Kao što naslov kaže sa novom modernom tehnikom , koliko se iz liste repetitora može vidjeti, jako slabo pokrivanje.
Nekad su ljudi održavali u ispravnom i potpuno radnom stanju, jako zastarjele repetitore i RH je bila vodeća u ovim krajevima po repetitorskoj mreži na 2 metra. Ljudi su bili visoko motivirani da repetitor uvijek ispravno radi i da bude dostupan svima koji ga čuju. Dobro neko vrijeme je isprika bila rat. Rat je zavšio već prije prilično vremena, pa nemože biti isprika. Ja ne znam gdje to postoji pokrivenost repetitorskom mrežom? Ako su to prostorno male enklave velikih gradova, to nije pokrivenost RH. Amateri naime žive i izvan velikih gradova. Meni je dvometarska stanica stalno na pretraživanju opsega. I ništa. Tebao bi čuti barem jedan domaći repetitor ali nema signala. Kamoli aktivnosti na repetitorskim kanalima.(Ako i ima nekakvog signala po cijeli dan nikakve aktivnosti) Izuzetak su repetitori iz susjedne države.
Dakle sa pvog mjesta po kvaliteti i pokrivanju spali smo na zadnje mjesto. A koristili smo stare ,zastarjele repetitore preuređene za amatersku službu i sve je radilo i iznad očekivanja. Nekad sam R8 sa Psunja imao kao lokalni repetitor, jači nego repetitor iz susjedne države(Zračne linije puno bliži) koji i sada radi, ali R8 nikad nije zatajila. Imam dojam da sve ove Motorole i slično treba poskidati i metnuti stare dobre sa srcem sklepane Elting ili slične oldtajmere koji će raditi.(Ključna riječ je raditi.)
Znam da se mene ništ ne pita ali opet je ostala visjeti u zraku ona ključna riječ.
Nadam se da će ipak proraditi kao nekad ili bolje ako do tada vlast ne ukine repetitorsku mrežu na 2 metra.
Štovani Zoki,
kljucna rjec u tvom komentaru je "SRCE", da sa srcem jer radioamaterizam nije hobi vec LUBAV a nje ne da nema nego je devastirana.
Ako ljubavi nema onda treba za sve odrediti cjenu i neka profesionalci pocnu odrzavati repetitore. :-[
Eduard od Crikvenice
Citat:Tebao bi čuti barem jedan domaći repetitor ali nema signala. Kamoli aktivnosti na repetitorskim kanalima.(Ako i ima nekakvog signala po cijeli dan nikakve aktivnosti)
u ovoj rečenici si sam dao odgovor na svoj post.. aktivnost i interes ljudi glavni je preduvjet postojanja bilo čega..
Nikad baš nikada profesionalci,osim ako su i sami radioamateri nemogu niti ih je briga održavati amaterske repetitore. Takvih nema puno. Složiti repetitor da radi uopće nije teško, složiti ga da radi donekle dobro je posao. A složiti ga da radi jako dobro je stalna briga o to malo elektronike. Što bi ja rekao dadiljanje. Netko uvijek mora biti spreman u svako doba godine da skokne do lokacije gdje je repetitor da vidi što ne valja , sitnice pregleda i ugodi ali koje stvaraju razliku između upotrebljiv neupotrebljiv. Lako je sa lokalnim repetitorima i dostupniji su a i ispad iz rada neće pogoditi puno ljudi.
Magistralni repetitori su nešto sasvim drugo. Bez održavanja nikakva skupa marka repetitora neće dugo raditi. 8)
Radioamateri su obično kao crkveni miševi što se novaca tiče, dakle nemogu si priuštiti taj luksuz da nekom plate održavanje repetitora. Dok je to bilo na dobrovoljnoj bazi, je bilo šarenilo repetitora ali radili su.
Slušam R2 valjda sa Papuka, jak signal, stalno je u predaji, očito se otvorio squelch ali nema nikog da ga malo zavrne preko praga squelcha , da zovem CQ na repetitoru , toliko nepismen nisam. Ali žive duše nema. Uostalom nemogu niti proći kroz repetitor iako ga jako dobro čujem , punu skalu. Po mome to nije ispravno podešen repetitor makar pozlaćen bio.
Sada kada je knjiga pala na dva slova to jest samo dva amaterska razreda bilo bi dobro da repetitor na kojem nema nikakve gužve koristi za obuku. Meni je nepojmljiva obuka na kratkom valu , koliko god signal bio slab. A razdešen repetitor kojeg primam sa više od 9 S jedinica a ni pod razno nemogu aktivirati je po mome jedino izvor smetnje iako je na amaterskoj frekvenciji. Također satima nisam čuo identifikacijsku oznaku repetitora. Valjda to tako ide Ukidanje telegrafije kao obaveznog znanja povezano je sa mržnjom i averzijom prema osnovnom modu rada. >:(
Nakon više tjednog boravka u okolici Splita mogu reći
da ima repetitora (R2 - Hvar, R5 na Biokovu i njegov brat na 70cm) i oni rade zadovoljavajuće samo ni traga ni glasa na njima.
Čuo sam čak OK stanice koje se dogovaraju "s plaže" na
lokalnom R0 ali naših stanica uopće nisam čuo.
Jedini čovjek s kojim sam radio i to na njegov CQ poziv je bio Tom 9A4W.
Naravno, bio je tu i Renny 9A6R ali to smo dogovorili SMS-om unaprijed.
Koliko god tehnologija bila napredna još uvijek prema kući osim mobitela naravno razgovaram iz mobila i to preko HF na 3.5 MHz kao da se radi o Kanadskim ili Australskim prostranstvima.
