Hrvatski Radioamaterski Savez

UKV aktivnosti => Repetitori => Autor teme: 9A6NDZ u 19. Veljača 2012, 16:10:41

Naziv: Kontest i repetitor na S23 (145,575)????????
Autor: 9A6NDZ u 19. Veljača 2012, 16:10:41
Kontest je odrađen (Brod 2012) ali ostaje mi nešto nejasno a to je rad na S23. Kakve su to sad gluposti da je tamo postavljen repetitor i da se tamo više ne smije radit. Niti sam znao da je tamo repetitor niti u jednom band planu koliko je meni poznato za tu frekvenciju ne piše da se tamo nalazi repetitor. Uostalom ako se smije znati odakle emitira taj repetitor jer moje je mišljenje da mu tamo nije mjesto. Svaka čast onima koji žele unaprijediti naše repetitore ali mislim da za to postoje predviđene frekvencije. Neču puno pametovat jer ima Vas puno starijih i iskusnijih od mene ali molim nekoga da se očituje ispred hrs-a jer i ja sam radio danas kontest od početka do kraja i naravno radio sam i na tom simpleksu (NISAM RADIO PREKO REPETITORA NEGO U SIMPLEKSU) dok me nisu opomenu i sad mi nije jasno hoču li možda biti diskvalificiran s obzirom da je repetitor uključeno bez neke najave ili sam ja to negdje izostavio u pravilima kontesta. Nekolicina nas je tamo radila i vjerujem da i njih zanima isti odgovor.
Naziv: Odg: Kontest i repetitor na S23 (145,575)????????
Autor: 9A6JRZ u 19. Veljača 2012, 16:33:10
Pozdrav,

Da ti je uređaj podešen za rad preko repetitora onda bi ti stiskanjem mikrofona na RX 145,575 uređaj imao predaju na TX 144,975 (600 kHz), a vjerojatno nije jer tko bi na simpleksima napravio pomak od 600 kHz

Prema http://www.hamradio.hr/maps/, ti možda imaš problema s R0 iz Bjelovara jer mu je RX na 145,600
Kolika ti je širina kanala na uređaju (25 kHz) ? Možda dok radiš na 145,575 se čuješ i na 145,600

Sretno s rješavanjem problema
Naziv: Odg: Kontest i repetitor na S23 (145,575)????????
Autor: 9A6NDZ u 19. Veljača 2012, 16:38:35
Jučer u 11 satu u jutro je počeo raditi repetitor na frekvenciji na kojoj sam naveo. Tako je danas za vrijeme kontest rečeno na samom bandu. Nisam jedini kome je rečeno da se tu sad nalazi repetitor i da se tu ne radi. Repetitor radi upravo kako si rekao 145,575 izlazna, 144,975 ulazna i ima tonski odaziv stand bye kao nekadašnji roger beep na CB-u. Tamo sam radio isključivo na 145,575 bez -600.
Naziv: Odg: Kontest i repetitor na S23 (145,575)????????
Autor: 9A4OE u 19. Veljača 2012, 16:54:35
Pravila VHF natjecanja ,,Brod" 2012

Organizator natjecanja je Radioamaterska udruga ,,Jelas", 9A1JSB Slavonski Brod.

Sudionici - pravo sudjelovanja u natjecanju imaju sve licencirane postaje iz Republike Hrvatske i iz zemalja članica IARU-a.

Termin održavanja natjecanja  je u nedjelju 19. 02. 2012.

Vrijeme održavanja natjecanja od 07.00 do 12.00 po UTC-u.

