Lipanj 2014, 14:06:41
Moderator mi je obrisao prosli post mada ne znam zasto ?? Nije ovo skola hrvatskog jezika niti prostor za lizanje oltara. Tu i tamo se omakne neka psovka jer je to jedini univerzalni jezik koji nas narod razumije bez potrebe tumacenja. Ako je vec neka rijec viska onda neka moderator stavi zvjezdice...

SVi glume "finjaka" i nitko nikome ne kaze ono sto misli. Mrzim kada ne netko PROTIV necega samo zato da je protv bez jednog  jedinog opravdanog argumenta koji drzi vodu.

Posto 7PJT i 3TY ocito imaju neku bolju ideju ja bih volio da je prezentiraju i neka se uhvate posla pa to sprovedu u djelo... Ovako se sve svodi na tlacenje, nametanje i podje*avanje...
Naziv: Odg: SUB.TON NA HRS REPETITORIMA
Autor: 9A1IW u 08. Lipanj 2014, 14:25:18
Citat: 9A5TD  u 08. Lipanj 2014, 14:06:41
Moderator mi je obrisao prosli post mada ne znam zasto ?? Nije ovo skola hrvatskog jezika niti prostor za lizanje oltara. Tu i tamo se omakne neka psovka jer je to jedini univerzalni jezik koji nas narod razumije bez potrebe tumacenja. Ako je vec neka rijec viska onda neka moderator stavi zvjezdice...

O ovom problemu svi govorimo vec dugo. Najkasnije, mi ne psujemo, mi samo tako pricamo  ;)
Polako, bit ce kad-tad izbor za novog moderatora, pa ce se pojaviti novi kandidati.
Naziv: Odg: SUB.TON NA HRS REPETITORIMA
Autor: 9A1AA u 08. Lipanj 2014, 15:11:04
Post nije obrisan. Post je premješten u koš.
Molim lijepo pridržavajte se teme i sve 5  8)
Naziv: Odg: SUB.TON NA HRS REPETITORIMA
Autor: 9A7GBF u 08. Lipanj 2014, 15:24:08
Kako je već definirano, svi repetitori kojima treba sub.ton če imati na ulazu (TX,ENC) 173.8.

Napomenuo bih da sada repetitori mogu imati maksimalnu osjetljivost, te je poželjan i dilej do 1sek.

Možda je moguče namjestiti da se na bilokoji "*" čuje i sekretarica s svim relevantnim podacima, umjesto telegrafije, a s ciljem lakšeg podešavanja i detektiranja repetitora, kao što je to urađeno kod EchoLinka.
Naziv: Odg: SUB.TON NA HRS REPETITORIMA
Autor: 9A5TD u 08. Lipanj 2014, 15:45:56
Citat: 9A7GBF  u 08. Lipanj 2014, 15:24:08
Možda je moguče namjestiti da se na bilokoji "*" čuje i sekretarica s svim relevantnim podacima, umjesto telegrafije, a s ciljem lakšeg podešavanja i detektiranja repetitora, kao što je to urađeno kod EchoLinka.

Danasnja tehnika omogucava vise toga nego sto mi mozemo idejama prakticki primjeniti u praksi. No ako ides dodavati takav neki smart responder onda to zahtjeva dosta rada na samom repetitoru pogotvu ako je starije generacije, novi uredjaji vec imaju dosta opcija na remote-konektoru ali kako i tu vlada sarenilo jer ima Icoma i Kenwooda ne mozes nista standardizirati.

Naravno " KREATIVCE" to ne sprecava da u lokalnom klubu zavrte aplikaciju na nekom Arduinu ili Atmelu pa preko lokalnog vokca salju ID repetitora svakih 10-15 min ili snimljnu poruku !
Naziv: Odg: SUB.TON NA HRS REPETITORIMA
Autor: 9A4OE u 08. Lipanj 2014, 15:47:05
Što je sa opcijom aktiviranja reprtitora tonom 1750 Hz kojeg imaju svi uređaji od najstarijih do novih?
Trebalo bi razmisliti o potrebama članstva a ne interesima interesne skupine, radi se ipak o infrastrukturi koja bi trebala služiti svekolikom članstvu.
Učka je bila oduvijek problematična glede upada talijanskih radioamatera, kad se i ako uključi opcija uključivanja repetitora subtonom oni će se jednostavno prešaltati i bit će ista stvar.
Ovi što otvaraju istovremeno više repetitora neka razmisle da nije do njih. Repetitor je najmanje kriv za to on nemože utjecati na signale koji dolaze do njega, on ih samo prosljeđuje dalje ali pojedinac da, smanjenje izlazne snage, usmjerenost antene, onda dolazimo do ključnog razloga zašto to ne čine, nebi ih čuli stotinjak km uokolo.
Naziv: Odg: SUB.TON NA HRS REPETITORIMA
Autor: 9A5TD u 08. Lipanj 2014, 18:50:02
Citat: 9a4oe  u 08. Lipanj 2014, 15:47:05
Što je sa opcijom aktiviranja reprtitora tonom 1750 Hz kojeg imaju svi uređaji od najstarijih do novih?