73's
Igor
9A4CD
Prije par dana sam otkrio zašto nam repetitori ne rade, pogledajte ovdje.
http://www.hamradio.hr/index.php?option=com_docman&task=doc_download&gid=9 (http://www.hamradio.hr/index.php?option=com_docman&task=doc_download&gid=9)
I prije su postojali fiksni telefoni pa su ljudi ipak razgovarali sa fiksnih lokacija, dakle od kuće ili s posla neki, a ne telefonom. Mobitel nemože biti izgovor za gašenje aktivnosti na repetitorima. Čas posla bih nagovorio ove mlađe sa P kategorijom, i postavio kakav lokalni repetitor ali sad slijedi 1001 problem, lakše bih unajmio mlazni avion nego zakonsku regulativu o postavljanju repetitora sredio.Ja imam masu homemade radiouređaja koji birokratske stupice nemogu proći. Sve mora biti kupljeno proizvod neke čuvene firme da može biti registrirano. Stara "dobra" red tape. :(
Gdje je tu samogradnja. ???
Ak je tak kako pišeš Igore onda si posljednji Mohikanac(nisam ni ja ništ drugačiji) 8)
Dakle sve se svodi na politiku :( a mene su učili amaterizam i politika neidu skupa 8)
Čitao tekst, e pa koješta je sve moguće ???
E, moj Zoky, to što sam napisao je samo
dio iskustva koja sam doživio u Splitu a,
drugi dio je onaj interesantniji i odnosi se na
gašenje repetitora (još uvijek je ugašen) i to iz razbibrige
čisto da se vidi "da nas ima".
73's
Igor
9A4CD
Igore ja bih od šrota sklepao repetitor (siguran sam da bi mnogi to bolje uradili ali ako bih ga ja lako sklepao, nazdravlje) da radi, dobro bez dupleksera jer je duplekser za 600 khz jako skup, svi su dijelovi prošli proces stvarnog starenja i neće se više električki mjenjati, ali zakon, ma nije to Jumbo jet da ak nije svakih sto sati detaljno atestiran nesmije raditi. Ma koga će repetitor oštetiti ili ugroziti da se zakonski zateže sa pravilima(previše strogima) o tome kakve tehničke specifikacije mora imati repetitor amaterski(napomena na amaterski) :(
Pa nema cijela amaterska zajednica novaca za pokrivenost kao nekad, zato i jesu nekad bili nekad prerađeni repetitori ali su radili. Eduard 9A2KO je po mome najbolje objasnio razliku voljeti amaterizam ili ne. Onaj tko voli amaterizam nije mu ni teško pentrati se po lokacijama i sitne greškice popravljati. Naime ak je nešt kompliciranije repetitor mora dolje, a mi nismo profi služba da odmah pored stoji zamjenski repetitor kojeg treba samo ukopčati da radi. Ako je imalo istina što nam je 9A7YY postao ??? pa taj čovjek koji ima takve stavove treba biti barem svjetlosnu godinu daleko od nas. ???
Inače samo šteta , koristi nikakve od plaćenika. 8)
Što se tiče gašenja repetitora u tijeku QSO-a to je čisti bezobrazluk i anarhija, i pokazuje stupanj kulture onog tko je "dobio zakon i ključ od repetitora" u ruke. :o
The most important thing
Citat:aktivnost i interes ljudi glavni je preduvjet postojanja bilo čega..
Točno i nitko nikog nije olovnom polugom "nagovarao" da bude radioamater. Određene privilegije kao radioamateri nose nam i određene obaveze, ako nikakve druge onda moralne obaveze. 8)
Citat: 9A3HP u 03. Kolovoz 2007, 16:52:13
Što se tiče gašenja repetitora u tijeku QSO-a to je čisti bezobrazluk i anarhija, i pokazuje stupanj kulture onog tko je "dobio zakon i ključ od repetitora" u ruke. :o
Ma dobro, u ovom slučaju nije bilo gašenje u toku QSO-a nego
čim se nešto napravilo da taj repetitor nije samo "radio-far"
koji tu i tamo daje ID nego se počne skupljati društvo,
domaći i strani ljudi-turisti na njemu i da zbog toga
"netko" ide gasiti repetitor je krajnje neozbiljno. Možda
je bolje da je uključen i da ga nitko ne koristi. O tome se radi.
I ovako ima dosta problema s održavanjem repetitora
da za ovakve ispade stvarno više nema mjesta.
Možda je došlo vrijeme da se vidi gdje su svi repetitori,
da li ljudi koji su ih nekad održavali žele to i dalje
obavljati (nije grijeh reći da ne mogu samo je važno
da to i kažu da bi ostali znali i organizirali se drugačije),
ako nema nikoga za pojedini repetitor na žalost (po meni)
nema druge nego bi slijedilo njegovo skidanje s lokacije i postavljanje
repetitora na lokaciji i mjestu
gdje bi imao nečiju brigu, pažnju
i skrb.
73's
Igor
9A4CD
To se slažem sa skrbi, eto ja sam tu na državnoj granici, a i granični prijelaz je tu, nebi bio viška lokalni barem repetitor, a signal bi išao i preko granice, pa nek i za nas čuju, ak pogledaš callbook mene zbog neurednog plaćanja nema u callbook-u ali ima jedan drugi kolega tu dvjestotinjak metara od mene dalje , dakle dvojica starijih koji se u tehniku dovoljno razumiju da mogu non stop održavati u radnom stanju kakav lokalni repetitor. Ljudi uvijek ima, malo su zeznuti magistralni repetitori jer su na nepristupačnim mjestima postavljeni. Ali nema toga što se nemože baš nikako rješiti.