Frekvencije - natjecanje se održava na VHF frekvencijskom području od 144.000 do 145.575 Mhz sukladno  band  planu 1. regije IARU-a.

posto si radio u okviru pravila i postivao si frekvencijsko podrucje  rada za doticno takmicenje sankcija nebi smjelo biti

problem moze biti jedino ciji je repetitor i tko ga je postavio ako se radi o 9A repetitoru posto nas band plan nije jos uskladjen sa odlukama IARU R1 konferencije  sun city south africa gdje je prosireno frekvencijsko podrucje za repetitore
144,9750MHz-145,5750MHz
144,9875MHz-145,5875MHz
Naziv: Odg: Kontest i repetitor na S23 (145,575)????????
Autor: 9A6JRZ u 19. Veljača 2012, 16:58:29
Pozdrav,

Sutra poziv u HRS, da pitaš koja je procedura za prijavu HAKOM-u
http://www.hrvhf.net/hrvhf.php?id_kat=11

Band plan koji je dostupan na internetu (google-hr + "band plan za 145 MHz")
http://www.hamradio.lt/bp-144.htm

9A4OE je pojasnio problem dok sam pisao odgovor
Naziv: Odg: Kontest i repetitor na S23 (145,575)????????
Autor: 9A6NDZ u 19. Veljača 2012, 17:05:45
Ok evo sad mi je jasnije tj očito sam ja pogriješio jer ne znam kako ali nisam vidio ovo za taj repetitor da piše. Hvala na odgovorima svima i isprika ako sam pogodio "prstom u oko" svojim pitanjem. Thanks.
Naziv: Odg: Kontest i repetitor na S23 (145,575)????????
Autor: 9A6JRZ u 19. Veljača 2012, 17:12:51
Pozdrav,

Nisi ništa napravio pogrešno.
Radio si u skladu s pravilima natjecanja i s našim propisima.

Na IARU web stranicama još ne vidim ovu preporuku od 9a4oe
http://iaru-r1.org/index.php?option=com_content&view=article&id=173&Itemid=126

Eto prilike da zadaš posla HAKOM-u ;)
Naziv: Odg: Kontest i repetitor na S23 (145,575)????????
Autor: 9A6NDZ u 19. Veljača 2012, 17:19:16
Ma nisam ja za to da se nešto što je dobro ( u ovom slučaju repetitor) ukida ali kako je rečeno na bandu, da je dozvola od hakoma dobivena jučer i da je zato repetitor uključen. Meni je samo bilo da ne dođe do toga da me diskvalificiraju iako sam možda u prvih 10. Radio sam u skladu s propisima i kada mi je rečeno da je tamo repetitor maknuo sam se i nisam više tamo ni dolazio. Samo sam htio vaše mišljenje o svemu s obzirom da se nisam susreo do sada s ovakvom situacijom. Inače odradio sam 103 veze iako je odaziv bio relativno mali.
Naziv: Odg: Kontest i repetitor na S23 (145,575)????????
Autor: 9A6JRZ u 19. Veljača 2012, 17:53:11
U petak sam bio u pošti i rekli su mi da u subotu nema dostava.
Tko je to dobio tu dozvolu ?

Pokušavam pronaći band plan na hamradio.hr i hakom.hr i moram priznati da nisam našao ništa korisnog

Evo ga na hrvhf portalu
http://hrvhf.net/upload/hrs_band_plan_uskladeno.xls


Naziv: Odg: Kontest i repetitor na S23 (145,575)????????
Autor: 9A6NDZ u 19. Veljača 2012, 18:11:51
Ne znam ja, samo je tako bilo rečeno na bandu. ne treba dizati frku bez veze. Samo neka kontest prođe normalno i nikome ništa.
Naziv: Odg: Kontest i repetitor na S23 (145,575)????????
Autor: 9A5K u 19. Veljača 2012, 18:25:32
Da se puno ne mučite, riječ je o magistralnom repetitoru pozivne oznake 9A0VHZ, za koji je izdana dozvola od strane HAKOM-a
dana 27. siječnja 2012. godine (broj dozvole AR-00014/2012).

Dozvola je inače pristigla prije 15-ak dana, a repetitor je jučer pušten u testni rad.

