Hrvatski Radioamaterski Savez

UKV aktivnosti => Repetitori => Autor teme: 9A3DRD u 27. Prosinac 2009, 21:02:36

Naziv: problemi sa repetitorima
Autor: 9A3DRD u 27. Prosinac 2009, 21:02:36
Javljam se nakon dugog vremena,mada dosta redovno pratim forum i sve novosti na njemu,i usput dok ovo pišem pitam se dali je uputno da "novi RA"daje neke primjedbe na rad repetitora. Naime "famozna četvorka" opet ne radi,već cca.20 dana,zatim o lokalnoj "nuli" R0 ne radi isto kao i R7 . stoga se pitam čemu plaćanje članarin savezu,kada ionako nitko kod njih NEZNA da navedeni repetitori ne rade(ili ih nije briga) to je moje individualni zaključak,a vjerujem da ima još istomišljenika.
  Naveo sam samo tri repetitora R4,R7 i lokalnu nulu jer se njima služim najviše.

              lijepi pozdrav i 73 de 9A3DRD  Damir.  ::)
Naziv: Odg: problemi sa repetitorima
Autor: 9A5BB u 27. Prosinac 2009, 22:10:43
Pozdrav Damire....Proraditi će sve na proljeće kad se ide na more. ;)..73 cujemo se 9A5BB
Naziv: Odg: problemi sa repetitorima
Autor: 9A6R u 28. Prosinac 2009, 02:31:17
Damire, nije valjda da očekuješ odgovor od mjerodavnih? ::)



73,9A6R
Naziv: Odg: problemi sa repetitorima
Autor: 9A5CW u 28. Prosinac 2009, 09:31:50
Citat: 9a3drd  u 27. Prosinac 2009, 21:02:36
Javljam se nakon dugog vremena,mada dosta redovno pratim forum i sve novosti na njemu,i usput dok ovo pišem pitam se dali je uputno da "novi RA"daje neke primjedbe na rad repetitora. Naime "famozna četvorka" opet ne radi,već cca.20 dana,zatim o lokalnoj "nuli" R0 ne radi isto kao i R7 . stoga se pitam čemu plaćanje članarin savezu,kada ionako nitko kod njih NEZNA da navedeni repetitori ne rade(ili ih nije briga) to je moje individualni zaključak,a vjerujem da ima još istomišljenika.
  Naveo sam samo tri repetitora R4,R7 i lokalnu nulu jer se njima služim najviše.

              lijepi pozdrav i 73 de 9A3DRD  Damir.  ::)
A da promjenis band? Ili pak vrstu rada, modulaciju? Upoznas nesto drugo osim FM rada i ćakula na R4?

Pozdrav i ugodan zelim.
Pa3k
Naziv: Odg: problemi sa repetitorima
Autor: 9A5TD u 28. Prosinac 2009, 09:32:38
R-4 - Info

1. Kao prvo R4 RADI samo je zakljucan SUBTONOM 254 Hz radi toga sto je NISKA temperatura pogorsala karakteristike duplexera, problem se ne javlja stalno nego povremeno, uglavnom ako se R4 ne otvara "NORMALNO" podton ce ga sigurno otvoriti ukoliko na objektu postoji napajanje 220V

2. R4 ce radi svog polozaja i nadmorske visine morati biti zakljucan SUB-tonom jer je rad na ovakav nacin NEIZDRZIV za vecinu korisnika koji su na slusanju tokom dana, neplanskim postavljanjem nekoliko R4 u susjednim zemljama uzrokovalo je problem.

3. TON subtona biti ce javno objavljen na hamradio.hr i hrvhf.net stranicama tako da svi znaju o cemu se radi.

4. UHF repetitor na UCKI radi savrseno ali ga se jako malo koristi.

5. Velebitski repetitori nece moci biti osposobljeni dok se ne ocisti prilazni put na objekat, kada je to sada objekat bez posade bojim se da cemo malo sacekati dok snjeg ne popusti.

6. Lokalna R0 ce igrom slucaja mozda i danas proraditi ako se organizira ekipica na vasoj RI stani posto moram na Kras radi neke druge intervencije.

Za sve ostale informacije po pitanju repetitora stojim na raspolaganju, naravno za podrucje Istarske, Prim-Ri, i Licko-Senjske zupanije...