Neprakticno i zastarjelo, na prometnim lokacijama nista ne rjesavas jer nakon sto odlockas rep. on ostaje neko vrijeme potpuno otvoren i ako je starije gerneracije moze satima raditi bez potrebe za ponovnim otkljucavanjem. Zelis li bas prije svake relacije stiskati gumb od 1750 Hz ?

II.

Kladim se ima vise uredjaja u opticjau sa mogucnosti SUB-tona nego sa tipkom od 1750 Hz.

Citat:Trebalo bi razmisliti o potrebama članstva a ne interesima interesne skupine, radi se ipak o infrastrukturi koja bi trebala služiti svekolikom članstvu.

MOLIM te da ovo DETALJNO POJASNIS, narocito onaj dio oko interesnih skupina !

Citat:,,,,,,oni će se jednostavno prešaltati i bit će ista stvar.

NECE, jer im nije u interesu da idu preko Ucke.

Citat:...... ključnog razloga zašto to ne čine, nebi ih čuli stotinjak km uokolo.

Nije bas tako, Imas puno operatora koji rade preko bare sa snagom od 5W na udaljenosti vecoj od 200Km od Ucke i upadaju bez problema.
Naziv: Odg: SUB.TON NA HRS REPETITORIMA
Autor: 9A4OE u 09. Lipanj 2014, 11:21:27
Od tri vokca koja imam niti jedan nema mogućnost o kojoj se govori ovdje, za sva tri treba kupiti dodatni modul.
Naziv: Odg: SUB.TON NA HRS REPETITORIMA
Autor: 9A3TY u 09. Lipanj 2014, 11:47:55
Citat: 9a4oe  u 09. Lipanj 2014, 11:21:27
Od tri vokca koja imam niti jedan nema mogućnost o kojoj se govori ovdje, za sva tri treba kupiti dodatni modul.

Možda bi bilo povoljnije rješenje eksterni mikrofon s ugrađenim subton generatorom. Još da HRS organizira kolektivnu nabavku pa da prođemo jeftinije ...  ;D
Da li je netko imao negativnih iskustava s takvim načinom "ugradnje" subtona? Npr. mikrofonski filter je preuzak pa subton ne prolazi i sl.

S obzirom da se često priča kako je najlakše kupiti novi jeftini vokac molio bih za informacije koji se od njih mogu legalno koristiti tj. koji imaju odgovarajući (europski) certifikat odnosno izjavu o sukladnosti. Unaprijed hvala na odgovoru!
Naziv: Odg: SUB.TON NA HRS REPETITORIMA
Autor: 9A7PJT u 09. Lipanj 2014, 12:00:28
 Shvacam  frustraciju nekih kolega koji nisu  u stanju pustiti u rad  najobicniji Rep. , a ceka  ih  povijesni posao  postavljanje   SUB TON-a na XX Rep - vrijeme curi ,ali mi nije jasan  ovaj njegov  vokabular koji koristi u "razmjeni misljenja". Ocito  ne idemo u istu Kavanu  . . . . i bolje !

Ovo lupanje  sakom od stol - bit ce taj  i taj SUB TON i gotovo- sugerira  na to  da je netko ,po jako povoljnoj cijeni nabavio prlican  broj SUB TON plocica , koje  ce , naravno po akcijskoj cijeni  uvaliti HRS-u .
Jer  do sad  nismu culi niti jedno suvislo objasnjenje  zasto mora  biti jedan S.T. za cijelu 9A , osim onoga lupetanja da se  hoce  rasteriti  memorija Repetitorasa  kad  krenu  na dugo ocekivani , zasluzeni odmor  put  mora  ,sve  do Dubrovnika  ::)  , a ne moraju brinuti  koji je ono   ???S.T. u Dalmaciji ?
Tu pricu prodaji  buducim opertorima  na tecajevima   a ne nama ode.

Pa me ti  uvjeri  u  suprotno  , uljudno i argumentirano,  naravno  ako mozes ,  a ako ne   . . .

