Hrvatski Radioamaterski Savez

UKV aktivnosti => Repetitori => Autor teme: 9A1IW u 20. Siječanj 2011, 21:35:03

Naziv: Problemi na R2 - Sv. Gera
Autor: 9A1IW u 20. Siječanj 2011, 21:35:03
Moze netko upozoriti nase kolege koje koriste slavonski R2 da smanje snagu ili da malo okrenu antene u pravcu repetitora koji koriste jer OCAJNO smetaju na slovenskoj dvojci. Nije stvar u propagacijama, vec u neznanju jer je uvijek pojavljuju jedni te isti ljudi.
Naziv: Odg: Problemi na R2 - Sv. Gera
Autor: 9A3VV u 20. Siječanj 2011, 23:11:17
Možda ljudi misle da je Sv. Gera konačno oslobođena i od radosti hoće raditi na R2 a ne znaju CW pa ne mogu identificirati znak? ;)
Naziv: Odg: Problemi na R2 - Sv. Gera
Autor: 9A7KXP u 21. Siječanj 2011, 07:18:01
Pozdrav.

Kolege  se zaprićale neki dan,slušao ja njih u direktu,usmjerio antenu i dolaze oni svi meni na 3s jedinice,Bar je bila interesantna tema,čak je bilo i ženskih sugovornika .Jedan dan su pričali i o kulenu i kobasicama.Došlo mi je da pojedem stanicu.D


A i ja se zaprićam koji put na Nanosu,pa me ljudi slušaju preko Ivanščice,ili se zaprićam na Krimu pa me slušaju na Jadranu... ;D

Tu bi se dala otvoriti druga jedna tema.Subton, :)
Naziv: Odg: Problemi na R2 - Sv. Gera
Autor: 9A1IW u 23. Siječanj 2011, 18:31:57
Citat: 9A7KXP  u 21. Siječanj 2011, 07:18:01
Tu bi se dala otvoriti druga jedna tema.Subton, :)

Nije subton problem, vec koristenje nepotrebno velike snage i/ili lose okrenuta antena... Sreca da je tako jer je to luno lakse za rijesiti :-)
Naziv: Odg: Problemi na R2 - Sv. Gera
Autor: 9A7IOM u 23. Siječanj 2011, 21:31:36
9A1IW
Što se tiče rada na R2, slavonskoj i slovenskoj, ja u VT čujem oba repetitora. Slavonski ide Q4-5 a slovenski u šumu ali razumljivo. Ovi koje ja poznajem, ne rade velikom snagom, mahom su usmjereni ka tom repetitoru (Papuk). Ali kad su propagacije dobre, onda to ide začuđujuće daleko. Nemaju oni razloga ometati nikoga nego rade preko svoje 2-ke. Ima i na tom repetitoru ometanja kao i svagdje.
73 9A7IOM
Naziv: Odg: Problemi na R2 - Sv. Gera
Autor: 9A1IW u 24. Siječanj 2011, 21:34:40
Citat: 9a7iom  u 23. Siječanj 2011, 21:31:36
9A1IW
Što se tiče rada na R2, slavonskoj i slovenskoj, ja u VT čujem oba repetitora. Slavonski ide Q4-5 a slovenski u šumu ali razumljivo. Ovi koje ja poznajem, ne rade velikom snagom, mahom su usmjereni ka tom repetitoru (Papuk). Ali kad su propagacije dobre, onda to ide začuđujuće daleko. Nemaju oni razloga ometati nikoga nego rade preko svoje 2-ke. Ima i na tom repetitoru ometanja kao i svagdje.
73 9A7IOM

9A3AAN, Niko iz Sunje prolazi kroz oba repetitora. Da se bolje rotira, ne bi ga okidao i ne bi bilo progivora. Nije uopce rijec o namjernom ometanju necijeg rada, kao sto je pravilo na R6, vec o slucajnom stvaranju nepotrebnog QRMa, dakle, neka smanji snagu ili neka se usmjeri prema repetitoru preko kojeg zeli raditi. Nista drugo. Ja isto mogu raditi smetnje na hrpi repetitora, no zato koristim stanicu sa 10W i antenom "na ormaru" (doslovno). Kroz KA R0 i R2 idem bez problema. Kada trebam bolji prolaz, pusta se 50-100W i rotira se oblong.