73....de 9A5TD  
Naziv: Odg: problemi sa repetitorima
Autor: 9A2KO u 28. Prosinac 2009, 09:38:50
Uvaženi kolega Damire u radioamaterskoj obitelji nema "novihRA" niti starih RA svi smo mi obitelj...

Mi smo odabrali i podržavamo kolegu koji je preuzeo na sebe obavzu da održava repetitore...međutim problem je u kunama...duplexeru....vremenu i zato strpljenja.

Članarina....e moramo je platiti prema Statutu a bogami smo na to opet mi pristali...

Vjerujem da savez zna, umije i hoce...čuti i moj vapaj po pitanju ATV repetitora na Učki.....Eduard 73
Naziv: Odg: problemi sa repetitorima
Autor: 9A4QV u 28. Prosinac 2009, 15:24:57
Evo i Bracani su dobili novu kućicu koju postavljaju na lokaciju. Nadam se da će u nju montirati i repetitor, ako ništa drugo R2, da mogu čuti Kokija preko njega. Zadnji put sam ga čuo preko Splitske nule, ipak nije ok da troši njihovu struju..

Pozdrav
QV
Naziv: Odg: problemi sa repetitorima
Autor: 9A6R u 28. Prosinac 2009, 17:56:59
Ne vidim klima uređaj.Valjda će i on biti doniran jer liti je gori ka u paklu a zimi ka u Sibiru.


73,9A6R
Naziv: Odg: problemi sa repetitorima
Autor: 9A4W u 28. Prosinac 2009, 20:48:07
Adame  zbog čega bi trošio i našu struju   ;)
73 Toma 9a4w
Naziv: Odg: problemi sa repetitorima
Autor: 9A3VV u 28. Prosinac 2009, 21:01:21
Ma ste nekolegijalni... ;D
Naziv: Odg: problemi sa repetitorima
Autor: 9A2BW u 29. Prosinac 2009, 00:29:06
Kad već pitate , klima je u Supetru i čeka montažu ;D
Donator je Brodomerkur kojem ovim putem još jednom
zahvaljujemo  :D
Nema zime ni vrućine, samo malo zlobe... ;)

Dobri Vam praznici , i kako kaže Bandić: idemo delat a ne pričat.. :-*

9A2BW
Naziv: Odg: problemi sa repetitorima
Autor: 9A5CW u 29. Prosinac 2009, 08:15:38
Samo da se ne bi od silne klime prehladila dica, ne forzat pomalo pomalo ;)

GL
Naziv: Odg: problemi sa repetitorima
Autor: 9A7YY u 29. Prosinac 2009, 09:10:28
Citat: 9A2BW  u 29. Prosinac 2009, 00:29:06

Nema zime ni vrućine, samo malo zlobe... ;)


Boje da si ti to napisa nego ja. A tija san, ali bi onda bilo da šta se mišan.

PS
Komentare u svezi & glede "kućice u cvijeću" molim u novi topic. TU

Lijepi pozdrav
Branko 9A7YY
Naziv: Odg: problemi sa repetitorima
Autor: 9A5TD u 29. Prosinac 2009, 12:13:21
Citat: 9A2BW  u 29. Prosinac 2009, 00:29:06
Kad već pitate , klima je u Supetru i čeka montažu

Sada cete imati bolji objekat nego Terzic, biti ce ljubomoran na Vas...

No sve u svemu svaka cast, dokazali ste da se moze sve napraviti kada ima dobre volje i naravno kada se kuca na prava vrata...

Sretno....73...de 9A5TD
Naziv: Odg: problemi sa repetitorima
Autor: 9A2D u 29. Prosinac 2009, 13:06:10
Dječaci na Braču, svaka čast. Jest da niste kućicu stavili na vrh brda, ali sigurno za to ima razloga. GL.

73 de 9a2d
Naziv: Odg: problemi sa repetitorima
Autor: 9A6R u 29. Prosinac 2009, 15:26:49
Ne  radi se o nikakvoj zlobi.Bolje poradite na čistoći i širini signala ovu zimu pa da na proliće i mi ostali možemo radit konteste osim 9A7B.


9A6R
Naziv: Odg: problemi sa repetitorima
Autor: 9A7YY u 29. Prosinac 2009, 16:27:08

Naslov teme je ...............problemi sa repetitorima.

