Hrvatski Radioamaterski Savez

Ostale HAM diskusije => Antene => Autor teme: YU1CF u 18. Veljača 2012, 14:57:31

Naziv: 7 MHz portabl vertikalna antena za ribolovce by YU1CF
Autor: YU1CF u 18. Veljača 2012, 14:57:31
Ovde opisana antena je namenjena prvenstveno za portabl rad.
Cilj je da se za što manje para napravi dobra antena koju svako može da sastavi za 1 sat.

Cilj nam je da što jeftinije prođemo i da pomoću "štapa, kanapa, strune i seloteipa" sastavimo antenu.

Nabavićemo (a možda i imamo par komada) ribolovački fiberglas štap od 7 m, kojem ćemo skinuti zadnji i najtanji segment.
Preostaće otprilike oko 6400 mm.
Štap ćemo privezati za "raklje" koje se koriste za oslanjanje štapa kada se ide na "ček", dovoljno visoko da mogu da se pobodu da štap stoji stabilno.
Uz štap ćemo na više mesta seloteip trakom fiksirati bakarnu lak žicu bilo kojeg prečnika. Npr. 1 mm.
Na vrhu žice (i štapa) lemimo dve dodatne žice dužine za početak 3.2 m.

(http://www.dual.rs/files/Antena-za-ribolovce.gif)

Na njihove krajeve vezujemo tanku strunu koju svaki ribolovac ima u izobilju. Pomoću nje će takve dve žice prema gornjoj slici biti opružene i zategnute. Što dalje to bolje.
Na donjem kraju postavljamo kalem za prilagođenje L1.

(http://www.dual.rs/files/Antena-za-ribolovce-2.gif)

Na koji lemimo direktno koaksijalni kabal RG58, dužine barem 15m. CIlj nam je da se osim dobre zabave i što manje zračimo.
Žica za kalem L1 se najlakše dobije u elektro radnji, kupovinom PPR kabla dužine 1m. Razblankira se tupim nožem i namota.
Ovaj kalem kada se zalemi nikako se ne šteluje. Postavlja se fiksno.

Za masu koaksijalnog kabla takođe lemimo i 4 žice dužine 10 m i bilo koje debljine. To će nam biti radijali. Naravno ne mora 4 može i mnogo više.
Ali pošto nam je cilj što lakši rad u portablu 4 su dobar kompromis. Radijale je potrebno razvući simetrično i krajeve "baciti u travu".

Kalem L2 je opcioni za uzemljenje antene, ali pošto je ovo portabl rad možda možemo i da ga zaboravimo.
A ako "nećemo da zaboravimo", onda je potrebno poneti i čekić i nekoliko 5/4" šipki dužine barem 1.5 m koje ćemo da pobodemo u zemlju i povežemo sa donjim krajem L2 prigušnice.

Antena je skoro spremna za rad. Podesimo 7.07 MHz frekvenciju i proveravamo SWR. Naravno za početak će antena biti ispod radne frekvencije.
Podešavanje rezonancije se izvodi skraćivanjem gornjih žica (kapacitivno opterećenje) po sledećem orijentacionom pravilu.
Svako skraćivanje za 46 mm simetrično oba kraja (2 x 46 mm) povećava radnu frekvenciju za 40 KHz ili oko 1.15 mm za 1 KHz promene frekvencije.

Jednom podešena na 7.07 MHz, ova antena će za SWR od 1:1.5 imati širinu od oko 150 KHz, tj. moći će da se koristi od 7.0 do 7.15 MHz.
Ako je 150 KHz nedovoljno, onda moramo vertikalni deo antene da udebljamo.
Upotrebićemo opet lak žicu od 1 mm ali 4 komada od 6.4m koje simetrično zalepimo sa sve četiri strane štapa za pecanje. Kao što je prikazano sa leve strane gornje slike. I gornje i donje krajeve žica vezujemo paralelno. Ostatak priče je isti.
Ovako "udebljana" antena će imati frekventnu širinu od preko 200 KHz i biće upotrebljiva od 7.0 do 7.2 MHz.

Ovako sastavljena antena će biti skoro jednako efikasna kao i svaka druga vertikalna antena pune visine od 10 m.