                                                                                                                                                           73 PJT


Naziv: Odg: SUB.TON NA HRS REPETITORIMA
Autor: 9A6ARP u 09. Lipanj 2014, 15:32:26
Stvarno ste pretjerali sa sub tonovima,, gospodo draga ako nemate riješenje za smetnje koje proizlaze na pojedinim rpt nemojte omalovažavati nikoga jer niti jedan od vas to neće niti želi riješiti,, od više zla treba odabrati manje zlo, nije se pojedinac sjetio sub tona nego se o tome stručno posavjetovalo više ljudi uzevši u obzir problematiku,, sub ton će biti jedinstven u RH tamo gdje je potreban ,, svaka kalikulacija sa dodacima u svojstvu HRS-a nije primjerena niti će se prodavati ,, zastarjeli vokci a vidim ih dva ,, ako se ima za njih i dodatni pribor ,, znaći da se ima para nabaviti dodatak subtona, stoga dragi moji uvaženi radioamateri vrije me je da nabavite nove vokce koji su daleko danas jeftiniji a po difoltu imaju subton za smješne novce,, ko želi taj će si nabaviti ko ne a takvih je jako malo moraće se plakati,, to je moj stav,na žalost manjine jer meni se neda slušati više kak ovi ili oni upadaju smetaju po cijele dane,, a ostatak raje kuka i vrti razne teorije zavjere,, gospodo privikavajte se na nova pravila i nove tehnologije,, te vas umoljavam da završite sa daljnjom diskusijom koja nije potrebna jer nebih želio da to otiđe neželjenjim tijekom,, da je netko protiv nekoga.
ako ima nejasnoća imate moj mail i moliću lijepo bez provokacija jer na takve mailove ne odgovaram,, kritike dobrodošle ali sa ponuđenim riješenjem na bolje ako ga ima tko.
Naziv: Odg: SUB.TON NA HRS REPETITORIMA
Autor: 9A7DCK u 09. Lipanj 2014, 15:41:42
Citat: 9A6ARP  u 09. Lipanj 2014, 15:32:26
<cut>
... ko želi taj će si nabaviti ko ne a takvih je jako malo moraće se plakati,, to je moj stav ...

I to je službeni stav ... svaka čast na takvom stavu.
Naziv: Odg: SUB.TON NA HRS REPETITORIMA
Autor: 9A3TY u 09. Lipanj 2014, 16:37:10
Citat: 9A6ARP  u 09. Lipanj 2014, 15:32:26
gospodo vrije me je da nabavite nove vokce koji su daleko danas jeftiniji a po difoltu imaju subton za smješne novce

Darko, bilo bi puno korisnije da si odgovorio na moj upit koji su to vokci koji su tako "smiješno jeftini" a smiju se legalno koristiti tj. imaju odgovarajući certifikat ili izjavu o sukladnosti.

Citat: 9A6ARP  u 09. Lipanj 2014, 15:32:26
na žalost manjine jer meni se neda slušati više kak ovi ili oni upadaju smetaju po cijele dane

O tome tko je u manjini a tko u većini bi se dalo diskutirati. Ali sada barem znamo zašto se uvode obvezni subtonovi.
I to je već nešto.

FYI: na našem području nije bilo problema sa upadicama sa strane, većina aktivnih (i neaktivnih koji bi se možda reaktivirali) ima zastarjele uređaje i umjesto da se radujemo što će konačno nakon duuuuuuuugo vremena repetitor ponovno proraditi slijedi hladni tuš. Radit će ali za nekog drugoga. Pitam se za koga.
Naziv: Odg: SUB.TON NA HRS REPETITORIMA
Autor: 9A7KXP u 09. Lipanj 2014, 18:11:38

[/quote]

Darko, bilo bi puno korisnije da si odgovorio na moj upit koji su to vokci koji su tako "smiješno jeftini" a smiju se legalno koristiti tj. imaju odgovarajući certifikat ili izjavu o sukladnosti.



Ja ću odgovoriti.
Po HAKOM-u je samo polmar db32 i polmar galaxy legalan i jeftiniji i oni se daju nabaviti u MAR-elektronici.Sve ostalo,poxing,beofeng i slićno je ilegalno,što nije i čudno s obzirom da su otvoreni od 136-470MHz
Naziv: Odg: SUB.TON NA HRS REPETITORIMA
Autor: 9A2NO u 09. Lipanj 2014, 18:37:49
Bok!

Darko, još da si negdje stavio točku i počeo rečenicu s velikim slovom, bilo bi mi jasnije. Ovako kao da "čitam" Pitiju iz Delfa...

73 Dino
Naziv: Odg: SUB.TON NA HRS REPETITORIMA
Autor: 9A1IW u 09. Lipanj 2014, 18:47:52
Citat: 9A6ARP  u 09. Lipanj 2014, 15:32:26
te vas umoljavam da završite sa daljnjom diskusijom koja nije potrebna

Opet demokratski dijalog u stilu Sjeverne Koreje. Šta je sljedeće, ovo: http://tinyurl.com/oqe2abr

A sve za naše pare, po sistemu: "Plati članarinu i šuti."

CALL signal je OK opcija, već godinama fino radi na karlovackoj R0, a nije prepreka niti za jednu stanicu, pogotovo za starije uređaje - svi to podržavaju.