Odlukom IARU Reg. 1 konferencije iz kolovoza 2011. godine, odobrena su dva nova kanala za analogne i digitalne repetitore, i to
145.575 te 145.587,5 (-600 ulaz).

Vjerujem da treba samo proteći dovoljno vremena da se naviknemo da to više nije simpleksni kanal, jednako kao što smo se naviknuli
da je 145.200 simpleksni kanal, a nekad je to bila ulazna frekvencija repetitora.

73,
Krešo - 9A5K
Naziv: Odg: Kontest i repetitor na S23 (145,575)????????
Autor: 9A9T u 19. Veljača 2012, 18:27:04
Citat: 9A6JRZ  u 19. Veljača 2012, 17:53:11
U petak sam bio u pošti i rekli su mi da u subotu nema dostava.
Tko je to dobio tu dozvolu ?

Pokušavam pronaći band lan na hamradio.hr i hakom.hr i moram priznati da nisam našao ništa korisnog

Tako je, subotom nema dostave ali to ne znači da ne možeš osobno na pošti dići pošiljku.
Spominjani repetitor je jučer "preseljen" sa 3 alfa frekvencije (145687,5) na 145575 temeljem uredne dozvole...još je u probnom radu na probnoj lokaciji do sticanja vremenskih uvjeta za postavu na planiranoj lokaciji.
Svima želim ugodan rad preko ovog repetitora.

Također, uvjeti rada u takmičenjima će se morati mijenjati...znači više stari S23 se neće moći koristiti u simpleks radu pa tako ni u takmičenjima.
Oni koji su danas radili na S23 nisu napravili nikakvu pogrešku i sve je OK.

Evo već me Krešo pretekao sa odgovorom, brže piše, mladac...hi.
Naziv: Odg: Kontest i repetitor na S23 (145,575)????????
Autor: 9A4OE u 19. Veljača 2012, 18:28:51
Citat: 9A6NDZ  u 19. Veljača 2012, 17:19:16
ali kako je rečeno na bandu, da je dozvola od hakoma dobivena jučer i da je zato repetitor uključen.

daj poblize informacije
gdje se repetitor nalazi
tko ti je upozorio

ja nebih bio ja da se ne upitam kako je izdana dozvola za repetitor za doticnu frekvenciju ako 9a band planom javno dostunom u ovom trenutku na toj frekvenciji nemoze raditi repetitor to se vidi i iz zapisnika io da se nije razmatralo novu raspodjelu frekvencija na 2m a niti vhf menager nije iznio nikakav prijedlog
govorim o javno dostupnim podatcima  pozivajuci se na clanak 13 i 14 statuta hrsa

vhf handbook v6 (http://iaru-r1.org/index.php?option=com_remository&Itemid=173&func=startdown&id=428)

oznacavanje simpleksnih kanala slovom s na 2m bandu je napusteno davne 1996
Naziv: Odg: Kontest i repetitor na S23 (145,575)????????
Autor: 9A5K u 19. Veljača 2012, 18:49:33
HAKOM ne određuje amaterski band plan, već se isti izrađuje temeljem preporuka i dogovora na nivou IARU-a.
Ono što HAKOM određuje su granice frekventnih opsega, kad su frekvencije u pitanju.
U Pravilniku kojeg izdaje HAKOM, nećeš naći nigdje napisano da ne možeš npr. na frekvenciji 3.525 raditi SSB... jel tako?

9A4OE: U VHF handbooku v6 čiji si link postavio, na stranici 39 uredno su označene frekvencije (noviteti čak crvenom bojom):
144.975-145.194 kao repeater input exclusive, odnosno 145.575 do 145.7935 kao repeater output exclusive.

Sukladno tome, frekvencija 145.575 više nije simpleksna, već repetitorska.

Naš band plan, kao i band plan većine drugih zemalja članica određuje se u skladu s band planom i preporukama IARU Regije 1.
Stoga Izvršni odbor po ovim konkretnim pitanjima ne treba donositi nikakve odluke.