Bilježim se
Branko 9A7YY
Naziv: Odg: problemi sa repetitorima
Autor: 9A4OE u 29. Prosinac 2009, 16:33:13
Edi nakon pedeset let ca se bavis radioamaterizmom sad ce ti zapret i R4, nakon ca su ti zaprli atv.
Ako je R4 javno dobro HRS-a, tj. treba da sluzi svim clanovima HRS-a, stavljanje bilo kakvih ogranicavajucih opcija je protivno tomu.
Ograniciti, onemoguciti nekome pristup repetitoru moguce je jedino na lokalnim (privatnim) repetitorima.
R4 to sigurno nije i svi clanovi HRS-a imaju pravo koristiti ga bez ikakvih ogranicenja.
Ako se zeli smanjiti upadanje talijanskih radioamatera zasto se ne ukljuci opcija tonskog aktiviranja repetitora 1750 Hz (mnogi talijanski repetitori su konfigurirani tako i to je valjda nekakav standard u EU) sto svaki radioamaterski uredjaj ima od onih najstarijih do danasnjih modernih, dok sa subtonom to nije slucaj.

Citat: 9A5TD  u 28. Prosinac 2009, 09:32:38
R-4 - Info
neplanskim postavljanjem nekoliko R4 u susjednim zemljama uzrokovalo je problem.
73....de 9A5TD  

Sto je HRS-ov menadjer za UKV poduzeo po tom pitanju?
Naziv: Odg: problemi sa repetitorima
Autor: 9A4W u 29. Prosinac 2009, 17:53:22
Vlado pozdrav u pravu si nije na vrh brda ali je zato na vrhu gore. (778 m )

73 Toma 9a4w
Naziv: Odg: problemi sa repetitorima
Autor: 9A6R u 29. Prosinac 2009, 17:55:19
OK,problemi sa repetitorima...
Ima već priko 13(trinaest)mjeseci da ne radi rep.R2 na otoku Braču!
Navodno je pokvaren pa se možda i dalje popravlja?Hoće li itko od mjerodavnih izać sa kakvom informacijom u svezi ovog problema.Smatram da je period od preko godinu dana bez rep.predug.Već me dosta ljudi nazvalo i pitalo o sudbini R2 Brač,na žalost ni ja kao i kolege još uvijek nemamo nikakvu informaciju.
Jedino što sam načuo da se navodno namjerava postaviti digitalni rep.na otok Vis.Osobno smatram da bi to bio skup promašaj ali tu temu neću sada dalje otvarati.

Lipi pozdrav

9A6R
Naziv: Odg: problemi sa repetitorima
Autor: 9A5TD u 29. Prosinac 2009, 20:50:56
Citat: 9a4oe  u 29. Prosinac 2009, 16:33:13

Ograniciti, onemoguciti nekome pristup repetitoru moguce je jedino na lokalnim (privatnim) repetitorima.
R4 to sigurno nije i svi clanovi HRS-a imaju pravo koristiti ga bez ikakvih ogranicenja.
Sto je HRS-ov menadjer za UKV poduzeo po tom pitanju?

Slusaj ..4OE, da ovo nije public portal rekao bih ti ne seripotrski !

Ako ce kod subtona biti javan i dostupan na portalima onda to znaci da je pristup repetitoru slobodan i javan, mani se price o ogranicenjima i zabrani, ne sipaj ulje na vatru kada vise ionako nema sto gorjeti....

Koji HAM uredjaj za UKV od 1999g. na dalje nema CTCSS, ja imam neke vokce jos iz 1992/3 i svi imaju CTCSS !!!

To je privremena mjera koja je neophodna a moze se daljinski kontrolirati, ukoliko se stanje sredi moze se uvijek iskljuciti.

Sto je HRS-ov menadjer poduzeo po tom pitanju mogao si procitati u zapisniku sa zadnje sjednice IO u Dec-2009.

Tvojom logikom i HRT ogranicava pristup javnoj televiziji jer gasi Analogiju ?1?