Naziv: Odg: SUB.TON NA HRS REPETITORIMA
Autor: 9A5TD u 09. Lipanj 2014, 19:03:52
Citat: 9A7KXP  u 09. Lipanj 2014, 18:11:38
Ja ću odgovoriti.
Po HAKOM-u je samo polmar db32 i polmar galaxy legalan i jeftiniji i oni se daju nabaviti u MAR-elektronici.Sve ostalo,poxing,beofeng i slićno je ilegalno,što nije i čudno s obzirom da su otvoreni od 136-470MHz

7KXP na srecu nisi u pravu, nece namjerno odgovoriti zasto jer vidim da ovdje ima pametnih do mile volje, barem na jeziku.  Radioamaterizam nije samo prepucavanje po forumima i ljecenje osobnih frustracija, mozda bi ponekad trebalo procitati sto pisu zakoni EU-a o nekoj temi kao i neke preporuke ETSI-a.
Naziv: Odg: SUB.TON NA HRS REPETITORIMA
Autor: 9A5TD u 09. Lipanj 2014, 19:06:52
Citat: 9a4oe  u 09. Lipanj 2014, 11:21:27
Od tri vokca koja imam niti jedan nema mogućnost o kojoj se govori ovdje, za sva tri treba kupiti dodatni modul.


STO si napravio kada je u HR prestala prodaja Benzina sa olovnim aditivima i kada je nastupila prodaja samo bezolovnog benzina ? Nekako bih se kladio da trenutno vozis auto koji je u skaldu sa nekom EURO normom po pitanju pogonskog goriva ???
Naziv: Odg: SUB.TON NA HRS REPETITORIMA
Autor: 9A5TD u 09. Lipanj 2014, 19:09:38
Citat: 9A7PJT  u 09. Lipanj 2014, 12:00:28
Pa me ti  uvjeri  u  suprotno  , uljudno i argumentirano,  naravno  ako mozes ,  a ako ne   . . .                                                                                                                                                          73 PJT

Za promjenu uvjeri ti mene i ostale u ono sto tvrdis. Rekao sam ti vec da se fokusiras na temu i problem a mani se mojeg vokabulara, namjerno ga koristim jer ga takvi kao ti najbolje razumiju i ne treba ga posebno tumaciti.

Spadas u tipcinu grupu Luzera iz Rvatistana kojima je bitno samo da su kontra necega, a kada treba nesto poduzeti ili potrositi 100Kn svoje love da bi se nesto napravilo onda nema nikoga ni blizu.

Sto se tice moje frustracije ti to nikada neces moci razumjeti, jer da si ikada pokusao napraviti nesto  slicno na objektima tog tipa prvo bi se zahvalio onome koji nesto pokusava spasiti i ne bi ti palo na pament da seres  po necijem trudu, meni osobno to ne smeta ali vrijedja druge radioamatere koji su taj dan bili uz mene potorsili dobar dio dana u radu.

Sto se mene tice zasluzujes da ti se pljune u lice pred svima lupi jedna zidarska sa svake strane za pristojno ponasanje.

Naziv: Odg: SUB.TON NA HRS REPETITORIMA
Autor: 9A1IW u 09. Lipanj 2014, 19:10:05
Losa analogija. 
Svaki auto ide jednako dobro i na bezolovni. Bez dodavanja aditiva. ;D
Naziv: Odg: SUB.TON NA HRS REPETITORIMA
Autor: 9A5TD u 09. Lipanj 2014, 19:17:33
Citat: 9A1IW  u 09. Lipanj 2014, 19:10:05
Losa analogija. 
Svaki auto ide jednako dobro i na bezolovni. Bez dodavanja aditiva. ;D

Aha.....kako da ne ?

1. TEhnicki pregled takodjer prolazi jednko dobro ?

2. Starija vozila koja nemaju aktivno podesvanje tocke predpaljena i lambda sonde u ispusnomnom sistemu ne idu ni priblizno dobro na bezolovni benzin kao na super 98 ?

3. Zasto danes ne mozes kupiti novo vozilo na super-98 kada je u pitanuu LOSA ANALOGIJA ???

4. Mozemo dalje na tu temu od stohijometrijskih omjera do podmazivanja vodilica venitla ako bas treba ?
Naziv: Odg: SUB.TON NA HRS REPETITORIMA
Autor: 9A4OE u 09. Lipanj 2014, 19:21:37
Koristim dizel.



Da se vratim na temu.
Iaru upravo sugerira rješavanje problema smetnji na repetitorima uvodjenjem CTCSS-a ali istovremeno kaže da može i 1750 Hz.


TECHNICAL STANDARDS FOR FM REPEATERS IN THE 145 MHz and 435 MHz BANDS
1. Polarisation: Antennas in the repeater service shall have vertical polarisation.