Prijedlog frekvencije za ovaj repetitor iznio je HRS-ov VHF manager, nakon čega je i zatražena adekvatna dozvola od strane HAKOM-a.

73,
Krešo - 9A5K

Naziv: Odg: Kontest i repetitor na S23 (145,575)????????
Autor: 9A6JRZ u 19. Veljača 2012, 18:56:34
Sad mi sve to djeluje neozbiljno i smješno od HRS-a do IARU-a

"Natjecanje se održava na 144 MHz, 432 MHz i 1296 MHz,  sukladno band planu 1. regije IARU-a.", a na
http://iaru-r1.org/index.php?option=com_content&view=article&id=173&Itemid=126 je stara informacija.

Pa valjda je netko trebao od strane HRS-a obavijestiti organizatore natjecanja o tome

"Natjecanje se održava samo na "dvometarskom" - VHF području, od 144 do 145,575 MHz sukladno band-planu 1. regiona IARU-a."
Ovo je bolji primjer

Izgleda da kod nas ne može ništa riješiti bez nekih repova
Naziv: Odg: Kontest i repetitor na S23 (145,575)????????
Autor: 9A5K u 19. Veljača 2012, 19:05:17
Zorane (9A6JRZ), s obzirom na primjer koji si naveo:
"Natjecanje se održava samo na "dvometarskom" - VHF području, od 144 do 145,575 MHz sukladno band-planu 1. regiona IARU-a."

Hoćeš reći da je u contestu dopušteno raditi FM vezu recimo na frekvenciji 145.025 ili 145.150 (ulazne frekv. R1 i R6)?  ;)

Što se tiče 9A6NDZ, ne vidim ništa sporno.. nije znao, a osim toga i nije radio vezu preko repetitora, sam kaže da je radio u simpleksu.
Stvarno ne vidim razloga da bi bio diskvalificiran, a vjerujem da će se s vremenom i ostali naviknuti da to više nije simpleksna frekvencija.

73,
Krešo - 9A5K
Naziv: Odg: Kontest i repetitor na S23 (145,575)????????
Autor: 9A4OE u 19. Veljača 2012, 19:06:05
s obzirom da promijene datiraju od mjeseca augusta 2011 dali je hrsov vhf  menadjer i suradnici napravio propust pri donosenju ovogodisnjeg plana takmicenja sto nije upozorio organizatore na promijene u band planu i da propozicije usklade sa istim
Naziv: Odg: Kontest i repetitor na S23 (145,575)????????
Autor: 9A6NDZ u 19. Veljača 2012, 19:11:48
Ne treba raditi od muhe slona. Drago mi je da je novi repetitor u funkciji samo sam se zabrinuo da nebi slučajno bio diskvalificiran. Stvarno nisam znao i moram priznati da mi je sve u svemu slabo i dolazio po signalu. Pohvale od mene za novi repetitor. Simpleksa za direktan rad ima sigurno dovoljno i bez tog jednog. Što se tiče tko je rekao na bandu da je dozvola došla jučer stvarno ne znam jer sam to čuo naletjevši na S23. Hvala svima na odgovorima i čujemo se u novom kontestu :)
Naziv: Odg: Kontest i repetitor na S23 (145,575)????????
Autor: 9A6JRZ u 19. Veljača 2012, 19:18:35
Citat: 9A5K  u 19. Veljača 2012, 19:05:17
Zorane (9A6JRZ), s obzirom na primjer koji si naveo:
"Natjecanje se održava samo na "dvometarskom" - VHF području, od 144 do 145,575 MHz sukladno band-planu 1. regiona IARU-a."