Ubeđen sam da sa ovakvom antenom u CQ WW takmičenjima na dobroj lokaciji je moguće uraditi više od 1000 veza.
Jedino što naj bolje lokacije, naj češće nisu pored reke. :-)

Pozdrav Goran YU1CF, YT2L
Naziv: Odg: 7 MHz portabl vertikalna antena za ribolovce by YU1CF
Autor: 9A9C u 18. Veljača 2012, 17:07:48
POZDRAV GORANE
ja sam napravio vertikalku za 7 mhz
da bi udebljao vertikalni dio....napravio sam ga od tvi.leed  dvojnog voda ..kupljen u wimu
gornji i donji kraj  kratko spojio i dobio 2 cm debljinu....hi
dvojni vod je vrlo lagan..i meni se to pokazalo odlično
73.................9a9c...đuro
Naziv: Odg: 7 MHz portabl vertikalna antena za ribolovce by YU1CF
Autor: YU1CF u 18. Veljača 2012, 21:14:02
Đuro ideja je dobra.

Problem je samo u tome što je dvojni vod "obučen" naj verovatnije u polietilensku zaštitu, pa faktor skraćenja neće biti identičan.
Tako da će to biti drugačija antena.
Sigurno je da bi mogla da se podesi, samo parametri ne bi bili isti.

Pozdrav Goran YU1CF
Naziv: Odg: 7 MHz portabl vertikalna antena za ribolovce by YU1CF
Autor: YU1CF u 18. Veljača 2012, 21:26:38
"Štap koji imam izvorno je bio dugačak više od 9m. Kada se uklone tanji elementi ostane kvalitetnih 8 metara. 9A6AA"

Evo parametra za antenu visoku 8m.

Posmatramo gornju sliku.
Vertikalni fiberglas štap je visok 8 m. Za njega se izolir trakom prilepi lak žica od 1 mm dužine (visine) 8 m.
Gornje dve žice trebaju da budu dugačke oko 1320 mm, ali pošto njihova dužina zavisi i od ugla pod kojim stoje u odnosu na vertikalni deo treba početi sa oko 2 x 1800 mm.
Kalem L1 treba namotati od žice 1.5 mm2. Prečnik kalema 25 mm i treba namotati 870 mm žice u ukupnoj dužini kalema od 30 mm.

I to je to.
Antena u odnosu na prethodnu od 6.4 m biće frekventno šira čak i sa žicom od 1 mm. Nešto preko 200 KHz.
Treba je podešavati na 7.07 MHz. Svi volimo da nam je na donjem delu opsega bolji SWR. Zar ne.
Na rezonantnoj frekvenciji antena će imati SWR od 1:1.

Još ako bi pored antene bio i neki "kotlić", bilo bi to višestruko zadovoljstvo. :)

Pozdrav Goran YU1CF
Naziv: Odg: 7 MHz portabl vertikalna antena za ribolovce by YU1CF
Autor: 9A3XV u 20. Veljača 2012, 14:40:33
Super.. hvala na prijdlogu..

A što bi vi preporučili ako bi ja imao štap, žicu i dobru volju na godišnjem raditi na više bandova od sedmice, a mogućnost za manje radijala - danas se RA mora dobro prikriti  da ga ne bi progonili "dobronamjerni" susjedi puni brige o zračenju?

Hvala unaprijed!

73xv
Naziv: Odg: 7 MHz portabl vertikalna antena za ribolovce by YU1CF
Autor: 9A2VR u 20. Veljača 2012, 15:04:37
E dobar si Sale!  :)
Ali to neizbježno vodi ka onom poznatom japanskom karnisteru od 20 litara!  :)
Sve se može samo je problem efikasnosati i iskorištenja!