2. Operation: Repeaters should use either CTCSS or 1750Hz toneburst for access in order to
prevent unwanted operation caused by interference or other signals. CTCSS is
preferred for new FM repeaters
- see below. DTMF can be optionally used to
control repeater functions as per below.
When the signal to be relayed has disappeared or the operating time has
come to an end the repeater station shall send its own call, and 15 seconds
thereafter the transmission shall be interrupted. It should not be possible to
interrupt the automatic identification transmission by a selective call. For the
station identification F2A modulation shall be used.
When working through a repeater station the lowest usable power consistent
with good communication is recommended.

3. Power : The effective radiated power of the repeater transmitter shall not exceed 15
Watts.

4. Traffic mode: Simplex using demodulation/remodulation on a single channel / frequency pair.

5. Deviation: The maximum deviation of the repeater transmitter shall be 3 kHz ( 12K0F3E).

6. A.F. response: Audio frequency response shall be 300 - 3000 Hz. Outside this band the
response shall go down with 12 dB/octave.

7. Pre-emphasis: The transmitter pre-emphasis shall be +6 dB/octave.

8. De-emphasis: The receiver de-emphasis shall be -6 dB/octave.

9. Responsibility: The repeater shall be under the control of the national IARU member society or
Their agent. The member society shall be responsible for the allocation of the
adopted channel frequencies.

10. CTCSS: The use of CTCSS is strongly encouraged for VHF and UHF FM repeaters in
Region 1, with the aim of reducing inadvertent interference by users to repeaters
sharing the same input channel. In order to minimize mutual unwanted
interference, from 1-Jan-2015 all new FM repeaters should use CTCSS tones on
receivers as well as on transmitters
.

For CTCSS the frequencies listed in table FM2.1 shall be adopted as a
standard so that compatibility between repeater systems in different countries
can be maintained, aiding the traveller who moves between countries.(The
frequencies shall be accurate 1%)
The CTCSS frequencies shall be allocated by member societies to their
country's repeaters. The reference letters shown in the table may be used to
identify CTCSS frequencies in a compact way.


11. DTMF: The DTMF system as specified below can be used as an alternative to the
control of repeaters, voice mail boxes etc.
The hardware part of the DTMF system consists of a keyboard with 12 push-
buttons using the symbols #,*,A,B,C,D and figures from 0 to 9. When pressed
each push-button will activate 2 tones simultaneously, one above, the other
below 1000 Hz, according to the following scheme in table FM.2.2.
For example, if No. 5 is pressed, the tone combination 770 Hz/1336 Hz will be
the result.
The tone frequencies have to be accurate within ∀ 1.5 % .
Each tone burst should be betwen 65 and 105 msec long. The pause between
Tones should be at least 200 msec.

12. User functions: To control the basic functions of repeaters and voice-mailboxes, the following
Codes should be used :
Basic commands :
* Repeater opens, ( like the 1750 Hz )

* + 0 Repeater opens and transmits callsign, location and - if necessary the
CTCSS tone.
* + 1..9 Additional functions ( squelch control, power level and others )
These basic commands can be extended and it is possible to control special
functions of the repeaters or voice-mailboxes
Naziv: Odg: SUB.TON NA HRS REPETITORIMA
Autor: 9A5TD u 09. Lipanj 2014, 19:27:23
Citat: 9a7dck  u 09. Lipanj 2014, 15:41:42
I to je službeni stav ... svaka čast na takvom stavu.

7dck....budi musko pa napisi javno sve ono sto si napiso HRS-u?

Hvatas se zakona i pravilnika.  ARGUMENTIRAJ sa kojim je to zakonima u suprotnosi odluka o uvodjenju sub-tona.

Budi frajer pa se potrudi i prouci te zakone za koje se hvatas i izvuci ih crno na bijelo. To sto ti MISLIS nije nikoga briga ako nema pravnog uporista. Ja za razliku od tebe ne mislim nego tvrdim da lupestas gluposti, a ti sada dokazi suprotno.

Nekada je radioamaterima bio izazov da naprave nesto sto nemaju ili sto im treba. Danas ispada problem generator subtona koji se moze sklepati za 50Kn na protboardu za 2h rada....

Naziv: Odg: SUB.TON NA HRS REPETITORIMA
Autor: 9A3TY u 09. Lipanj 2014, 20:16:48
Nisam stručnjak pa sam zato molio pomoć oko popisa uređaja koji se smiju legalno koristiti.
Nažalost, neki koji tvrde da rade u interesu drugih, u ime nekih, samo njima znanih "viših ciljeva", taje te podatke.
Naravno da sam očekivao da će HRS tj. stručne službe HRS-a odraditi pripremu za ovako bitnu promjenu a ne da će se sve prevaliti preko leđa pojedinaca, ali znamo da od HRSa u tom pogledu već duže vrijeme nema pomoći.