Hoćeš reći da je u contestu dopušteno raditi FM vezu recimo na frekvenciji 145.025 ili 145.150 (ulazne frekv. R1 i R6)?  ;)

"Dopuštene vrste rada su CW, SSB i FM prema postojećemu band planu 1. regije IARU-a. Veze ostvarene refleksijom od Mjeseca (EME), meteoritskih tragova (MS), preko satelita, transpondera ili repetitora, kao i cross-band veze ne priznaju se."

Da je radio natjecanje preko repetitora to bi bilo svjesno kršenje pravila natjecanja

Možda mi je promaklo, ali nisam pronašao niti na hrvhf forumu "Oznake i frekvencije simpleksnih kanala na području od 2 m"
V46 (odnosno nekad davno S23) - 145,575

Da je odradio vezu na u simplexu na 145,575 ne bi ga trebalo diskvalificirati, da je podesio na V46 pomak od -600 kHz to bi odmah značilo da radi preko repetitora (a takve veze prema pravilima se ne priznaju)
Naziv: Odg: Kontest i repetitor na S23 (145,575)????????
Autor: 9A5K u 19. Veljača 2012, 19:29:15
Ma sve OK.. riječ je jednostavno o neznanju, a vjerujem da je bilo još takvih slučajeva.
Prema tome, ne vjerujem da tu može biti riječi o bilo kakvoj diskvalifikaciji.

S vremenom će se svi naviknuti da je repetitor na toj frekvenciji i da se simpleksne veze tu više ne rade.

73,
Krešo - 9A5K
Naziv: Odg: Kontest i repetitor na S23 (145,575)????????
Autor: 9A1AA u 19. Veljača 2012, 19:32:32
Ljudi, a gdje se nalazi taj repetitor???
Naziv: Odg: Kontest i repetitor na S23 (145,575)????????
Autor: 9A6JRZ u 19. Veljača 2012, 19:36:07
Pošto je Zagorje u pitanju onda je u nekoj klijeti  ;D
Naziv: Odg: Kontest i repetitor na S23 (145,575)????????
Autor: 9A5K u 19. Veljača 2012, 19:36:39
Trenutno na privremenoj lokaciji u JN76WB, na nekih 200m ASL.

Kad vrijeme dopusti ide u JN76WE na 650m ASL.

73,
9A5K

P.S. JRZ - privremenu lokaciju si pogodio...  ;)
Naziv: Odg: Kontest i repetitor na S23 (145,575)????????
Autor: 9A1IW u 20. Veljača 2012, 09:15:16
Citat: 9A5K  u 19. Veljača 2012, 18:25:32
Odlukom IARU Reg. 1 konferencije iz kolovoza 2011. godine, odobrena su dva nova kanala za analogne i digitalne repetitore, i to
145.575 te 145.587,5 (-600 ulaz).

Vjerujem da treba samo proteći dovoljno vremena da se naviknemo da to više nije simpleksni kanal, jednako kao što smo se naviknuli
da je 145.200 simpleksni kanal, a nekad je to bila ulazna frekvencija repetitora.


Generalno gledano, sve je ovo velika glupost. Suzavaju se FM simplexni kanali kojih ima malo, a 70cm "zjapi prazan". Sta nije bolje postaviti repetitor "gore", bar ce to biti jos jedna motivacija da se krene na vise bandove?
Naziv: Odg: Kontest i repetitor na S23 (145,575)????????
Autor: 9A9T u 20. Veljača 2012, 09:31:23
Citat: 9A1IW  u 20. Veljača 2012, 09:15:16
Citat: 9A5K  u 19. Veljača 2012, 18:25:32



Generalno gledano, sve je ovo velika glupost. Suzavaju se FM simplexni kanali kojih ima malo, a 70cm "zjapi prazan". Sta nije bolje postaviti repetitor "gore", bar ce to biti jos jedna motivacija da se krene na vise bandove?
Isto tako ima i gore simpleksnih kanala koji zjape pa i ovo može biti motivacija da se ide prema "gore" ali simpleksnim vezama.
Ionako je "gore" uglavnom tišina pa bi bilo dobro napraviti "galamu" i povečati aktivnost na tom bandu (da ne ostanemo bez njega)...konačno, uređaja sa 70cm ima više nego dovoljno.
Ne branim prenamjenu kanala na 2m iz simpleksa u dupleks (zauzimaju se čak dvije frekvencije, ulazna i izlazna), o tome imam svoje mišljenje koje ovdje nije bitno, netko je tako odlučio pa valjda tako i mora biti za sada, dok se opet nešto ne promijeni.

