Autor Tema: UZEMLJENJE - ali zaozbiljno  (Posjeta: 16014 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A6NDD

• Master
  • 9A6NDD
    • 9A6NDD Blog
UZEMLJENJE - ali zaozbiljno
« : 01. Travanj 2009, 14:26:59 »
Trenutno imam uređaj i kompjutor uzemljene preko radijatora od centralnog grijanja. Nemam baš neke prevelike mogučnosti za postavljanje raznih traka u velikim dužinama u dvorištu. Kako o uzemljenju nemam baš previše znanja imam par pitanja:
1. da li je dobro uzemljiti uređaje preko radijatora ?
2. Kako izmjeriti pomoću unimera da  li uzmeljenje radi (tj. da li je dobro u barem nekoj mjeri)?
3. da li ima kakva zamjena za uzemljenej,a da to nije polaganje traka u zemlju (čuo sam za neku sondu)?
4. Spoj od uređaja do uzemljenja (točke gdje stvarno ide u zemlju), od kakve žice ili sličnog materijala treba biti? Da li može biti od recimo par kvadrata debele  bakrene žice ?
5. Isto pitanje kao pod 4,samo vezano uz antene (mislim zbog gromova)

Offline 9A2JK

• Život posvećen forumu
    • 9A2JK Amateur Radio Site
Odg: UZEMLJENJE - ali zaozbiljno
« Odgovori #1 : 01. Travanj 2009, 15:29:24 »
Bravo za otvaranje teme. Ovo je tema o kojoj zaista želim raspravljati.

Za početak, kratko, po rednim brojevima pitanja:

1.   NE, ni pod prijetnjom pištolja!
2.   Sa unimerom nikako! (Uzemljenje možeš napraviti kvalitetno, a da ništa ne moraš mjeriti).
3.   NE, NEMA ZAMJENE ZA UZEMLJENJE (sori za vikanje!)
4.   Može biti od debele bakrene žice, ali ne od par kvadrata, nego od mnogo puta po par kvadrata.
5.   Isti odgovor kao i pod 4.

Za konkretnije odgovore trebali bi znati da li imaš poseban antenski stup (njega trebaš uzemljiti),
da li na kući imaš gromobransko uzemljenje,  da li oko kuće možeš kopati za uzemljenje i sl.
Bez ukapanja trake i uzemljivača nema ništa od gromobranske zaštite.

Očekujem da će se i drugi javiti sa prijedlozima i iskustvima.

73
Martin 9A2JK
Nije znanje znati i za sebe ga zadržati, nego je znanje znati ga podijeliti.

Offline 9A6NDD

• Master
  • 9A6NDD
    • 9A6NDD Blog
« Odgovori #2 : 01. Travanj 2009, 16:06:24 »
Skidam odmah žicu s cijevi od grijanja !

Nemam gromobran na kući i malo sam ograničen s veličinom dvorišta. U dvorištu i nije zemlja nego nasip od skoro 1 m raznog pijeska i kamena.

Antenski stup i nije neki stup (barem za sada koji imam) već se radi o oko 4 metra pocinčane cijevi na koju bi trebala doći neka antena za 2 m.  Sada su na tom stupu TV antene.

Nekak mi se od svega najednostavnije čini onaj odgovor o debeloj žici. samo kuda je spojiti  ???

Offline 9a3mr

• Master
« Odgovori #3 : 01. Travanj 2009, 21:39:17 »
Za ono pod 4.   http://remeeus.eu/english/hamradio/artificial_ground.htm ili http://www.mfjenterprises.com/man/pdf/MFJ-931.pdf

Ja ne koristim nikakvo uzemljenje, već godinama. Nemam uvjete za ispravno uzemljenje a iz iskustva sa QRL-a znam da je bolje nikakvo uzemljenje nego loše.

Ako nemaš uzemljenje na kući problem ti je praviti uzemljenje za stup. Ako su na tom stupu bile antene za tv i nikad se ništa nije dogodilo, malo je vjerovati da će se išta dogoditi ako staviš antenu za 2m.