Pozdrav i tebi Gorane!
Da smo na face stisnuo bi "I like it"  :)
Stvarno mi se sviđaju ova jednostavna rješenja sa zavojnicama, a bez promjenjivih kondenzatora i dopunskog podešavanja. Ako se ne varam , obje zavojnice su u funkciji uzemljenja , dok je L1 ujedno i neka vrsta " HAIRPIN matcha". (Znamo da što bolje napravimo radijale,neizbježno pada impedancija i kvari se SWR.) Nadam se
da i nakon svega toga preporučuješ ferite ili makar balun od koaksa jer sam se osobno uvjerio kako direktno napajanje zna peckati ,zbunjivati i kvariti cijeli sistem...možda čak i više nego kod običnih dipola i jednoelementnih kvadova.
Max 73!
Božo,9a2vr
Naziv: Odg: 7 MHz portabl vertikalna antena za ribolovce by YU1CF
Autor: YU1CF u 20. Veljača 2012, 18:50:05
9A3XV Ova rešenja su uvek Monoband.

Vertikalne antene ima smisli praviti za 1.8, 3.5 i 7 MHz. Za sve gornje opsege bi ipak bilo zgodnije koristiti Yagi antene.
Za godišnje odmore ako bi se već tražila mobilna i jeftina antena, onda opet "ribolovci" mogu doći do izražaja.
Moxon kao i sve druge žičane varijante od štapova za pecanje pomoću metode "štapa i kanapa" su dobro rešenje.

Vezano za vertikalne antene. Broj radijala jeste značajan. Ali kao što sam napisao. Zbog mira u kući (i sa komšijama), treba postaviti onoliko radijala koliko neće biti problematično.
Minimalno je 1 radijal. Prema tome koliko ih ima tako će i antena da radi.
Na kraju ne moramo svi mi da imamo "naj jači signal u Evropi".

Pozdrav Goran YU1CF
Naziv: Odg: 7 MHz portabl vertikalna antena za ribolovce by YU1CF
Autor: YU1CF u 20. Veljača 2012, 19:03:01
"Pozdrav i tebi Gorane!
Da smo na face stisnuo bi "I like it"  :)
Stvarno mi se sviđaju ova jednostavna rješenja sa zavojnicama, a bez promjenjivih kondenzatora i dopunskog podešavanja. Ako se ne varam , obje zavojnice su u funkciji uzemljenja , dok je L1 ujedno i neka vrsta " HAIRPIN matcha". (Znamo da što bolje napravimo radijale,neizbježno pada impedancija i kvari se SWR.) Nadam se
da i nakon svega toga preporučuješ ferite ili makar balun od koaksa jer sam se osobno uvjerio kako direktno napajanje zna peckati ,zbunjivati i kvariti cijeli sistem...možda čak i više nego kod običnih dipola i jednoelementnih kvadova.
Max 73! Božo,9a2vr"

Pozdrav Božo.

Zavojnica L1 je u funkciji prilagođenja. Sve vertikalne antene, koje imaju radijale pod 90° pa čak i "full size" imaju impedansu ispod 50 oma. Što kraća to je i impedansa niža.
Dakle ako sastavimo "običnu vertikalku" sa radijalima pod 90° i imamo SWR 1:1 to je siguran alarm da nešto nije u redu.

Common mode prigušnica ni jednoj anteni ne može da škodi, a naročito vertikalnoj. Mogu da se postave čak i više njih uzduž kabla.

Pozdrav Goran YU1CF
Naziv: Odg: 7 MHz portabl vertikalna antena za ribolovce by YU1CF
Autor: 9A6NDD u 21. Veljača 2012, 10:29:57
Vertikalka od 9-10 m za 3,5  ;) ima li se kakav projekt u ovome stilu .... znam da je visina mala, ali nemamduži štap  ;D

73
Naziv: Odg: 7 MHz portabl vertikalna antena za ribolovce by YU1CF
Autor: YU1CF u 21. Veljača 2012, 19:28:35
Sa dobrom vertikalkom od 10 m za 3.5 MHz sa 64 - 128 radijala i sa "Balkanskom" varijantom 1.5 KW lineara, dobar operator bez problema na dobroj lokaciji može da uđe u top 3 u EU u CQWW takmičenjima.  :). Naravno sa dobrim sistemom Beverage antena.

Možemo i o takvim anatenama kasnije...

Pozdrav Goran YU1CF
Naziv: Odg: 7 MHz portabl vertikalna antena za ribolovce by YU1CF
Autor: 9A6NDD u 21. Veljača 2012, 19:32:44
A nešto bez balkan power varijante  ::)
Nešto za nas bez šporeta, low power  ;D ...