Očekujem javljanje i susjeda iz S5 koji su bili česti gosti na 145575...
Naziv: Odg: Kontest i repetitor na S23 (145,575)????????
Autor: 9A5K u 20. Veljača 2012, 09:35:02
Citat: 9A1IW  u 20. Veljača 2012, 09:15:16
Generalno gledano, sve je ovo velika glupost. Suzavaju se FM simplexni kanali kojih ima malo, a 70cm "zjapi prazan". Sta nije bolje postaviti repetitor "gore", bar ce to biti jos jedna motivacija da se krene na vise bandove?

Po meni nije glupost, ipak je repetitorski kanala daleko manje od simpleksnih, zar ne?

Inače, paralelno ovom na 2m, repetitor je postavljen i "gore", tj. na 70cm (439.150 MHz)...
Trenutno je na istoj privremenoj lokaciji i bit će premješten na novu kad to vrijeme dopusti.

73,
Krešo - 9A5K

P.S. Da ne bi bilo nekih nedoumica, pa da se odmah pojasni: oba repetitora i sva prateća oprema osim
2m dupleksera su privatno vlasništvo.
Naziv: Odg: Kontest i repetitor na S23 (145,575)????????
Autor: 9A4OE u 20. Veljača 2012, 12:11:46
da nije postavljen novi repetitor i 9a6ndz nije upozorio na problem na koji je naisao vjerojatno bi se i dalje radilo po starom jer vjerujem da 90 posto ostalih radioamatera u hrvatskoj nema pojma o cemu se radi
posto se radi o preporuci iaru r1 ne o necemu sto je obvezujuce kako ce se to odraziti na takmicenja susijednih zemalja gdje ne prihvate tu preporuku i kod njih je dozvoljen rad na spomenutim fm kanalima posto nasi takmicari moraju postovati novo nastalu situaciju automatski su u neravnopravnom polozaju i nemaju iste uvijete za plasman jer su uskraceni za taj dio banda i obrnuto

posebno su tom preporukom odlukom ostali zateceni sota aktivatori

stoga nebi bilo zgoreg izdati priopcenje za javnost i upozoriti buduce potencijalne takmicare i organizatore istih da prilagode propozicije takmicenja sa novonastalom situacijom


   144975   V-2   RV46
   144987.5   V-1   RV47
za ovaj dio gore niti predlagatelj nije dao objasnjenje koko ce se oznacavati jer kaze da se V0 pocetni kanal racuna od 145000mhz
   145000   V0   RV48
   145012.5   V1   RV49
   145025   V2   RV50
   145037.5   V3   RV51
   145050   V4   RV52
   145062.5   V5   RV53
   145075   V6   RV54
   145087.5   V7   RV55
   145100   V8   RV56
   145112.5   V9   RV57
   145125   V10   RV58
   145137.5   V11   RV59
   145150   V12   RV60
   145162.5   V13   RV61
   145175   V14   RV62
   145187.5   V15   RV63
   145200   V16   RV64
   145212.5   V17   
   145225   V18   
   145237.5   V19   
   145250   V20   
   145262.5   V21   
   145275   V22   
   145287.5   V23   
   145300   V24   
   145312.5   V25   
   145325   V26   
   145337.5   V27   
   145350   V28   
   145362.5   V29   
   145375   V30   
   145387.5   V31   
   145400   V32   
   145412.5   V33   
   145425   V34   
   145437.5   V35   
   145450   V36   
   145462.5   V37   
   145475   V38   
   145487.5   V39   
   145500   V40   
   145512.5   V41   
   145525   V42   
   145537.5   V43   
   145550   V44   
   145562.5   V45   
144975   145575   RV46   
144987.5   145587.5   RV47   
145000   145600   RV48   
145012.5   145612.5   RV49   
145025   145625   RV50   
145037.5   145637.5   RV51   
145050   145650   RV52   
145062.5   145662.5   RV53   
145075   145675   RV54   
145087.5   145687.5   RV55   
145100   145700   RV56   
145112.5   145712.5   RV57   
145125   145725   RV58   
145137.5   145737.5   RV59   
145150   145750   RV60   
145162.5   145762.5   RV61   
145175   145775   RV62   
145187.5   145787.5   RV63   
145200   145800   RV64   
Naziv: Odg: Kontest i repetitor na S23 (145,575)????????
Autor: 9A1IW u 20. Veljača 2012, 15:51:58
Citat: 9A5K  u 20. Veljača 2012, 09:35:02