Pozdrav
Rolando 9A3MR

Offline 9a3qb

• Newbie
  • *
« Odgovori #4 : 01. Travanj 2009, 21:52:07 »
Pocinčana cijev 2,5 - 3 cola zabijena u zemlju u dužini 3 metra daje od nekih 6 ohma na više. Za usporedbu uzemljenje u domaćinstvu zadovoljava ako je otpor do 20 ohma.
                      73! 9A3QB

Offline 9A3VV

• Život posvećen forumu
« Odgovori #5 : 02. Travanj 2009, 00:08:05 »
Otpor uzemljenja ne smije biti već od 0,5 oma! Ja sam nedavno ukopao 25 metara pocinčane trake 25×4 mm, izvukao je uz zid do visine od 2 metra, od nje do cijevi na kojoj je vertikalka imam nekih 12-13 metara bakarnog užeta od 35 "kvadrata" i nisam siguran da je ovo što sam napravio dovoljno dobro. Nabavio sam mjerač uzemljenja ali nekompletan, dobio sam naknadno žice, sad moram naći bakarnu šipku za sonde pa to probati izmjeriti. Najveći mi je problem teren, sloj zemlje je svega 15-20 cm, ispod su slojevi kamena koje je trebalo razbijati krampom, štemalicom...  Uglavnom, uspio sam traku ukopati na dubinu od 50 cm, iskopani sam kamen djelimično zamijenio zemljom pa što bude... A što će me tek snaći jednoga dana kad (bolje rečeno ako) budem kopao rupu za stup...
73 Damir 9A3VV
(CTC, FISTS, QCWA)
Use and enjoy Morse code operation - fundamental to ham radio.

Offline 9A9L

• Život posvećen forumu
« Odgovori #6 : 02. Travanj 2009, 00:35:36 »
Pozoves splitski Konstruktor Oni su se specijalizirali za kopanje rupa u kamenju. Znam pouzdano. I rjesio si za stup...hehe
73's de Leon 9A9L
WWW.9A9L.COM

Offline 9A2JK

• Život posvećen forumu
« Odgovori #7 : 02. Travanj 2009, 10:26:35 »
Zaštitno električno uzemljenje i gromobransko uzemljenje nije isto i ne može
se mjeriti sa istim instrumentima. Impedancija električnog zaštitnog uzemljenja
mjeri se na 50 ili 60 Hz, dok se impedancija gromobranskog uzemljenja mjeri
za mnogo više frekvencije (više od 1 MHz).

MFJ-931 Artificial Ground ili u samogradnji, nije zamjena za zaštitno
*** gromobransko *** uzemljenje.

Glede statističke mogućnosti udara groma (''nije nikada do sad''), ima osnove,
ali ja bi radije bio ''u dobrim odnosima sa Svetim Ilijom''.

Duljina šiljka zabijenog u zemlju ne bi trebala biti više od 2 m jer se
(zbog impedancije) gubi svrha. 2 m je dovoljno.

Ja bi gromobransko uzemljenje kuće napravio na slijedeći način:
Pocinčanu traku za uzemljenje (negdje oko 25 x 4 mm) zakopao bi okolo kuće.
Ako teren oko kuće nije zemlja, traku bi zakopao na 30-ak cm, odnosno koliko ide,
ali bi duž cijele trake zabio šiljke od pocinčane cijevi 3/4 cola. Razmak između šiljaka
mora biti dvostruka duljina šiljka. Npr. ako je šiljak 1,5 m, onda na udaljenosti
svaka 3 m. To je onaj dio koji je u zemlji.

Pogledaj na drugim kućama kako izgleda gromobransko uzemljenje od pocinčane trake.
Na krovu, uzduž sljemena krova, po cijeloj dužini ide taka koja se spušta na dva
mjesta do trake koja je ukopana u zemlju. Važno je da se traka ne savija pod pravim
kutom, mora biti blagi luk. Traku i šiljke možeš zavariti i onda var zaštititi sa
nekakvim premazom.