Ako se nešto nije u međuvremenu promijenilo spomenuo bih sljedeće :


(4) Agencija će izdati dozvolu za amaterske radijske postaje u samogradnji, te za radijske
postaje izvorno namijenjene za rad u neamaterskim službama koje su prilagođene za rad u
amaterskoj službi, samo uz Uvjerenje o tehničkoj sukladnosti, koje izdaje Savez.


Po meni, uređaj koji može emitirati od 136-174 MHz je izvorno namjenjen za rad u neamaterskim službama pa bi prema tome osim CE oznake trebao imati i Uvjerenje koje izdaje Savez (koje nešto košta). Naravno, prije toga treba nekome platiti da blokira uređaj na radioamaterske frekvencije (i pri tom izgubiti jamstvo  ;D ).

To bi bilo utemeljeno i na :

TEHNIČKI ZAHTJEVI ZA AMATERSKE RADIJSKE POSTAJE

Članak 22.
...
(2) Odašiljačke radijske frekvencije moraju biti stabilne u mjeri u kojoj to omogućuje stupanj
tehničkog razvoja amaterskih radijskih postaja. Granice frekvencijskih pojaseva ne smiju se
prekoračiti.




E sad, zna li netko koliko bi onda u konačnici (s tim dodatnim troškovima) bila cijena nekog "smiješno jeftinog" vokca?

Naziv: Odg: SUB.TON NA HRS REPETITORIMA
Autor: 9A7DCK u 09. Lipanj 2014, 20:27:16
Citat: 9A5TD  u 09. Lipanj 2014, 19:27:23
Citat: 9a7dck  u 09. Lipanj 2014, 15:41:42
I to je službeni stav ... svaka čast na takvom stavu.

7dck....budi musko pa napisi javno sve ono sto si napiso HRS-u?

Hvatas se zakona i pravilnika.  ARGUMENTIRAJ sa kojim je to zakonima u suprotnosi odluka o uvodjenju sub-tona.

Budi frajer pa se potrudi i prouci te zakone za koje se hvatas i izvuci ih crno na bijelo. To sto ti MISLIS nije nikoga briga ako nema pravnog uporista. Ja za razliku od tebe ne mislim nego tvrdim da lupestas gluposti, a ti sada dokazi suprotno.

Nekada je radioamaterima bio izazov da naprave nesto sto nemaju ili sto im treba. Danas ispada problem generator subtona koji se moze sklepati za 50Kn na protboardu za 2h rada....


Što je bilo 9A5TD ?? U čemu je problem?
Ako si vidio što sam posalo HRS-u onda si mogao i bolje pročitat. I ne bojim se toga što sam napisao i stojim iza svega napisanog.
I nisam te tražio nikakvu poduku od tebe tako da ...

Eto u privitku je dopis koji je poslan prema HRS, a gospođa Ljiljana mi je odgovorila da je isti proslijeđen  "...predsjedniku, dopredsjedniku, tajnici i UKV menadžeru HRS-a."

Kad se HRS očituje vidjet ćemo kako dalje, i hočeš li nakon svega i dalje glumit neku izmišljenu veličinu kojoj bi se trebali ostali prikloniti.

Uživaj i nauči se kulturi.
Naziv: Odg: SUB.TON NA HRS REPETITORIMA
Autor: 9A1IW u 09. Lipanj 2014, 20:31:56
Citat: 9A5TD  u 09. Lipanj 2014, 19:17:33
Aha.....kako da ne ?

1. TEhnicki pregled takodjer prolazi jednko dobro ?

Da, sasvim normalno.

Citat: 9A5TD  u 09. Lipanj 2014, 19:17:33
2. Starija vozila koja nemaju aktivno podesvanje tocke predpaljena i lambda sonde u ispusnomnom sistemu ne idu ni priblizno dobro na bezolovni benzin kao na super 98 ?

Ja ti opet kazem da ce ici jednako. Mozes svratiti do moje garaze, puna je starih vozila. U paketu mozemo probati i koju stanicu bez subtona kako radi sa KA R0.

Citat: 9A5TD  u 09. Lipanj 2014, 19:17:33
3. Zasto danes ne mozes kupiti novo vozilo na super-98 kada je u pitanuu LOSA ANALOGIJA ???

Zato sto ga nema.

Citat: 9A5TD  u 09. Lipanj 2014, 19:17:33
4. Mozemo dalje na tu temu od stohijometrijskih omjera do podmazivanja vodilica venitla ako bas treba ?

Moze. Niti jedno vozilo nakon 20tih nece imati problema sa vodilicama i dosjedima ventila.
No, kroz subton repetitor nece proci niti jedna stanica koja ga nema. No proci ce ona sa CALL signalom (tek da se drzimo teme).