Po meni nije glupost, ipak je repetitorski kanala daleko manje od simpleksnih, zar ne?


U kontestima se vidi upravo suprotno. Potreba za simplex kanalima je pozamasna. Pogotovo kad se uzme u obzir kako je slab promet na repetitorima, dok je na simpleksima puno veca guzva...

Citat: 9A5K  u 20. Veljača 2012, 09:35:02

P.S. Da ne bi bilo nekih nedoumica, pa da se odmah pojasni: oba repetitora i sva prateća oprema osim
2m dupleksera su privatno vlasništvo.

Ima kakva ideja da se postavi APRS cvor? A ne da vec kod Zapresica nastupi mrkli mrak. Ako ste za - mozemo nabaciti malu suradnju.
Naziv: Odg: Kontest i repetitor na S23 (145,575)????????
Autor: 9A5K u 20. Veljača 2012, 17:03:18
Citat: 9A1IW  u 20. Veljača 2012, 15:51:58
Ima kakva ideja da se postavi APRS cvor? A ne da vec kod Zapresica nastupi mrkli mrak. Ako ste za - mozemo nabaciti malu suradnju.

Borise, ne da ima ideja, APRS čvor je već za probu u klubu (vidi aprs.fi), a bit će i na nekoj višoj lokaciji uskoro...
Trenutno su aktivna dva čvora, 9A1CAZ-11 stalno u standardnoj APRS tehnici, te povremeno 9A0DHZ-B u D-Star varijanti.


73,
Krešo - 9A5K
Naziv: Odg: Kontest i repetitor na S23 (145,575)????????
Autor: 9A5ALL u 21. Veljača 2012, 07:47:35
No, al svejedno ne kužim, zakaj baš na S23? Zakaj ne Rnešto?
BTW, repetitor se ne indetificira.

Inače, svaka čast.  ;D
Naziv: Odg: Kontest i repetitor na S23 (145,575)????????
Autor: 9A5K u 21. Veljača 2012, 09:52:04
Pa i je Rnešto.... RV46... :-)

Identifikator je u izradi, pa će biti montiran čim bude gotov. To bi trebalo svakako biti prije
preseljenja na stalnu lokaciju.

TNX.

73,
Krešo - 9A5K
Naziv: Odg: Kontest i repetitor na S23 (145,575)????????
Autor: 9A1IW u 21. Veljača 2012, 10:31:42
Citat: 9A5K  u 20. Veljača 2012, 17:03:18
Borise, ne da ima ideja, APRS čvor je već za probu u klubu (vidi aprs.fi), a bit će i na nekoj višoj lokaciji uskoro...