73
Martin 9A2JK

Offline 9A6NDD

• Master
  • 9A6NDD
    • 9A6NDD Blog
« Odgovori #8 : 02. Travanj 2009, 10:39:24 »
Ja bi mogao recimo zabiti 2 cijevi dužine 2 m u zemlju i povezati ih s 4-5  trake, ako bi to bilo dosta za uzemljiti uređaje. Za gromobran nemam mjesta, pogotovo ne kopati oko kuće.

Offline 9A2JK

• Život posvećen forumu
« Odgovori #9 : 02. Travanj 2009, 11:59:50 »
Zaštitu od groma treba ozbiljno shvatiti.
Ako u tvojem području nema često udara gromova,
možeš se nadati da će sve biti OK. To je samo nada…

Ako ne dižeš visoke antene, možeš se nadati
da tvoje žice neće promijeniti situaciju ....

Princip gromobranske zaštite u suštini je vrlo jednostavan:
kod udara groma, odvesti energiju kuda ti želiš.
U praksi je to mnogo teže izvesti, ali je moguće.
Svaki slučaj je zaseban slučaj i zato je gotovo nemoguće
dati odgovoran savjet ovako, ''na pamet''.
Tim više što nisam stručnjak.

Mogu napisati kako sam ja to kod sebe napravio, a nakon
opširnog ''istraživanja'' po literaturi i internetu.
Napravio sam gromobransku zaštitu kuće prema
Hrvatskim propisima.

Antensku stup mi je 50-ak metara iza kuće.
Njega sam također uzemljio. Ti nemaš stup,
pa to sad neću opisivati. Samo dodajem da sam
ta dva uzemljenja međusobno spojio sa istom
trakom/žicom od koje je napravljeno uzemljenje.
To je kritično važno!

Svi uređaji moraju biti spojeni u *** jednu *** točku.
Od te točke ide jako debela žica (zapravo 4 kom
jako debelih žica) van na uzemljenje, u mjesto na
kojem je spojeno uzemljenje kuće i stupa.

Uređaji su spojeni u jednu točku tako da od svakog
uređaja ide jedna debela žica u tu jednu točku.
Nikako ne spajati uređaje serijski i onda na uzemljenje.

73
Martin 9A2JK

Offline 9A3VV

• Život posvećen forumu
« Odgovori #10 : 02. Travanj 2009, 18:52:14 »
...
Glede statističke mogućnosti udara groma (''nije nikada do sad''), ima osnove,
ali ja bi radije bio ''u dobrim odnosima sa Svetim Ilijom''.
I ja bih ;) Nekih dvjestotinjak metara od moje kuće prolaze dva DV (od 10 i 35 KV) pa se uvijek nadam da će, ako već nešto pukne - puknuti u jednoga od njih.
Citat:
Ja bi gromobransko uzemljenje kuće napravio na slijedeći način:
Pocinčanu traku za uzemljenje (negdje oko 25 x 4 mm) zakopao bi okolo kuće.
Ako teren oko kuće nije zemlja, traku bi zakopao na 30-ak cm, odnosno koliko ide,
ali bi duž cijele trake zabio šiljke od pocinčane cijevi 3/4 cola. Razmak između šiljaka
mora biti dvostruka duljina šiljka. Npr. ako je šiljak 1,5 m, onda na udaljenosti
svaka 3 m. To je onaj dio koji je u zemlji.