NHF....73......de 9A5TD

Naziv: Odg: problemi sa repetitorima
Autor: 9A4QV u 29. Prosinac 2009, 21:09:56
Ugrađujem CTCSS  i tonski poziv u Contest-25, cijena sitnica.
Informacije i uputstva za "Uradi sam" majstore na stranici:
http://burza-frustracija.blog.hr/2009/03/1626026244/psihijatrijski-hotline.html

Vratite mi AM!! i Analognu televiziju

QV
Naziv: Odg: problemi sa repetitorima
Autor: 9A4OE u 29. Prosinac 2009, 22:53:01
Ja sam iznio svoje misljenje svidjalo se to kome ili ne.
Uporno se izbjegava odgovor zasto nemoze aktiviranje repetitora sa 1750 Hz.
Bas i ne vidim iz onog zapisnika sto ga spominjes sto je ukv menadjer poduzeo po pitanju smetnji sa talijanske strane.
Naziv: Odg: problemi sa repetitorima
Autor: 9A5TD u 30. Prosinac 2009, 00:13:40
>Uporno se izbjegava odgovor zasto nemoze aktiviranje repetitora sa 1750 Hz.

Moze ali recimo da je ovo puno bolje i modernije rjesenje, osim toga ocito ne slusas bas puno R4 jer bi inace znao sa koliko ljubavi neki pacijenti stiscu bas taj 1750 i pile ostale po mozgu. Radi cega bi prije svake relacije korisnik morao klikati taster za 1750 i onda taster za TX, ako taj ton uprogramiras kao PRED-ton moras ga slusati u svakoj relaciji sto bas i nije ugodno.   Osim toga kada se do kraja podesi R4 imat ce jos cca 10dB bolju osijetljivost nego sada sto znaci jos vise upada sa svih strane.

>Bas i ne vidim iz onog zapisnika sto ga spominjes sto je ukv menadjer poduzeo po pitanju smetnji sa talijanske strane.

SA Talijanima po tom pitanju NEMA nikakvog dogovra i valjda si do sada to shvatio, nasa Ucka je kota koja dominira i ako im smetamo neka se micu sa tog kanala ili idu na Alfa kanale kao sto su i do sada radili, UHF smo morali prebaciti na drugu frek. radi toga sto su oni bili jako spremni na dogovor. EU shift za 70 cm je -7.6 MHz, dok su oni naselili masu repetitora u taj band sa -1.6 MHz. Mi se mozemo dogovarati sa EX-YU drzavama i to je dobar pocetak. 

RADIOAMATERI su uvijek bili konstruktori, imrovizatori i ISPRED neke komercijalne tehnike, zar su danas spali na to da nece koristiti repetitor radi SUBTONA koji se koristio na ovim prostorima jos 70-ih godina u radio- komunikacijama profesionalnih sluzbi, budimo realni.... radi nekih koji su se malo uljenili ili usli u kolotecinu SVE bi trebalo stati na prepravljenoj KRKI ili Iskri TR-40, ja mislim da NE.
Naziv: Odg: problemi sa repetitorima
Autor: 9A4QV u 30. Prosinac 2009, 00:55:56
Tako jeeeeee, povikaše seljaci, i izvadiše svoje KRKE sakrivene ispod kreveta. To su one sa metalnim kutijicama pune voska  ;D
I onda prije nego ih pripališe (mislimo na KRKE je li) napraviše CTCSS encoder sa jednim picem:

http://homepages.picknowl.com.au/wavetel/ctcss14.zip

i onda se sjetiše da je pic 16f84 skuplji nego pic 16f628 pa prionuše na disasembliranje 84-tvorke i asembliranje 628-mice i dobiše:

http://www.electro-tech-online.com/micro-controllers/94146-16f84a-code-16f628a-code.html

i onda kazahu: Tehnika - narodu, a narod je neće, te pripalihu (pazi ovu riječ - pripalihu, da se
?!=")#($/ od smijeha) svoje KRKE ali morti i SUTLE te sa osmjehom na licu stisnu mikrofon znajući da će se repetitor otvoriti magičnim CTCSS tonom koji su sami napravili svojim rukama, znanjem, i tuđim hex kodom  ;D , da bi ponosno rekli svoju pozivnu oznaku (po mogućnosti jednu od onih koje ne postoje u pravilniku, tipa 9A50GODINAPOBJEDEINGEMARASTENMARKAUGARNISHPARTENKIRCHENU).

Naravno sa druge strane bi se ushićeno javio isti takav stručnjak za gubljenje vremena i trošenje struje te guranje radio valova kroz žičanu antenu te rekao: ovdje kod mene pada kiša i molim te pošalji mi qsl-ku za ovaj qso.