Ma to je to..., bas me zanima kako ce ici, posto se ovaj repetitor vec sad odlicno cuje. Moj je plan sloziti oko 5 kompjutera, 2-3 postaviti po sirem podrucju Karlovca, a ostatak ponuditi zainteresiranim klubovima. Petehovac i Ogulin bi bile zgodne lokacije da se pokrije bar dio prometnih pravaca.

Moze koji detalj o cvoru?
Naziv: Odg: Kontest i repetitor na S23 (145,575)????????
Autor: 9A5K u 21. Veljača 2012, 11:38:53
Da ne prepisujem, Tom-9A9T je dao kratak info o APRS čvoru na hrvhf.net forumu 8. veljače, pa eto link na tu poruku: http://hrvhf.net/forum/index.php?topic=242.msg17138#msg17138

IGate koji Tom spominje je isto u planu, na serveru koji vrtimo u klubu, a koji trenutno vrti i neke druge stvari, tipa DXCluster, te VOIP centralu, čiji promet također guramo kroz našu WIFI mrežu..na tu temu imamo još nekih dodatnih planova.  ;)

Kao što smo rekli, sve je trenutno na privremenim lokacijama, dok nam vrijeme ne dopusti da postavimo na pravo mjesto.
A tada bi to trebalo ići još puno bolje.

73,
Krešo - 9A5K
Naziv: Odg: Kontest i repetitor na S23 (145,575)????????
Autor: 9A1IW u 21. Veljača 2012, 15:34:49
Citat: 9A5K  u 21. Veljača 2012, 11:38:53
Da ne prepisujem, Tom-9A9T je dao kratak info o APRS čvoru na hrvhf.net forumu 8. veljače, pa eto link na tu poruku: http://hrvhf.net/forum/index.php?topic=242.msg17138#msg17138


Odlično! Ovo postaje pravo TK čvorište! Samo pripazite da vas greškom ne bombardira NATO u nekoj od svojih operacija :-)
Naziv: Odg: Kontest i repetitor na S23 (145,575)????????
Autor: 9A2VX u 23. Veljača 2012, 18:22:39
Pa Boro neće nas NATO i mi smo u NATOu ( Osim ako netko ne omane..ono "A čemu služi ovaj gumb?? ). Pozz Zvone
Naziv: Odg: Kontest i repetitor na S23 (145,575)????????
Autor: 9A3CGB u 13. Ožujak 2012, 09:59:40
Pozdrav, ok desile su se promjene na 2m i prilagodit cu se, no ja nikako da saznam koje su zapravo simplex i repetitorske frekvencije na 70 cm. Koga god pitam ne zna bas ili se ne sjeca a vidim da je to ogroman prostor na band planu. Zna li netko koje su tamo oznake i frekvencije po najnovijem, da znam progamirati vokac... upravo pitam iz razloga da se malo preselim s kolegama na te frekvencije.
hvala, 73
Naziv: Odg: Kontest i repetitor na S23 (145,575)????????
Autor: 9A4OE u 13. Ožujak 2012, 12:19:42
Citat: 9A3CGB  u 13. Ožujak 2012, 09:59:40
nikako da saznam koje su zapravo simplex i repetitorske frekvencije na 70 cm. Koga god pitam ne zna bas ili se ne sjeca a vidim da je to ogroman prostor na band planu.

Sve pise, dakle olovku u ruke i racunati, jos jednostavnije u excelu

6) In the 435 MHz band the channel numbers start at U000 for 430 MHz and increment by one for each 12.5 kHz.
Examples
U280 Simplex frequency 433.500 MHz (the old SU20)
RU002  Repeater with output frequency 430.025 MHz (the old FRU1)
RU242 Repeater with output frequency 433.025 MHz (the old RB1)
RU368 Repeater with output frequency 434.600 MHz (the old RU0)
RU692 Repeater with output frequency 438.650 MHz (the old R70)

In the 435 MHz band no FM channels are defined in the segment 432.000 MHz --
433.000 MHz

Mozda bi konacno trebalo uskladiti materijale za polaganje ispita