I ja bih (ponavljam se?) ali mi okolnosti ne dopuštaju (konfiguracija parcele, položaj kuće itd...). A o bušenju rupe dubine veće od metra za kakvu cijev ne mogu ni razmišljati. Bušaću garnituru dovesti košta jako puno, kompresor također, štemalica nema tako dugačka svrdla...
Citat:
Pogledaj na drugim kućama kako izgleda gromobransko uzemljenje od pocinčane trake.
Na krovu, uzduž sljemena krova, po cijeloj dužini ide taka koja se spušta na dva
mjesta do trake koja je ukopana u zemlju. Važno je da se traka ne savija pod pravim
kutom, mora biti blagi luk. Traku i šiljke možeš zavariti i onda var zaštititi sa
nekakvim premazom.
Znam kako to treba biti izvedeno, na neki mi je to način struka (iz koje sam odavno otišao tako da sam tu već popriličan stranac :(), ali kad se čovjek nađe u situaciji kao što je moja nema mogućnosti izbora nego se mora probati uglaviti u zadane okvire. Da XYL-ki predložim gradnju nove kuće koju bih mogao propisno zaštititi bojim se da bih se brzo našao u onoj košulji kojoj se rukavi vežu ukriž ;D. A nema se ni šoldi... :-[

Sve u svemu - rješavam kvadraturu kruga...
73 Damir 9A3VV
(CTC, FISTS, QCWA)
Use and enjoy Morse code operation - fundamental to ham radio.

Offline 9A4TA

• Junior Member
  • **
    • http://www.9a4ta.info
« Odgovori #11 : 06. Svibanj 2009, 00:45:09 »
Drago, veliko je pitanje što želiš postići sa tim uzemljenjem? Bezuvjetnu zaštitu od udara groma ili želiš mirno spavati i misliti kako si dobro zaštićen. Ako nemaš nikakvo uzemljenje, tada je bolje bilo kakvo nego nikakvo. U idealnim uvjetima bi čak i radijator mogao poslužiti, s obzirom da kotlovnica redovito ima kvalitetno uzemljenje. Nažalost što si dalje od kotlovnice to su veći  prijelazni otpori na spojevima i ventilima, korozija radi svoje, uporaba teflonske trake za brtvljenje i silikona povećava prijelazni otpor, a majstori se danas svakako pomažu i na spojeve svašta stavljaju - stoga radijator nije dobro rješenje.

Nisi napisao kako je izvedena električna instalacija u kući; imaš li kvalitetno zaštitno uzemljenje ili su sve utičnice 'nulovane', imaš li zaštitnu strujnu sklopku (FID-ovka), možda katodne odvodnike, stanuješ li u privatnoj kući ili stambenoj zgradi, stara zgrada ili novogradnja, ide li struja i telefon zračnim putem ili podzemno, koja je nadmorska visina, kakve su zgrade oko tebe, što je ispod tog pijeska oko objekta - čista zemlja ili stijena... Ako je kamen - najbolje je da se preseliš iz Velike u Slatinu pa možemo skupa na Ivačku glavu. ;)

Idealna zaštita objekta i 'žive sile' od udara groma je faradejev kavez. Potrebno je postaviti standardnu pocinčanu traku po cijeloj duljini krovišta i oko svakog dimnjaka (ne samo da viri iznad - mora se napraviti obruč) i spustiti je najmanje na 4 ili 6 mjesta tako da se formira kavez. Pocinčana traka se spaja sa olukom i spušta u zemlju, dakako treba je spojiti i sa tvojim antenskim stupom, isto tako bi trebalo koaksijalni kabel od antene (plašt) spojiti na to uzemljenje. Oko cijelog objekta se mora napraviti puni krug, na dubini od minimalno 80cm, sa što više pocinčane trake, sve to se pospaja sa trakom koja se spušta sa krova. Dodatno možeš na svakom ćošku objekta zabiti okomito u zemlju par metara pocinčane cijevi 5/4" i spojiti ih na traku. Svi spojevi se "moraju" zavariti, a oni u zemlji se trebaju i zaštiti od korozije (bitumen ili samovulkanizirajuća  traka)... Sve drugo ne daje zadovoljavajuće učinke i "drži vodu dok majstori ne odu". Čak niti faradejev kavez ne pomaže ako munja udari u blizini tvoga objekta (niskonaponska električna mreža ili telefonski kabel, odnosno tvoja antena) pa se elektricitet 'provuče' kroz kablove.