73 de 9a6ndd  :)
Naziv: Odg: 7 MHz portabl vertikalna antena za ribolovce by YU1CF
Autor: YU1CF u 21. Veljača 2012, 19:39:26
Misliš "Low power" FL7000  :).

Nema nikakve razlike. Dobar signal će uvek biti dobar za datu snagu ako je antena dobra i efikasna i zrači u dobrom pravcu.
Čak i ako se radi pravi QRP za dobar signal kvalitetna antena sa 64 - 128 radijala bi bila ono pravo.

Pozdrav Goran YU1CF
Naziv: Odg: 7 MHz portabl vertikalna antena za ribolovce by YU1CF
Autor: 9A4OE u 22. Veljača 2012, 12:35:19
Citat: YU1CF  u 21. Veljača 2012, 19:39:26
kvalitetna antena sa 64 - 128 radijala bi bila ono pravo.

dali ima smisla stavljati vise od 8 eventualno do 32 radijala sa gledista dBi i ekonomske racunice za utrosenu zicu  za radijale
Naziv: Odg: 7 MHz portabl vertikalna antena za ribolovce by YU1CF
Autor: 9A4ZZ u 22. Veljača 2012, 15:02:48
Pozdrav ,samo pogledajte ove dijagrame i sve će vam se kazati

http://web.hamradio.hr/9a4zz/files/Radijali_za_vertikalne_antene_2_dio.pdf

73 de 9a4zz,Mladen.
Naziv: Odg: 7 MHz portabl vertikalna antena za ribolovce by YU1CF
Autor: YU1CF u 22. Veljača 2012, 15:40:57
Za razumevanje teorije o broju i dužini radijala, treba pročitati šta su napisali oni za koje je sigurno da su znali šta i o čemu pišu što nažalost je veoma retko u RA pokretu.
Treba pročitati članke od W8JI i WC7I:

http://www.wc7i.com/Vertical%20Theory%20p1.htm
http://www.wc7i.com/Underground%20Radials%20pg1.htm
http://www.w8ji.com/ground_plane_verticals.htm
http://www.wc7i.com/Vertical%20Antenna%20Conclusions.htm
http://www.steppir.com/wp-content/uploads/2011/10/radial-systems-for-vertical-antennas.pdf
EZNEC nije relevantan program za tu namenu.

Ako bi stvarno razlike u pojačanju vertikalne antene sa 4 i 120 radijala bile u 100-tom delu dB onda bi bilo suludo da se postavlja bilo koliko više od tih 4 (a možda bi i to bilo mnogo).

Pozdrav Goran YU1CF
Naziv: Odg: 7 MHz portabl vertikalna antena za ribolovce by YU1CF
Autor: 9A4OE u 22. Veljača 2012, 18:06:22
u Mladenovom prilogu takodje nema neke spektakularne razlike u dobiti u odnosu na broj radijala

Naziv: Odg: 7 MHz portabl vertikalna antena za ribolovce by YU1CF
Autor: 9A4OE u 22. Veljača 2012, 20:39:49
da dopunim prijasnji post
bez obzira dali eznec dobro radi simulacije probao sam vidjeti sto se dogadja povecanjem duzine radiala i rekao bih da je ipak presudnija duzina radijala nego njihov broj

Naziv: Odg: 7 MHz portabl vertikalna antena za ribolovce by YU1CF
Autor: YU1CF u 22. Veljača 2012, 21:24:15
Postavi taj fajl, gde se vidi da pojačanje raste ako su radijali Lambda/2

Pozdrav Goran YU1CF
Naziv: Odg: 7 MHz portabl vertikalna antena za ribolovce by YU1CF
Autor: 9A4OE u 22. Veljača 2012, 22:15:02
evo jos malo usporedbe
Naziv: Odg: 7 MHz portabl vertikalna antena za ribolovce by YU1CF
Autor: YU1CF u 23. Veljača 2012, 08:55:01
Možeš li da postaviš EZNEC fajl kojim dokazuješ gornje slike?