Obje teze mozemo provjeriti kod mene doma uz gemist. Ako ti ne odgovara kontinentalni "kiselis", prihvacam donesene produkte istarskih podruma :D
Naziv: Odg: SUB.TON NA HRS REPETITORIMA
Autor: 9A7KXP u 09. Lipanj 2014, 21:48:26
Citat: 9a3ty  u 09. Lipanj 2014, 16:37:10
Citat: 9A6ARP  u 09. Lipanj 2014, 15:32:26
gospodo vrije me je da nabavite nove vokce koji su daleko danas jeftiniji a po difoltu imaju subton za smješne novce

Darko, bilo bi puno korisnije da si odgovorio na moj upit koji su to vokci koji su tako "smiješno jeftini" a smiju se legalno koristiti tj. imaju odgovarajući certifikat ili izjavu o sukladnosti.

Citat: 9A6ARP  u 09. Lipanj 2014, 15:32:26
na žalost manjine jer meni se neda slušati više kak ovi ili oni upadaju smetaju po cijele dane
Citat: 9A7KXP  u 09. Lipanj 2014, 18:11:38


Darko, bilo bi puno korisnije da si odgovorio na moj upit koji su to vokci koji su tako "smiješno jeftini" a smiju se legalno koristiti tj. imaju odgovarajući certifikat ili izjavu o sukladnosti.



Ja ću odgovoriti.
Po HAKOM-u je samo polmar db32 i polmar galaxy legalan i jeftiniji i oni se daju nabaviti u MAR-elektronici.Sve ostalo,poxing,beofeng i slićno je ilegalno,što nije i čudno s obzirom da su otvoreni od 136-470MHz
Citat: 9A1IW  u 09. Lipanj 2014, 18:47:52
Citat: 9A6ARP  u 09. Lipanj 2014, 15:32:26
te vas umoljavam da završite sa daljnjom diskusijom koja nije potrebna

Opet demokratski dijalog u stilu Sjeverne Koreje. Šta je sljedeće, ovo: http://tinyurl.com/oqe2abr

A sve za naše pare, po sistemu: "Plati članarinu i šuti."

CALL signal je OK opcija, već godinama fino radi na karlovackoj R0, a nije prepreka niti za jednu stanicu, pogotovo za starije uređaje - svi to podržavaju.


Citat: 9A5TD  u 09. Lipanj 2014, 19:03:52
Citat: 9A7KXP  u 09. Lipanj 2014, 18:11:38
Ja ću odgovoriti.
Po HAKOM-u je samo polmar db32 i polmar galaxy legalan i jeftiniji i oni se daju nabaviti u MAR-elektronici.Sve ostalo,poxing,beofeng i slićno je ilegalno,što nije i čudno s obzirom da su otvoreni od 136-470MHz

7KXP na srecu nisi u pravu, nece namjerno odgovoriti zasto jer vidim da ovdje ima pametnih do mile volje, barem na jeziku.  Radioamaterizam nije samo prepucavanje po forumima i ljecenje osobnih frustracija, mozda bi ponekad trebalo procitati sto pisu zakoni EU-a o nekoj temi kao i neke preporuke ETSI-a.
[/quote





Ja sam govorio o  jeftinim kineskim vokcima,njih nism našao u popisu dozvoljene opreme (za radioamatere)

Uglavnom ovaj forum je postao kao naš Sabor.

Mlati se prazna slama,i dva su mišljenja.

Za i protiv.Tvrda linija ,crno i bijelo.

Zdrave komunikacije nema,a frekvencije šute.


Uglavnom što se mene tiće radite svi što hoćete,bez obzira na noviju opremu koju imam sa svim sub i DCS tonovima,koristio sam samo RU-6 Sljeme.Sada kako ne radi,ne koristim ništa.

Ja sebe i svoj radioamaterizam vidim u APRS-u.

S obzirom da u toj grani radioamaterizma kod nas na svim nivoima vlada tišina,
ja se isključujem iz rasprave.
Uživati ću u  tišini APRS-a dok budem imao volje a onda kada i od te tišine napravimo filozofiju,opremu prodajem i odustajem od ovoga hobi-a.

Uživajte u ovoj totalno bez korisnoj rasparavi.

73 Hristo 9a7kxp
Naziv: Odg: SUB.TON NA HRS REPETITORIMA
Autor: 9A1IW u 09. Lipanj 2014, 22:42:15
Nemoj tako, probaj malo poslusati FM simplekse, pa kad cujes mudra objasnjenja bahatih za trenutno stanje, odmah dobijes volju nesto raditi, bas njima u inat.