Ako želiš zaštiti samo uređaje i aparaturu od pregaranja - trebaš prije nevremena sve osjetljive potrošače isključiti iz električne mreže, metodom čupanja utikača iz zida (nije dovoljno kliknuti na prekidač razvodnika), koaksijalni kabel moraš fizički odspojiti i udaljiti najmanje 1 metar od uređaja, a još bolje bi bilo prišarafiti ga neko dobro uzemljeno mjesto. :) Štednjak,  perilica rublja i električni bojler ne pripadaju skupini osjetljivih. ;)

Praksa je pokazala da munja vrlo rijetko udara u jednu točku, najčešće se rasprši po cijelom susjedstvu (poput riječne delte) što za posljedicu najčešće ima pucketanje i iskrenje u svim aparatima u stanovima i kućama koje su u blizini - to znači da svi dobiju po malo... Od toga najčešće pregore samo ulazni krugovi u računalnim MODEM-ima i telefonskim aparatima. Događalo se da koaksijalni kabel od TV antena bude stopljen i totalno deformiran, a video rekorder spojen serijski i dalje radi, a unutar televizora samo treba pokrpati tiskane vodove. Pri tome niti jedan poluvodič ne pregori jer ga štite okolni elementi. Čak i tvoj radio uređaj zasigurno ima nekakvu zavojnicu u ulaznom krugu koja ide na masu...

Dakako ništa ne treba uzeti 'zdravo za gotovo' - ovo je samo naklapanje na zadanu temu - uvijek možeš pitati nekog inženjera elektrotehnike za stručno mišljenje...
Miša Nicinger - 9A4TA
Web: www.9A4TA.info

Offline 9A6NDD

• Master
  • 9A6NDD
    • 9A6NDD Blog
« Odgovori #12 : 06. Svibanj 2009, 11:04:21 »
Živim u obiteljskoj kući (prizemlje+kat+potkrovlje), tlo okolo je pjeskovito s dosta nasipanog kamena i sl. Ne mogu ni u kojem slučaju povući traku okolo cijele kuće. Struja i telefon idu podzemno.
Što bih želio postići? Sačuvati radio uređaj i kompjutere, pogotovo ako su spojeni zajedno. Kad grmi obavezno sve ištekavam iz struje i odspajam antene jer i da imam i najbolje projektiranu i izvedenu zaštitu ne bih joj vjerovao.

Offline 9A6NDD

• Master
  • 9A6NDD
    • 9A6NDD Blog
« Odgovori #13 : 02. Lipanj 2009, 23:12:26 »
Evo slučajno našio na neke tekstove o zaštiti od groma:

http://www.dxzone.com/cgi-bin/dir/jump2.cgi?ID=13130

Offline 9A3TN

• Senior Member
    • http://hamradio.hr/9a3tn
« Odgovori #14 : 03. Lipanj 2009, 23:13:33 »
Drago!

Kad zagrmi uzmi stanicu i sa njom u podrum HI.

Ja imam malo drugačiji problema taj je:
1. Živim u stambenoj zgradi koja nema gromobransku instalaciju ni uzemljenje ( bar ga ja nisam našao)
2. Svoj antenski stup (koji se nalazi na vrhu zgrade) sam uzemljio na vlastito uzemljenje (pocinčana cijev  2,5" oko 3m zabijena metar od ruba zgrade) i spoijo pocinčanom trakom.
3. Uređaje sam uzemljio na to isto uzemljenje

E a pazi sad problem: Svoj PPS sam preselio u drugi dio stana koji je na drugoj strani zgrade i nemam pristup svom uzemljenju, već mi preostaje ili postaviti još jedno uzemljenje sa te strane zgrade ili iskoristiti bakrene cijevi etažnog centralnig grijanja koje bi trebao spojiti na gromobransku traku na onoj drugoj strani zgrade.

Eto da te utješim da nas ima još sa takvim problemima a u međuvremenu prati http://.meteo.hr iskopčaj antene i ugasi uređaj HI

pozdrav Boris
9a3tn