Pozdrav Goran YU1CF
Naziv: Odg: 7 MHz portabl vertikalna antena za ribolovce by YU1CF
Autor: 9A4OE u 23. Veljača 2012, 18:36:57
dimenzije razlicite jer svaka promijena broja radijala zahtijeva optimizaciju na najmanji swr pri napajanju 50 oma
Naziv: Odg: 7 MHz portabl vertikalna antena za ribolovce by YU1CF
Autor: YU1CF u 23. Veljača 2012, 22:27:18
9a4oe hvala za informaciju. Najzad sam shvatio.
Kao što rekoh. Kompjuteri su glupe sprave. Melju brojeve bez pardona.

Kod svake antene, ako se dobijaju neverovatni podaci, a naročito ako se ne slažu sa zdravim razumom, svako mora da posumnja u verodostojnost rezultata.
Takođe ako se ne slažu sa time šta su drugi rekli, a ponoviću retki koji su razmeli šta pišu i koji su pametniji od nas W8JI & co....

http://www.wc7i.com/Vertical%20Theory%20p1.htm
http://www.wc7i.com/Underground%20Radials%20pg1.htm
http://www.w8ji.com/ground_plane_verticals.htm
http://www.wc7i.com/Vertical%20Antenna%20Conclusions.htm
http://www.steppir.com/wp-content/uploads/2011/10/radial-systems-for-vertical-antennas.pdf

Su o radijalima napisali lepo. I to treba pročitati, makar i uz "Google translate"

Tvoj problem u simulaciji se zove "gnd real mininec ".

Evo šta piše Roy Lewallen W7EL o svom programu EZNEC:

The MININEC-type ground results in faster calculation than High Accuracy ground, and is satisfactory if the antenna doesn't contain any horizontal wires which are lower than about 0.2 wavelength, or higher if the wire is much longer than a half wavelength or so. The MININEC-type ground is preferable when modeling grounded wires, such as verticals. When using MININEC-type ground, a load must be added to grounded wires at the grounded segment to simulate ground system loss.

Do not use this ground type if the model contains horizontal wires lower than about 0.2 wavelength. The minimum height increases for horizontal wires longer than about a half wavelength.


Ovaj model je netačan ako se koriste horizontalne žice koje su niže od 0.2wl iznad zemlje. Itd....
To piše u Help-u EZNEC....

A za "Real/High Accuracy" : The High Accuracy (NEC Sommerfeld) ground is required for antennas with low horizontal wires, and is recommended for use unless a direct, zero-ohm connection to ground is required. The minimum permissible height for horizontal wires depends on several factors, but results should be good down to at least 0.005 wavelength, or about 6 inches -- 15 cm -- at 10 MHz., or several wire diameters, whichever is higher.

Za ovakve antene uvek treba koristiti ovaj model.......

Anyway radijali na vertikalnim antenama mogu da budu svakojakih dužina, ali 0.5wl je jedna od naj gorih mogućnosti koja se nikako ne preporučuje.

Pozdrav Goran YU1CF
Naziv: Odg: 7 MHz portabl vertikalna antena za ribolovce by YU1CF
Autor: 9A4OE u 23. Veljača 2012, 23:18:44
originalni fajlovi koji dolaze sa programom ista stvar svi su radjeni na visini  60 cm od zemlje jedan od njih je posluzio kao pocetni model
Naziv: Odg: 7 MHz portabl vertikalna antena za ribolovce by YU1CF
Autor: YU1CF u 24. Veljača 2012, 00:03:14
Kod tih fajlova (pogledao Average Soil) ne postoji nikakav problem.
Radijali su 0.25wl i pojačanje je očekivano nešto -0.34 dBi.
Ali je "Ground Type" - "Real/High Accuracy" a ne "Mininec" što je za tvoj slučaj bitno...

Kako god bilo, slučaj zaključen....
Pozdrav Goran YU1CF
Naziv: Odg: 7 MHz portabl vertikalna antena za ribolovce by YU1CF
Autor: 9A4OE u 24. Veljača 2012, 15:49:17
kako trajno obrisati post
Naziv: Odg: 7 MHz portabl vertikalna antena za ribolovce by YU1CF
Autor: 9A4ZZ u 24. Veljača 2012, 19:29:19
Mislim da ne treba na ovom forumu tražiti dlaku u jajetu koja je već izvađena u dijagramima koje sam objavio,i  koji vrijede za podignute i ukopane radijale što ih je na praktičan način za radioamatere napravio K3LC ,Al Christman .Da bi objavio te dijagrame morao sam tražiti odobrenje od ARRL a,čime se daje značaj tih izračuna.