Evo, cim rijesimo zamjenu masine i getribe na dzipu, odmah krece aktivacija najavljenih cvorova + popravak napajanja stanice na Pristavi. Bas u inat onima koji tvrde da to ne treba i da to nema tko odrzavati. A nema ni onih koji se kuze u Linux, ako nisi znao. Nicega nema. :D
Naziv: Odg: SUB.TON NA HRS REPETITORIMA
Autor: 9A5BCL u 25. Lipanj 2014, 17:01:32


  Mozda nekome zatreba:

  http://www.radista.info/oglasi/index.php?page=item&id=9025


   Zvonimir, 9a5bcl
Naziv: Odg: SUB.TON NA HRS REPETITORIMA
Autor: 9A7GBF u 16. Srpanj 2014, 17:40:29
Budući sam u saznanju da če na sve RH repetitore, bez iznimke, postavljeni ulazni sub.ton biti 173.8, predlažem da izlazni sub.ton bude 103.5, koji če se koristiti i na simpleksnim kanalima. Stoga stavljam anketu za glasovanje o izlaznom sub.tonu.
Naziv: Odg: SUB.TON NA HRS REPETITORIMA
Autor: 9A7PJT u 17. Travanj 2015, 21:17:31
 Rade li  oni koji bi tribali sta po ovon pitanju SUB-TON-a   ::).

Naime , posto se propagacije na 2m. dolaskon toplijeg vrimena , dizu ;) , ode kod nas  doli je prava najezda  Taljana  na   nase R. Po cili dan govore  tako da je komunikacija izmedu nas  domacih  postala  ziva muka  , .  . .ne daj Boze  krizne situacije mogli bi se , . .  "slikat" !

Eto ako bi se moglo u 2-3 reda objasnit dokle se doguralo sa ovin "projektom" , . .   da se nadamo S.T. ili da ga  jednostavno zaboravimo  . . . jer   samo je od zadnjeg posta proslo  gotovo 9 miseci  , .  puno i za nase  standarde    :P .!

                                                                                                                                            73 PJT

Naziv: Odg: SUB.TON NA HRS REPETITORIMA
Autor: 9A6ARP u 18. Travanj 2015, 08:42:35
Sub ton je isprogramiran na svim repetitorima. Svaka odgovorna osoba za pojedini repetitor je zadužena na osnovi svoje procjene ili regije gdje radi dotični repetitor, donjeti odluku dali će se prebaciti u režim rada sa subtonom. Odgovorna osoba za repetitor je dužna obavijestiti radioamatere i HRS  o svakoj promjeni na svom repetitoro u što kračem vremenu.
Svi lokalci koji koristite svoje repetitore znate tko je odgovorna osoba ispred HRS-a te sa njom kontaktirajte i donesite odluku a meni će info dostavit zbog informiranosti te daljnjeg prosljeđivanja i informiranja radioamatera.
Naziv: Odg: SUB.TON NA HRS REPETITORIMA
Autor: 9A7PJT u 18. Travanj 2015, 10:17:28
  brigo moja predi na drugoga

A i nije bas sve tako crno , .  . bar  ne postoji  direktiva odozgor koji  S.T. mora bit  ::) .


                                                                                                                                            73 PJT
Naziv: Odg: SUB.TON NA HRS REPETITORIMA
Autor: 9A3TY u 18. Travanj 2015, 11:34:42
Citat: 9A6ARP  u 18. Travanj 2015, 08:42:35
a meni će info dostavit zbog informiranosti te daljnjeg prosljeđivanja i informiranja radioamatera.

A to informiranje se najbolje vidi na službenim stranicama http://www.hrvhf.net/index.php/repetitori

E moj Ti Džej i ti svašta pitaš a sve ti lipo piše .....  ;D
Naziv: Odg: SUB.TON NA HRS REPETITORIMA
Autor: 9A4HP u 22. Travanj 2015, 19:50:46
Samo stvarate zbrku i nedoumicu kod korisnika  ???.Dajte se dogovorite da li imaju ili nemaju subton ::) i neka bude konačno jedan jedinstveni za cijelu Hrvatsku. :-*..pozdrav
Naziv: Odg: SUB.TON NA HRS REPETITORIMA
Autor: 9A7PJT u 22. Travanj 2015, 20:07:48
Citat: 9a3ty  u 18. Travanj 2015, 11:34:42
Citat: 9A6ARP  u 18. Travanj 2015, 08:42:35
a meni će info dostavit zbog informiranosti te daljnjeg prosljeđivanja i informiranja radioamatera.

A to informiranje se najbolje vidi na službenim stranicama http://www.hrvhf.net/index.php/repetitori

E moj Ti Džej i ti svašta pitaš a sve ti lipo piše .....  ;D


Je Ive  ,. .stvarno san   , ..TOSO  ::)  .  neznan  malo  ProGooGlat i nac  vjerodostojan INFO . . A  sta ces  kad  covik uci dok ke ziv  ;) . .
A sad ko stvara zbrku  , .  mozemo mi i o tome  , .  ima materijala  :P .


                                                                                                                                        73  Pi Dej Ti