Naravno ovaj drugi bi ga pitao što ti je to qso, misliš valjda na ovu pričaniju?

I onda bi netko stisnuo 1750 Hz i pregazio stručnjake.

Nego niste mi rekli koje ste brojeve stisnuli na onoj telefonskoj anketi?

QV


Naziv: Odg: problemi sa repetitorima
Autor: 9A3GE u 30. Prosinac 2009, 01:24:33
Tako je Adame i Damire..(5TD)..   ma neka krkandusi i slična opogonjena za FM rade još ove godine....na godinu dolazi ganz novi D-star na Učku pa neće pomoći ni ova Adamova teknika-narodu ...da programiraju PIC-u da bi dobili sub-nad ispod štatijaznam koji ton za otvarenje repetitora..! Teknika narodu-narod je neće...? M.
Naziv: Odg: problemi sa repetitorima
Autor: 9A5CW u 30. Prosinac 2009, 09:11:34
Dosta nam je pendreka i pendrek antena - povikaše seljaci.
A ove PICE(eve) ostavite za tmurne ladne zimske noci ;)
Stiscem 2ojku na R4 ma mi se niki z druge strane ne javlja? Su pošli ča?
Naziv: Odg: problemi sa repetitorima
Autor: 9A4OE u 30. Prosinac 2009, 13:56:38
Citat: 9A5TD  u 30. Prosinac 2009, 00:13:40
..., ako taj ton uprogramiras kao PRED-ton moras ga slusati u svakoj relaciji sto bas i nije ugodno.   Osim toga kada se do kraja podesi R4 imat ce jos cca 10dB bolju osijetljivost nego sada sto znaci jos vise upada sa svih strane.

Interesantna opaska  glede predtona, dobro kazes da bas ne slusam R4 trenutno, sam udaljen cca 300km od njega, ali dok sam bio blize vidim, cujem da vas dosta radi sa motorolama i vise manje svi imate ukopcane predtonove.
Veca osjetljivost veci problemi.
Od postavljanja R4 (valjda vec nekih 40-tak godina mozda i vise) uvijek je bilo problema sa talijanima, uvijek se nadje nekoliko njih koji namijerno rade sa velikim snagama da bi ometali nase postaje bilo to repetitorski kanal ili simpleks. Mislis da nece biti ista situacija ako se stavi subton?
Meni je jasno da ti zelis samo da se stvar sredi kako treba, ali nemora se svatko slagati sa tobom u svemu.

Preporuka IARU je 1750Hz, a alternativa CTCSS i DTMF
Naziv: Odg: problemi sa repetitorima
Autor: 9A7KXP u 31. Prosinac 2009, 15:53:11
ma mogu sa žaljenjm reči da nisam tu doma tj da ne kužim te ton i cdtv kodove baš najbolje ???
Naziv: Odg: problemi sa repetitorima
Autor: 9A3IV u 31. Prosinac 2009, 16:15:23
Ma treba staviti subtonove na repetitore. Ako imaš dva ili više repetitora na istom kanalu sa subtonom možeš birati kojeg ćeš okidati. Tako one ostale ne okidaš. Koji je subton trebao bi repetitor slati telegrafijom kad šalje i identifikaciju. Tako svatko može i ako je u prolazu i ne javlja se redovno na repetitoru podesiti subton i javiti se.

Svi koji neznaju telegrafiju će sad baciti drvlje i kamenje na mene. A svi oni koji koriste motorole i slične uređaje koji imaju programiran subton će povikati još jače. A manjina koja zna telegrafiju i koristi amaterske uređaje koji se podešavaju tipkama na prednjoj ploči će šutjeti i biti ih baš briga.

Sretna Nova godina svima, puno novaca, ića i pića i onima koji znaju i onima koji neznaju telegrafiju. Onima koji koriste amaterske uređaje, Motorole i onima koji sami grade uređaje. Onima sa malom antenom (0 dBi) i onima sa velikom (43 dBi).

Damir
Naziv: Odg: problemi sa repetitorima
Autor: 9A7KXP u 20. Veljača 2010, 20:38:34
Citat: 9A7KXP  u 31. Prosinac 2009, 15:53:11
ma mogu sa žaljenjm reči da nisam tu doma tj da ne kužim te ton i cdtv kodove baš najbolje ???

Ha,ha u zadnje vrijeme sam ih skoro pa diplomirao,dobra stvar. ;)