Hi Mladen.

Yes, you may quote small amounts of text and use some of the figures from "A Study of Elevated Radial Ground Systems for Vertical Antennas, Parts 1,2,3." Please credit: Used with permission from More Vertical Antenna Classics; copyright ARRL.


Maty  Weinberg, KB1EIB
Production Coordinator

ARRL: the national association for Amateur Radio™
225 Main St
Newington, CT  06111
email: maty@arrl.org
Tel: 860-594-0229
Fax: 860-594-0259


-----Original Message-----
From: Mladen Petrović [mailto:mladen.9a4zz@hi.t-com.hr]
Sent: Monday, November 16, 2009 9:39 AM
To: Weinberg, Maty, KB1EIB
Subject: permission


Dear gentleman

I am preparing an article for croatian ham magazine RADIO HRS and
I intend to use parts of the articles written by:

Al Christman  - "A study of elevated radial ground systems for
vertical antennas"
Part 1,Part 2,Part 3,
from the book
"More Vertical Antenna Classic" ARRL,september,2006

I would like you to give me  a permission to quote parts of the
article and use the content of some tables within my writing.
The origin will be clearly stated at he end among the other
literature used.

Hoping to hearing from you at your earliest convenience,

Yours sincerely,

Mladen Petrovic, 9A4ZZ
Zagreb, Croatia


Naziv: Odg: 7 MHz portabl vertikalna antena za ribolovce by YU1CF
Autor: 9A4ZZ u 24. Veljača 2012, 19:32:09
Evo za one koji nisu pratili stvar od početka

http://web.hamradio.hr/9a4zz/files/Radijali_za_vertikalne_antene_2_dio.pdf

73 de 9a4zz,Mladen.
Naziv: Odg: 7 MHz portabl vertikalna antena za ribolovce by YU1CF
Autor: YU1CF u 25. Veljača 2012, 12:39:19
Izgubio se smisao nekih poruka.

Obično na forumima, postoji vremensko ograničenje dokle neko može da ispravi sopstvenu poruku.
Vidim da su oni pogrešni dijagrami iz više poruka obrisani posle više dana, tako da ni neke poruke nemaju više smisla.

Kako god bilo. Mislim da svaki učesnik bi trebalo da se drži koliko je moguće naslova teme.
U ovoj temi koja glasi "7 MHz portabl vertikalna antena za ribolovce by YU1CF" nigde se ne pominju ni ukopani ni "elevated" radijali.

Za takvo šta bi trebalo otvoriti novu temu za diskusiju...

Pošto treba da se držimo teme iz naslova predlog radijala "za ribolovce" bi glasio:
Radijale postaviti što više i "baciti u travu". Pošto je trava  najčešće dovoljno visoka i sami radijali će biti podignuti od zemlje 10 - 20 cm. Što je sasvim dovoljno za ono zašta je antena i namenjena.

Portabl radu.

Pozdrav Goran YU1CF
Naziv: Odg: 7 MHz portabl vertikalna antena za ribolovce by YU1CF
Autor: 9A7YY u 25. Veljača 2012, 17:37:22
Citat: 9a4oe  u 24. Veljača 2012, 15:49:17
kako trajno obrisati post

Izvod iz pravila ponašanja na HRS forumu:

20.   U pravilu članovi nemaju pravo tražiti brisanje tema koje su otvorili i sve što je napisano ostaje kao sadržaj foruma bez obzira na protok vremena. Moderator može iznimno odlučiti da se određena tema u cijelosti ili djelomično skloni na nevidljivi dio foruma.
21.   Poruke koje je obrisao moderator zbog nepoštivanja Pravila foruma (one koje su završile u kategoriji Koš), brišu se prvoga dana narednog mjeseca.
22.   Ukoliko autor obriše svoj post, može snositi sankcije ako je njegov sadržaj bio protivan ovim pravilima, a o tome postoji pisani zapis.


Lijepi pozdrav
Branko 9A7YY